Extra 2.22.2 - en to tr_TR translation catalogue (1088 entries)

en:  You can find all the info on how to obtain all the required credentials here: %s
tr_TR: Gerekli tüm kimlik bilgilerini nasıl elde edeceğinize dair tüm bilgileri burada bulabilirsiniz: %s

en: %d Items
tr_TR:  %d Öğe

en: %d Items in Cart
tr_TR:  %d Sepetteki Ürünler

en: %s Theme Options
tr_TR:  %s Tema Seçenekleri

en: %s ago
tr_TR:  %s önce

en: &hellip;
tr_TR: ...

en: &laquo; Previous
tr_TR: «Önceki

en: + Add One More Tab
tr_TR: + Bir Sekme Ekleme

en: 0 Comments
tr_TR: 0 Yorum

en: 1 Column
tr_TR: 1 Sütun

en: 1 Comment
tr_TR: 1 yorum

en: 1/2 + 1/4 + 1/4 Columns
tr_TR: 1/2 + 1/4 + 1/4 Sütunlar

en: 1/3 + 2/3 Columns
tr_TR: 1/3 + 2/3 Sütunlar

en: 1/4 + 1/2 + 1/4 Columns
tr_TR: 1/4 + 1/2 + 1/4 Sütunlar

en: 1/4 + 1/4 + 1/2 Columns
tr_TR: 1/4 + 1/4 + 1/2 Sütunlar

en: 1/4 + 3/4 Columns
tr_TR: 1/4 + 3/4 Sütunlar

en: 2 Columns
tr_TR: 2 Sütun

en: 2/3 + 1/3 Columns
tr_TR: 2/3 + 1/3 Sütunlar

en: 3 Columns
tr_TR: 3 Sütun

en: 3/4 + 1/4 Columns
tr_TR: 3/4 + 1/4 Sütunlar

en: 4 Columns
tr_TR: 4 Sütun

en: 404 Not Found
tr_TR: 404 Bulunamadı

en: <div class="updated"><p>This is a fresh installation of %1$s theme. Don't forget to go to <a href="%2$s">ePanel</a> to set it up. This message will disappear once you have clicked the Save button within the <a href="%2$s">theme's options page</a>.</p></div>
tr_TR: <div class="updated"><p> Bu, %1$s temasının yeni bir kurulumu. <a href="%2$s">Kurmak</a> için <a href="%2$s">ePanel'e</a> gitmeyi unutmayın. <a href="%2$s">Temanın seçenekleri sayfasındaki</a> Kaydet düğmesine tıkladığınızda bu mesaj kaybolacaktır. </p></div>

en: <span class="button">Next Entries</span>
tr_TR: <span class="button">Sonraki Yazılar</span>

en: <span class="button">Next</span><span class="title">%title</span>
tr_TR: <span class="button">Bir sonraki</span> <span class="title">%title</span>

en: <span class="button">Older Entries</span>
tr_TR: <span class="button">Eski yazılar</span>

en: <span class="button">Previous</span><span class="title">%title</span>
tr_TR: <span class="button">Önceki</span> <span class="title">%title</span>

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Older Comments
tr_TR: <span class="meta-nav">←</span> Eski Yorumlar

en: A static page
tr_TR: Statik bir sayfa

en: API Key
tr_TR: API Anahtarı

en: About The Author
tr_TR: Yazar hakkında

en: Above Post
tr_TR: Yayının Üstünde

en: Accent color
tr_TR: Vurgu renk

en: Access Token
tr_TR: Erişim Simgesi

en: Access Token Secret
tr_TR: Erişim Simgesi Sırrı

en: Access Token Secret:
tr_TR: Erişim Simgesi Gizli:

en: Access token:
tr_TR: Erişim belirteci:

en: Accordion
tr_TR: Akordeon

en: Active Tab Background Color
tr_TR: Aktif Sekme Arka Plan Rengi

en: Active Tab Text Color
tr_TR: Aktif Sekme Metin Rengi

en: Ad
tr_TR: ilan

en: Ad #
tr_TR: İlan No

en: Ad #%d
tr_TR: Eklemek

en: Ad HTML
tr_TR: Reklam HTML'si

en: Ad HTML:
tr_TR: Reklam HTML’si:

en: Ad Image
tr_TR: Reklam Resmi

en: Ad Link
tr_TR: İlan Bağlantısı

en: Add API Key
tr_TR: API Anahtarı Ekleme

en: Add Ad
tr_TR: İlan ekle

en: Add Another Video URL
tr_TR: Başka Bir Video URL'si Ekle

en: Add Audio File
tr_TR: Ses Dosyası Ekle

en: Add Author Bio
tr_TR: Yazar Biyo ekle

en: Add Breakdown
tr_TR: Arıza ekle

en: Add ET Box
tr_TR: ET Kutusu ekle

en: Add ET Button
tr_TR: ET Düğmesi Ekle

en: Add ET Learn more block
tr_TR: ET ekle Daha fazla blok öğren

en: Add ET Tabs
tr_TR: ET Sekmeleri ekle

en: Add Gallery Images
tr_TR: Galeri Görüntüleri Ekleyin

en: Add Images
tr_TR: Resim ekle

en: Add New Ad
tr_TR: Yeni İlan Ekle

en: Add New Category Layout
tr_TR: Yeni Kategori Düzeni Ekle

en: Add New Project
tr_TR: Yeni Proje Ekle

en: Add New Project Skill
tr_TR: Yeni Proje Beceri Ekle

en: Add New Tab
tr_TR: Yeni Sekme Ekle

en: Add a Tooltip Text
tr_TR: Bir Araç İpucu Metni Ekleme

en: Add code to the < body > (good for tracking codes such as google analytics)
tr_TR: <Gövdeye> kod ekle (google analytics gibi izleme kodları için iyi)

en: Add code to the < head > of your blog
tr_TR: Blogunuzun <başına> kod ekleyin

en: Add code to the bottom of your posts, before the comments
tr_TR: Yorumlarınızın önünde yayınlarınızın altına kod ekleyin.

en: Add code to the top of your posts
tr_TR: Gönderilerinizin üstüne kod ekleyin

en: Add or Remove Skills
tr_TR: Becerileri Ekleme veya Kaldırma

en: Additional Info
tr_TR: İlave bilgi

en: Address
tr_TR: Adres

en: Admin Label
tr_TR: Yönetici Etiketi

en: Ads
tr_TR: Reklamlar

en: Adsense's responsive ad units require the ads' container to have a fixed width. Enabling this option applies a fixed width to this ad's container.
tr_TR: Adsense’in duyarlı reklam birimleri, reklamların kabının sabit bir genişliğe sahip olmasını gerektirir. Bu seçeneği etkinleştirmek, bu reklamın kapsayıcısına sabit bir genişlik uygular.

en: Advertisement
tr_TR: reklâm

en: All
tr_TR: Herşey

en: All Category Layouts
tr_TR: Tüm Kategori Düzenleri

en: All Project Skills
tr_TR: Tüm Proje Becerileri

en: All Projects
tr_TR: Tüm Projeler

en: Alternative text for image
tr_TR: Resim için alternatif metin

en: Amount of archive months to display.
tr_TR: Gösterilecek arşiv ayları.

en: Amount of recent posts to display.
tr_TR: Görüntülenecek son yayın sayısı.

en: An <a href="%s">Extra Theme Layout</a> (select below)
tr_TR: <a href="%s">Ekstra Tema Düzeni</a> (aşağıdan seçin)

en: An Extra Category Layout
tr_TR: Ekstra Kategori Düzeni

en: Animation
tr_TR: Animasyon

en: Any code you place here will appear in body section of all pages of your blog. This is usefull if you need to input a tracking pixel for a state counter such as Google Analytics.
tr_TR: Buraya koyduğunuz herhangi bir kod, blogunuzun tüm sayfalarının ana kısmında görünecektir. Bu, Google Analytics gibi bir devlet sayacı için bir izleme pikseli girmeniz gerekirse kullanışlıdır.

en: Any code you place here will appear in the head section of every page of your blog. This is useful when you need to add javascript or css to all pages.
tr_TR: Buraya koyduğunuz herhangi bir kod, blogunuzun her sayfasının baş kısmında görünecektir. Bu, tüm sayfalara javascript veya css eklemeniz gerektiğinde kullanışlıdır.

en: Any code you place here will be placed at the top of all single posts. This is useful if you are looking to integrating things such as social bookmarking links.
tr_TR: Buraya koyduğunuz herhangi bir kod, tüm gönderilerin başına yerleştirilecektir. Sosyal yer imi bağlantıları gibi şeyleri entegre etmek istiyorsanız bu özellik kullanışlıdır.

en: App ID
tr_TR: Uygulama kimliği

en: App Secret
tr_TR: Uygulama Sırrı

en: Archive Heading Text Color
tr_TR: Arşiv Başlığı Metin Rengi

en: Archives
tr_TR: arşiv

en: Ascending
tr_TR: yükselen

en: Aside
tr_TR: bir kenara

en: Attributes
tr_TR: Öznitellikler

en: Audio
tr_TR: Ses

en: Audio File Subtitle
tr_TR: Ses Dosyası Altyazısı

en: Audio File Title
tr_TR: Ses Dosyası Başlığı

en: Audio File URL
tr_TR: Ses Dosyası URL'si

en: Audio Format Options
tr_TR: Ses Biçimi Seçenekleri

en: Author
tr_TR: Yazar

en: Author Image URL
tr_TR: Yazar Resmi URL'si

en: Authorize
tr_TR: Yetki vermek

en: Authors Page Template Options
tr_TR: Yazarlar Sayfa Şablonu Seçenekleri

en: Authors to display
tr_TR: Görüntülenecek yazarlar

en: Auto
tr_TR: Oto

en: Auto Speed
tr_TR: Otomatik hız

en: Automattic slider speed (works only if Auto is set to yes)
tr_TR: Otomatik kaydırıcı hızı (yalnızca Otomatik evet olarak ayarlanmışsa çalışır)

en: Autoplay
tr_TR: Otomatik oynatma

en: Autoplay Speed
tr_TR: Otomatik Oynatma Hızı

en: Back To Top
tr_TR: Başa dönüş

en: Back To Top Button
tr_TR: Başa Dön Düğmesi

en: Background Color
tr_TR: Arka plan rengi

en: Background Settings
tr_TR: Arkaplan Ayarları

en: Background color
tr_TR: Arka plan rengi

en: Bar Border Radius
tr_TR: Bar Sınır Yarıçapı

en: Bar Counter
tr_TR: Bar tezgahı

en: Bar Padding
tr_TR: Bar Dolgusu

en: Before you can receive product updates, you must first authenticate your Elegant Themes subscription. To do this, you need to enter both your Elegant Themes Username and your Elegant Themes API Key. To locate your API Key, <a href="https://www.elegantthemes.com/members-area/" target="_blank">log in</a> to your Elegant Themes account and navigate to the <strong>Account > API Key</strong> page.
tr_TR: Ürün güncellemelerini alabilmeniz için önce Zarif Temalar aboneliğinizi doğrulamanız gerekir. Bunu yapmak için hem Zarif Temalar Kullanıcı Adınızı hem de Zarif Temalar API Anahtarınızı girmeniz gerekir. API Anahtarı bulmak için, <a href="https://www.elegantthemes.com/members-area/" target="_blank">giriş</a> hesabınıza Şık Temalar ve <strong>Hesap> API anahtarı</strong> sayfasına gidin.

en: Before you can receive product updates, you must first authenticate your Elegant Themes subscription. To do this, you need to enter both your Elegant Themes Username and your Elegant Themes API Key. Your username is the same username you use when logging in to <a href="http://elegantthemes.com/" target="_blank">ElegantThemes.com</a>
tr_TR: Ürün güncellemelerini alabilmeniz için önce Zarif Temalar aboneliğinizi doğrulamanız gerekir. Bunu yapmak için hem Zarif Temalar Kullanıcı Adınızı hem de Zarif Temalar API Anahtarınızı girmeniz gerekir. Kullanıcı adınız, <a href="http://elegantthemes.com/" target="_blank">ElegantThemes.com’a</a> giriş yaparken kullandığınız kullanıcı adı ile <a href="http://elegantthemes.com/" target="_blank">aynıdır.</a>

en: Below Header
tr_TR: Başlığın Altında

en: Below Post
tr_TR: Gönderinin Altında

en: Blog Feed Masonry
tr_TR: Blog Feed Duvarcılık

en: Blog Feed Page Template Options
tr_TR: Blog Beslemesi Sayfası Şablonu Seçenekleri

en: Blog Feed Standard
tr_TR: Blog Yayını Standardı

en: Blog Feed Title
tr_TR: Blog Yayını Başlığı

en: Blurb
tr_TR: kitap kapağındaki övgü yazısı

en: Body
tr_TR: Vücut

en: Body Font
tr_TR: Gövde Yazı Tipi

en: Body Line Height
tr_TR: Gövde Hattı Yüksekliği

en: Body Link Color
tr_TR: Gövde Bağlantı Rengi

en: Body Text Color
tr_TR: Gövde Metin Rengi

en: Body Text Size
tr_TR: Gövde Metin Boyutu

en: Body/Link Font Style
tr_TR: Gövde / Bağlantı Yazı Tipi Stili

en: Body/Link Line Height
tr_TR: Gövde / Bağlantı Hattı Yüksekliği

en: Body/Link Text Size
tr_TR: Gövde / Bağlantı Metin Boyutu

en: Bold
tr_TR: cesur

en: Border
tr_TR: sınır

en: Border Color
tr_TR: Sınır rengi

en: Border Radius
tr_TR: Sınır yarıçapı

en: Border Width
tr_TR: Sınır genişliği

en: Bottom
tr_TR: Alt

en: Bottom Bar
tr_TR: Alt çubuk

en: Bottom to Top
tr_TR: Alttan üste

en: Boxed Layout - Background color
tr_TR: Kutulu Düzen - Arkaplan rengi

en: Breakdown #
tr_TR: Yıkmak #

en: Breakdown #%d
tr_TR: Arıza # %d

en: Buffer
tr_TR: Tampon

en: Button Font Style
tr_TR: Düğme Yazı Tipi Stili

en: Button Hover Styles
tr_TR: Düğme Vurgulu Stilleri

en: Button Styles
tr_TR: Düğme Stilleri

en: Buttons
tr_TR: Düğmeler

en: Buttons Font
tr_TR: Düğme Yazı Tipi

en: By default comments are not placed on pages, however, if you would like to allow people to comment on your pages simply enable this option.
tr_TR: Varsayılan olarak sayfalara yorum yapılmaz, ancak kişilerin sayfalarınızda yorum yapmalarına izin vermek istiyorsanız bu seçeneği etkinleştirin.

en: By default pages are sorted by name. However if you would rather have them sorted by ID you can adjust this setting.
tr_TR: Varsayılan olarak sayfalar ada göre sıralanır. Ancak, kimlik numaralarına göre sıralamayı tercih ediyorsanız, bu ayarı yapabilirsiniz.

en: By default the navigation bar stays on top of the screen at all times. We suggest to disable this option, if you need to use a logo taller than the default one.
tr_TR: Varsayılan olarak, gezinti çubuğu her zaman ekranın üstünde kalır. Varsayılandan daha uzun boylu bir logo kullanmanız gerekirse, bu seçeneği devre dışı bırakmanızı öneririz.

en: By default the theme creates a Home link in the default created menu, that when clicked leads back to your blog's homepage. If however, you are using a static homepage and have already created a page called Home to use, this will result in a duplicate link. In this case you should disable this feature to remove the link.
tr_TR: Varsayılan olarak tema, oluşturulan varsayılan menüde bir Giriş bağlantısı oluşturur; tıklandığında blogunuzun ana sayfasına geri döner. Bununla birlikte, statik bir ana sayfa kullanıyorsanız ve kullanmak için Ana Sayfa adında bir sayfa oluşturduysanız, bu yinelenen bir bağlantıyla sonuçlanacaktır. Bu durumda, bağlantıyı kaldırmak için bu özelliği devre dışı bırakmanız gerekir.

en: By default the theme creates post titles based on the title of your post and your blog name. If you would like to make your meta title different than your actual post title you can define a custom title for each post using custom fields. This option must be enabled for custom titles to work, and you must choose a custom field name for your title below.
tr_TR: Varsayılan olarak tema, gönderinizin başlığına ve blog adınıza bağlı olarak gönderim başlıkları oluşturur. Meta başlığınızı gerçek başlığınızdan farklı yapmak istiyorsanız, özel alanlar kullanarak her yazı için özel bir başlık tanımlayabilirsiniz. Bu seçenek, özel başlıkların çalışması için etkinleştirilmeli ve aşağıdaki başlık için özel bir alan adı seçmelisiniz.

en: By default the theme does not add keywords to your header. Most search engines don't use keywords to rank your site anymore, but some people define them anyway just in case. If you want to add meta keywords to your header then enable this option and fill in the custom keywords field below.
tr_TR: Varsayılan olarak tema, başlığınıza anahtar kelimeler eklememektedir. Çoğu arama motoru artık sitenizi sıralamak için anahtar kelimeler kullanmaz, ancak bazı kişiler bunları her durumda açıklar. Başlığınıza meta anahtar kelimeler eklemek istiyorsanız, bu seçeneği etkinleştirin ve aşağıdaki özel anahtar kelimeler alanını doldurun.

en: By default the theme uses a combination of your blog name and your blog description, as defined when you created your blog, to create your homepage titles. However if you want to create a custom title then simply enable this option and fill in the custom title field below.
tr_TR: Varsayılan olarak tema, ana sayfa başlıklarınızı oluşturmak için blogunuzu oluştururken tanımladığınız gibi blog adınızın ve blog açıklamanızın bir kombinasyonunu kullanır. Ancak, özel bir başlık oluşturmak istiyorsanız, bu seçeneği etkinleştirin ve aşağıdaki özel başlık alanını doldurun.

en: By default the theme uses your blog description, as defined when you created your blog, to fill in the meta description field. If you would like to use a different description then enable this option and fill in the custom description field below.
tr_TR: Varsayılan olarak tema, meta açıklama alanını doldurmak için blogunuzu oluştururken tanımlandığı gibi blog açıklamanızı kullanır. Farklı bir açıklama kullanmak istiyorsanız, bu seçeneği etkinleştirin ve aşağıdaki özel açıklama alanını doldurun.

en: CSS Class
tr_TR: CSS Sınıfı

en: CSS ID
tr_TR: CSS kimliği

en: Call To Action
tr_TR: Eylem çağrısı

en: Callback function: "%s" doesnt exist
tr_TR: Geri arama işlevi: " %s" mevcut değil

en: Canonicalization helps to prevent the indexing of duplicate content by search engines, and as a result, may help avoid duplicate content penalties and pagerank degradation. Some pages may have different URL's all leading to the same place. For example domain.com, domain.com/index.html, and www.domain.com are all different URLs leading to your homepage. From a search engine's perspective these duplicate URLs, which also occur often due to custom permalinks, may be treaded individually instead of as a single destination. Defining a canonical URL tells the search engine which URL you would like to use officially. The theme bases its canonical URLs off your permalinks and the domain name defined in the settings tab of wp-admin.
tr_TR: Kanonikleştirme, yinelenen içeriğin arama motorları tarafından endekslenmesini önlemeye yardımcı olur ve sonuç olarak yinelenen içerik cezalarının ve sayfa tahrifatının bozulmasının önlenmesine yardımcı olabilir. Bazı sayfaların hepsi aynı yere yönlendiren farklı URL’ler içerebilir. Örneğin domain.com, domain.com/index.html ve www.domain.com ana sayfanıza yönlendiren farklı URL adresleridir. Bir arama motorunun bakış açısına göre, çoğu zaman özel izinler nedeniyle de oluşan bu yinelenen URL'ler, tek bir hedef yerine tek tek ele alınabilir. Bir kanonik URL tanımlamak, arama motoruna hangi URL'yi resmi olarak kullanmak istediğinizi bildirir. Tema, kurallı URL'lerini kalıcı bağlantılarınızdan ve wp-admin'in ayarlar sekmesinde tanımlanan etki alanı adından temel alır.

en: Canonicalization helps to prevent the indexing of duplicate content by search engines, and as a result, may help avoid duplicate content penalties and pagerank degradation. Some pages may have different URLs all leading to the same place. For example domain.com, domain.com/index.html, and www.domain.com are all different URLs leading to your homepage. From a search engine's perspective these duplicate URLs, which also occur often due to custom permalinks, may be treaded individually instead of as a single destination. Defining a canonical URL tells the search engine which URL you would like to use officially. The theme bases its canonical URLs off your permalinks and the domain name defined in the settings tab of wp-admin.
tr_TR: Kanonikleştirme, yinelenen içeriğin arama motorları tarafından endekslenmesini önlemeye yardımcı olur ve sonuç olarak yinelenen içerik cezalarının ve sayfa tahrifatının bozulmasının önlenmesine yardımcı olabilir. Bazı sayfaların hepsi aynı yere yönlendiren farklı URL’ler içerebilir. Örneğin domain.com, domain.com/index.html ve www.domain.com ana sayfanıza yönlendiren farklı URL adresleridir. Bir arama motorunun bakış açısına göre, çoğu zaman özel izinler nedeniyle de oluşan bu yinelenen URL'ler, tek bir hedef yerine tek tek ele alınabilir. Bir kanonik URL tanımlamak, arama motoruna hangi URL'yi resmi olarak kullanmak istediğinizi bildirir. Tema, kurallı URL'lerini kalıcı bağlantılarınızdan ve wp-admin'in ayarlar sekmesinde tanımlanan etki alanı adından temel alır.

en: Captcha Font Size
tr_TR: Captcha Yazı Tipi Boyutu

en: Captcha Font Style
tr_TR: Captcha Yazı Tipi Stili

en: Caption
tr_TR: altyazı

en: Caption Background Color
tr_TR: Başlık Arka Plan Rengi

en: Caption Font Size
tr_TR: Başlık Yazı Tipi Boyutu

en: Caption Font Style
tr_TR: Başlık Yazı Tipi Stili

en: Caption goes here
tr_TR: Resim yazısı buraya gider

en: Caption title goes here
tr_TR: Başlık başlığı buraya giriyor

en: Categories
tr_TR: Kategoriler

en: Categories:
tr_TR: Kategoriler:

en: Category
tr_TR: Kategori

en: Category Builder
tr_TR: Kategori Oluşturucu

en: Centered
tr_TR: ortalanmış

en: Change Your API Key
tr_TR: API Anahtarınızı değiştirin

en: Channel Name
tr_TR: Kanal ismi

en: Chat
tr_TR: Sohbet

en: Check and sort the sitemap sections you would like to be displayed.
tr_TR: Görüntülenmesini istediğiniz site haritası bölümlerini kontrol edin ve sıralayın.

en: Check this box if you want to display meta descriptions on category/archive pages. The description is based off the category description you choose when creating/edit your category in wp-admin.
tr_TR: Kategori / arşiv sayfalarında meta açıklamaları görüntülemek istiyorsanız bu kutuyu işaretleyin. Açıklama, wp-admin'de kategorinizi oluştururken / düzenlerken seçtiğiniz kategori açıklamasına dayanır.

en: Choose Categories.
tr_TR: Kategoriler seçin.

en: Choose From the Most Used Skills
tr_TR: En Çok Kullanılan Becerilerden Birini Seçin

en: Choose Sidebar/Widget Area
tr_TR: Kenar Çubuğu / Widget Alanını Seç

en: Choose a category.
tr_TR: Bir kategori seçin.

en: Choose a heading style.
tr_TR: Bir başlık stili seçin.

en: Choose a sort method.
tr_TR: Bir sıralama yöntemi seçin.

en: Choose a sort order.
tr_TR: Bir sıralama düzeni seçin.

en: Choose an Image
tr_TR: Bir resim seçin

en: Choose button color
tr_TR: Düğme rengini seçin

en: Choose button type
tr_TR: Düğme türünü seçin

en: Choose categories.
tr_TR: Kategorileri seçin.

en: Choose title autogeneration method
tr_TR: Başlık otomatik üretme yöntemini seçin

en: Choose whether standard or masonry display style for archive pages for tags, author posts, search results.
tr_TR: Etiketlerin, yazarların gönderilerinin ve arama sonuçlarının arşiv sayfalarında standart mı yoksa duvar stilinin mi görüntüleneceğini seçin.

en: Choose which items to display in the postinfo section
tr_TR: Postinfo bölümünde hangi öğelerin gösterileceğini seçin

en: Choose yes if you want for automatic slider animation
tr_TR: Otomatik kaydırıcı animasyonu için evet'i seçin

en: Circle Counter
tr_TR: Çember Sayacı

en: Click here to learn more
tr_TR: Daha fazlasını öğrenmek için buraya tıklayın

en: Closed Title Font Style
tr_TR: Kapalı Başlık Yazı Tipi

en: Code Integration
tr_TR: Kod Entegrasyonu

en: Color
tr_TR: Renk

en: Column Layout
tr_TR: Sütun Düzeni

en: Comments
tr_TR: Yorumlar

en: Consumer Key
tr_TR: Tüketici anahtarı

en: Consumer Key:
tr_TR: Tüketici anahtarı:

en: Consumer Secret
tr_TR: tüketici mahremiyeti

en: Consumer Secret:
tr_TR: Tüketici mahremiyeti:

en: Contact Form
tr_TR: İletişim Formu

en: Contact Form Map
tr_TR: İletişim Formu Harita

en: Contact Form Title
tr_TR: İletişim Formu Başlık

en: Contact Page Template Options
tr_TR: İletişim Sayfası Şablonu Seçenekleri

en: Content
tr_TR: içerik

en: Content Font Size
tr_TR: İçerik Yazı Tipi Boyutu

en: Content Font Style
tr_TR: İçerik Yazı Tipi Stili

en: Content goes here
tr_TR: İçerik buraya gidiyor

en: Content text or html
tr_TR: İçerik metni veya html

en: Countdown
tr_TR: geri sayım

en: Current Category / Tag / Taxonomy
tr_TR: Güncel Kategori / Etiket / Taksonomi

en: Current Color
tr_TR: Mevcut renk

en: Currently viewing archives from %1$s
tr_TR: Şu anda %1$s içindeki arşivleri görüntülüyor

en: Custom CSS
tr_TR: Özel CSS

en: Custom Title
tr_TR: Özel Başlık

en: Custom field Name to be used for description
tr_TR: Açıklama için kullanılacak özel alan adı

en: Custom field Name to be used for keywords
tr_TR: Anahtar kelimeler için kullanılacak özel alan adı

en: Custom field Name to be used for title
tr_TR: Özel alan adı başlık için kullanılacak

en: Dashed
tr_TR: kesik

en: Date
tr_TR: tarih

en: Date Format
tr_TR: Tarih formatı

en: Date format
tr_TR: Tarih formatı

en: Default
tr_TR: Varsayılan

en: Default (%s)
tr_TR: Varsayılan ( %s)

en: Default Category
tr_TR: Varsayılan kategori

en: Default Post Format
tr_TR: Varsayılan Gönderi Biçimi

en: Define a character to separate BlogName and Post title
tr_TR: BlogName ve Post başlığını ayırmak için bir karakter tanımlayın

en: Delicious
tr_TR: Lezzetli

en: Descending
tr_TR: Azalan

en: Designed by %1$s | Powered by %2$s
tr_TR:  %1$s tarafından tasarlandı |  %2$s tarafından desteklenmektedir

en: Details Font Style
tr_TR: Ayrıntılar Font Stili

en: Deviantart
tr_TR: deviantart

en: Disable this option to remove Google Maps API script from your page. Note: Modules which relies to Google Maps API script such as Maps and Fullwidth Maps are still loaded, but will not work unless you manually add Google Maps API script.
tr_TR: Google Haritalar API komut dosyasını sayfanızdan kaldırmak için bu seçeneği devre dışı bırakın. Not: Haritalar ve Tam Genişlik Haritalar gibi Google Haritalar API komut dosyasına dayanan modüller hala yüklenmiştir, ancak Google Haritalar API komut dosyasını el ile ekleyene kadar çalışmaz.

en: Disable this option to remove the Google Fonts from your Divi Builder Pages.
tr_TR: Google Fonts'u Divi Builder Sayfalarınızdan kaldırmak için bu seçeneği devre dışı bırakın.

en: Disable top tier dropdown menu links
tr_TR: Üst düzey açılır menü bağlantılarını devre dışı bırak

en: Disabled
tr_TR: engelli

en: Disabling this option will remove the body code below from your blog. This allows you to remove the code while saving it for later use.
tr_TR: Bu seçeneğin devre dışı bırakılması, aşağıdaki gövde kodunu blogunuzdan kaldırır. Bu, daha sonra kullanmak üzere kaydederken kodu kaldırmanızı sağlar.

en: Disabling this option will remove the header code below from your blog. This allows you to remove the code while saving it for later use.
tr_TR: Bu seçeneğin devre dışı bırakılması, aşağıdaki başlık kodunu blogunuzdan kaldırır. Bu, daha sonra kullanmak üzere kaydederken kodu kaldırmanızı sağlar.

en: Disabling this option will remove the single bottom code below from your blog. This allows you to remove the code while saving it for later use.
tr_TR: Bu seçeneği devre dışı bırakmak aşağıdaki tek alt kodu blogunuzdan kaldırır. Bu, daha sonra kullanmak üzere kaydederken kodu kaldırmanızı sağlar.

en: Disabling this option will remove the single top code below from your blog. This allows you to remove the code while saving it for later use.
tr_TR: Bu seçeneği devre dışı bırakmak, aşağıdaki tek üst kodu blogunuzdan kaldırır. Bu, daha sonra kullanmak üzere kaydederken kodu kaldırmanızı sağlar.

en: Display # of Tweets:
tr_TR: Tweet sayısını göster:

en: Display Featured Posts Only
tr_TR: Yalnızca Öne Çıkan Gönderileri Göster

en: Display Home link
tr_TR: Giriş bağlantısını göster

en: Display Style
tr_TR: Ekran stili

en: Display a list of authors.
tr_TR: Yazarların listesini göster.

en: Display a login form.
tr_TR: Bir giriş formu göster.

en: Display ads.
tr_TR: Görüntülü reklamlar

en: Display comment date?
tr_TR: Yorum tarihi gösterilsin mi?

en: Display method
tr_TR: Görüntüleme yöntemi

en: Display post categories?
tr_TR: Gönderi kategorilerini göster

en: Display post count
tr_TR: Gönderi sayımını göster

en: Display post date?
tr_TR: Gönderi tarihi gösterilsin mi?

en: Display post thumbnail?
tr_TR: Küçük resim gösterilsin mi?

en: Display the post's exceprt or full content. If full content, then it will truncate to the more tag if used.
tr_TR: Gönderinin istisnasını veya tüm içeriğini görüntüleyin. Eğer tam içerik, o zaman kullanılırsa daha fazla etikete kesilecektir.

en: Display your follower counts from top social networks
tr_TR: Takipçilerinizi en popüler sosyal ağlardan görüntüleyin

en: Display your recent tweets.
tr_TR: Son tweet'lerinizi gösterin.

en: Divi Library
tr_TR: Divi Kütüphanesi

en: Divider
tr_TR: bölen

en: Divider Height
tr_TR: Bölücü Yüksekliği

en: Divider Position
tr_TR: Bölücü pozisyon

en: Divider Style
tr_TR: Bölücü tarzı

en: Divider Weight
tr_TR: Bölücü Ağırlık

en: Do not display posts that have been displayed on previous modules.
tr_TR: Önceki modüllerde görüntülenen mesajları gösterme.

en: Don't Show Author
tr_TR: Yazarı Gösterme

en: Don't Show Categories
tr_TR: Kategorileri Gösterme

en: Don't Show Comment Count
tr_TR: Yorum Sayısı gösterme

en: Don't Show Date
tr_TR: Tarihi Gösterme

en: Don't Show Featured Image
tr_TR: Öne Çıkan Resim Gösterme

en: Don't Show Ratings
tr_TR: Derecelendirmeleri Gösterme

en: Dotted
tr_TR: Noktalı

en: Double
tr_TR: Çift

en: Drag the marker and the address will be updated automatically. Change the zoom and the zoom level will be saved as well.
tr_TR: İşaretçiyi sürükleyin, adres otomatik olarak güncellenecektir. Yakınlaştırmayı değiştirdiğinizde yakınlaştırma seviyesi de kaydedilir.

en: Dribbble Profile Url
tr_TR: Dribbble Profili URL'si

en: Dropdown Menu Animation
tr_TR: Açılan Menü Animasyonu

en: Dropdown Menu Background Color
tr_TR: Açılan Menü Arka Plan Rengi

en: Dropdown Menu Hover/Active Link Color
tr_TR: Açılan Menü Vurgulu / Aktif Bağlantı Rengi

en: Dropdown Menu Line Color
tr_TR: Açılan Menü Çizgi Rengi

en: Dropdown Menu Text Color
tr_TR: Açılan Menü Metin Rengi

en: Edit Category Layout
tr_TR: Kategori Düzenini Düzenle

en: Edit Default Layout
tr_TR: Varsayılan Düzeni Düzenle

en: Edit Home Layout
tr_TR: Giriş Düzenini Düzenle

en: Edit Layout
tr_TR: Düzeni Düzenle

en: Edit Project
tr_TR: Projeyi Düzenle

en: Edit Skill
tr_TR: Beceri Düzenle

en: Effect
tr_TR: Efekt

en: Elements
tr_TR: Elementler

en: Email
tr_TR: E-posta

en: Email field cannot be empty.
tr_TR: E-posta alanı boş olamaz.

en: Enable Above Footer - Ad
tr_TR: Altbilginin Üstünde Etkinleştir - Reklam

en: Enable Autoplay
tr_TR: Otomatik Oynatmayı Etkinleştir

en: Enable Below Header - Ad
tr_TR: Başlığın Altında Etkinleştir - Reklam

en: Enable Boxed Layout
tr_TR: Kutulu Düzeni Etkinleştir

en: Enable Header Ad
tr_TR: Başlık Reklamını Etkinleştir

en: Enable Responsive Adsense Ad
tr_TR: Duyarlı Adsense Reklamını Etkinleştir

en: Enable Single Post - Above Post - Ad
tr_TR: Tek Gönderi Etkinleştir - Yazının Üstünde - Reklam

en: Enable Single Post - Below Post - Ad
tr_TR: Tek Gönderi Etkinleştir - Gönderi Altında - Reklam

en: Enable body code
tr_TR: Gövde kodunu etkinleştir

en: Enable canonical URL's
tr_TR: Kurallı URL’leri etkinleştir

en: Enable custom description
tr_TR: Özel açıklamayı etkinleştir

en: Enable custom keywords
tr_TR: Özel anahtar kelimeleri etkinleştir

en: Enable custom title
tr_TR: Özel başlığı etkinleştir

en: Enable custom titles
tr_TR: Özel başlıkları etkinleştir

en: Enable header code
tr_TR: Başlık kodunu etkinleştir

en: Enable meta description
tr_TR: Meta açıklamayı etkinleştir

en: Enable meta descriptions
tr_TR: Meta açıklamaları etkinleştir

en: Enable meta keywords
tr_TR: Meta anahtar kelimeleri etkinleştir

en: Enable single bottom code
tr_TR: Tek alt kodu etkinleştir

en: Enable single top code
tr_TR: Tekli üst kodu etkinleştir

en: Enable this option to display Back To Top Button while scrolling
tr_TR: Kaydırma işlemi sırasında Başa Dön Düğmesini görüntülemek için bu seçeneği etkinleştirin.

en: Enable this option to get the smooth scrolling effect with mouse wheel
tr_TR: Fare tekerleği ile yumuşak kaydırma efekti elde etmek için bu seçeneği etkinleştirin

en: Enable this option to make shortcodes respond to various screen sizes
tr_TR: Kısa kodların çeşitli ekran boyutlarına yanıt vermesini sağlamak için bu seçeneği etkinleştirin

en: Enabled
tr_TR: Etkin

en: Enabled?
tr_TR: Etkin mi?

en: Enabling this option will display an ad above the footer. If enabled you must fill in the banner image and destination url below.
tr_TR: Bu seçeneğin etkinleştirilmesi, altbilginin üstünde bir reklam görüntüler. Etkinleştirilirse, aşağıdaki başlık resmini ve hedef URL'yi doldurmanız gerekir.

en: Enabling this option will display an ad below the header. If enabled you must fill in the banner image and destination url below.
tr_TR: Bu seçeneğin etkinleştirilmesi, başlığın altında bir reklam görüntüler. Etkinleştirilirse, aşağıdaki başlık resmini ve hedef URL'yi doldurmanız gerekir.

en: Enabling this option will display an ad in the header. If enabled you must fill in the banner image and destination url below.
tr_TR: Bu seçeneğin etkinleştirilmesi, başlıkta bir reklam görüntüler. Etkinleştirilirse, aşağıdaki başlık resmini ve hedef URL'yi doldurmanız gerekir.

en: Enabling this option will display an ad on the bottom of your post pages below the single post content. If enabled you must fill in the banner image and destination url below.
tr_TR: Bu seçeneği etkinleştirmek, posta sayfalarınızın altında tek bir yazı içeriğinin altında bir reklam görüntüler. Etkinleştirilirse, aşağıdaki başlık resmini ve hedef URL'yi doldurmanız gerekir.

en: Enabling this option will display an ad on the top of your post pages above the single post content. If enabled you must fill in the banner image and destination url below.
tr_TR: Bu seçeneği etkinleştirmek, posta sayfalarınızın üstünde tek bir yazı içeriğinin üzerinde bir reklam görüntüler. Etkinleştirilirse, aşağıdaki başlık resmini ve hedef URL'yi doldurmanız gerekir.

en: Enqueue Google Maps Script
tr_TR: Google Haritalar Komut Dosyasını Kullan

en: Enter an optional CSS ID to be used for this module. An ID can be used to create custom CSS styling, or to create links to particular sections of your page.
tr_TR: Bu modül için kullanılacak isteğe bağlı bir CSS kimliği girin. Özel CSS stilleri oluşturmak veya sayfanızın belirli bölümlerine bağlantılar oluşturmak için bir kimlik kullanılabilir.

en: Enter optional CSS classes to be used for this module. A CSS class can be used to create custom CSS styling. You can add multiple classes, separated with a space.
tr_TR: Bu modül için kullanılacak isteğe bağlı CSS sınıflarını girin. Özel CSS stilleri oluşturmak için bir CSS sınıfı kullanılabilir. Boşlukla ayrılmış birden fazla sınıf ekleyebilirsiniz.

en: Enter the App ID
tr_TR: Uygulama kimliğini girin

en: Enter the App Secret
tr_TR: Uygulama Sırrını Girin

en: Enter the URL of your Dribbble Profile.
tr_TR: Dribbble Profilinizin URL'sini girin.

en: Enter the URL of your Facebook Profile.
tr_TR: Facebook Profilinizin URL’sini girin.

en: Enter the URL of your Google+ Profile.
tr_TR: Google+ Profilinizin URL’sini girin.

en: Enter the URL of your Instagram Profile.
tr_TR: Instagram Profilinizin URL’sini girin.

en: Enter the URL of your Pinterest Profile.
tr_TR: Pinterest Profilinizin URL’sini girin.

en: Enter the URL of your RSS feed.
tr_TR: RSS yayınınızın URL’sini girin.

en: Enter the URL of your Stumbleupon Profile.
tr_TR: Stumbleupon Profilinizin URL'sini girin.

en: Enter the URL of your Tumblr Profile.
tr_TR: Tumblr Profilinizin URL’sini girin.

en: Enter the URL of your Twitter Profile.
tr_TR: Twitter Profilinizin URL’sini girin.

en: Enter the URL of your Youtube Profile.
tr_TR: Youtube Profilinizin URL’sini girin.

en: Every 1 Day
tr_TR: Her 1 günde

en: Every 12 Hours
tr_TR: 12 saatte bir

en: Every 3 Days
tr_TR: 3 günde bir

en: Every 3 Hours
tr_TR: 3 saatte bir

en: Every 7 Days
tr_TR: Her 7 günde

en: Every Hour
tr_TR: Her saat

en: Exclude
tr_TR: dışlamak

en: Exclude categories from the navigation bar
tr_TR: Kategorileri gezinme çubuğundan hariç tut

en: Exclude pages from the navigation bar
tr_TR: Sayfaları gezinti çubuğundan hariç tut

en: Extra - Ads
tr_TR: Ekstra - Reklamlar

en: Extra - Authors
tr_TR: Ekstra - Yazarlar

en: Extra - Layout
tr_TR: Ekstra - Düzen

en: Extra - Login
tr_TR: Ekstra - Giriş

en: Extra - Recent Comments
tr_TR: Ekstra - Son Yorumlar

en: Extra - Recent Posts
tr_TR: Ekstra - Son Gönderiler

en: Extra - Recent Reviews
tr_TR: Ekstra - Son Yorumlar

en: Extra - Recent Tweets
tr_TR: Ekstra - Son Tweetler

en: Extra - Recent Videos
tr_TR: Ekstra - Son Videolar

en: Extra - Social Network Followers
tr_TR: Ekstra - Sosyal Ağ Takipçileri

en: Extra Category Layout
tr_TR: Ekstra Kategori Düzeni

en: Extra Customizer Settings
tr_TR: Ekstra Özelleştirici Ayarları

en: Extra Mega Menu
tr_TR: Ekstra Mega Menü

en: Extra Settings
tr_TR: Ekstra Ayarlar

en: Extra uses uncombined and unminified CSS files because "SCRIPT_DEBUG" constant on wp-config.php has been set to "true". Other plugin can enforce Extra to use uncombined and unminified CSS files by filtering "et_load_unminified_styles" filter as well.
tr_TR: Wp-config.php üzerindeki "SCRIPT_DEBUG" sabiti "true" olarak ayarlandığı için, ekstra özellikli ve unminiified CSS dosyaları kullanır. Diğer eklenti, "et_load_unminified_styles" filtresini de filtreleyerek, tanımlanmamış ve tanımlanmamış CSS dosyalarını kullanmaya devam edebilir.

en: Extra uses uncombined and unminified javascript files because "SCRIPT_DEBUG" constant on wp-config.php has been set to "true". Other plugin can enforce Extra to use uncombined and unminified javascript files by filtering "et_load_unminified_scripts" filter as well.
tr_TR: Wp-config.php dosyasındaki "SCRIPT_DEBUG" sabiti "true" olarak ayarlandığı için, ekstra özellikli ve tanımlanmamış javascript dosyaları kullanır. Diğer eklenti, "et_load_unminified_scripts" filtresini de filtreleyerek, untekined ve unminified javascript dosyalarını kullanmaya devam edebilir.

en: Facebook Profile Url
tr_TR: Facebook Profil URL'si

en: Fade In
tr_TR: Solmaya

en: Fade In From Bottom
tr_TR: Alttan Solmaya

en: Fade In From Left
tr_TR: Soldan Solmaya Gir

en: Fade In From Right
tr_TR: Sağdan Fade

en: Fade In From Top
tr_TR: Baştan Solmaya

en: Favicon
tr_TR: favicon

en: Favorite
tr_TR: Favori

en: Featured
tr_TR: Öne çıkan

en: Featured Post
tr_TR: Öne Çıkanlar

en: Featured Posts Slider
tr_TR: Öne Çıkanlar

en: Filter Font Size
tr_TR: Yazı Tipi Boyutunu Filtrele

en: Filter Font Style
tr_TR: Yazı Tipi Stili Filtrele

en: Filterable Portfolio
tr_TR: Filtrelenebilir Portföy

en: Find
tr_TR: bulmak

en: Fixed Navigation Bar
tr_TR: Sabit Gezinti Çubuğu

en: Fixed Navigation Settings
tr_TR: Sabit Navigasyon Ayarları

en: Flip In Horizontally
tr_TR: Yatay Olarak Çevir

en: Flip In Vertically
tr_TR: Dikey Olarak Çevir

en: Follow @%s
tr_TR: @% S izleyin

en: Follow Font & Icon Size
tr_TR: Yazı Tipi ve Simge Boyutunu Takip Et

en: Follow Us
tr_TR: Bizi takip et

en: Font
tr_TR: Yazı tipi

en: Font Style
tr_TR: Yazı stili

en: Footer
tr_TR: Alt Bilgi

en: Footer Credit Font Style
tr_TR: Altbilgi Kredisi Yazı Tipi Stili

en: Footer Credit Text Color
tr_TR: Altbilgi Kredisi Metin Rengi

en: Footer Credit Text Size
tr_TR: Altbilgi Kredisi Metin Boyutu

en: Footer Elements
tr_TR: Altbilgi Öğeleri

en: Footer Menu
tr_TR: Altbilgi Menüsü

en: Footer Menu Active Link Color
tr_TR: Altbilgi Menüsü Etkin Bağlantı Rengi

en: Footer Menu Font Style
tr_TR: Altbilgi Menüsü Yazı Tipi Stili

en: Footer Menu Letter Spacing
tr_TR: Altbilgi Menüsü Harf Aralığı

en: Footer Menu Link Color
tr_TR: Altbilgi Menüsü Bağlantı Rengi

en: Footer Menu Text Size
tr_TR: Altbilgi Menüsü Metin Boyutu

en: Footer Settings
tr_TR: Altbilgi Ayarları

en: Footer Sidebar
tr_TR: Altbilgi Kenar Çubuğu

en: Footer Sidebar Left
tr_TR: Alt Kenar Çubuğu Sol

en: Footer Sidebar Middle
tr_TR: Altbilgi Kenar Çubuğu Orta

en: Footer Sidebar Middle Left
tr_TR: Altbilgi Kenar Çubuğu Orta Sol

en: Footer Sidebar Middle Right
tr_TR: Altbilgi Kenar Çubuğu Orta Sağ

en: Footer Sidebar Right
tr_TR: Alt Kenar Çubuğu Sağ

en: Form submission error, please refresh and try again.
tr_TR: Form gönderme hatası, lütfen yenileyin ve tekrar deneyin.

en: Format
tr_TR: Biçim

en: Front page displays
tr_TR: Ön sayfa görüntüler

en: Fullwidth Slider
tr_TR: Tam Genişlik Kaydırıcı

en: Gallery
tr_TR: galeri

en: Gallery Format Options
tr_TR: Galeri Formatı Seçenekleri

en: General
tr_TR: Genel

en: General Settings
tr_TR: Genel Ayarlar

en: Global Accent Color
tr_TR: Global Vurgu Rengi

en: Google API Key
tr_TR: Google API Anahtarı

en: Google API key. You can find all the info on how to obtain one here: %s
tr_TR: Google API anahtarı. Bir tane nasıl edinileceği ile ilgili tüm bilgileri burada bulabilirsiniz: %s

en: Google Fonts subsets
tr_TR: Google Fonts altkümeleri

en: Google+ Profile Url
tr_TR: Google+ Profili URL'si

en: Google+ User Id
tr_TR: Google+ Kullanıcı Kimliği

en: Groove
tr_TR: oluk

en: Header
tr_TR: Başlık

en: Header & Navigation Settings
tr_TR: Başlık ve Gezinme Ayarları

en: Header Elements Settings
tr_TR: Başlık Öğeleri Ayarları

en: Header Font Size
tr_TR: Başlık Yazı Tipi Boyutu

en: Header Font Style
tr_TR: Başlık Yazı Tipi Stili

en: Header Format Settings
tr_TR: Başlık Biçimi Ayarları

en: Header Text
tr_TR: Başlık metni

en: Header Text Color
tr_TR: Üstbilgi Metin Rengi

en: Heading Font
tr_TR: Başlık Yazı Tipi

en: Heading Font Style
tr_TR: Başlık Yazı Tipi Stili

en: Heading Line Height
tr_TR: Başlık Satırı Yüksekliği

en: Heading Style
tr_TR: Başlık Stili

en: Heading Text Color
tr_TR: Başlık Rengi

en: Heading Text Size
tr_TR: Başlık Metin Boyutu

en: Help
tr_TR: yardım et

en: Here you can add custom css to override or extend default styles.
tr_TR: Burada, varsayılan stilleri geçersiz kılmak veya genişletmek için özel css ekleyebilirsiniz.

en: Here you can change Global Accent Color that is used on all pages of your site.
tr_TR: Burada, sitenizin tüm sayfalarında kullanılan Global Accent Color'ı değiştirebilirsiniz.

en: Here you can change which character separates your blog title and index page name when using autogenerated post titles. Common values are | or -
tr_TR: Burada, otomatikleştirilmiş yayın başlıkları kullanırken hangi karakterin blog başlığınızı ve dizin sayfasını ayıracağını değiştirebilirsiniz. Ortak değerler | veya -

en: Here you can change which character separates your blog title and post name when using autogenerated post titles. Common values are | or -
tr_TR: Burada, otomatik oluşturulmuş yayın başlıkları kullanırken hangi karakterin blog başlığınızı ve yayın adınızı ayıracağını değiştirebilirsiniz. Ortak değerler | veya -

en: Here you can choose how your titles on index pages are generated. You can change which order your blog name and index title are displayed, or you can remove the blog name from the title completely.
tr_TR: Burada, dizin sayfalarındaki başlıklarınızın nasıl oluşturulduğunu seçebilirsiniz. Blog adınızın ve dizin adınızın görüntüleneceği sırayı değiştirebilir veya blog adını başlığından tamamen kaldırabilirsiniz.

en: Here you can choose the default Sidebar/Widget Area for WooCommerce pages.
tr_TR: Burada WooCommerce sayfaları için varsayılan Kenar Çubuğu / Widget Alanını seçebilirsiniz.

en: Here you can choose the default Sidebar/Widget Area.
tr_TR: Burada varsayılan Kenar Çubuğu / Widget Alanını seçebilirsiniz.

en: Here you can choose the default location of the Sidebar for WooCommerce pages.
tr_TR: Burada, WooCommerce sayfaları için Kenar Çubuğunun varsayılan konumunu seçebilirsiniz.

en: Here you can choose the default location of the Sidebar.
tr_TR: Buradan Kenar Çubuğunun varsayılan konumunu seçebilirsiniz.

en: Here you can choose the refresh period used for the social network follower counts widget.
tr_TR: Burada sosyal ağ takipçisi sayım widget için kullanılan yenileme süresini seçebilirsiniz.

en: Here you can choose to display the Dribbble Icon on your homepage.
tr_TR: Burada, ana sayfanızda Dribbble İkonunu görüntülemeyi seçebilirsiniz.

en: Here you can choose to display the Facebook Icon on your homepage.
tr_TR: Burada, Facebook Simgesini ana sayfanızda görüntülemeyi seçebilirsiniz.

en: Here you can choose to display the Google+ Icon on your homepage.
tr_TR: Buradan Google+ Simgesini ana sayfanızda görüntülemeyi seçebilirsiniz.

en: Here you can choose to display the Instagram Icon on your homepage.
tr_TR: Burada, ana sayfanızda Instagram İkonunu görüntülemeyi seçebilirsiniz.

en: Here you can choose to display the Pinterest Icon on your homepage.
tr_TR: Buradan Pinterest Simgesini ana sayfanızda görüntülemeyi seçebilirsiniz.

en: Here you can choose to display the RSS Icon.
tr_TR: Buradan RSS Simgesini görüntülemeyi seçebilirsiniz.

en: Here you can choose to display the Stumbleupon Icon on your homepage.
tr_TR: Burada Stumbleupon İkonunu ana sayfanızda görüntülemeyi seçebilirsiniz.

en: Here you can choose to display the Tumblr Icon on your homepage.
tr_TR: Buradan Tumblr İkonunu ana sayfanızda görüntülemeyi seçebilirsiniz.

en: Here you can choose to display the Twitter Icon.
tr_TR: Buradan Twitter İkonunu görüntülemeyi seçebilirsiniz.

en: Here you can choose to display the Youtube Icon on your homepage.
tr_TR: Buradan Youtube Simgesini ana sayfanızda görüntülemeyi seçebilirsiniz.

en: Here you can choose to remove certain categories from the navigation menu. All categories marked with an X will not appear in your navigation bar.
tr_TR: Burada, belirli kategorileri gezinti menüsünden kaldırmayı seçebilirsiniz. X ile işaretlenmiş tüm kategoriler, gezinme çubuğunuzda görünmez.

en: Here you can choose to remove certain pages from the navigation menu. All pages marked with an X will not appear in your navigation bar.
tr_TR: Burada, bazı sayfaları gezinti menüsünden çıkarmayı seçebilirsiniz. X ile işaretlenmiş tüm sayfalar navigasyon çubuğunuzda görünmez.

en: Here you can choose to reverse the order that your categories links are displayed. You can choose between ascending and descending.
tr_TR: Burada, kategori bağlantılarınızın görüntülenme sırasını tersine çevirmeyi seçebilirsiniz. Yükselen ve azalan arasında seçim yapabilirsiniz.

en: Here you can choose to reverse the order that your pages links are displayed. You can choose between ascending and descending.
tr_TR: Burada, sayfa bağlantılarınızın görüntülenme sırasını tersine çevirmeyi seçebilirsiniz. Yükselen ve azalan arasında seçim yapabilirsiniz.

en: Here you can choose to sort your pages links.
tr_TR: Burada sayfa bağlantılarınızı sıralamayı seçebilirsiniz.

en: Here you can choose which items appear in the postinfo section on archive pages. This is the area, usually below the post title, which displays basic information about your post. The highlighted itmes shown below will appear.
tr_TR: Burada, arşiv sayfalarındaki posta bilgileri bölümünde hangi öğelerin görüneceğini seçebilirsiniz. Bu, yayınınızla ilgili temel bilgileri görüntüleyen, genellikle yayın başlığının altındaki alandır. Aşağıda gösterilen vurgulanmış itmalar görünecektir.

en: Here you can choose which items appear in the postinfo section on single post pages. This is the area, usually below the post title, which displays basic information about your post. The highlighted itmes shown below will appear.
tr_TR: Burada, hangi yazıların tek yazı sayfalarındaki posta bilgileri bölümünde görüneceğini seçebilirsiniz. Bu, yayınınızla ilgili temel bilgileri görüntüleyen, genellikle yayın başlığının altındaki alandır. Aşağıda gösterilen vurgulanmış itmalar görünecektir.

en: Here you can choose which sharing icons/options to display. All options marked with an X will not appear.
tr_TR: Burada hangi paylaşım simgelerinin / seçeneklerinin görüntüleneceğini seçebilirsiniz. X ile işaretlenmiş tüm seçenekler görünmeyecektir.

en: Here you can define whether to show "read more" link after the excerpts or not.
tr_TR: Burada, alıntılardan sonra "daha fazlasını oku" bağlantısının gösterilip gösterilmeyeceğini tanımlayabilirsiniz.

en: Here you can designate how many WooCommerce products are displayed on the archive page. This option works independently from the Settings > Reading options in wp-admin.
tr_TR: Burada, arşiv sayfasında kaç WooCommerce ürününün gösterileceğini belirleyebilirsiniz. Bu seçenek, wp-admin'deki Ayarlar> Okuma seçeneklerinden bağımsız olarak çalışır.

en: Here you can designate how many recent articles are displayed on the Archive pages. This option works independently from the Settings > Reading options in wp-admin.
tr_TR: Burada, Arşiv sayfalarında en son kaç makalenin görüntüleneceğini belirleyebilirsiniz. Bu seçenek, wp-admin'deki Ayarlar> Okuma seçeneklerinden bağımsız olarak çalışır.

en: Here you can designate how many recent articles are displayed on the Category page. This option works independently from the Settings > Reading options in wp-admin.
tr_TR: Burada, Kategori sayfasında kaç tane son makalenin görüntüleneceğini belirleyebilirsiniz. Bu seçenek, wp-admin'deki Ayarlar> Okuma seçeneklerinden bağımsız olarak çalışır.

en: Here you can designate how many recent articles are displayed on the Search results pages. This option works independently from the Settings > Reading options in wp-admin.
tr_TR: Burada, Arama sonuçları sayfalarında en son kaç makalenin görüntüleneceğini belirleyebilirsiniz. Bu seçenek, wp-admin'deki Ayarlar> Okuma seçeneklerinden bağımsız olarak çalışır.

en: Here you can designate how many recent articles are displayed on the Tag pages. This option works independently from the Settings > Reading options in wp-admin.
tr_TR: Burada, Etiket sayfalarında en son kaç makalenin görüntüleneceğini belirleyebilirsiniz. Bu seçenek, wp-admin'deki Ayarlar> Okuma seçeneklerinden bağımsız olarak çalışır.

en: Here you can provide destination url
tr_TR: Burada, hedef URL'yi sağlayabilirsiniz

en: Here you can provide image url
tr_TR: Burada resim url'sini sağlayabilirsiniz.

en: Hex Value
tr_TR: Hex Değeri

en: Hide Author Box
tr_TR: Yazar Kutusunu Gizle

en: Hide Featured Image on Post
tr_TR: Yayındaki Öne Çıkan Görüntüyü Gizle

en: Hide Logo Image
tr_TR: Logo Resmini Gizle

en: Hide Navigation Until Scroll
tr_TR: Kaydırıncaya Kadar Gezinmeyi Gizle

en: Hide Post Rating
tr_TR: Gönderi Notunu Gizle

en: Hide Project Categories
tr_TR: Proje Kategorilerini Gizle

en: Hide Project Titles
tr_TR: Proje Başlıklarını Gizle

en: Hide Related Posts
tr_TR: İlgili Gönderileri Gizle

en: Hide Title &amp; Meta on Post
tr_TR: Yayında Başlığı ve Meta’yı Gizle

en: Hide empty categories
tr_TR: Boş kategorileri gizle

en: Highest Rated
tr_TR: En yüksek dereceli

en: Home
tr_TR: Ev

en: Homepage
tr_TR: Anasayfa

en: Homepage Basic
tr_TR: Anasayfa Temel

en: Homepage SEO
tr_TR: Anasayfa SEO

en: Homepage custom title (if enabled)
tr_TR: Ana sayfa özel başlığı (etkinse)

en: Homepage meta description (if enabled)
tr_TR: Ana sayfa meta açıklaması (etkinse)

en: Homepage meta keywords (if enabled)
tr_TR: Ana sayfa meta anahtar kelimeleri (etkinse)

en: Hover Overlay Color
tr_TR: Hover Yerleşimi Rengi

en: Hover Overlay Icon Color
tr_TR: Gezinme Yerleşimi Simgesi Rengi

en: Hover Overlay Icon Picker
tr_TR: Vurgulu Yer Paylaşımı Simgesi Seçici

en: Hover/Active Link Color
tr_TR: Vurgulu / Aktif Bağlantı Rengi

en: Icon
tr_TR: ikon

en: If custom titles are disabled, choose autogeneration method
tr_TR: Özel başlıklar devre dışı bırakılırsa, otomatik üretme yöntemini seçin

en: If you are not using cutsom post titles you can still have control over how your titles are generated. Here you can choose which order you would like your post title and blog name to be displayed, or you can remove the blog name from the title completely.
tr_TR: Cutsom post başlıklarını kullanmıyorsanız, başlıklarınızın nasıl oluşturulduğunu kontrol etmeye devam edebilirsiniz. Burada, yazınızın başlığının ve blog adınızın hangi sırayla görüntülenmesini istediğinizi seçebilir veya blog adını başlığın içinden tamamen kaldırabilirsiniz.

en: If you are not using cutsom post titles you can still have control over hw your titles are generated. Here you can choose which order you would like your post title and blog name to be displayed, or you can remove the blog name from the title completely.
tr_TR: Cutsom post başlıklarını kullanmıyorsanız, başlıklarınızın üretildiği saatin hâlâ kontrolü sizde olabilir. Burada, yazınızın başlığının ve blog adınızın hangi sırayla görüntülenmesini istediğinizi seçebilir veya blog adını başlığın içinden tamamen kaldırabilirsiniz.

en: If you have enabled custom titles you can add your custom title here. Whatever you type here will be placed between the < title >< /title > tags in header.php
tr_TR: Özel başlıkları etkinleştirdiyseniz, özel başlığınızı buraya ekleyebilirsiniz. Buraya ne yazarsanız girin, header.php içindeki <title> </ title> etiketleri arasına yerleştirilir.

en: If you have enabled meta descriptions you can add your custom description here.
tr_TR: Meta açıklamaları etkinleştirdiyseniz, özel açıklamanızı buraya ekleyebilirsiniz.

en: If you have enabled meta keywords you can add your custom keywords here. Keywords should be separated by comas. For example: wordpress,themes,templates,elegant
tr_TR: Meta anahtar kelimeleri etkinleştirdiyseniz, özel anahtar kelimelerinizi buraya ekleyebilirsiniz. Anahtar kelimeler komalar ile ayrılmalıdır. Örneğin: wordpress, temalar, şablonlar, şık

en: If you would like categories to be displayed in your navigationbar that don't have any posts in them then disable this option. By default empty categories are hidden
tr_TR: Gezinme çubuğunuzda, içinde hiçbir yayın bulunmayan kategorilerin görüntülenmesini istiyorsanız, bu seçeneği devre dışı bırakın. Varsayılan olarak boş kategoriler gizlenir

en: If you would like to add a meta description to your post you can do so using custom fields. This option must be enabled for descriptions to be displayed on post pages. You can add your meta description using custom fields based off the custom field name you define below.
tr_TR: Gönderinize meta bir açıklama eklemek isterseniz, bunu özel alanları kullanarak yapabilirsiniz. Bu seçeneklerin açıklamaların yazı sayfalarında gösterilmesi için etkinleştirilmesi gerekir. Meta tanımınızı, aşağıda tanımladığınız özel alan adını temel alan özel alanları kullanarak ekleyebilirsiniz.

en: If you would like to add meta keywords to your post you can do so using custom fields. This option must be enabled for keywords to be displayed on post pages. You can add your meta keywords using custom fields based off the custom field name you define below.
tr_TR: Yazınıza meta anahtar kelimeler eklemek isterseniz, bunu özel alanları kullanarak yapabilirsiniz. Anahtar kelimelerin posta sayfalarında gösterilmesi için bu seçenek etkinleştirilmelidir. Meta anahtar kelimelerinizi, aşağıda tanımladığınız özel alan adını temel alan özel alanları kullanarak ekleyebilirsiniz.

en: If you would like to remove the dropdown menus from the categories navigation bar disable this feature.
tr_TR: Açılır menüleri kategorideki gezinme çubuğundan kaldırmak istiyorsanız bu özelliği devre dışı bırakın.

en: If you would like to remove the dropdown menus from the pages navigation bar disable this feature.
tr_TR: Açılır menüleri sayfalardaki gezinme çubuğundan kaldırmak istiyorsanız bu özelliği devre dışı bırakın.

en: If you would like to use your own custom favicon image click the Upload Image button.
tr_TR: Kendi özel favicon resminizi kullanmak isterseniz Resim Yükle düğmesini tıklayın.

en: If you would like to use your own custom logo image click the Upload Image button.
tr_TR: Kendi özel logo resminizi kullanmak isterseniz Resim Yükle düğmesine tıklayın.

en: Ignore Displayed Posts
tr_TR: Görüntülenen Mesajları Yoksay

en: Image
tr_TR: görüntü

en: Image Alt Text
tr_TR: Resim Alt Metin

en: Image Alt Text:
tr_TR: Resim Alt Metin:

en: Image Height
tr_TR: Görüntü yüksekliği

en: Image URL
tr_TR: Resim URL’si

en: Image Url
tr_TR: Resim URL'si

en: Image Url:
tr_TR: Resim URL'si:

en: Image Width
tr_TR: Resim Genişliği

en: Image doesn't exist
tr_TR: Resim yok

en: In some cases users will want to create parent categories or links as placeholders to hold a list of child links or categories. In this case it is not desirable to have the parent links lead anywhere, but instead merely serve an organizational function. Enabling this options will remove the links from all parent pages/categories so that they don't lead anywhere when clicked.
tr_TR: Bazı durumlarda, kullanıcılar alt bağlantılar veya kategoriler listesini tutmak için ana kategoriler veya bağlantılar için yer tutucu oluşturmak isteyebilirler. Bu durumda, ana linklerin herhangi bir yere yönlendirilmesi arzu edilmez, bunun yerine sadece örgütsel bir işleve hizmet edilir. Bu seçeneklerin etkinleştirilmesi, tüm üst sayfalardaki / kategorilerdeki bağlantıları kaldırır, böylece tıklandıklarında hiçbir yere yönlendirilmemeleri sağlanır.

en: Inactive Footer Sidebar
tr_TR: Etkin Olmayan Altbilgi Kenar Çubuğu

en: Inactive Tab Background Color
tr_TR: Etkin Olmayan Sekme Arka Plan Rengi

en: Index Page SEO
tr_TR: Dizin Sayfası SEO

en: Input Field Padding
tr_TR: Giriş Alanı Dolgu

en: Input Font Size
tr_TR: Giriş Yazı Tipi Boyutu

en: Input Font Style
tr_TR: Giriş Yazı Tipi Stili

en: Input adsense code
tr_TR: Adsense kodunu girin

en: Input advertisement destination url
tr_TR: Giriş reklam hedefi url'si

en: Input advertisement image
tr_TR: Giriş reklam resmi

en: Inset
tr_TR: ilave

en: Instagram Profile Url
tr_TR: Instagram Profil URL'si

en: Invalid post
tr_TR: Geçersiz yayın

en: Italic
tr_TR: İtalik

en: Join Now
tr_TR: Şimdi Katıl

en: Latest
tr_TR: son

en: Layout
tr_TR: düzen

en: Layout Settings
tr_TR: Mizanpaj Ayarları

en: Layout Usage
tr_TR: Yerleşim Kullanımı

en: Leave a Reply to %s
tr_TR: % S yazısına bir cevap bırak.

en: Leave a reply
tr_TR: Cevap bırakın

en: Left
tr_TR: Ayrıldı

en: Left to Right
tr_TR: Soldan sağa

en: Left/Right
tr_TR: Sol sağ

en: Left/Right or Centered?
tr_TR: Sol / Sağ veya Merkezli?

en: Length of the title need to be limited to prevent inappropriate caption height in narrow column
tr_TR: Dar sütunlarda uygun olmayan başlık yüksekliğini önlemek için başlığın uzunluğu sınırlı olmalı

en: Letter Spacing
tr_TR: Harf boşluğu

en: Limit
tr_TR: limit

en: Link
tr_TR: bağlantı

en: Link Format Options
tr_TR: Bağlantı Biçimi Seçenekleri

en: Link Title
tr_TR: Bağlantı Başlığı

en: Link URL
tr_TR: bağlantı adresi

en: Link Url:
tr_TR: Bağlantı adresi:

en: Link text
tr_TR: bağlantı metni

en: List Meta
tr_TR: Meta Listesi

en: List Title
tr_TR: Liste Başlığı

en: Loading
tr_TR: Yükleniyor

en: Loading...
tr_TR: Yükleniyor...

en: Login
tr_TR: Oturum aç

en: Logo Height
tr_TR: Logo Yüksekliği

en: Logout
tr_TR: Çıkış Yap

en: Lost my Password
tr_TR: Şifremi kaybettim

en: Magazine Homepage
tr_TR: Dergi Ana Sayfası

en: Main Body
tr_TR: Ana gövde

en: Main Meta
tr_TR: Ana Meta

en: Main Post Area
tr_TR: Ana Gönderi Alanı

en: Main Post Entry
tr_TR: Ana Gönderi Girişi

en: Main Post Excerpt
tr_TR: Ana Gönderi Alıntı

en: Main Post Meta
tr_TR: Ana Yazı Meta

en: Main Post Meta Icons (Rating &amp; Comment)
tr_TR: Ana Yazı Meta Simgeleri (Derecelendirme ve Yorum)

en: Main Post Overlay
tr_TR: Ana Mesaj Yerleşimi

en: Main Post Overlay Icon
tr_TR: Ana Mesaj Yerleşimi Simgesi

en: Main Post Title
tr_TR: Ana Gönderi Başlığı

en: Main Sidebar
tr_TR: Ana Kenar Çubuğu

en: Main Title
tr_TR: Ana başlık

en: Make Fullwidth
tr_TR: Genişlik Yap

en: Map
tr_TR: harita

en: Map Format Options
tr_TR: Harita Formatı Seçenekleri

en: Map Pin Address
tr_TR: Harita Pin Adresi

en: Masonry
tr_TR: duvarcılık

en: Masonry Blog Category
tr_TR: Duvarcılık Blog Kategorisi

en: Masonry Blog Category With Featured Posts
tr_TR: Öne Çıkanlar ile Duvarcılık Blog Kategorisi

en: Masonry Blog Homepage
tr_TR: Duvarcılık Blog Anasayfa

en: Max Width
tr_TR: Maksimum genişlik

en: Max. Title Characters
tr_TR: Maks. Başlık Karakterleri

en: Maximum 200
tr_TR: Maksimum 200

en: Mega Menu 2 Featured and Recent List
tr_TR: Mega Menu 2 Öne Çıkan ve Son Liste

en: Mega Menu 3 Featured
tr_TR: Mega Menü 3 Öne Çıkanlar

en: Mega Menu List
tr_TR: Mega Menü Listesi

en: Menu Height
tr_TR: Menü Yüksekliği

en: Message
tr_TR: Mesaj

en: Meta Font Size
tr_TR: Meta Yazı Tipi Boyutu

en: Meta Font Style
tr_TR: Meta Yazı Tipi Stili

en: Minify And Combine CSS Files
tr_TR: CSS Dosyalarını Küçült ve Birleştir

en: Minify And Combine Javascript Files
tr_TR: Javascript Dosyalarını Küçült ve Birleştir

en: Module Customizer
tr_TR: Modül Özelleştirici

en: Module Head
tr_TR: Modül Başlığı

en: Module Header
tr_TR: Modül Başlığı

en: Module Subheader
tr_TR: Modül Alt Başlığı

en: Most Popular
tr_TR: En popüler

en: Most Recent
tr_TR: En yeni

en: MySpace
tr_TR: Benim alanım

en: Name
tr_TR: isim

en: Name Font Style
tr_TR: Adı Yazı Tipi Stili

en: Name displayed internally in builder for this ad
tr_TR: Bu reklam için oluşturucuda dahili olarak görüntülenen ad

en: Name field cannot be empty.
tr_TR: İsim alanı boş olamaz.

en: Nav
tr_TR: Gezinme

en: Nav Arrow Background Color
tr_TR: Gezinti Ok Arka Plan Rengi

en: Nav Arrow Color
tr_TR: Gezinme Ok Rengi

en: Nav Icon
tr_TR: Nav Simgesi

en: Nav Icon Hover
tr_TR: Nav Simgesi Hover

en: Navigation
tr_TR: navigasyon

en: New Category Layout
tr_TR: Yeni Kategori Düzeni

en: New Message From %1$s%2$s: %3$s
tr_TR: Yeni Mesaj %1$s %2$s: %3$s

en: New Project
tr_TR: Yeni proje

en: New Skill Name
tr_TR: Yeni Beceri Adı

en: New Tab
tr_TR: Yeni sekme

en: Newer Comments <span class="meta-nav">&rarr;</span>
tr_TR: Yeni Yorumlar <span class="meta-nav">→</span>

en: Next
tr_TR: Sonraki

en: Next &raquo;
tr_TR: Sonraki "

en: Next Tab
tr_TR: Sonraki Sekme

en: No
tr_TR: Yok hayır

en: No Animation
tr_TR: Animasyon Yok

en: No Mega Menu
tr_TR: Mega Menü Yok

en: No Sidebar
tr_TR: Kenar Çubuğu Yok

en: No Skills Found
tr_TR: Beceri Bulunamadı

en: No Video Found
tr_TR: Video Bulunamadı

en: No available options.
tr_TR: Kullanılabilir seçenek yok.

en: No sidebar, single column view with Project Details box below content
tr_TR: Kenar çubuğu yok, içeriğin altındaki Proje Ayrıntıları kutusuyla tek sütun görünümü

en: Nothing found
tr_TR: Hiçbirşey Bulunamadı

en: Nothing found in Trash
tr_TR: Çöpte hiçbir şey bulunamadı

en: Number Counter
tr_TR: Sayı sayacı

en: Number Font Size
tr_TR: Sayı Yazı Tipi Boyutu

en: Number Font Style
tr_TR: Sayı Yazı Tipi Stili

en: Number of Posts displayed on Archive pages
tr_TR: Arşiv sayfalarında görüntülenen Mesaj Sayısı

en: Number of Posts displayed on Category page
tr_TR: Kategori sayfasında gösterilen Mesaj Sayısı

en: Number of Posts displayed on Search pages
tr_TR: Arama sayfalarında görüntülenen Mesaj Sayısı

en: Number of Posts displayed on Tag pages
tr_TR: Etiket sayfalarında görüntülenen Mesaj Sayısı

en: Number of Products displayed on WooCommerce archive pages
tr_TR: WooCommerce arşiv sayfalarında görüntülenen Ürün Sayısı

en: Number of comments to show:
tr_TR: Gösterilecek yorum sayısı:

en: Number of dropdown tiers shown
tr_TR: Gösterilen açılan bölüm sayısı

en: Number of posts to show:
tr_TR: Gösterilecek gönderi sayısı:

en: OR
tr_TR: VEYA

en: Only display featured posts.
tr_TR: Sadece öne çıkan yayınları göster.

en: Open Project URL in new window
tr_TR: Proje URL'sini yeni pencerede aç

[ctx: Open Sans font: on or off]
en: on
tr_TR: üzerinde

en: Open link in new window
tr_TR: Linki yeni pencerede aç

en: Options
tr_TR: Seçenekler

en: Order Category Links by Ascending/Descending
tr_TR: Kategori Bağlantılarını Azalan / Azalarak Sipariş Et

en: Order Pages Links by Ascending/Descending
tr_TR: Sayfa Bağlantılarını Azalan / Azalarak Sipariş Et

en: Our Authors
tr_TR: Yazarlarımız

en: Outset
tr_TR: Başlangıç

en: Overlay
tr_TR: Kaplama

en: PASSWORD
tr_TR: PAROLA

en: Padding
tr_TR: Dolgu malzemesi

en: Page IDs, separated by commas.
tr_TR: Sayfa kimlikleri, virgüllerle ayrılmış.

en: Page Name
tr_TR: Sayfa ismi

en: Page not found
tr_TR: sayfa bulunamadı

en: Pages
tr_TR: Sayfalar

en: Pages:
tr_TR: Sayfalar:

en: Pagination
tr_TR: sayfalara numara koyma

en: Pagination Active Background Color
tr_TR: Sayfalandırma Aktif Arka Plan Rengi

en: Pagination Active Color
tr_TR: Sayfalandırma Aktif Renk

en: Pagination Background
tr_TR: Sayfalandırma Arkaplan

en: Pagination Background Color
tr_TR: Sayfalandırma Arka Plan Rengi

en: Pagination Color
tr_TR: Sayfalandırma Rengi

en: Pagination Item
tr_TR: Sayfalandırma Öğesi

en: Pagination Item Active
tr_TR: Sayfalandırma Öğesi Aktif

en: Parent Skill
tr_TR: Ebeveyn Beceri

en: Parent Skill:
tr_TR: Üst Beceri:

en: Password:
tr_TR: Parola:

en: Paste image url here, if you chose "images" slider type
tr_TR: "Resimler" kaydırıcı türünü seçtiyseniz, görüntü URL'sini buraya yapıştırın

en: Percent Font Size
tr_TR: Yüzde Yazı Tipi Boyutu

en: Percent Font Style
tr_TR: Yüzde Yazı Tipi Stili

en: Person
tr_TR: Kişi

en: Pinterest
tr_TR: pinterest

en: Pinterest Profile Url
tr_TR: Pinterest Profil URL'si

en: Place your adsense code here.
tr_TR: Adsense kodunuzu buraya yerleştirin.

en: Please enter a valid email address.
tr_TR: Geçerli bir e.

en: Popular
tr_TR: Popüler

en: Popular Skills
tr_TR: Popüler Beceriler

en: Portfolio Page Template Options
tr_TR: Portföy Sayfası Şablonu Seçenekleri

en: Portrait Border Radius
tr_TR: Dikey Kenarlık Yarıçapı

en: Post
tr_TR: posta

en: Post Background Color
tr_TR: Arkaplan Rengi Gönder

en: Post Caption
tr_TR: Başlık Gönder

en: Post Comment
tr_TR: Yorum Gönder

en: Post Entry
tr_TR: Giriş Girdi

en: Post Excerpt
tr_TR: Alıntı Sonrası

en: Post Featured Image
tr_TR: Öne Çıkan Görüntü Gönder

en: Post Format Audio Player
tr_TR: Post Format Müzik Çalar

en: Post Format Audio Wrapper
tr_TR: Post Format Ses Sarıcı

en: Post Format Gallery Nav
tr_TR: Posta Biçimi Galerisi Nav

en: Post Format Gallery Nav Hover
tr_TR: Posta Biçimi Galerisi Nav Hover

en: Post Format Gallery Nav Icon
tr_TR: Posta Biçimi Galerisi Nav Simgesi

en: Post Format Gallery Nav Icon Hover
tr_TR: Gönderi Biçimi Galerisi Nav Icon Hover

en: Post Format Icon
tr_TR: Posta Biçimi Simgesi

en: Post Format Icon Background Color
tr_TR: Posta Biçimi Simgesi Arka Plan Rengi

en: Post Format Link Background
tr_TR: Gönderi Biçimi Bağlantısı Arka Planı

en: Post Format Quote Background
tr_TR: Gönderi Biçimi Alıntı Arkaplan

en: Post Meta
tr_TR: Meta gönder

en: Post Meta Icons (Rating &amp; Comment)
tr_TR: Meta Simgeleri Gönder (Derecelendirme ve Yorum)

en: Post Overlay
tr_TR: Yer Paylaşımı Gönder

en: Post Overlay Icon
tr_TR: Yer Paylaşımı Simgesi

en: Post Read More
tr_TR: Post Devamını oku

en: Post Read More Icon
tr_TR: Post Devamını oku Icon

en: Post Review Score Bar
tr_TR: Yorum Sonrası Puan Çubuğu

en: Post Title
tr_TR: Yazı başlığı

en: Post Title Font Size
tr_TR: Yazı Başlığı Yazı Tipi Boyutu

en: Post Title Font Style
tr_TR: Yazı Başlığı Yazı Tipi Stili

en: Post info section
tr_TR: Bilgi bölümü gönder

en: Post not found
tr_TR: Yayın bulunamadı

en: Posted by %s
tr_TR: % S tarafından gönderildi

en: Posts
tr_TR: Mesajlar

en: Posts By: %s
tr_TR: Gönderen: %s

en: Posts Carousel
tr_TR: Carousel Yazıları

en: Posts Limit
tr_TR: Gönderi Sınırı

en: Posts List Area
tr_TR: Mesaj Listesi Alanı

en: Posts List Entry
tr_TR: Mesaj Listesi Girişi

en: Posts List Meta
tr_TR: Mesaj Listesi Meta

en: Posts List Meta Icon
tr_TR: Mesaj Listesi Meta Simgesi

en: Posts List Thumbnail
tr_TR: Mesaj Listesi Küçük Resmi

en: Posts List Title
tr_TR: Mesaj Listesi Başlığı

en: Posts Per Page
tr_TR: Sayfa Başına Yazılar

en: Posts by %s
tr_TR: % S tarafından gönderilen yazılar

en: Previous
tr_TR: Önceki

en: Previous Tab
tr_TR: Önceki Sekme

en: Price Font Size
tr_TR: Fiyat Yazı Tipi Boyutu

en: Price Font Style
tr_TR: Fiyat Yazı Tipi Stili

en: Pricing Table
tr_TR: Fiyat tablosu

en: Primary Heading
tr_TR: Birincil başlık

en: Primary Heading: Category Name, Sub Heading: Filter
tr_TR: Birincil Başlık: Kategori Adı, Alt Başlık: Filtre

en: Primary Heading: Filter, Sub Heading: Category Name
tr_TR: Birincil Başlık: Filtre, Alt Başlık: Kategori Adı

en: Primary Menu
tr_TR: Ana Menü

en: Primary Menu Bar Settings
tr_TR: Birincil Menü Çubuğu Ayarları

en: Print
tr_TR: baskı

en: Product Name Font Size
tr_TR: Ürün Adı Yazı Tipi Boyutu

en: Product Name Font Style
tr_TR: Ürün Adı Yazı Tipi Stili

en: Project Categories
tr_TR: Proje Kategorileri

en: Project Description:
tr_TR: Proje Açıklaması:

en: Project Details
tr_TR: Proje detayları

en: Project Details Location
tr_TR: Proje Detayları Lokasyon

en: Project Details Title
tr_TR: Proje Detayları Başlığı

en: Project Details box as sidebar
tr_TR: Kenar çubuğu olarak Proje Detayları kutusu

en: Project Details:
tr_TR: Proje detayları:

en: Project Gallery
tr_TR: Proje Galerisi

en: Project Sidebar
tr_TR: Proje Kenar Çubuğu

[ctx: Project Skill name]
en: Project Skills
tr_TR: Proje Becerileri

en: Project Skills
tr_TR: Proje Becerileri

en: Project URL
tr_TR: Proje URLsi

en: Project URL Text
tr_TR: Proje URL Metni

[ctx: Project skill singular name]
en: Project Skill
tr_TR: Proje Beceri

en: Quote
tr_TR: Alıntı

en: Quote Attribution
tr_TR: Alıntı Atıf

en: Quote Format Options
tr_TR: Alıntı Biçimi Seçenekleri

en: Quote Text
tr_TR: Alıntı Metni

en: RSS Icon Url
tr_TR: RSS Simgesi URL'si

en: Rate:
tr_TR: Puan:

en: Rating (%):
tr_TR: Değerlendirme (%):

en: Rating: %0.2f
tr_TR: Değerlendirme:% 0.2f

en: Ratings
tr_TR: Puanlar

en: Re-Authorize
tr_TR: Yeniden Yetkilendirme

en: Read Extra Documentation
tr_TR: Ekstra Belgeler Oku

en: Read More
tr_TR: Daha fazla oku

en: Read More Button
tr_TR: Devamı Düğmesi

en: Recent
tr_TR: Son

en: Recent Comments
tr_TR: Son Yorumlar

en: Recent Posts
tr_TR: yakın zamanda Gönderilenler

en: Recent Reviews
tr_TR: Son İncelemeler

en: Recent Tweets
tr_TR: Son Tweetler

en: Recent Videos
tr_TR: Son Videolar

en: Related Posts
tr_TR: İlgili Mesajlar

en: Remove Drop Shadow
tr_TR: Alt Gölgeyi Kaldır

en: Remove Vertical Divider
tr_TR: Dikey Bölücüyü Kaldır

en: Reply
tr_TR: cevap

en: Reset to Defaults
tr_TR: Varsayılanlara dön

en: Responsive shortcodes
tr_TR: Duyarlı kısa kodlar

en: Review
tr_TR: gözden geçirmek

en: Review Box Contents
tr_TR: Kutu İçeriğini Gözden Geçirme

en: Review Box Title
tr_TR: Gözden Geçirme Kutusu Başlığı

en: Ridge
tr_TR: sırt

en: Right
tr_TR: Sağ

en: Right to Left
tr_TR: Sağdan sola

en: Role Editor
tr_TR: Rol Düzenleyici

en: Sale Badge Font Size
tr_TR: Satış Rozeti Yazı Tipi Boyutu

en: Sale Badge Font Style
tr_TR: Satılık rozet yazı tipi stili

en: Sale Price Font Size
tr_TR: Satış Fiyatı Yazı Tipi Boyutu

en: Sale Price Font Style
tr_TR: Satış Fiyatı Yazı Tipi Stili

en: Sample Post Title
tr_TR: Örnek Yazı Başlığı

en: Save Changes
tr_TR: Değişiklikleri Kaydet

en: Scale In From Center
tr_TR: Merkezden Ölçekle

en: Scale In From Left
tr_TR: Soldan Ölçeklendir

en: Scale In From Right
tr_TR: Sağdan Ölçeklendir

en: Score %1$d%%
tr_TR: Puan %1$d%%

en: Score: %1$s
tr_TR: Puan: %1$s

en: Search & Cart Font
tr_TR: Ara ve Ara Yazı Tipi

en: Search & Cart Font Style
tr_TR: Ara ve Ara Yazı Tipi Stili

en: Search Layouts
tr_TR: Arama Düzenleri

en: Search Project Skills
tr_TR: Proje Becerilerini Arayın

en: Search Projects
tr_TR: Arama Projeleri

en: Search Results for: %s
tr_TR: Şunun için Arama Sonuçları: %s

en: Search results for "%s"
tr_TR: "% S" için arama sonuçları

en: Search, Cart, & Icon Background Color
tr_TR: Ara, Sepet ve Simge Arka Plan Rengi

en: Search, Cart, & Icon Letter Spacing
tr_TR: Ara, Sepet ve Simge Harf Boşluğu

en: Search, Cart, & Icon Text Color
tr_TR: Ara, Sepet ve Simge Metin Rengi

en: Search, Cart, & Icon Text Size
tr_TR: Ara, Sepet, & Simge Metin Boyutu

en: Secondary Menu
tr_TR: İkincil Menü

en: Secondary Menu Bar Settings
tr_TR: İkincil Menü Çubuğu Ayarları

en: Select
tr_TR: seçmek

en: Select Animation Effect
tr_TR: Animasyon Efektini Seçin

en: Select Page
tr_TR: Sayfa Seç

en: Select Slider Type here
tr_TR: Burada Slider Tipini seçin

en: Select between expanded and closed state
tr_TR: Genişletilmiş ve kapalı durum arasında seçim yapın

en: Select yes if the link should be opened in a new window
tr_TR: Bağlantının yeni bir pencerede açılması gerekiyorsa, evet seçeneğini seçin.

en: Send
tr_TR: göndermek

en: Send Email to
tr_TR: Email gönder

en: Separate Skills with Commas
tr_TR: Virgül ile Ayrı Beceriler

en: Set as Image
tr_TR: Resim olarak ayarla

en: Share "%s" via %s
tr_TR: % S üzerinden " %s" paylaşın

en: Share:
tr_TR: Pay:

en: Sharing Icons to Display
tr_TR: Görüntülenecek Simgeleri Paylaşma

en: Shop
tr_TR: Dükkan

en: Short description
tr_TR: Kısa Açıklama

en: Shortcodes
tr_TR: Kısa kodlar

en: Show Author
tr_TR: Yazarı Göster

en: Show Author Box
tr_TR: Yazar Kutusunu Göster

en: Show Categories
tr_TR: Kategorileri Göster

en: Show Comment Count
tr_TR: Yorum Sayısını Göster

en: Show Comments
tr_TR: Yorumları Göster

en: Show Date
tr_TR: Tarihi Göster

en: Show Divider
tr_TR: Bölücüyü Göster

en: Show Dribbble Icon
tr_TR: Dribbble Simgesini Göster

en: Show Excerpt
tr_TR: Alıntıyı Göster

en: Show Facebook Icon
tr_TR: Facebook İkonunu Göster

en: Show Featured Image
tr_TR: Sunulan Resmi Göster

en: Show Full Content
tr_TR: Tam İçeriği Göster

en: Show Google+ Icon
tr_TR: Google+ Simgesini Göster

en: Show Instagram Icon
tr_TR: Instagram İkonunu Göster

en: Show Pagination
tr_TR: Sayfalandırmayı Göster

en: Show Pinterest Icon
tr_TR: Pinterest İkonunu Göster

en: Show Post Count
tr_TR: Gönderi Sayısını Göster

en: Show Posts Count
tr_TR: Gönderi Sayısını Göster

en: Show RSS Icon
tr_TR: RSS Simgesini Göster

en: Show Rating
tr_TR: Puanı Göster

en: Show Ratings
tr_TR: Puanları Göster

en: Show Read More Button
tr_TR: Devamını Oku Düğmesini Göster

en: Show Related Posts
tr_TR: İlgili Gönderileri Göster

en: Show Search Bar
tr_TR: Arama Çubuğunu Göster

en: Show Social Icons
tr_TR: Sosyal Simgeleri Göster

en: Show Stumbleupon Icon
tr_TR: Stumbleupon Simgesini Göster

en: Show Top Border?
tr_TR: Üst Sınırı Göster?

en: Show Trending Bar
tr_TR: Trend Çubuğunu Göster

en: Show Tumblr Icon
tr_TR: Tumblr Simgesini Göster

en: Show Twitter Icon
tr_TR: Twitter Simgesini Göster

en: Show WooCommerce Cart
tr_TR: WooCommerce Sepetini Göster

en: Show Youtube Icon
tr_TR: Youtube Simgesini Göster

en: Show author box
tr_TR: Yazar kutusunu göster

en: Show comments on pages
tr_TR: Sayfalarda yorumları göster

en: Show comments on posts
tr_TR: Yayınlara yapılan yorumları göster

en: Show dropdown menus
tr_TR: Açılır menüleri göster

en: Show related posts
tr_TR: İlgili yayınları göster

en: Sidebar
tr_TR: Kenar çubuğu

en: Sidebar Location
tr_TR: Kenar Çubuğu Konumu

en: Sidebar Width
tr_TR: Kenar Çubuğu Genişliği

en: Sidebar location
tr_TR: Kenar çubuğu konumu

en: Sidebar, Project Details box below content
tr_TR: Kenar Çubuğu, içeriğin altındaki Proje Detayları kutusu

en: Sidebar/Widget Area
tr_TR: Kenar Çubuğu / Widget Alanı

en: Single Page Layout
tr_TR: Tek Sayfa Düzeni

en: Single Post Layout
tr_TR: Tek Gönderi Düzeni

en: Single Post Page SEO
tr_TR: Tek Yazı Sayfası SEO

en: Sitemap Page Template Options
tr_TR: Site Haritası Sayfası Şablonu Seçenekleri

en: Sitemap Sections Display
tr_TR: Site Haritası Bölümleri Ekranı

en: Sizing
tr_TR: boyutlandırma

en: Skills:
tr_TR: Beceri:

en: Slide In Horizontally
tr_TR: Yatay Olarak Kaydırın

en: Slide In Vertically
tr_TR: Dikey Olarak Kaydır

en: Slider
tr_TR: kaydırıcı

en: Slider Type
tr_TR: Kaymak tipi

en: Smooth Scrolling
tr_TR: Düzgün Kaydırma

en: Social Follow
tr_TR: Sosyal takip

en: Social Icons Color
tr_TR: Sosyal simgeler renk

en: Social Icons Size
tr_TR: Sosyal simgeler boyutu

en: Social Media Links
tr_TR: Sosyal Medya Linkleri

en: Social Media Networks
tr_TR: Sosyal Medya Ağları

en: Social Network Follower Count Refresh
tr_TR: Sosyal Ağ İzleyici Sayısı Yenile

en: Social Network Icon Size
tr_TR: Sosyal Ağ Simgesi Boyutu

en: Solid
tr_TR: Katı

en: Sorry, No Posts Found
tr_TR: Üzgünüz, hiç mesaj bulunamadı

en: Sorry, no posts found.
tr_TR: Üzgünüz, hiçbir mesaj bulunamadı.

en: Sort Categories Links by Name/ID/Slug/Count/Term Group
tr_TR: Kategorilere Göre İsimleri Sırala / ID / Slug / Count / Term Group

en: Sort Method
tr_TR: Sıralama Yöntemi

en: Sort Order
tr_TR: Sıralama düzeni

en: Sort Pages Links
tr_TR: Sayfa Bağlantılarını Sırala

en: Standard
tr_TR: Standart

en: Standard Blog Category
tr_TR: Standart Blog Kategorisi

en: Standard Blog Category With Featured Posts
tr_TR: Öne Çıkanlar ile Standart Blog Kategorisi

en: Standard Blog Homepage
tr_TR: Standart Blog Ana Sayfası

en: Standard or Masonry Style for Archive Pages
tr_TR: Arşiv Sayfaları için Standart veya Duvar Stilleri

en: Start on New Line
tr_TR: Yeni Hattan Başla

en: Start on New Line?
tr_TR: Yeni hattan başla.

en: Start the ad's output on a new line?
tr_TR: Reklamın çıktısını yeni bir satırda başlat

en: State
tr_TR: Belirtmek, bildirmek

en: Status
tr_TR: durum

en: Stumbleupon Profile Url
tr_TR: Stumbleupon Profil URL'si

en: Sub Heading
tr_TR: Alt başlık

en: Subheader
tr_TR: subheader

en: Subheader Font Size
tr_TR: Alt Başlık Yazı Tipi Boyutu

en: Subheader Font Style
tr_TR: Alt Başlık Yazı Tipi Stili

en: Subject
tr_TR: konu

en: Subscribe
tr_TR: Abone ol

en: Summary
tr_TR: özet

en: Summary Title
tr_TR: Özet Başlığı

en: TRENDING:
tr_TR: Trend:

en: Tab
tr_TR: çıkıntı

en: Tab Content
tr_TR: Sekme İçeriği

en: Tab Item
tr_TR: Sekme Öğesi

en: Tab Item Active
tr_TR: Sekme Öğesi Aktif

en: Tab Item Hover
tr_TR: Sekme Öğe Hover

en: Tab Settings
tr_TR: Sekme ayarları

en: Tab Text
tr_TR: Sekme Metni

en: Tabbed Posts
tr_TR: Sekmeli Mesajlar

en: Tabs
tr_TR: Sekmeler

en: Tabs Background
tr_TR: Sekmeler Arkaplan

en: Tags
tr_TR: Etiketler

en: Testimonial
tr_TR: bonservis

en: Text
tr_TR: Metin

en: Text Color
tr_TR: Metin Rengi

en: Text Size
tr_TR: Yazı Boyutu

en: Text for the header of the module. Leave blank for no header for the module.
tr_TR: Modül başlığının metni. Modülün başlığı için boş bırakın.

en: Thanks for contacting us.
tr_TR: Bizimle iletişime geçtiğiniz için teşekkürler.

en: The Ad HTML, if not using the Image URL and Link above.
tr_TR: Yukarıdaki Resim URL’sini ve Link’i kullanmıyorsanız, Reklam HTML’si.

en: The Map feature uses the Google Maps API and requires a valid Google API Key to function. Before using the map feature, please make sure you have added your API key inside the Extra Theme Options panel. Learn more about how to create your Google API Key <a href="%1$s" target="_blank">here</a>.
tr_TR: Harita özelliği Google Haritalar API'sini kullanır ve çalışması için geçerli bir Google API Anahtarı gerektirir. Harita özelliğini kullanmadan önce, lütfen API anahtarınızı Ekstra Tema Seçenekleri paneline eklediğinizden emin olun. Google API Anahtarınızı nasıl oluşturacağınızla ilgili daha fazla bilgiyi <a href="%1$s" target="_blank">burada bulabilirsiniz</a> .

en: The Maps module uses the Google Maps API and requires a valid Google API Key to function. Before using the map module, please make sure you have added your API key here. Learn more about how to create your Google API Key <a target="_blank" href="%1$s">here</a>.
tr_TR: Haritalar modülü, Google Haritalar API'sini kullanır ve çalışması için geçerli bir Google API Anahtarı gerektirir. Harita modülünü kullanmadan önce, lütfen API anahtarınızı buraya eklediğinizden emin olun. Google API Anahtarınızı nasıl oluşturacağınızla ilgili daha fazla bilgiyi <a target="_blank" href="%1$s">burada bulabilirsiniz</a> .

en: The URL of the video from a <a href="%s" target="_blank">Supported oEmbed Video Provider</a>, or URL of any video. Click "Add Video URL" to add more file types. (.mov, .mp4, .webm, .ogv, etc)
tr_TR: <a href="%s" target="_blank">Desteklenen bir Video Sağlayıcı'dan</a> gelen videonun URL'si veya herhangi bir videonun URL'si. Daha fazla dosya türü eklemek için "Video URL’si Ekle" yi tıklayın. (.mov, .mp4, .webm, .ogv, etc)

en: The color used for this category throughout the site.
tr_TR: Site içerisinde bu kategori için kullanılan renk.

en: The color used for this user throughout the site.
tr_TR: Site genelinde bu kullanıcı için kullanılan renk.

en: The format for the date display in PHP date() format
tr_TR: Tarihin formatı PHP date () formatında gösterilir

en: The name of your facebook page, not the full URL. If your facebook url is: "http://www.facebook.com/elegantthemes", then your page name is: "elegantthemes"
tr_TR: URL adresinin değil, facebook sayfanızın adı. Facebook URL'niz: "http://www.facebook.com/elegantthemes" ise, sayfa adınız: "elegantthemes"

en: The number of posts shown per page.
tr_TR: Sayfa başına gösterilen yayın sayısı.

en: The number of posts shown.
tr_TR: Gösterilen yayın sayısı.

en: The primary heading.
tr_TR: Birincil başlık.

en: The speed, in seconds, in which it will auto rotate to the next slide.
tr_TR: Saniye cinsinden hız, bir sonraki slayda otomatik olarak dönecektir.

en: The speed, in seconds, in which the slider will auto rotate to the next slide. Leave empty to disable autoplay.
tr_TR: Kaydırıcının otomatik olarak bir sonraki slayda döneceği saniye cinsinden hız. Otomatik oynatmayı devre dışı bırakmak için boş bırakın.

en: The sub heading.
tr_TR: Alt başlık

en: Theme Customizer
tr_TR: Tema Özelleştirici

en: Theme Options
tr_TR: tema ayarları

en: There was a problem, please try again.
tr_TR: Bir sorun oluştu, lütfen tekrar deneyin.

en: This controls default direction of the lazy-loading animation.
tr_TR: Bu, tembel yükleme animasyonunun varsayılan yönünü kontrol eder.

en: This is an optional title to display for this module.
tr_TR: Bu, bu modül için görüntülenecek isteğe bağlı bir başlıktır.

en: This option allows you to change how your dates are displayed. For more information please refer to the WordPress codex here:<a href='http://codex.wordpress.org/Formatting_Date_and_Time' target='_blank'>Formatting Date and Time</a>
tr_TR: Bu seçenek tarihlerinizin görüntülenme biçimini değiştirmenize olanak sağlar. Daha fazla bilgi için lütfen buradaki WordPress kodeksine bakın: <a href='http://codex.wordpress.org/Formatting_Date_and_Time' target='_blank'>Tarih ve Saati Biçimlendirme</a>

en: This option allows you to control how many tiers your pages dropdown menu has in the default theme created main menu. Increasing the number allows for additional menu items to be shown. This setting is not applicable If you are using a custom menu and not the default theme created main menu.
tr_TR: Bu seçenek, açılır menüde oluşturulan ana menüde, varsayılan açılan menülerde kaç katman bulunduğunu kontrol etmenizi sağlar. Sayıyı artırmak, ilave menü öğelerinin gösterilmesine izin verir. Bu ayar geçerli değildir Özel bir menü kullanıyorsanız ve ana tema olarak oluşturulan varsayılan temayı kullanmıyorsanız.

en: This options allows you to control how many teirs your pages dropdown menu has. Increasing the number allows for additional menu items to be shown.
tr_TR: Bu seçenekler, açılır menülerinizin kaç tane teirs olduğunu kontrol etmenizi sağlar. Sayıyı artırmak, ilave menü öğelerinin gösterilmesine izin verir.

en: This post is password protected. Enter the password to view comments.
tr_TR: Bu yazı şifre korumalıdır. Yorumları görmek için şifreyi girin.

en: This will add a border to the top side of the module.
tr_TR: Bu modülün üst tarafına kenarlık katacaktır.

en: This will be used as the border color for this module.
tr_TR: Bu, bu modül için sınır rengi olarak kullanılacaktır.

en: This will be used as the text color for the header text of the module.
tr_TR: Bu, modülün başlık metni için metin rengi olarak kullanılacaktır.

en: This will change the label of the module in the builder for easy identification.
tr_TR: Bu, kolay tanımlanması için üreticideki modülün etiketini değiştirir.

en: This will enable Google Fonts for Non-English languages.
tr_TR: Bu, İngilizce Olmayan diller için Google Yazı Tiplerini etkinleştirir.

en: This will enable the use of excerpts in posts or pages.
tr_TR: Bu, yazılardaki veya sayfalardaki alıntıların kullanılmasını sağlar.

en: This will return all of the settings throughout the options page to their default values. <strong>Are you sure you want to do this?</strong>
tr_TR: Bu, seçenekler sayfasındaki tüm ayarları varsayılan değerlerine döndürür. <strong>Bunu yapmak istediğinden emin misin?</strong>

en: Title
tr_TR: Başlık

en: Title Font Size
tr_TR: Başlık Yazı Tipi Boyutu

en: Title Font Style
tr_TR: Başlık Yazı Tipi Stili

en: Title:
tr_TR: Başlık:

en: Toggle
tr_TR: geçiş

en: Toggle Icon Size
tr_TR: Simge Boyutunu Değiştirin

en: Toggle Padding
tr_TR: Geçiş Dolgusu

en: Top
tr_TR: Üst

en: Top & Bottom Padding
tr_TR: Üst ve alt dolgu

en: Top Rated
tr_TR: En Çok Oy Alan

en: Top to Bottom
tr_TR: Yukarıdan Aşağıya

en: Trackbacks/Pingbacks
tr_TR: Trackbacks / Pingbacks

en: Trending Font
tr_TR: Popüler Yazı Tipi

en: Trending Font Style
tr_TR: Popüler Yazı Tipi Stili

en: Trending Label Text Color
tr_TR: Popüler Etiket Metin Rengi

en: Trending Text Size
tr_TR: Popüler Metin Boyutu

en: Trending Title Text Color
tr_TR: Popüler Başlık Metin Rengi

en: Tumblr Profile Url
tr_TR: Tumblr Profil URL'si

en: Turn pagination on or off.
tr_TR: Sayfalamayı açın veya kapatın.

en: Turn the autoplay feature on or off.
tr_TR: Otomatik oynatma özelliğini açın veya kapatın.

en: Turn the dispay of each post's date on or off.
tr_TR: Her gönderi tarihinin gösterimini açın veya kapatın.

en: Turn the display of each post's author on or off.
tr_TR: Her yazının yazarının ekranını açın veya kapatın.

en: Turn the display of each post's categories on or off.
tr_TR: Her gönderinin kategorilerinin görüntüsünü açın veya kapatın.

en: Turn the display of each post's ccomments on or off.
tr_TR: Her gönderinin bulunduğu yerin ekranını açın veya kapatın.

en: Turn the display of each post's comment count on or off.
tr_TR: Her yazının yorum sayısının ekranını açın veya kapatın.

en: Turn the display of each post's date on or off.
tr_TR: Her gönderinin tarihinin görüntüsünü açın veya kapatın.

en: Turn the display of each post's featured image on or off.
tr_TR: Her yazının öne çıkan görüntüsünün görüntüsünü açın veya kapatın.

en: Turn the display of each post's rating on or off.
tr_TR: Her yazının derecelendirmesinin ekranını açın veya kapatın.

en: Turn the display of each post's rating stars on or off.
tr_TR: Her yazının derecelendirme yıldızlarının görüntüsünü açın veya kapatın.

en: Tweet
tr_TR: Cıvıldamak

en: Twitter
tr_TR: heyecan

en: Twitter Profile Url
tr_TR: Twitter Profil URL'si

en: Type
tr_TR: tip

en: Type an address and click find to place a marker at that address.
tr_TR: Bir adres yazın ve bu adrese bir işaretçi yerleştirmek için bul düğmesine tıklayın.

en: Type of the box
tr_TR: Kutunun türü

en: Typography
tr_TR: matbaacılık

en: Typography Settings
tr_TR: Tipografi Ayarları

en: URL of the ad image.
tr_TR: Reklam resminin URL'si.

en: URL the ad's image links to.
tr_TR: Reklamın resminin bağlantı verdiği URL.

en: USERNAME
tr_TR: KULLANICI ADI

en: Underline
tr_TR: Altını çizmek

en: Update Skill
tr_TR: Beceriyi Güncelle

en: Upload
tr_TR: Yükleme

en: Upload A Video File
tr_TR: Bir Video Dosyası Yükle

en: Upload an Image
tr_TR: Bir görüntü yükle

en: Uppercase
tr_TR: Büyük harf

en: Use Google Fonts
tr_TR: Google Yazı Tiplerini Kullan

en: Use as default for any category that does not have a specific layout set.
tr_TR: Belirli bir düzen ayarına sahip olmayan herhangi bir kategori için varsayılan olarak kullanın.

en: Use combined and minified CSS file to speed up your site's page load.
tr_TR: Sitenizin sayfa yüklenmesini hızlandırmak için birleştirilmiş ve küçültülmüş CSS dosyası kullanın.

en: Use combined and minified javascript file to speed up your site's page load.
tr_TR: Sitenizin sayfa yüklenmesini hızlandırmak için birleştirilmiş ve küçültülmüş javascript dosyası kullanın.

en: Use excerpts when defined
tr_TR: Tanımlandığında alıntıları kullan

en: Use resizing
tr_TR: Yeniden boyutlandırma kullan

en: Use this layout as the default layout?
tr_TR: Bu düzeni varsayılan düzen olarak mı kullanıyorsunuz?

en: Use this layout as the home layout?
tr_TR: Bu düzeni ev düzeni olarak mı kullanıyorsunuz?

en: Use this layout on the categories selected above.
tr_TR: Bu düzeni, yukarıda seçilen kategorilerde kullanın.

en: Used for icon button type
tr_TR: Simge düğme tipi için kullanılır

en: User Name
tr_TR: Kullanıcı adı

en: Username
tr_TR: Kullanıcı adı

en: Username:
tr_TR: Kullanıcı adı:

en: Vertically Centered
tr_TR: Dikey Ortalanmış

en: Video Format Options
tr_TR: Video Formatı Seçenekleri

en: Video URL
tr_TR: Video linki

en: View Category Layout
tr_TR: Kategori Düzenini Görüntüle

en: View Project
tr_TR: Projeyi Görüntüle

en: View The Project
tr_TR: Projeyi Görüntüle

en: View all posts by %s
tr_TR: % S tarafından gönderilen tüm mesajları görüntüle

en: Website Content Width
tr_TR: Web Sitesi İçeriği Genişliği

en: Website Gutter Width
tr_TR: Web sitesi Oluk Genişliği

en: Welcome to Extra! Before diving in to your new theme, please visit the <a style="color: #fff; font-weight: bold;" href="%1$s" target="_blank">Extra Documentation</a> page for access to dozens of in-depth tutorials.
tr_TR: Extra'ya Hoşgeldiniz! Yeni temanıza dalmadan önce, onlarca kapsamlı öğreticiye erişmek için lütfen <a style="color: #fff; font-weight: bold;" href="%1$s" target="_blank">Ekstra Belgeler</a> sayfasını ziyaret edin.

en: When you define your keywords using custom fields you should use this value for the custom field Name. The Value of your custom field should be the meta keywords you would like to use, separated by comas.
tr_TR: Anahtar kelimelerinizi özel alanlar kullanarak tanımlarken, bu değeri özel alan Adı için kullanmalısınız. Özel alanınızın Değeri, kullanmak istediğiniz, komaya göre ayrılmış meta anahtar kelimeler olmalıdır.

en: When you define your meta description using custom fields you should use this value for the custom field Name. The Value of your custom field should be the custom description you would like to use.
tr_TR: Meta açıklamanızı özel alanları kullanarak tanımlarken, bu değeri özel alan Adı için kullanmanız gerekir. Özel alanınızın değeri, kullanmak istediğiniz özel açıklama olmalıdır.

en: When you define your title using custom fields you should use this value for the custom field Name. The Value of your custom field should be the custom title you would like to use.
tr_TR: Başlığınızı özel alanlar kullanarak tanımlarken, bu değeri özel alan Adı için kullanmalısınız. Özel alanınızın değeri, kullanmak istediğiniz özel başlık olmalıdır.

en: Whether to show the post count.
tr_TR: Gönderi sayısının gösterilip gösterilmeyeceği.

en: Widget Bullet Color
tr_TR: Widget Kurşun Rengi

en: Widget Header Font Size
tr_TR: Widget Başlığı Yazı Tipi Boyutu

en: Widget Header Font Style
tr_TR: Widget Başlığı Yazı Tipi Stili

en: Widget Heading Color
tr_TR: Widget Başlığı Rengi

en: Widget Link Color
tr_TR: Widget Bağlantı Rengi

en: Widget Text Color
tr_TR: Widget Metin Rengi

en: WooCommerce Sidebar Location
tr_TR: WooCommerce Kenar Çubuğu Konumu

en: WooCommerce Sidebar/Widget Area
tr_TR: WooCommerce Kenar Çubuğu / Widget Alanı

en: Yes
tr_TR: Evet

en: You are already logged in.
tr_TR: Zaten giriş yaptınız.

en: You can disable this option if you want to remove the author box from single post pages.
tr_TR: Yazar kutusunu tek yazı sayfalarından kaldırmak istiyorsanız bu seçeneği devre dışı bırakabilirsiniz.

en: You can disable this option if you want to remove the comments and comment form from single post pages.
tr_TR: Yorumları ve yorum formlarını tek yazı sayfalarından kaldırmak istiyorsanız bu seçeneği devre dışı bırakabilirsiniz.

en: You can disable this option if you want to remove the related posts from single post pages.
tr_TR: İlgili gönderileri tekli posta sayfalarından kaldırmak istiyorsanız bu seçeneği devre dışı bırakabilirsiniz.

en: You can find all the info on how to obtain all the needed API credentials here: %s
tr_TR: Gerekli tüm API kimlik bilgilerini nasıl elde edeceğinize dair tüm bilgileri burada bulabilirsiniz: %s

en: You can find the User Id at the end of your Google+ URL. For example if the URL was: http://plus.google.com/+elegentthemes, the User Id would be: +elegenthemes
tr_TR: Kullanıcı kimliğini Google+ URL’nizin sonunda bulabilirsiniz. Örneğin, URL: http://plus.google.com/+elegentthemes olsaydı, Kullanıcı Kimliği şöyle olurdu: + elegenthemes

en: You don't have pages
tr_TR: Sayfanız yok

en: Your Rating:
tr_TR: Sizin dereceniz:

en: Your latest posts
tr_TR: En son yayınlarınız

en: Your site&#8217;s most recent Posts.
tr_TR: Sitenizin en son gönderileri.

en: Your site&#8217;s most recent Reviews (posts which have review).
tr_TR: Sitenizin en son yorumları (incelemesi olan yayınlar).

en: Your site&#8217;s most recent Videos (Posts which use video format).
tr_TR: Sitenizin en son videoları (Video formatı kullanan gönderiler).

en: Your site&#8217;s most recent comments.
tr_TR: Sitenizin en son yorumları.

en: Youtube Profile Url
tr_TR: Youtube Profili URL'si

en: Youtube Username
tr_TR: Youtube Kullanıcı Adı

en: Zoom Icon Color
tr_TR: Yakınlaştırma Simgesi Rengi

en: by
tr_TR: tarafından

en: by %s
tr_TR:  %s

[ctx: clear static resources]
en: Clear
tr_TR: Açık

en: comment count
tr_TR: Yorum sayısı

[ctx: documentation links]
en: Support
tr_TR: Destek

[ctx: general options]
en: General
tr_TR: Genel

[ctx: integrate third-party code]
en: Integration
tr_TR: bütünleşme

[ctx: label]
en: Search for:
tr_TR: Aramak:

[ctx: layout item]
en: Add New
tr_TR: Yeni ekle

[ctx: layout type general name]
en: Category Layouts
tr_TR: Kategori Düzenleri

[ctx: layout type singular name]
en: Category Layout
tr_TR: Kategori Düzeni

[ctx: navigation menu]
en: Navigation
tr_TR: navigasyon

[ctx: noun]
en: COMMENT
tr_TR: YORUM YAP

[ctx: page/post]
en: Layout
tr_TR: düzen

[ctx: placeholder]
en: Search
tr_TR: Arama

[ctx: project item]
en: Add New
tr_TR: Yeni ekle

[ctx: project type general name]
en: Projects
tr_TR: Projeler

[ctx: project type singular name]
en: Project
tr_TR: proje

en: settings reset.
tr_TR: ayarları sıfırla.

en: settings saved.
tr_TR: ayarlar kaydedildi.

[ctx: site ads placement areas]
en: Ads
tr_TR: Reklamlar

[ctx: site color scheme]
en: Colorization
tr_TR: renklendirme

[ctx: theme updates]
en: Updates
tr_TR: Güncellemeler

[ctx: widgets]
en: %1$s %2$s <div class="post-title">on %3$s</div>
tr_TR:  %1$s %2$s <div class="post-title">  %3$s’de </div>

en: you don't have sufficient permissions to access this page
tr_TR: bu sayfaya erişmek için yeterli izniniz yok
