Extra 2.22.2 - en to uk translation catalogue (1085 entries)

en:  You can find all the info on how to obtain all the required credentials here: %s
uk: Ви можете знайти всю інформацію про те, як отримати всі необхідні облікові дані тут: %s

en: %d Items
uk:  %d елементів

en: %d Items in Cart
uk: Кількість елементів у кошику: %d

en: %s Theme Options
uk: Параметри теми: %s

en: %s URL
uk: URL-адреса %s

en: %s ago
uk:  %s тому

en: &hellip;
uk: …

en: &laquo; Previous
uk: " Попередній

en: + Add One More Tab
uk: + Додати ще одну вкладку

en: 0 Comments
uk: 0 Коментарі

en: 1 Column
uk: 1 Стовпець

en: 1 Comment
uk: 1 Коментар

en: 1/2 + 1/4 + 1/4 Columns
uk: 1/2 + 1/4 + 1/4 колонки

en: 1/3 + 2/3 Columns
uk: Колонки 1/3 + 2/3

en: 1/4 + 1/2 + 1/4 Columns
uk: 1/4 + 1/2 + 1/4 колонки

en: 1/4 + 1/4 + 1/2 Columns
uk: 1/4 + 1/4 + 1/2 стовпців

en: 1/4 + 3/4 Columns
uk: Колонки 1/4 + 3/4

en: 2 Columns
uk: 2 стовпці

en: 2/3 + 1/3 Columns
uk: 2/3 + 1/3 колонки

en: 3 Columns
uk: 3 стовпці

en: 3/4 + 1/4 Columns
uk: 3/4 + 1/4 колонки

en: 4 Columns
uk: 4 Стовпці

en: 404 Not Found
uk: 404 Не знайдено

en: <div class="updated"><p>This is a fresh installation of %1$s theme. Don't forget to go to <a href="%2$s">ePanel</a> to set it up. This message will disappear once you have clicked the Save button within the <a href="%2$s">theme's options page</a>.</p></div>
uk: <div class="updated"><p> Це свіжа інсталяція теми %1$s. Не забудьте перейти до <a href="%2$s">ePanel,</a> щоб налаштувати його. Це повідомлення зникне після натискання кнопки "Зберегти <a href="%2$s">" на сторінці параметрів теми</a> . </p></div>

en: <span class="button">Next Entries</span>
uk: <span class="button">Наступні записи</span>

en: <span class="button">Next</span><span class="title">%title</span>
uk: <span class="button">Наступний</span> <span class="title">%title</span>

en: <span class="button">Older Entries</span>
uk: <span class="button">Старі записи</span>

en: <span class="button">Previous</span><span class="title">%title</span>
uk: <span class="button">Попередній</span> <span class="title">%title</span>

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Older Comments
uk: <span class="meta-nav">←</span> Старі коментарі

en: A static page
uk: Статична сторінка

en: API Key
uk: Ключ API

en: About The Author
uk: Про автора

en: Above Post
uk: Над повідомленням

en: Accent color
uk: Колір акцент

en: Access Token
uk: Маркер доступу

en: Access Token Secret
uk: Доступ секретний секрет

en: Access Token Secret:
uk: Секрет секретного доступу:

en: Access token:
uk: Маркер доступу:

en: Accordion
uk: Акордеон

en: Active Tab Background Color
uk: Колір тла активної вкладки

en: Active Tab Text Color
uk: Колір тексту активної вкладки

en: Ad #%d
uk: Об’ява № %d

en: Ad HTML
uk: HTML-оголошення

en: Ad HTML:
uk: HTML оголошення:

en: Ad Image
uk: Зображення оголошення

en: Ad Link
uk: Посилання на рекламу

en: Add API Key
uk: Додати ключ API

en: Add Ad
uk: Додати оголошення

en: Add Another Video URL
uk: Додати іншу URL-адресу відео

en: Add Audio File
uk: Додати аудіофайл

en: Add Author Bio
uk: Додати автора Біо

en: Add Breakdown
uk: Додати розбивку

en: Add ET Box
uk: Додати ET Box

en: Add ET Button
uk: Додати кнопку ET

en: Add ET Learn more block
uk: Додати блок "Докладніше про ET"

en: Add ET Tabs
uk: Додати вкладки ET

en: Add Gallery Images
uk: Додати зображення галереї

en: Add Images
uk: Додати зображення

en: Add New Ad
uk: Додати нову об’яву

en: Add New Category Layout
uk: Додати макет нової категорії

en: Add New Project
uk: Додати новий проект

en: Add New Project Skill
uk: Додати майстерність проекту

en: Add New Tab
uk: Додати нову вкладку

en: Add a Tooltip Text
uk: Додайте текст підказки

en: Add code to the < body > (good for tracking codes such as google analytics)
uk: Додайте код до <body> (добре для кодів відстеження, таких як Google Analytics)

en: Add code to the < head > of your blog
uk: Додайте код до <head> свого блогу

en: Add code to the bottom of your posts, before the comments
uk: Додайте код до нижньої частини повідомлень перед коментарями

en: Add code to the top of your posts
uk: Додайте код у верхню частину своїх публікацій

en: Add or Remove Skills
uk: Додати або видалити навички

en: Additional Info
uk: Додаткова інформація

en: Address
uk: Адреса

en: Admin Label
uk: Етикетка адміністратора

en: Ads
uk: Оголошення

en: Adsense's responsive ad units require the ads' container to have a fixed width. Enabling this option applies a fixed width to this ad's container.
uk: Відповідні рекламні блоки Adsense вимагають, щоб контейнер оголошень мав фіксовану ширину. Увімкнення цієї опції застосовується до фіксованої ширини для контейнера цієї об’яви.

en: Advertisement
uk: Реклама

en: All
uk: Все

en: All Category Layouts
uk: Макети всіх категорій

en: All Project Skills
uk: Всі навички проекту

en: All Projects
uk: Всі проекти

en: Alternative text for image
uk: Альтернативний текст для зображення

en: Amount of archive months to display.
uk: Кількість архівних місяців для відображення.

en: Amount of recent posts to display.
uk: Кількість останніх повідомлень для відображення.

en: An <a href="%s">Extra Theme Layout</a> (select below)
uk: <a href="%s">Додатковий макет теми</a> (виберіть нижче)

en: An Extra Category Layout
uk: Розкладка додаткової категорії

en: Animation
uk: Анімація

en: Any code you place here will appear in body section of all pages of your blog. This is usefull if you need to input a tracking pixel for a state counter such as Google Analytics.
uk: Будь-який код, який ви тут розмістите, з'явиться в розділі тіла всіх сторінок вашого блогу. Це корисно, якщо потрібно ввести піксель відстеження для лічильника стану, наприклад, Google Analytics.

en: Any code you place here will appear in the head section of every page of your blog. This is useful when you need to add javascript or css to all pages.
uk: Будь-який код, який ви тут розмістите, з'явиться у головному розділі кожної сторінки вашого блогу. Це корисно, коли вам потрібно додати javascript або css на всі сторінки.

en: Any code you place here will be placed at the top of all single posts. This is useful if you are looking to integrating things such as social bookmarking links.
uk: Будь-який код, який ви тут розмістите, буде розміщено у верхній частині всіх окремих повідомлень. Це корисно, якщо ви прагнете інтегрувати такі речі, як посилання на соціальні закладки.

en: App ID
uk: Ідентифікатор програми

en: App Secret
uk: Секрет програми

en: Archive Heading Text Color
uk: Колір тексту заголовка архіву

en: Archives
uk: Архіви

en: Ascending
uk: За зростанням

en: Aside
uk: Окрім

en: Attributes
uk: Атрибути

en: Audio
uk: Аудіо

en: Audio File Subtitle
uk: Звуковий файл субтитрів

en: Audio File Title
uk: Назва аудіофайлу

en: Audio File URL
uk: URL-адреса аудіофайлу

en: Audio Format Options
uk: Параметри звукового формату

en: Author
uk: Автор

en: Author Image URL
uk: URL зображення автора

en: Authorize
uk: Авторизувати

en: Authors Page Template Options
uk: Параметри шаблону сторінки авторів

en: Authors to display
uk: Автори для відображення

en: Auto
uk: Авто

en: Auto Speed
uk: Автоматична швидкість

en: Automattic slider speed (works only if Auto is set to yes)
uk: Швидкість автоматичного повзунка (працює лише, якщо для параметра Авто встановлено значення yes)

en: Autoplay
uk: Автоматичне відтворення

en: Autoplay Speed
uk: Швидкість автозапуску

en: Back To Top
uk: Повернутися до початку

en: Back To Top Button
uk: Назад до верхньої кнопки

en: Background Color
uk: Колір фону

en: Background Settings
uk: Налаштування фону

en: Background color
uk: Колір фону

en: Bar Border Radius
uk: Радіус барної межі

en: Bar Counter
uk: Лічильник бар

en: Bar Padding
uk: Барна стійка

en: Before you can receive product updates, you must first authenticate your Elegant Themes subscription. To do this, you need to enter both your Elegant Themes Username and your Elegant Themes API Key. To locate your API Key, <a href="https://www.elegantthemes.com/members-area/" target="_blank">log in</a> to your Elegant Themes account and navigate to the <strong>Account > API Key</strong> page.
uk: Перш ніж ви зможете отримувати оновлення продукту, спочатку потрібно авторизувати підписку "Елегантні теми". Для цього потрібно ввести як своє ім'я користувача Elegant Themes, так і ключ API Elegant Themes. Щоб знайти ключ API, <a href="https://www.elegantthemes.com/members-area/" target="_blank">увійдіть</a> до свого облікового запису Elegant Themes і перейдіть на сторінку <strong>Account> API Key</strong> .

en: Before you can receive product updates, you must first authenticate your Elegant Themes subscription. To do this, you need to enter both your Elegant Themes Username and your Elegant Themes API Key. Your username is the same username you use when logging in to <a href="http://elegantthemes.com/" target="_blank">ElegantThemes.com</a>
uk: Перш ніж ви зможете отримувати оновлення продукту, спочатку потрібно авторизувати підписку "Елегантні теми". Для цього потрібно ввести як своє ім'я користувача Elegant Themes, так і ключ API Elegant Themes. Ваше ім'я користувача - це те саме ім’я користувача, яке Ви використовуєте під час входу до <a href="http://elegantthemes.com/" target="_blank">ElegantThemes.com</a>

en: Below Header
uk: Нижче заголовка

en: Below Post
uk: Нижче пост

en: Blog
uk: Блог

en: Blog Feed Masonry
uk: Блог Потік масонства

en: Blog Feed Page Template Options
uk: Параметри шаблону сторінки каналу блогу

en: Blog Feed Standard
uk: Стандарт подачі блогу

en: Blog Feed Title
uk: Заголовок блогу

en: Blurb
uk: Відгук

en: Body
uk: Тіло

en: Body Font
uk: Шрифт тіла

en: Body Line Height
uk: Висота лінії тіла

en: Body Link Color
uk: Колір посилання корпусу

en: Body Text Color
uk: Колір тексту

en: Body Text Size
uk: Розмір тексту тіла

en: Body/Link Font Style
uk: Стиль шрифту Body / Link

en: Body/Link Line Height
uk: Висота тіла / лінії зв'язку

en: Body/Link Text Size
uk: Розмір тексту тіла / посилання

en: Bold
uk: Жирний

en: Border
uk: Кордон

en: Border Color
uk: Колір кордону

en: Border Radius
uk: Радіус кордону

en: Border Width
uk: Ширина кордону

en: Bottom
uk: Знизу

en: Bottom Bar
uk: Нижня панель

en: Bottom to Top
uk: Знизу вгору

en: Boxed Layout - Background color
uk: Макет у коробці - колір фону

en: Breakdown #
uk: Зламатися #

en: Breakdown #%d
uk: Розбивка # %d

en: Buffer
uk: Буфер

en: Button Font Style
uk: Стиль шрифту кнопки

en: Button Hover Styles
uk: Стилі наведення кнопки

en: Button Styles
uk: Стилі кнопок

en: Buttons
uk: Кнопки

en: Buttons Font
uk: Кнопки Font

en: By default comments are not placed on pages, however, if you would like to allow people to comment on your pages simply enable this option.
uk: За замовчуванням коментарі не розміщуються на сторінках, однак, якщо ви хочете дозволити користувачам коментувати ваші сторінки, просто увімкніть цю опцію.

en: By default pages are sorted by name. However if you would rather have them sorted by ID you can adjust this setting.
uk: Типово сторінки сортуються за назвою. Однак, якщо ви бажаєте відсортувати їх за ідентифікатором, можна налаштувати це налаштування.

en: By default the navigation bar stays on top of the screen at all times. We suggest to disable this option, if you need to use a logo taller than the default one.
uk: За замовчуванням навігаційна панель завжди залишається у верхній частині екрана. Ми пропонуємо вимкнути цей параметр, якщо потрібно використовувати логотип вище, ніж типовий.

en: By default the theme creates a Home link in the default created menu, that when clicked leads back to your blog's homepage. If however, you are using a static homepage and have already created a page called Home to use, this will result in a duplicate link. In this case you should disable this feature to remove the link.
uk: Типово тема створює домашнє посилання в створеному за замовчуванням меню, яке при натисканні повертається до домашньої сторінки вашого блогу. Якщо ж ви використовуєте статичну домашню сторінку і вже створили сторінку під назвою Home для використання, це призведе до дублювання посилання. У цьому випадку потрібно вимкнути цю функцію, щоб видалити посилання.

en: By default the theme creates post titles based on the title of your post and your blog name. If you would like to make your meta title different than your actual post title you can define a custom title for each post using custom fields. This option must be enabled for custom titles to work, and you must choose a custom field name for your title below.
uk: Типово тема створює назви посад на основі назви вашої публікації та назви вашого блогу. Якщо ви хочете, щоб ваш мета-заголовок відрізнявся від фактичної назви посади, ви можете визначити власний заголовок для кожного повідомлення, використовуючи спеціальні поля. Цей параметр має бути ввімкнено для спеціальних назв для роботи, і ви повинні вибрати назву назви поля для назви нижче.

en: By default the theme does not add keywords to your header. Most search engines don't use keywords to rank your site anymore, but some people define them anyway just in case. If you want to add meta keywords to your header then enable this option and fill in the custom keywords field below.
uk: Типово тема не додає до заголовка ключові слова. Більшість пошукових систем більше не використовують ключові слова для ранжування вашого сайту, але деякі люди визначають їх у будь-якому випадку. Якщо потрібно додати ключові слова до заголовка, увімкніть цей параметр і заповніть поле спеціальних ключових слів нижче.

en: By default the theme uses a combination of your blog name and your blog description, as defined when you created your blog, to create your homepage titles. However if you want to create a custom title then simply enable this option and fill in the custom title field below.
uk: Типово тема використовує комбінацію назви вашого блогу та опису вашого блогу, визначеного під час створення блогу, для створення назв домашньої сторінки. Однак, якщо ви хочете створити власний заголовок, просто увімкніть цей параметр і заповніть поле спеціального заголовка нижче.

en: By default the theme uses your blog description, as defined when you created your blog, to fill in the meta description field. If you would like to use a different description then enable this option and fill in the custom description field below.
uk: Типово тема використовує опис вашого блогу, як це визначено під час створення блогу, для заповнення поля опису мета. Якщо ви хочете використовувати інший опис, увімкніть цей параметр і заповніть поле спеціального опису нижче.

en: CSS Class
uk: Клас CSS

en: CSS ID
uk: Ідентифікатор CSS

en: Call To Action
uk: Заклик до дії

en: Callback function: "%s" doesnt exist
uk: Функція зворотного виклику: " %s" не існує

en: Canonicalization helps to prevent the indexing of duplicate content by search engines, and as a result, may help avoid duplicate content penalties and pagerank degradation. Some pages may have different URL's all leading to the same place. For example domain.com, domain.com/index.html, and www.domain.com are all different URLs leading to your homepage. From a search engine's perspective these duplicate URLs, which also occur often due to custom permalinks, may be treaded individually instead of as a single destination. Defining a canonical URL tells the search engine which URL you would like to use officially. The theme bases its canonical URLs off your permalinks and the domain name defined in the settings tab of wp-admin.
uk: Canonicalization допомагає запобігти індексації дублікатів контенту пошуковими системами і, як наслідок, може допомогти уникнути дублювання показників покарання та деградації пейджера. Деякі сторінки можуть мати різну URL-адресу, яка веде до того ж самого місця. Наприклад, домен.com, domain.com/index.html і www.domain.com - це різні URL-адреси, які ведуть до вашої домашньої сторінки. З точки зору пошукової системи ці дубльовані URL-адреси, які також часто трапляються завдяки користувальницьким постійним посиланням, можуть бути розібрані окремо, а не як окреме місце призначення. Визначення канонічної URL-адреси вказує пошуковій системі, який URL-адресу потрібно використовувати офіційно. Тема базується на канонічних URL-адресах від ваших постійних посилань і доменного імені, визначеного на вкладці налаштувань wp-admin.

en: Canonicalization helps to prevent the indexing of duplicate content by search engines, and as a result, may help avoid duplicate content penalties and pagerank degradation. Some pages may have different URLs all leading to the same place. For example domain.com, domain.com/index.html, and www.domain.com are all different URLs leading to your homepage. From a search engine's perspective these duplicate URLs, which also occur often due to custom permalinks, may be treaded individually instead of as a single destination. Defining a canonical URL tells the search engine which URL you would like to use officially. The theme bases its canonical URLs off your permalinks and the domain name defined in the settings tab of wp-admin.
uk: Canonicalization допомагає запобігти індексації дублікатів контенту пошуковими системами і, як наслідок, може допомогти уникнути дублювання показників покарання та деградації пейджера. Деякі сторінки можуть мати різні URL-адреси, які ведуть на одне і те ж місце. Наприклад, домен.com, domain.com/index.html і www.domain.com - це різні URL-адреси, які ведуть до вашої домашньої сторінки. З точки зору пошукової системи ці дубльовані URL-адреси, які також часто трапляються завдяки користувальницьким постійним посиланням, можуть бути розібрані окремо, а не як окреме місце призначення. Визначення канонічної URL-адреси вказує пошуковій системі, який URL-адресу потрібно використовувати офіційно. Тема базується на канонічних URL-адресах від ваших постійних посилань і доменного імені, визначеного на вкладці налаштувань wp-admin.

en: Captcha Font Size
uk: Розмір шрифту Captcha

en: Captcha Font Style
uk: Стиль шрифту Captcha

en: Caption
uk: Підпис

en: Caption Background Color
uk: Колір фону заголовка

en: Caption Font Size
uk: Розмір шрифту підпису

en: Caption Font Style
uk: Стиль підпису шрифту

en: Caption goes here
uk: Підпис йде тут

en: Caption title goes here
uk: Заголовок заголовка йде тут

en: Categories
uk: Категорії

en: Categories:
uk: Категорії:

en: Category
uk: Категорія

en: Category Builder
uk: Категорія Будівельник

en: Centered
uk: По центру

en: Change Your API Key
uk: Змініть ключ API

en: Channel Name
uk: Назва каналу

en: Chat
uk: Чат

en: Check and sort the sitemap sections you would like to be displayed.
uk: Перевірте і відсортуйте розділи мапи сайту, які потрібно відобразити.

en: Check this box if you want to display meta descriptions on category/archive pages. The description is based off the category description you choose when creating/edit your category in wp-admin.
uk: Встановіть цей прапорець, якщо ви хочете відобразити мета-описи на сторінках категорії / архів. Опис базується на описі категорії, яку ви обираєте під час створення / редагування вашої категорії у wp-admin.

en: Choose Categories.
uk: Виберіть "Категорії".

en: Choose From the Most Used Skills
uk: Виберіть з найбільш використовуваних навичок

en: Choose Sidebar/Widget Area
uk: Виберіть область бічної панелі / віджета

en: Choose a category.
uk: Виберіть категорію.

en: Choose a heading style.
uk: Виберіть стиль заголовка.

en: Choose a sort method.
uk: Виберіть метод сортування.

en: Choose a sort order.
uk: Виберіть порядок сортування.

en: Choose an Image
uk: Виберіть зображення

en: Choose button color
uk: Виберіть колір кнопки

en: Choose button type
uk: Виберіть тип кнопки

en: Choose categories.
uk: Виберіть категорії.

en: Choose title autogeneration method
uk: Виберіть метод автогенерації

en: Choose whether standard or masonry display style for archive pages for tags, author posts, search results.
uk: Виберіть, чи буде стандартний стиль або стиль кладки для сторінок архіву тегів, повідомлень автора, результатів пошуку.

en: Choose which items to display in the postinfo section
uk: Виберіть елементи для відображення в розділі postinfo

en: Choose yes if you want for automatic slider animation
uk: Виберіть так, якщо потрібно для автоматичної анімації слайдера

en: Circle Counter
uk: Лічильник кола

en: Click here to learn more
uk: Натисніть тут, щоб дізнатися більше

en: Closed Title Font Style
uk: Закритий заголовок Стиль шрифту

en: Code Integration
uk: Інтеграція коду

en: Color
uk: Колір

en: Column Layout
uk: Макет стовпців

en: Comments
uk: Коментарі

en: Consumer Key
uk: Ключ споживача

en: Consumer Key:
uk: Ключ споживача:

en: Consumer Secret
uk: Споживчі секрети

en: Consumer Secret:
uk: Споживчі секрети:

en: Contact Form
uk: Контактний формуляр

en: Contact Form Map
uk: Карта контактної форми

en: Contact Form Title
uk: Заголовок контактної форми

en: Contact Page Template Options
uk: Параметри шаблону сторінки контактів

en: Content
uk: Вміст

en: Content Font Size
uk: Розмір шрифту вмісту

en: Content Font Style
uk: Стиль шрифту вмісту

en: Content goes here
uk: Зміст надходить тут

en: Content text or html
uk: Текст вмісту або html

en: Countdown
uk: Зворотний відлік

en: Current Category / Tag / Taxonomy
uk: Поточна категорія / тег / таксономія

en: Current Color
uk: Поточний колір

en: Currently viewing archives from %1$s
uk: Зараз переглядаються архіви з %1$s

en: Custom CSS
uk: Спеціальний CSS

en: Custom Title
uk: Користувацький заголовок

en: Custom field Name to be used for description
uk: Ім'я спеціального поля, яке буде використано для опису

en: Custom field Name to be used for keywords
uk: Ім'я користувацького поля, яке буде використовуватися для ключових слів

en: Custom field Name to be used for title
uk: Ім'я користувацького поля, яке буде використовуватися для назви

en: Dashed
uk: Пунктирна

en: Date
uk: Дата

en: Date Format
uk: Формат дати

en: Date format
uk: Формат дати

en: Default
uk: За замовчуванням

en: Default (%s)
uk: За замовчуванням ( %s)

en: Default Category
uk: Категорія за умовчанням

en: Default Post Format
uk: Формат за замовчуванням

en: Define a character to separate BlogName and Post title
uk: Визначте символ, щоб розділити назву блогу та повідомлення

en: Delicious
uk: Смачно

en: Descending
uk: Зниження

en: Designed by %1$s | Powered by %2$s
uk: Розроблено %1$s | Працює на %2$s

en: Details Font Style
uk: Деталі Стиль шрифту

en: Disable this option to remove Google Maps API script from your page. Note: Modules which relies to Google Maps API script such as Maps and Fullwidth Maps are still loaded, but will not work unless you manually add Google Maps API script.
uk: Вимкніть цей параметр, щоб видалити сценарій API Карт Google зі своєї сторінки. Примітка. Модулі, які використовують сценарії API Карт Google, такі як Карти та Карти Fullwidth, все ще завантажуються, але не працюватимуть, якщо ви не додасте сценарій API Карт Google.

en: Disable this option to remove the Google Fonts from your Divi Builder Pages.
uk: Вимкніть цю опцію, щоб видалити шрифти Google зі сторінок Divi Builder.

en: Disable top tier dropdown menu links
uk: Вимкнути посилання випадаючого меню верхнього рівня

en: Disabled
uk: Вимкнено

en: Disabling this option will remove the body code below from your blog. This allows you to remove the code while saving it for later use.
uk: Вимкнення цього параметра призведе до видалення нижнього коду з вашого блогу. Це дозволяє видалити код, зберігаючи його для подальшого використання.

en: Disabling this option will remove the header code below from your blog. This allows you to remove the code while saving it for later use.
uk: Вимкнення цього параметра призведе до видалення коду заголовка нижче з вашого блогу. Це дозволяє видалити код, зберігаючи його для подальшого використання.

en: Disabling this option will remove the single bottom code below from your blog. This allows you to remove the code while saving it for later use.
uk: Вимкнення цього параметра призведе до видалення нижнього коду нижче з вашого блогу. Це дозволяє видалити код, зберігаючи його для подальшого використання.

en: Disabling this option will remove the single top code below from your blog. This allows you to remove the code while saving it for later use.
uk: Вимкнення цієї опції призведе до видалення одного нижнього коду з вашого блогу. Це дозволяє видалити код, зберігаючи його для подальшого використання.

en: Display # of Tweets:
uk: Відобразити # з твітів:

en: Display Featured Posts Only
uk: Відображати лише вибрані повідомлення

en: Display Home link
uk: Показати домашню посилання

en: Display Style
uk: Стиль відображення

en: Display a list of authors.
uk: Показати список авторів.

en: Display a login form.
uk: Відображати форму для входу.

en: Display ads.
uk: Показ об'яв.

en: Display comment date?
uk: Показувати дату коментаря?

en: Display method
uk: Метод відображення

en: Display post categories?
uk: Показувати категорії публікацій?

en: Display post count
uk: Показувати кількість повідомлень

en: Display post date?
uk: Показувати дату публікації?

en: Display post thumbnail?
uk: Показувати мініатюру повідомлення?

en: Display the post's exceprt or full content. If full content, then it will truncate to the more tag if used.
uk: Відображати exceprt або повний вміст публікації. Якщо повний вміст, то він буде обрізати до більш тегів, якщо використовується.

en: Display your follower counts from top social networks
uk: Відображайте ваші рахунки послідовників з найвищих соціальних мереж

en: Display your recent tweets.
uk: Відображення останніх твітів.

en: Divi Library
uk: Бібліотека Divi

en: Divider
uk: Роздільник

en: Divider Height
uk: Висота роздільника

en: Divider Position
uk: Положення роздільника

en: Divider Style
uk: Стиль роздільника

en: Divider Weight
uk: Вага дільника

en: Do not display posts that have been displayed on previous modules.
uk: Не показувати повідомлення, які були відображені на попередніх модулях.

en: Don't Show Author
uk: Не показувати автора

en: Don't Show Categories
uk: Не показувати категорії

en: Don't Show Comment Count
uk: Не показувати кількість коментарів

en: Don't Show Date
uk: Не показувати дату

en: Don't Show Featured Image
uk: Не показувати вибране зображення

en: Don't Show Ratings
uk: Не показувати рейтинги

en: Dotted
uk: Пунктирна

en: Double
uk: Двомісний номер

en: Drag the marker and the address will be updated automatically. Change the zoom and the zoom level will be saved as well.
uk: Перетягніть маркер і адресу буде автоматично оновлено. Змініть масштаб і рівень масштабування також буде збережено.

en: Dribbble Profile Url
uk: Url профілю Dribbble

en: Dropdown Menu Animation
uk: Випадаюче меню анімації

en: Dropdown Menu Background Color
uk: Колір фону випадаючого меню

en: Dropdown Menu Hover/Active Link Color
uk: Випадаюче меню Hover / Active Link Color

en: Dropdown Menu Line Color
uk: Колір рядка випадаючого меню

en: Dropdown Menu Text Color
uk: Випадаюче меню тексту кольору

en: Edit Category Layout
uk: Редагувати макет категорії

en: Edit Default Layout
uk: Редагувати макет за замовчуванням

en: Edit Home Layout
uk: Змінити макет будинку

en: Edit Layout
uk: Редагувати макет

en: Edit Project
uk: Редагувати проект

en: Edit Skill
uk: Редагувати вміння

en: Effect
uk: Ефект

en: Elements
uk: Елементи

en: Email
uk: Електронна пошта

en: Email field cannot be empty.
uk: Поле електронної пошти не може бути порожнім.

en: Enable Above Footer - Ad
uk: Увімкнути верхній колонтитул - оголошення

en: Enable Autoplay
uk: Увімкнути автозапуск

en: Enable Below Header - Ad
uk: Увімкнути заголовок - оголошення

en: Enable Boxed Layout
uk: Увімкнути розміщення в коробці

en: Enable Header Ad
uk: Увімкнути об'яву заголовка

en: Enable Responsive Adsense Ad
uk: Увімкнути адаптивну об'яву Adsense

en: Enable Single Post - Above Post - Ad
uk: Увімкнути оголошення для однієї публікації над повідомленням

en: Enable Single Post - Below Post - Ad
uk: Увімкнути окреме повідомлення - нижче повідомлення - оголошення

en: Enable body code
uk: Увімкнути код тіла

en: Enable canonical URL's
uk: Увімкнути канонічні URL-адреси

en: Enable custom description
uk: Увімкнути спеціальне опис

en: Enable custom keywords
uk: Увімкнути спеціальні ключові слова

en: Enable custom title
uk: Увімкнути спеціальну назву

en: Enable custom titles
uk: Увімкнути спеціальні назви

en: Enable header code
uk: Увімкнути код заголовка

en: Enable meta description
uk: Увімкнути мета опис

en: Enable meta descriptions
uk: Увімкнути мета опис

en: Enable meta keywords
uk: Увімкнути ключові слова мета

en: Enable single bottom code
uk: Увімкнути окремий нижній код

en: Enable single top code
uk: Увімкнути окремий верхній код

en: Enable this option to display Back To Top Button while scrolling
uk: Увімкніть цю опцію, щоб під час прокручування відображати кнопку "Назад до верхньої"

en: Enable this option to get the smooth scrolling effect with mouse wheel
uk: Увімкніть цю опцію, щоб отримати ефект плавного прокручування за допомогою коліщатка миші

en: Enable this option to make shortcodes respond to various screen sizes
uk: Увімкніть цю опцію, щоб короткі коди відповідали різним розмірам екрану

en: Enabled
uk: Увімкнено

en: Enabled?
uk: Увімкнено?

en: Enabling this option will display an ad above the footer. If enabled you must fill in the banner image and destination url below.
uk: Увімкнення цієї опції відображатиметься над верхнім колонтитулом. Якщо цей параметр увімкнено, потрібно вказати нижче зображення банера та призначення.

en: Enabling this option will display an ad below the header. If enabled you must fill in the banner image and destination url below.
uk: Увімкнення цієї опції відображатиметься під заголовком. Якщо цей параметр увімкнено, потрібно вказати нижче зображення банера та цільової URL-адреси.

en: Enabling this option will display an ad in the header. If enabled you must fill in the banner image and destination url below.
uk: Увімкнення цієї опції відображатиме об'яву в заголовку. Якщо цей параметр увімкнено, потрібно вказати нижче зображення банера та цільової URL-адреси.

en: Enabling this option will display an ad on the bottom of your post pages below the single post content. If enabled you must fill in the banner image and destination url below.
uk: Увімкнення цієї опції відображатиме оголошення в нижній частині сторінок публікації, розташованого нижче вмісту однієї публікації. Якщо цей параметр увімкнено, потрібно вказати нижче зображення банера та цільової URL-адреси.

en: Enabling this option will display an ad on the top of your post pages above the single post content. If enabled you must fill in the banner image and destination url below.
uk: Якщо ввімкнути цей параметр, на верхній частині сторінок публікації буде розміщено об’яву над вмістом окремої публікації. Якщо цей параметр увімкнено, потрібно вказати нижче зображення банера та цільової URL-адреси.

en: Enqueue Google Maps Script
uk: Вставте сценарій Карт Google

en: Enter an optional CSS ID to be used for this module. An ID can be used to create custom CSS styling, or to create links to particular sections of your page.
uk: Введіть додатковий ідентифікатор CSS, який буде використовуватися для цього модуля. Ідентифікатор можна використовувати для створення спеціального стилю CSS або для створення посилань на певні розділи сторінки.

en: Enter optional CSS classes to be used for this module. A CSS class can be used to create custom CSS styling. You can add multiple classes, separated with a space.
uk: Введіть необов'язкові класи CSS, які будуть використовуватися для цього модуля. Клас CSS можна використовувати для створення власного стилю CSS. Можна додати кілька класів, розділених пропуском.

en: Enter the App ID
uk: Введіть ідентифікатор програми

en: Enter the App Secret
uk: Введіть секрет програми

en: Enter the URL of your Dribbble Profile.
uk: Введіть URL-адресу свого профілю Dribbble.

en: Enter the URL of your Facebook Profile.
uk: Введіть URL-адресу свого профілю Facebook.

en: Enter the URL of your Google+ Profile.
uk: Введіть URL-адресу профілю Google+.

en: Enter the URL of your Instagram Profile.
uk: Введіть URL-профіль свого профілю Instagram.

en: Enter the URL of your Pinterest Profile.
uk: Введіть URL свого профілю Pinterest.

en: Enter the URL of your RSS feed.
uk: Введіть URL-адресу свого каналу RSS.

en: Enter the URL of your Stumbleupon Profile.
uk: Введіть URL-адресу свого профілю Stumbleupon.

en: Enter the URL of your Tumblr Profile.
uk: Введіть URL-адресу свого профілю Tumblr.

en: Enter the URL of your Twitter Profile.
uk: Введіть URL свого профілю в Twitter.

en: Enter the URL of your Youtube Profile.
uk: Введіть URL-адресу свого профілю Youtube.

en: Every 1 Day
uk: Кожен 1 день

en: Every 12 Hours
uk: Кожні 12 годин

en: Every 3 Days
uk: Кожні 3 дні

en: Every 3 Hours
uk: Кожні 3 години

en: Every 7 Days
uk: Кожні 7 днів

en: Every Hour
uk: Щогодини

en: Exclude
uk: Виключити

en: Exclude categories from the navigation bar
uk: Виключити категорії з панелі навігації

en: Exclude pages from the navigation bar
uk: Виключіть сторінки з навігаційної панелі

en: Extra - Ads
uk: Екстра - оголошення

en: Extra - Authors
uk: Екстра - автори

en: Extra - Layout
uk: Екстра - макет

en: Extra - Login
uk: Extra - Логін

en: Extra - Recent Comments
uk: Екстра - Останні коментарі

en: Extra - Recent Posts
uk: Додаткові - останні повідомлення

en: Extra - Recent Reviews
uk: Екстра - останні відгуки

en: Extra - Recent Tweets
uk: Extra - останні твіти

en: Extra - Recent Videos
uk: Додаткові - останні відео

en: Extra - Social Network Followers
uk: Послідовники позасоціальної мережі

en: Extra Category Layout
uk: Розкладка додаткової категорії

en: Extra Customizer Settings
uk: Додаткові налаштування налаштувань

en: Extra Mega Menu
uk: Додаткове мега меню

en: Extra Settings
uk: Додаткові налаштування

en: Extra uses uncombined and unminified CSS files because "SCRIPT_DEBUG" constant on wp-config.php has been set to "true". Other plugin can enforce Extra to use uncombined and unminified CSS files by filtering "et_load_unminified_styles" filter as well.
uk: Додаткові файли використовують некомбіновані та непідкріплені файли CSS, оскільки константа "SCRIPT_DEBUG" у wp-config.php встановлена на "true". Інші плагіни можуть забезпечити додаткові можливості для використання незв'язаних і непідготовлених CSS-файлів шляхом фільтрування фільтра "et_load_unminified_styles".

en: Extra uses uncombined and unminified javascript files because "SCRIPT_DEBUG" constant on wp-config.php has been set to "true". Other plugin can enforce Extra to use uncombined and unminified javascript files by filtering "et_load_unminified_scripts" filter as well.
uk: Extra використовує некомбіновані та непідготовлені файли javascript, оскільки константа "SCRIPT_DEBUG" на wp-config.php встановлена на "true". Інші плагіни можуть примушувати Extra використовувати некомбіновані та непідготовлені файли javascript, також фільтруючи фільтр "et_load_unminified_scripts".

en: Facebook Profile Url
uk: Url Facebook профілю

en: Fade In From Bottom
uk: Зникне з дна

en: Fade In From Left
uk: Зникають зліва

en: Fade In From Right
uk: Зникають з правого боку

en: Fade In From Top
uk: Зникають зверху

en: Favorite
uk: Улюблений

en: Featured
uk: Рекомендовані

en: Featured Post
uk: Рекомендовані повідомлення

en: Featured Posts Slider
uk: Популярні повзунки повідомлень

en: Filter Font Size
uk: Розмір шрифту фільтра

en: Filter Font Style
uk: Стиль шрифту фільтра

en: Filterable Portfolio
uk: Портфоліо

en: Find
uk: Знайти

en: Fixed Navigation Bar
uk: Фіксована панель навігації

en: Fixed Navigation Settings
uk: Виправлені параметри навігації

en: Flip In Horizontally
uk: Перевернути горизонтально

en: Flip In Vertically
uk: Переверніть по вертикалі

en: Follow @%s
uk: Дотримуйтесь @ %s

en: Follow Font & Icon Size
uk: Виконайте розмір шрифту та значків

en: Follow Us
uk: Слідуй за нами

en: Font
uk: Шрифт

en: Font Style
uk: Стиль шрифту

en: Footer
uk: Нижній колонтитул

en: Footer Credit Font Style
uk: Стиль кредиту нижнього колонтитула

en: Footer Credit Text Color
uk: Колір тексту кредиту нижнього колонтитула

en: Footer Credit Text Size
uk: Розмір тексту кредиту нижнього колонтитула

en: Footer Elements
uk: Елементи нижнього колонтитула

en: Footer Menu
uk: Меню нижнього колонтитула

en: Footer Menu Active Link Color
uk: Меню нижнього колонтитула Колір посилання

en: Footer Menu Font Style
uk: Меню нижнього колонтитула Стиль шрифту

en: Footer Menu Letter Spacing
uk: Меню нижнього колонтитула

en: Footer Menu Link Color
uk: Меню нижнього колонтитула Колір посилання

en: Footer Menu Text Size
uk: Розмір тексту меню меню нижнього колонтитула

en: Footer Settings
uk: Налаштування нижнього колонтитула

en: Footer Sidebar
uk: Бічна панель нижнього колонтитула

en: Footer Sidebar Left
uk: Бічна панель нижнього колонтитула зліва

en: Footer Sidebar Middle
uk: Бічна панель нижнього колонтитула

en: Footer Sidebar Middle Left
uk: Нижній бічний колонтитул нижнього колонтитула

en: Footer Sidebar Middle Right
uk: Бічна панель нижнього колонтитула праворуч

en: Footer Sidebar Right
uk: Бічна панель нижнього колонтитула вправо

en: Form submission error, please refresh and try again.
uk: Помилка подання форми, оновіть та повторіть спробу.

en: Format
uk: Формат

en: Front page displays
uk: З'являється перша сторінка

en: Fullwidth Slider
uk: Повний повзунок

en: Gallery
uk: Галерея

en: Gallery Format Options
uk: Параметри формату галереї

en: General
uk: Загальні

en: General Settings
uk: Загальні налаштування

en: Global Accent Color
uk: Глобальний колір акценту

en: Google API Key
uk: Ключ API Google

en: Google API key. You can find all the info on how to obtain one here: %s
uk: Ключ API Google. Ви можете знайти всю інформацію про те, як отримати тут: %s

en: Google Fonts subsets
uk: Підмножини шрифтів Google

en: Google+ Profile Url
uk: Url профілю Google+

en: Google+ User Id
uk: Ідентифікатор користувача Google+

en: Groove
uk: Паз

en: Header
uk: Заголовок

en: Header & Navigation Settings
uk: Налаштування заголовка та навігації

en: Header Elements Settings
uk: Налаштування елементів заголовка

en: Header Font Size
uk: Розмір шрифту заголовка

en: Header Font Style
uk: Стиль заголовка шрифту

en: Header Format Settings
uk: Налаштування формату заголовка

en: Header Text
uk: Текст заголовка

en: Header Text Color
uk: Колір тексту заголовка

en: Heading Font
uk: Заголовок шрифту

en: Heading Font Style
uk: Стиль заголовка шрифту

en: Heading Line Height
uk: Висота лінії заголовка

en: Heading Style
uk: Стиль заголовка

en: Heading Text Color
uk: Колір тексту заголовка

en: Heading Text Size
uk: Розмір тексту заголовка

en: Help
uk: Довідка

en: Here you can add custom css to override or extend default styles.
uk: Тут ви можете додати користувальницькі css для перевизначення або розширення стилів за замовчуванням.

en: Here you can change Global Accent Color that is used on all pages of your site.
uk: Тут ви можете змінити Global Accent Color, який використовується на всіх сторінках вашого сайту.

en: Here you can change which character separates your blog title and index page name when using autogenerated post titles. Common values are | or -
uk: Тут ви можете змінити символ, який відокремлює заголовок вашого блогу та назву індексної сторінки, коли ви використовуєте заголовки з автоматично створених повідомлень. Загальні значення | або -

en: Here you can change which character separates your blog title and post name when using autogenerated post titles. Common values are | or -
uk: Тут ви можете змінити символ, який відокремлює заголовок вашого блогу та ім'я допису при використанні автоматичних поштових назв. Загальні значення | або -

en: Here you can choose how your titles on index pages are generated. You can change which order your blog name and index title are displayed, or you can remove the blog name from the title completely.
uk: Тут ви можете вибрати, як генеруються титули на сторінках індексу. Можна змінити порядок відображення назви вашого блогу та назви індексу або повністю видалити ім'я блогу з назви.

en: Here you can choose the default Sidebar/Widget Area for WooCommerce pages.
uk: Тут ви можете обрати типову бічну панель / область віджетів для сторінок WooCommerce.

en: Here you can choose the default Sidebar/Widget Area.
uk: Тут ви можете обрати типову бічну панель / область віджетів.

en: Here you can choose the default location of the Sidebar for WooCommerce pages.
uk: Тут ви можете вибрати типове розташування бічної панелі для сторінок WooCommerce.

en: Here you can choose the default location of the Sidebar.
uk: Тут ви можете обрати розташування бічної панелі за замовчуванням.

en: Here you can choose the refresh period used for the social network follower counts widget.
uk: Тут ви можете вибрати період оновлення, який використовується для віджета підрахунку послідовників соціальних мереж.

en: Here you can choose to display the Dribbble Icon on your homepage.
uk: Тут ви можете відобразити піктограму Dribbble на домашній сторінці.

en: Here you can choose to display the Facebook Icon on your homepage.
uk: Тут ви можете вибрати відображення піктограми Facebook на домашній сторінці.

en: Here you can choose to display the Google+ Icon on your homepage.
uk: Тут ви можете вибрати відображення піктограми Google+ на домашній сторінці.

en: Here you can choose to display the Instagram Icon on your homepage.
uk: Тут ви можете відобразити значок Instagram на домашній сторінці.

en: Here you can choose to display the Pinterest Icon on your homepage.
uk: Тут ви можете вибрати відображення піктограми Pinterest на домашній сторінці.

en: Here you can choose to display the RSS Icon.
uk: Тут ви можете вибрати відображення піктограми RSS.

en: Here you can choose to display the Stumbleupon Icon on your homepage.
uk: Тут ви можете відобразити піктограму Stumbleupon на домашній сторінці.

en: Here you can choose to display the Tumblr Icon on your homepage.
uk: Тут ви можете вибрати відображення піктограми Tumblr на домашній сторінці.

en: Here you can choose to display the Twitter Icon.
uk: Тут ви можете вибрати відображення піктограми Twitter.

en: Here you can choose to display the Youtube Icon on your homepage.
uk: Тут ви можете вибрати відображення піктограми Youtube на домашній сторінці.

en: Here you can choose to remove certain categories from the navigation menu. All categories marked with an X will not appear in your navigation bar.
uk: Тут ви можете видалити певні категорії з навігаційного меню. Усі категорії, позначені символом X, не відображатимуться на панелі навігації.

en: Here you can choose to remove certain pages from the navigation menu. All pages marked with an X will not appear in your navigation bar.
uk: Тут ви можете видалити певні сторінки з навігаційного меню. Усі сторінки, позначені символом X, не відображатимуться на панелі навігації.

en: Here you can choose to reverse the order that your categories links are displayed. You can choose between ascending and descending.
uk: Тут ви можете змінити порядок відображення посилань на категорії. Ви можете вибирати між висхідним і низхідним.

en: Here you can choose to reverse the order that your pages links are displayed. You can choose between ascending and descending.
uk: Тут ви можете змінити порядок відображення посилань на ваші сторінки. Ви можете вибирати між висхідним і низхідним.

en: Here you can choose to sort your pages links.
uk: Тут ви можете сортувати посилання на ваші сторінки.

en: Here you can choose which items appear in the postinfo section on archive pages. This is the area, usually below the post title, which displays basic information about your post. The highlighted itmes shown below will appear.
uk: Тут ви можете обрати, які елементи відображатимуться у розділі postinfo на сторінках архіву. Це область, зазвичай під заголовком повідомлення, де відображається основна інформація про вашу публікацію. З'являться підсвічені теми, які показано нижче.

en: Here you can choose which items appear in the postinfo section on single post pages. This is the area, usually below the post title, which displays basic information about your post. The highlighted itmes shown below will appear.
uk: Тут ви можете вибрати, які елементи відображатимуться в розділі postinfo на сторінках одного повідомлення. Це область, зазвичай під заголовком повідомлення, де відображається основна інформація про вашу публікацію. З'являться підсвічені теми, які показано нижче.

en: Here you can choose which sharing icons/options to display. All options marked with an X will not appear.
uk: Тут ви можете вибрати, які піктограми / опції спільного доступу відображатимуться. Усі опції, позначені символом X, не відображатимуться.

en: Here you can define whether to show "read more" link after the excerpts or not.
uk: Тут ви можете визначити, чи показувати посилання "читати більше" після витримки чи ні.

en: Here you can designate how many WooCommerce products are displayed on the archive page. This option works independently from the Settings > Reading options in wp-admin.
uk: Тут ви можете вказати, скільки продуктів WooCommerce відображається на сторінці архіву. Ця опція працює незалежно від налаштувань> Параметри читання у wp-admin.

en: Here you can designate how many recent articles are displayed on the Archive pages. This option works independently from the Settings > Reading options in wp-admin.
uk: Тут ви можете вказати, скільки останніх статей відображається на сторінках архіву. Ця опція працює незалежно від налаштувань> Параметри читання у wp-admin.

en: Here you can designate how many recent articles are displayed on the Category page. This option works independently from the Settings > Reading options in wp-admin.
uk: Тут ви можете вказати, скільки останніх статей відображається на сторінці Категорія. Ця опція працює незалежно від налаштувань> Параметри читання у wp-admin.

en: Here you can designate how many recent articles are displayed on the Search results pages. This option works independently from the Settings > Reading options in wp-admin.
uk: Тут ви можете вказати, скільки останніх статей відображається на сторінках результатів пошуку. Ця опція працює незалежно від налаштувань> Параметри читання у wp-admin.

en: Here you can designate how many recent articles are displayed on the Tag pages. This option works independently from the Settings > Reading options in wp-admin.
uk: Тут ви можете вказати, скільки останніх статей відображається на сторінках тегів. Ця опція працює незалежно від налаштувань> Параметри читання у wp-admin.

en: Here you can provide destination url
uk: Тут ви можете вказати цільову URL-адресу

en: Here you can provide image url
uk: Тут ви можете вказати URL-адресу зображення

en: Hex Value
uk: Шістнадцяткове значення

en: Hide Author Box
uk: Приховати вікно автора

en: Hide Featured Image on Post
uk: Сховати зображення на пошті

en: Hide Logo Image
uk: Сховати зображення логотипу

en: Hide Navigation Until Scroll
uk: Приховати навігацію до прокрутки

en: Hide Post Rating
uk: Сховати рейтинг повідомлень

en: Hide Project Categories
uk: Сховати категорії проекту

en: Hide Project Titles
uk: Сховати заголовки проектів

en: Hide Related Posts
uk: Сховати пов'язані повідомлення

en: Hide Title &amp; Meta on Post
uk: Приховати заголовок і мета на пошті

en: Hide empty categories
uk: Сховати порожні категорії

en: Highest Rated
uk: Найвищий рейтинг

en: Home
uk: Головна

en: Homepage
uk: Домашня сторінка

en: Homepage Basic
uk: Домашня сторінка Basic

en: Homepage SEO
uk: Домашня сторінка SEO

en: Homepage custom title (if enabled)
uk: Заголовок на домашній сторінці (якщо ввімкнено)

en: Homepage meta description (if enabled)
uk: Мета-опис домашньої сторінки (якщо ввімкнено)

en: Homepage meta keywords (if enabled)
uk: Мета ключові слова домашньої сторінки (якщо ввімкнено)

en: Hover Overlay Color
uk: Накладання кольору

en: Hover Overlay Icon Color
uk: Колір піктограми наведення курсору

en: Hover Overlay Icon Picker
uk: Вибір піктограми накладання наведення курсору

en: Hover/Active Link Color
uk: Колір посилання / активного посилання

en: Icon
uk: Значок

en: If custom titles are disabled, choose autogeneration method
uk: Якщо спеціальні назви вимкнено, виберіть метод автоматичного генерування

en: If you are not using cutsom post titles you can still have control over how your titles are generated. Here you can choose which order you would like your post title and blog name to be displayed, or you can remove the blog name from the title completely.
uk: Якщо ви не використовуєте заголовки cutsom, ви все ще можете мати контроль над тим, як генеруються ваші назви. Тут ви можете вибрати, який порядок ви бажаєте відображати назву вашої публікації та назву блогу, або повністю видалити назву блогу з назви.

en: If you are not using cutsom post titles you can still have control over hw your titles are generated. Here you can choose which order you would like your post title and blog name to be displayed, or you can remove the blog name from the title completely.
uk: Якщо ви не використовуєте заголовки cutsom, ви все ще можете контролювати hw ваші назви генеруються. Тут ви можете вибрати, який порядок ви бажаєте відображати назву вашої публікації та назву блогу, або повністю видалити назву блогу з назви.

en: If you have enabled custom titles you can add your custom title here. Whatever you type here will be placed between the < title >< /title > tags in header.php
uk: Якщо ви ввімкнули спеціальні назви, ви можете додати свій власний заголовок тут. Що б ви не ввели, буде розміщено між тегами <title> </ title> у header.php

en: If you have enabled meta descriptions you can add your custom description here.
uk: Якщо ви ввімкнули мета описи, ви можете додати свій власний опис тут.

en: If you have enabled meta keywords you can add your custom keywords here. Keywords should be separated by comas. For example: wordpress,themes,templates,elegant
uk: Якщо ви ввімкнули мета-ключові слова, тут можна додати свої спеціальні ключові слова. Ключові слова повинні бути розділені комами. Наприклад: wordpress, теми, шаблони, елегантні

en: If you would like categories to be displayed in your navigationbar that don't have any posts in them then disable this option. By default empty categories are hidden
uk: Якщо ви хотіли б відображати категорії в навігаційній панелі, у яких немає жодних повідомлень, вимкніть цю опцію. За замовчуванням пусті категорії приховані

en: If you would like to add a meta description to your post you can do so using custom fields. This option must be enabled for descriptions to be displayed on post pages. You can add your meta description using custom fields based off the custom field name you define below.
uk: Якщо ви хочете додати мета-опис до вашої публікації, ви можете зробити це за допомогою спеціальних полів. Цей параметр має бути ввімкнено для відображення на сторінках публікацій. Ви можете додати мета-опис за допомогою користувацьких полів на основі назви користувацького поля, визначеного нижче.

en: If you would like to add meta keywords to your post you can do so using custom fields. This option must be enabled for keywords to be displayed on post pages. You can add your meta keywords using custom fields based off the custom field name you define below.
uk: Якщо ви хочете додати мета-ключові слова до своєї публікації, ви можете зробити це за допомогою спеціальних полів. Цей параметр має бути ввімкнено, щоб ключові слова відображалися на сторінках публікацій. Ви можете додати мета-ключові слова, використовуючи спеціальні поля на основі назви користувацького поля, визначеного нижче.

en: If you would like to remove the dropdown menus from the categories navigation bar disable this feature.
uk: Якщо ви хочете видалити розкривні меню з панелі навігації категорій, вимкніть цю функцію.

en: If you would like to remove the dropdown menus from the pages navigation bar disable this feature.
uk: Якщо ви хочете видалити розкривні меню зі сторінки навігаційної панелі, вимкніть цю функцію.

en: If you would like to use your own custom favicon image click the Upload Image button.
uk: Якщо ви хочете використовувати свій власний образ favicon, натисніть кнопку Завантажити зображення.

en: If you would like to use your own custom logo image click the Upload Image button.
uk: Якщо ви хочете використовувати свій власний логотип, натисніть кнопку Завантажити зображення.

en: Ignore Displayed Posts
uk: Ігнорувати відображені повідомлення

en: Image
uk: Зображення

en: Image Alt Text
uk: Зображення Alt Text

en: Image Alt Text:
uk: Зображення Alt Text:

en: Image Height
uk: Висота зображення

en: Image URL
uk: URL-адреса зображення

en: Image Url
uk: Url зображення

en: Image Url:
uk: URL-адреса зображення:

en: Image Width
uk: Ширина зображення

en: Image doesn't exist
uk: Зображення не існує

en: In some cases users will want to create parent categories or links as placeholders to hold a list of child links or categories. In this case it is not desirable to have the parent links lead anywhere, but instead merely serve an organizational function. Enabling this options will remove the links from all parent pages/categories so that they don't lead anywhere when clicked.
uk: У деяких випадках користувачі хочуть створити батьківські категорії або посилання як заповнювачі для зберігання списку дочірніх посилань або категорій. У цьому випадку не бажано мати батьківські посилання в будь-якому місці, а просто служити організаційній функції. Увімкнення цих опцій призведе до видалення посилань з усіх батьківських сторінок / категорій, щоб вони не проходили ніде, коли натискали.

en: Inactive Footer Sidebar
uk: Неактивна бічна панель нижнього колонтитула

en: Inactive Tab Background Color
uk: Колір фону неактивної вкладки

en: Index Page SEO
uk: Індексна сторінка SEO

en: Input Field Padding
uk: Вставка поля введення

en: Input Font Size
uk: Вхідний розмір шрифту

en: Input Font Style
uk: Введіть стиль шрифту

en: Input adsense code
uk: Вхідний код AdSense

en: Input advertisement destination url
uk: Введіть URL-адресу призначення оголошення

en: Input advertisement image
uk: Вхідне зображення реклами

en: Inset
uk: Вставка

en: Instagram Profile Url
uk: Профіль профілю Instagram

en: Invalid post
uk: Недійсна публікація

en: Italic
uk: Курсив

en: Join Now
uk: Приєднуйся зараз

en: Latest
uk: Останні

en: Layout
uk: Макет

en: Layout Settings
uk: Параметри макета

en: Layout Usage
uk: Використання макета

en: Leave a Reply to %s
uk: Залишити відповідь %s

en: Leave a reply
uk: Залиште відповідь

en: Left
uk: Ліворуч

en: Left to Right
uk: Зліва направо

en: Left/Right
uk: Ліво право

en: Left/Right or Centered?
uk: Ліворуч / праворуч або по центру?

en: Length of the title need to be limited to prevent inappropriate caption height in narrow column
uk: Довжина заголовка повинна бути обмежена для запобігання невідповідної висоти заголовка у вузькому стовпці

en: Letter Spacing
uk: Літерні інтервали

en: Limit
uk: Обмеження

en: Link
uk: Посилання

en: Link Format Options
uk: Параметри формату посилання

en: Link Title
uk: Назва посилання

en: Link URL
uk: URL-адреса посилання

en: Link Url:
uk: URL-адреса посилання:

en: Link text
uk: Текст посилання

en: List Meta
uk: Список Meta

en: List Title
uk: Заголовок списку

en: Loading
uk: Завантаження

en: Loading...
uk: Завантаження ...

en: Login
uk: Вхід

en: Logo
uk: Логотип

en: Logo Height
uk: Висота логотипу

en: Logout
uk: Вийти

en: Lost my Password
uk: Забув пароль

en: Magazine Homepage
uk: Головна сторінка журналу

en: Main Body
uk: Головні сили

en: Main Meta
uk: Головна мета

en: Main Post Area
uk: Головна поштова зона

en: Main Post Entry
uk: Вхід до головного повідомлення

en: Main Post Excerpt
uk: Головний пост

en: Main Post Meta
uk: Головне повідомлення Мета

en: Main Post Meta Icons (Rating &amp; Comment)
uk: Основні піктограми Meta Post (рейтинг та коментар)

en: Main Post Overlay
uk: Накладання головного повідомлення

en: Main Post Overlay Icon
uk: Піктограма накладання головного повідомлення

en: Main Post Title
uk: Головне заголовок повідомлення

en: Main Sidebar
uk: Головна бічна панель

en: Main Title
uk: Головний заголовок

en: Make Fullwidth
uk: Зробити повну ширину

en: Map
uk: Карта

en: Map Format Options
uk: Параметри формату карти

en: Map Pin Address
uk: Адреса контактної карти

en: Masonry
uk: Масонство

en: Masonry Blog Category
uk: Категорія блоків масонства

en: Masonry Blog Category With Featured Posts
uk: Кам'яна класна категорія з популярними повідомленнями

en: Masonry Blog Homepage
uk: Головна сторінка каменю блогу

en: Max Width
uk: Максимальна ширина

en: Max. Title Characters
uk: Макс. Назва персонажів

en: Maximum 200
uk: Максимум 200

en: Mega Menu 2 Featured and Recent List
uk: Mega Menu 2 Рекомендовані та останні списки

en: Mega Menu 3 Featured
uk: Mega Menu 3 Рекомендовані

en: Mega Menu List
uk: Список мега меню

en: Menu Height
uk: Меню Висота

en: Message
uk: повідомлення

en: Meta
uk: Мета

en: Meta Font Size
uk: Розмір шрифту Meta

en: Meta Font Style
uk: Стиль Meta Font

en: Minify And Combine CSS Files
uk: Зменшити і об'єднати файли CSS

en: Minify And Combine Javascript Files
uk: Зменшити і об'єднати файли JavaScript

en: Module Customizer
uk: Модуль налаштування

en: Module Head
uk: Головний модуль

en: Module Header
uk: Заголовок модуля

en: Module Subheader
uk: Модуль підзаголовка

en: Most Popular
uk: Найпопулярніше

en: Most Recent
uk: Найсучасніший

en: MySpace
uk: Мій простір

en: Name
uk: Ім'я

en: Name Font Style
uk: Назва стилю шрифту

en: Name displayed internally in builder for this ad
uk: Ім'я відображається внутрішньо в програмі для цього оголошення

en: Name field cannot be empty.
uk: Поле Ім'я не може бути порожнім.

en: Nav Arrow Background Color
uk: Колір фону стрілки Nav

en: Nav Arrow Color
uk: Колір стрілки Nav

en: Nav Icon
uk: Значок Nav

en: Nav Icon Hover
uk: Навігаційний значок навігації

en: Navigation
uk: Навігація

en: New Category Layout
uk: Розкладка нової категорії

en: New Message From %1$s%2$s: %3$s
uk: Нове повідомлення від %1$s %2$s: %3$s

en: New Project
uk: Новий проект

en: New Skill Name
uk: Нове ім'я навички

en: New Tab
uk: Нова вкладка

en: Newer Comments <span class="meta-nav">&rarr;</span>
uk: Новіші коментарі <span class="meta-nav">→</span>

en: Next
uk: Далі

en: Next &raquo;
uk: Далі »

en: Next Tab
uk: Наступна вкладка

en: No
uk: Ні

en: No Animation
uk: Немає анімації

en: No Mega Menu
uk: Ні мега меню

en: No Sidebar
uk: Немає бічної панелі

en: No Skills Found
uk: Не знайдено навичок

en: No Video Found
uk: Не знайдено відео

en: No available options.
uk: Немає доступних опцій.

en: No sidebar, single column view with Project Details box below content
uk: Немає бічної панелі, подання одного стовпця з полем "Інформація про проект" нижче вмісту

en: Nothing found
uk: Нічого не знайдено

en: Nothing found in Trash
uk: Нічого не знайдено в кошику

en: Number Counter
uk: Кількість лічильників

en: Number Font Size
uk: Розмір шрифту

en: Number Font Style
uk: Стиль номера шрифту

en: Number of Posts displayed on Archive pages
uk: Кількість повідомлень, що відображаються на сторінках архіву

en: Number of Posts displayed on Category page
uk: Кількість повідомлень, відображених на сторінці категорії

en: Number of Posts displayed on Search pages
uk: Кількість повідомлень, що відображаються на сторінках Пошуку

en: Number of Posts displayed on Tag pages
uk: Кількість повідомлень, що відображаються на сторінках тегів

en: Number of Products displayed on WooCommerce archive pages
uk: Кількість продуктів, що відображаються на сторінках архіву WooCommerce

en: Number of comments to show:
uk: Кількість коментарів для показу:

en: Number of dropdown tiers shown
uk: Кількість зображень, що випадають

en: Number of posts to show:
uk: Кількість повідомлень для показу:

en: OR
uk: АБО

en: Only display featured posts.
uk: Показувати лише ознаки з ознаками.

en: Open Project URL in new window
uk: Відкрийте URL-адресу проекту в новому вікні

[ctx: Open Sans font: on or off]
en: on
uk: на

en: Open link in new window
uk: Відкрити посилання в новому вікні

en: Options
uk: Опції

en: Order Category Links by Ascending/Descending
uk: Замовте категорію Посилання за зростанням / спаданням

en: Order Pages Links by Ascending/Descending
uk: Сторінки замовлень Посилання за зростанням / спаданням

en: Our Authors
uk: Наші автори

en: Outset
uk: Початок

en: Overlay
uk: Накладання

en: PASSWORD
uk: ПАРОЛЬ

en: Padding
uk: Прокладання

en: Page IDs, separated by commas.
uk: Ідентифікатори сторінок, розділені комами.

en: Page Name
uk: Назва сторінки

en: Page not found
uk: Сторінку не знайдено

en: Pages
uk: Сторінки

en: Pages:
uk: Сторінки:

en: Pagination
uk: Розбиття

en: Pagination Active Background Color
uk: Розпізнавання активного кольору фону

en: Pagination Active Color
uk: Розпізнавання активного кольору

en: Pagination Background
uk: Розбиття фону

en: Pagination Background Color
uk: Колір фону фону

en: Pagination Color
uk: Колір відтінків

en: Pagination Item
uk: Розташування

en: Pagination Item Active
uk: Елемент "Розташування"

en: Parent Skill
uk: Майстерність батьків

en: Parent Skill:
uk: Батьківські навички:

en: Password:
uk: Пароль:

en: Paste image url here, if you chose "images" slider type
uk: Вставте URL-адресу зображення тут, якщо ви вибрали "повзунок"

en: Percent Font Size
uk: Відсоток розміру шрифту

en: Percent Font Style
uk: Відсоток стилю шрифту

en: Person
uk: Людина

en: Pinterest Profile Url
uk: Pinterest Профіль Url

en: Place your adsense code here.
uk: Розмістіть код AdSense тут.

en: Please enter a valid email address.
uk: Будь ласка, введіть дійсну адресу електронної пошти.

en: Popular
uk: Популярні

en: Popular Skills
uk: Популярні навички

en: Portfolio Page Template Options
uk: Параметри шаблону сторінки портфоліо

en: Portrait Border Radius
uk: Портретний прикордонний радіус

en: Post
uk: Повідомлення

en: Post Background Color
uk: Колір фону фону

en: Post Caption
uk: Опублікувати підпис

en: Post Comment
uk: Залишити коментар

en: Post Entry
uk: Публікація публікації

en: Post Excerpt
uk: Виписка з публікації

en: Post Featured Image
uk: Опублікувати образне зображення

en: Post Format Audio Player
uk: Формат повідомлення Аудіоплеєр

en: Post Format Audio Wrapper
uk: Обгортка формату допису

en: Post Format Gallery Nav
uk: Галерея повідомлень формату Nav

en: Post Format Gallery Nav Hover
uk: Галерея повідомлень формату публікації Nav Hover

en: Post Format Gallery Nav Icon
uk: Галерея навігації формату публікації

en: Post Format Gallery Nav Icon Hover
uk: Галерея повідомлень формату публікації Наведіть значок навігації

en: Post Format Icon
uk: Значок формату повідомлення

en: Post Format Icon Background Color
uk: Колір піктограми фону формату

en: Post Format Link Background
uk: Повідомлення формату повідомлення

en: Post Format Quote Background
uk: Котирування фону формату повідомлення

en: Post Meta
uk: Повідомлення Meta

en: Post Meta Icons (Rating &amp; Comment)
uk: Піктограми повідомлень Meta (рейтинг & коментар)

en: Post Overlay
uk: Накладання публікації

en: Post Overlay Icon
uk: Піктограма накладання публікації

en: Post Read More
uk: Опублікувати докладніше

en: Post Read More Icon
uk: Повідомлення Читати далі Icon

en: Post Review Score Bar
uk: Опублікувати відгук

en: Post Title
uk: Заголовок допису

en: Post Title Font Size
uk: Розмір шрифту заголовка

en: Post Title Font Style
uk: Стиль повідомлення заголовок

en: Post info section
uk: Розділ інформації про пошту

en: Post not found
uk: Публікацію не знайдено

en: Posted by %s
uk: Опубліковано %s

en: Posts
uk: Повідомлення

en: Posts By: %s
uk: Повідомлення від: %s

en: Posts Carousel
uk: Повідомлення Карусель

en: Posts Limit
uk: Ліміт повідомлень

en: Posts List Area
uk: Область списку повідомлень

en: Posts List Entry
uk: Вхід до списку повідомлень

en: Posts List Meta
uk: Список повідомлень Мета

en: Posts List Meta Icon
uk: Список повідомлень Мета значок

en: Posts List Thumbnail
uk: Список повідомлень Мініатюра

en: Posts List Title
uk: Заголовок списку повідомлень

en: Posts Per Page
uk: Постів на сторінку

en: Posts by %s
uk: Повідомлення від користувача %s

en: Previous
uk: Попередній

en: Previous Tab
uk: Попередня вкладка

en: Price Font Size
uk: Розмір шрифту

en: Price Font Style
uk: Стиль ціни шрифту

en: Pricing Table
uk: Таблиця ціноутворення

en: Primary Heading
uk: Основний заголовок

en: Primary Heading: Category Name, Sub Heading: Filter
uk: Основний заголовок: назва категорії, підзаголовок: фільтр

en: Primary Heading: Filter, Sub Heading: Category Name
uk: Основний заголовок: фільтр, підзаголовок: назва категорії

en: Primary Menu
uk: Головне меню

en: Primary Menu Bar Settings
uk: Основні параметри панелі меню

en: Print
uk: Друк

en: Product Name Font Size
uk: Назва продукту Розмір шрифту

en: Product Name Font Style
uk: Назва продукту Стиль шрифту

en: Project Categories
uk: Категорії проекту

en: Project Description:
uk: Опис проекту:

en: Project Details
uk: Деталі проекту

en: Project Details Location
uk: Деталі проекту Розташування

en: Project Details Title
uk: Назва деталі проекту

en: Project Details box as sidebar
uk: Поле Докладно про проект як бічну панель

en: Project Details:
uk: Деталі проекту:

en: Project Gallery
uk: Галерея проекту

en: Project Sidebar
uk: Бічна панель проекту

[ctx: Project Skill name]
en: Project Skills
uk: Навички проекту

en: Project Skills
uk: Навички проекту

en: Project URL
uk: URL-адреса проекту

en: Project URL Text
uk: Текст URL-адреси проекту

[ctx: Project skill singular name]
en: Project Skill
uk: Уміння проекту

en: Quote
uk: Цитата

en: Quote Attribution
uk: Цитата призначення

en: Quote Format Options
uk: Параметри формату цитування

en: Quote Text
uk: Цитувати текст

en: RSS Icon Url
uk: RSS Ікона URL

en: Rate:
uk: Оцінити:

en: Rating (%):
uk: Рейтинг (%):

en: Rating: %0.2f
uk: Рейтинг:% 0.2f

en: Ratings
uk: Рейтинги

en: Re-Authorize
uk: Повторно авторизуйте

en: Read Extra Documentation
uk: Прочитайте додаткову документацію

en: Read More
uk: Докладніше

en: Read More Button
uk: Докладніше Кнопка

en: Recent
uk: Останні

en: Recent Comments
uk: недавні коментарі

en: Recent Posts
uk: Останні повідомлення

en: Recent Reviews
uk: Останні огляди

en: Recent Tweets
uk: Останні твіти

en: Recent Videos
uk: Останні відео

en: Related Posts
uk: Схожі повідомлення

en: Remove Drop Shadow
uk: Видалити тінь

en: Remove Vertical Divider
uk: Видалити вертикальний роздільник

en: Reply
uk: Відповісти

en: Reset
uk: Скинути

en: Reset to Defaults
uk: Скинути на значення за замовчуванням

en: Responsive shortcodes
uk: Чуйний код

en: Retweet
uk: Ретвіт

en: Review
uk: Огляд

en: Review Box Contents
uk: Огляд вмісту вікна

en: Review Box Title
uk: Назва заголовка огляду

en: Ridge
uk: Хребет

en: Right
uk: Право

en: Right to Left
uk: Праворуч ліворуч

en: Role Editor
uk: Редактор ролей

en: Sale Badge Font Size
uk: Розмір розміру шрифту продажу

en: Sale Badge Font Style
uk: Продаж бейдж шрифт стиль

en: Sale Price Font Size
uk: Розмір цін на продаж

en: Sale Price Font Style
uk: Стиль продажу шрифту продажу

en: Sample Post Title
uk: Зразок назви повідомлення

en: Save Changes
uk: Зберегти зміни

en: Scale In From Center
uk: Масштаб у центрі

en: Scale In From Left
uk: Масштаб зліва

en: Scale In From Right
uk: Масштаб від правого

en: Score %1$d%%
uk: Оцінка: %1$d%%

en: Score: %1$s
uk: Оцінка: %1$s

en: Search & Cart Font
uk: Шрифт для пошуку та кошика

en: Search & Cart Font Style
uk: Стиль пошуку та кошика

en: Search Layouts
uk: Макети пошуку

en: Search Project Skills
uk: Пошук навичок проекту

en: Search Projects
uk: Пошук проектів

en: Search Results for: %s
uk: Результати пошуку для: %s

en: Search results for "%s"
uk: Результати пошуку для " %s"

en: Search, Cart, & Icon Background Color
uk: Колір фону пошуку та кошика

en: Search, Cart, & Icon Letter Spacing
uk: Інтервал пошуку, кошика та піктограми літер

en: Search, Cart, & Icon Text Color
uk: Колір пошуку, кошик і значок тексту

en: Search, Cart, & Icon Text Size
uk: Розмір тексту пошуку, кошика та значка

en: Secondary Menu
uk: Вторинне меню

en: Secondary Menu Bar Settings
uk: Параметри вторинної панелі меню

en: Select
uk: Виберіть

en: Select Animation Effect
uk: Виберіть "Ефект анімації"

en: Select Page
uk: Виберіть сторінку

en: Select Slider Type here
uk: Виберіть "Тип повзунка" тут

en: Select between expanded and closed state
uk: Виберіть між розширеним і закритим станом

en: Select yes if the link should be opened in a new window
uk: Виберіть так, якщо посилання відкрито в новому вікні

en: Send
uk: Надіслати

en: Send Email to
uk: Надіслати електронною поштою

en: Separate Skills with Commas
uk: Окремі навички з комами

en: Set as Image
uk: Встановити як зображення

en: Share "%s" via %s
uk: Поділитися " %s" через %s

en: Share:
uk: Поділитися:

en: Sharing Icons to Display
uk: Спільний доступ до піктограм для відображення

en: Shop
uk: Магазин

en: Short description
uk: Короткий опис

en: Shortcodes
uk: Шорткод

en: Show Author
uk: Показати автора

en: Show Author Box
uk: Відображення поля "Автор"

en: Show Categories
uk: Показати категорії

en: Show Comment Count
uk: Показати кількість коментарів

en: Show Comments
uk: Показати коментарі

en: Show Date
uk: Показати дату

en: Show Divider
uk: Показати роздільник

en: Show Dribbble Icon
uk: Показати піктограму Dribbble

en: Show Excerpt
uk: Показати витяг

en: Show Facebook Icon
uk: Показати піктограму Facebook

en: Show Featured Image
uk: Показати зображення

en: Show Full Content
uk: Показати повний вміст

en: Show Google+ Icon
uk: Показати піктограму Google+

en: Show Instagram Icon
uk: Показати значок Instagram

en: Show Pagination
uk: Показати розбиття

en: Show Pinterest Icon
uk: Показати піктограму Pinterest

en: Show Post Count
uk: Показати кількість повідомлень

en: Show Posts Count
uk: Показати кількість повідомлень

en: Show RSS Icon
uk: Показати значок RSS

en: Show Rating
uk: Показати рейтинг

en: Show Ratings
uk: Показати рейтинги

en: Show Read More Button
uk: Показати більше кнопки

en: Show Related Posts
uk: Показати пов’язані повідомлення

en: Show Search Bar
uk: Показати панель пошуку

en: Show Social Icons
uk: Показати соціальні іконки

en: Show Stumbleupon Icon
uk: Показати іконку Stumbleupon

en: Show Top Border?
uk: Показати верхню межу?

en: Show Trending Bar
uk: Показувати панель "Тенденції"

en: Show Tumblr Icon
uk: Показати піктограму Tumblr

en: Show Twitter Icon
uk: Показати піктограму Twitter

en: Show WooCommerce Cart
uk: Показати кошик WooCommerce

en: Show Youtube Icon
uk: Показати значок Youtube

en: Show author box
uk: Показати вікно автора

en: Show comments on pages
uk: Показати коментарі на сторінках

en: Show comments on posts
uk: Показати коментарі до публікацій

en: Show dropdown menus
uk: Показати випадаючі меню

en: Show related posts
uk: Показати відповідні публікації

en: Sidebar
uk: Бічна панель

en: Sidebar Location
uk: Розташування бічної панелі

en: Sidebar Width
uk: Ширина бічної панелі

en: Sidebar location
uk: Розташування бічної панелі

en: Sidebar, Project Details box below content
uk: Бічна панель, поле Подробиці проекту нижче вмісту

en: Sidebar/Widget Area
uk: Бічна панель / область віджетів

en: Single Page Layout
uk: Макет однієї сторінки

en: Single Post Layout
uk: Макет одного повідомлення

en: Single Post Page SEO
uk: Сторінка з однією поштою SEO

en: Sitemap Page Template Options
uk: Параметри шаблону сторінки мапи сайту

en: Sitemap Sections Display
uk: Відображення розділів Sitemap

en: Sizing
uk: Розміри

en: Skills:
uk: Навички:

en: Slide In Horizontally
uk: Прокрутіть горизонтально

en: Slide In Vertically
uk: Посуньте по вертикалі

en: Slider
uk: Повзунок

en: Slider Type
uk: Тип повзунка

en: Smooth Scrolling
uk: Плавна прокрутка

en: Social Follow
uk: Соціальні слідувати

en: Social Icons Color
uk: Соціальні іконки кольору

en: Social Icons Size
uk: Розмір соціальних іконок

en: Social Media Links
uk: Посилання на соціальні медіа

en: Social Media Networks
uk: Мережі соціальних медіа

en: Social Network Follower Count Refresh
uk: Послідовники соціальної мережі Count Refresh

en: Social Network Icon Size
uk: Розмір піктограми соціальної мережі

en: Solid
uk: Твердий

en: Sorry, No Posts Found
uk: На жаль, не знайдено повідомлень

en: Sorry, no posts found.
uk: На жаль, не знайдено жодної публікації.

en: Sort Categories Links by Name/ID/Slug/Count/Term Group
uk: Сортування категорій Посилання за назвою / ідентифікатором / групою / кількість / термін

en: Sort Method
uk: Метод сортування

en: Sort Order
uk: Порядок сортування

en: Sort Pages Links
uk: Сортування посилань на сторінки

en: Standard
uk: Стандарт

en: Standard Blog Category
uk: Стандартна категорія блогу

en: Standard Blog Category With Featured Posts
uk: Стандартна категорія блогу з популярними повідомленнями

en: Standard Blog Homepage
uk: Домашня сторінка стандартного блогу

en: Standard or Masonry Style for Archive Pages
uk: Стандартний або масонський стиль для сторінок архіву

en: Star
uk: Зірка

en: Start on New Line
uk: Почніть з нового рядка

en: Start on New Line?
uk: Почати з нової лінії?

en: Start the ad's output on a new line?
uk: Розпочати показ об’яви в новому рядку?

en: State
uk: Держава

en: Status
uk: Статус

en: Stumbleupon Profile Url
uk: Url профілю Stumbleupon

en: Sub Heading
uk: Підзаголовки

en: Subheader
uk: Підзаголовок

en: Subheader Font Size
uk: Розмір шрифту підзаголовок

en: Subheader Font Style
uk: Стиль шрифту підзаголовок

en: Subject
uk: Тема

en: Subscribe
uk: Підписатися

en: Summary
uk: Резюме

en: Summary Title
uk: Назва резюме

en: Tab Content
uk: Вміст вкладки

en: Tab Item
uk: Пункт вкладки

en: Tab Item Active
uk: Елемент вкладки

en: Tab Item Hover
uk: Позиція табуляції

en: Tab Settings
uk: Параметри вкладки

en: Tab Text
uk: Текст вкладки

en: Tabbed Posts
uk: Повідомлення з вкладками

en: Tabs
uk: Вкладки

en: Tabs Background
uk: Фон вкладки

en: Tags
uk: Теги

en: Testimonial
uk: Відгук

en: Text
uk: Текст

en: Text Color
uk: Колір тексту

en: Text Size
uk: Розмір тексту

en: Text for the header of the module. Leave blank for no header for the module.
uk: Текст для заголовка модуля. Залиште незаповненим модуль без заголовка.

en: Thanks for contacting us.
uk: Дякуємо, що зв'язалися з нами.

en: The Ad HTML, if not using the Image URL and Link above.
uk: HTML-код оголошення, якщо не використовується URL-адреса зображення та посилання вище.

en: The Map feature uses the Google Maps API and requires a valid Google API Key to function. Before using the map feature, please make sure you have added your API key inside the Extra Theme Options panel. Learn more about how to create your Google API Key <a href="%1$s" target="_blank">here</a>.
uk: Функція "Карта" використовує API Карт Google і для функціонування потрібний дійсний ключ Google API. Перш ніж використовувати функцію карти, переконайтеся, що ви додали свій ключ API до панелі додаткових параметрів теми. Дізнайтеся більше про те, як створити ключ Google API <a href="%1$s" target="_blank">тут</a> .

en: The Maps module uses the Google Maps API and requires a valid Google API Key to function. Before using the map module, please make sure you have added your API key here. Learn more about how to create your Google API Key <a target="_blank" href="%1$s">here</a>.
uk: Модуль Карти використовує API Карт Google і потребує дійсний ключ API Google. Перш ніж використовувати модуль карти, переконайтеся, що ви додали тут свій ключ API. Дізнайтеся більше про те, як створити ключ Google API <a target="_blank" href="%1$s">тут</a> .

en: The URL of the video from a <a href="%s" target="_blank">Supported oEmbed Video Provider</a>, or URL of any video. Click "Add Video URL" to add more file types. (.mov, .mp4, .webm, .ogv, etc)
uk: URL-адреса відео з <a href="%s" target="_blank">підтримуваного постачальника відео</a> або URL будь-якого відео. Натисніть "Додати відео URL", щоб додати більше типів файлів. (.mov, .mp4, .webm, .ogv тощо)

en: The color used for this category throughout the site.
uk: Колір, який використовується для цієї категорії по всьому сайту.

en: The color used for this user throughout the site.
uk: Колір, який використовується для цього користувача на всьому сайті.

en: The format for the date display in PHP date() format
uk: Формат дати відображається у форматі дати PHP ()

en: The name of your facebook page, not the full URL. If your facebook url is: "http://www.facebook.com/elegantthemes", then your page name is: "elegantthemes"
uk: Назва сторінки facebook, а не повний URL. Якщо ваша URL-адреса у facebook є: "http://www.facebook.com/elegantthemes", то ім'я вашої сторінки: "elegantthemes"

en: The number of posts shown per page.
uk: Кількість повідомлень на сторінці.

en: The number of posts shown.
uk: Кількість показів публікацій.

en: The primary heading.
uk: Первинний заголовок.

en: The speed, in seconds, in which it will auto rotate to the next slide.
uk: Швидкість, в секундах, коли вона автоматично повернеться до наступного слайда.

en: The speed, in seconds, in which the slider will auto rotate to the next slide. Leave empty to disable autoplay.
uk: Швидкість у секундах, коли повзунок автоматично повертається до наступного слайда. Залиште пустим, щоб вимкнути автовідтворення.

en: The sub heading.
uk: Підзаголовок.

en: Theme Customizer
uk: Налаштування теми

en: Theme Options
uk: Параметри теми

en: There was a problem, please try again.
uk: Виникла проблема. Повторіть спробу.

en: This controls default direction of the lazy-loading animation.
uk: Це керує напрямком за замовчуванням анімації "ліниво-завантаження".

en: This is an optional title to display for this module.
uk: Це додатковий заголовок для відображення цього модуля.

en: This option allows you to change how your dates are displayed. For more information please refer to the WordPress codex here:<a href='http://codex.wordpress.org/Formatting_Date_and_Time' target='_blank'>Formatting Date and Time</a>
uk: Ця опція дозволяє змінювати відображення дат. Для отримання додаткової інформації зверніться до кодексу WordPress тут: <a href='http://codex.wordpress.org/Formatting_Date_and_Time' target='_blank'>Дата і час форматування</a>

en: This option allows you to control how many tiers your pages dropdown menu has in the default theme created main menu. Increasing the number allows for additional menu items to be shown. This setting is not applicable If you are using a custom menu and not the default theme created main menu.
uk: Ця опція дозволяє контролювати, скільки ярусів у спадному меню ваших сторінок у темі, створеній за замовчуванням, створено в головному меню. Збільшення числа дозволяє відображати додаткові пункти меню. Цей параметр не застосовується Якщо ви використовуєте спеціальне меню, а не тему за умовчанням, створено головне меню.

en: This options allows you to control how many teirs your pages dropdown menu has. Increasing the number allows for additional menu items to be shown.
uk: За допомогою цих опцій можна контролювати кількість слів, які має випадаюче меню ваших сторінок. Збільшення числа дозволяє відображати додаткові пункти меню.

en: This post is password protected. Enter the password to view comments.
uk: Ця публікація захищена паролем. Введіть пароль, щоб переглянути коментарі.

en: This will add a border to the top side of the module.
uk: Це додасть межу до верхньої сторони модуля.

en: This will be used as the border color for this module.
uk: Це буде використовуватися як колір кордону для цього модуля.

en: This will be used as the text color for the header text of the module.
uk: Це буде використовуватися як колір тексту для заголовка тексту модуля.

en: This will change the label of the module in the builder for easy identification.
uk: Це дозволить змінити позначку модуля в будівельнику для зручності ідентифікації.

en: This will enable Google Fonts for Non-English languages.
uk: Це дозволить використовувати шрифти Google для неанглійських мов.

en: This will enable the use of excerpts in posts or pages.
uk: Це дозволить використовувати витяги з повідомлень або сторінок.

en: This will return all of the settings throughout the options page to their default values. <strong>Are you sure you want to do this?</strong>
uk: Це поверне всі налаштування на сторінці параметрів до їх значень за замовчуванням. <strong>Ви впевнені, що хочете це зробити?</strong>

en: Title
uk: Назва

en: Title Font Size
uk: Розмір шрифту заголовка

en: Title Font Style
uk: Стиль шрифту заголовка

en: Title:
uk: Назва:

en: Toggle
uk: Переключити

en: Toggle Icon Size
uk: Розмір іконок

en: Toggle Padding
uk: Увімкнути перемикання

en: Top
uk: Угору

en: Top & Bottom Padding
uk: Верхній і нижній відступ

en: Top Rated
uk: Високо оцінений

en: Top to Bottom
uk: Зверху вниз

en: Trackbacks/Pingbacks
uk: Зворотні посилання / Pingbacks

en: Trending Font
uk: Трендовий шрифт

en: Trending Font Style
uk: Стиль шрифту, що має тенденцію

en: Trending Label Text Color
uk: Колір тексту тексту міток

en: Trending Text Size
uk: Розмір тексту в тенденціях

en: Trending Title Text Color
uk: Колір тексту тексту заголовка

en: Tumblr Profile Url
uk: Url профілю Tumblr

en: Turn pagination on or off.
uk: Увімкнення або вимкнення розбивки сторінок.

en: Turn the autoplay feature on or off.
uk: Увімкніть або вимкніть функцію автозапуску.

en: Turn the dispay of each post's date on or off.
uk: Увімкніть або вимкніть відправку дати кожної публікації.

en: Turn the display of each post's author on or off.
uk: Увімкніть або вимкніть відображення автора кожного повідомлення.

en: Turn the display of each post's categories on or off.
uk: Увімкніть або вимкніть відображення категорій кожної публікації.

en: Turn the display of each post's ccomments on or off.
uk: Увімкніть або вимкніть відображення коментарів кожної публікації.

en: Turn the display of each post's comment count on or off.
uk: Увімкніть або вимкніть відображення кількості коментарів кожної публікації.

en: Turn the display of each post's date on or off.
uk: Увімкніть або вимкніть відображення дати кожної публікації.

en: Turn the display of each post's featured image on or off.
uk: Увімкніть або вимкніть відображення зображеного зображення кожної публікації.

en: Turn the display of each post's rating on or off.
uk: Увімкніть або вимкніть показ кожного рейтингу.

en: Turn the display of each post's rating stars on or off.
uk: Увімкніть або вимкніть відображення зірочок рейтингу кожної публікації.

en: Twitter Profile Url
uk: URL профілю Twitter

en: Type
uk: Тип

en: Type an address and click find to place a marker at that address.
uk: Введіть адресу та натисніть "Знайти", щоб розмістити маркер за цією адресою.

en: Type of the box
uk: Тип коробки

en: Typography
uk: Друкарня

en: Typography Settings
uk: Налаштування типографії

en: URL of the ad image.
uk: URL-адреса зображення оголошення.

en: URL the ad's image links to.
uk: URL-адреса, на яку посилається зображення оголошення.

en: URL:
uk: URL-адреса:

en: Underline
uk: Підкреслення

en: Update Skill
uk: Оновити вміння

en: Upload
uk: Завантажити

en: Upload A Video File
uk: Завантажити відеофайл

en: Upload an Image
uk: Завантажити зображення

en: Uppercase
uk: Великі

en: Use Google Fonts
uk: Використовуйте шрифти Google

en: Use as default for any category that does not have a specific layout set.
uk: Використовувати за умовчанням для будь-якої категорії, яка не має певного набору макетів.

en: Use combined and minified CSS file to speed up your site's page load.
uk: Скористайтеся комбінованим та зміненим файлом CSS, щоб прискорити завантаження сторінки сайту.

en: Use combined and minified javascript file to speed up your site's page load.
uk: Скористайтеся комбінованим файлом JavaScript, щоб прискорити завантаження сторінки сайту.

en: Use excerpts when defined
uk: Використовуйте витяги, коли вони визначені

en: Use resizing
uk: Використовуйте зміну розміру

en: Use this layout as the default layout?
uk: Використовувати цей макет як макет за замовчуванням?

en: Use this layout as the home layout?
uk: Використовувати цей макет як домашню версію?

en: Use this layout on the categories selected above.
uk: Скористайтеся цим макетом у вибраних вище категоріях.

en: Used for icon button type
uk: Використовується для типу кнопки піктограми

en: User Name
uk: Ім'я користувача

en: Username
uk: Ім'я користувача

en: Username:
uk: Ім'я користувача:

en: Vertically Centered
uk: По вертикалі

en: Video
uk: Відео

en: Video Format Options
uk: Параметри формату відео

en: Video URL
uk: URL-адреса відео

en: View Category Layout
uk: Переглянути макет категорії

en: View Project
uk: Переглянути проект

en: View The Project
uk: Переглянути проект

en: View all posts by %s
uk: Переглянути всі повідомлення від %s

en: Website Content Width
uk: Ширина вмісту веб-сайту

en: Website Gutter Width
uk: Ширина канавки веб-сайту

en: Welcome to Extra! Before diving in to your new theme, please visit the <a style="color: #fff; font-weight: bold;" href="%1$s" target="_blank">Extra Documentation</a> page for access to dozens of in-depth tutorials.
uk: Ласкаво просимо до Extra! Перед тим, як зануритися у вашу нову тему, відвідайте сторінку <a style="color: #fff; font-weight: bold;" href="%1$s" target="_blank">Додаткової документації</a> для доступу до десятків поглиблених посібників.

en: When you define your keywords using custom fields you should use this value for the custom field Name. The Value of your custom field should be the meta keywords you would like to use, separated by comas.
uk: Коли ви визначаєте ключові слова за допомогою спеціальних полів, вам слід скористатися цим значенням для імені власного поля. Значення власного поля має бути ключовими словами, які ви хотіли б використовувати, розділеними комами.

en: When you define your meta description using custom fields you should use this value for the custom field Name. The Value of your custom field should be the custom description you would like to use.
uk: Коли ви визначаєте мета-опис за допомогою користувальницьких полів, ви повинні використовувати це значення для імені власного поля. Значення власного поля має бути користувацьким описом, який ви бажаєте використовувати.

en: When you define your title using custom fields you should use this value for the custom field Name. The Value of your custom field should be the custom title you would like to use.
uk: Коли ви визначаєте назву за допомогою користувацьких полів, вам слід скористатися цим значенням для імені власного поля. Значення власного поля має бути типовим заголовком, який ви бажаєте використовувати.

en: Whether to show the post count.
uk: Чи показувати кількість повідомлень.

en: Widget Bullet Color
uk: Колір кулі віджета

en: Widget Header Font Size
uk: Розмір шрифту заголовка віджетів

en: Widget Header Font Style
uk: Стиль шрифту заголовка віджетів

en: Widget Heading Color
uk: Колір заголовка віджета

en: Widget Link Color
uk: Колір посилання для віджетів

en: Widget Text Color
uk: Колір тексту віджета

en: WooCommerce Sidebar Location
uk: Бічна панель WooCommerce Розташування

en: WooCommerce Sidebar/Widget Area
uk: Бічна панель WooCommerce / область віджетів

en: Yes
uk: Так

en: You are already logged in.
uk: Ви вже ввійшли в систему.

en: You can disable this option if you want to remove the author box from single post pages.
uk: Цей параметр можна вимкнути, якщо потрібно видалити вікно автора з окремих сторінок.

en: You can disable this option if you want to remove the comments and comment form from single post pages.
uk: Цю опцію можна вимкнути, якщо потрібно видалити коментарі та коментарі з окремих сторінок публікації.

en: You can disable this option if you want to remove the related posts from single post pages.
uk: Цю опцію можна вимкнути, якщо потрібно видалити відповідні публікації з окремих сторінок.

en: You can find all the info on how to obtain all the needed API credentials here: %s
uk: Ви можете знайти всю інформацію про те, як отримати всі необхідні облікові дані API тут: %s

en: You can find the User Id at the end of your Google+ URL. For example if the URL was: http://plus.google.com/+elegentthemes, the User Id would be: +elegenthemes
uk: Ідентифікатор користувача можна знайти в кінці URL-адреси Google+. Наприклад, якщо URL: http://plus.google.com/+elegentthemes, ідентифікатор користувача буде: + elegenthemes

en: You don't have pages
uk: У вас немає сторінок

en: Your Rating:
uk: Ваш рейтинг:

en: Your latest posts
uk: Ваші останні повідомлення

en: Your site&#8217;s most recent Posts.
uk: Останні публікації вашого сайту.

en: Your site&#8217;s most recent Reviews (posts which have review).
uk: Останні відгуки вашого сайту (публікації, які мають огляд).

en: Your site&#8217;s most recent Videos (Posts which use video format).
uk: Найновіші відео на вашому сайті (повідомлення, що використовують формат відео).

en: Your site&#8217;s most recent comments.
uk: Останні коментарі вашого сайту.

en: Youtube Profile Url
uk: URL профілю YouTube

en: Youtube Username
uk: Ім'я користувача

en: Zoom Icon Color
uk: Колір значка масштабування

en: by
uk: від

en: by %s
uk: на %s

[ctx: clear static resources]
en: Clear
uk: Очистити

en: comment count
uk: підрахунок коментарів

[ctx: documentation links]
en: Support
uk: Підтримка

[ctx: general options]
en: General
uk: Загальні

[ctx: integrate third-party code]
en: Integration
uk: Інтеграція

[ctx: label]
en: Search for:
uk: Шукати:

[ctx: layout item]
en: Add New
uk: Додати новий

[ctx: layout type general name]
en: Category Layouts
uk: Макети категорій

[ctx: layout type singular name]
en: Category Layout
uk: Макет категорії

[ctx: navigation menu]
en: Navigation
uk: Навігація

[ctx: noun]
en: COMMENT
uk: КОМЕНТАР

[ctx: page/post]
en: Layout
uk: Макет

[ctx: placeholder]
en: Search
uk: Пошук

[ctx: project item]
en: Add New
uk: Додати новий

[ctx: project type general name]
en: Projects
uk: Проекти

[ctx: project type singular name]
en: Project
uk: Проект

en: settings reset.
uk: налаштувань.

en: settings saved.
uk: збережені.

[ctx: site ads placement areas]
en: Ads
uk: Оголошення

[ctx: site color scheme]
en: Colorization
uk: Розфарбовування

[ctx: theme updates]
en: Updates
uk: Оновлення

[ctx: widgets]
en: %1$s %2$s <div class="post-title">on %3$s</div>
uk:  %1$s %2$s <div class="post-title"> на %3$s </div>

en: you don't have sufficient permissions to access this page
uk: у вас немає достатніх дозволів на доступ до цієї сторінки
