Extra 2.22.2 - en to sv_SE translation catalogue (1017 entries)

en:  You can find all the info on how to obtain all the required credentials here: %s
sv_SE: Du hittar all information om hur du får alla nödvändiga uppgifter här: %s

en: %d Items
sv_SE:  %d objekt

en: %d Items in Cart
sv_SE:  %d Artiklar i varukorgen

en: %s Theme Options
sv_SE:  %s Temaalternativ

en: %s ago
sv_SE:  %s sedan

en: &hellip;
sv_SE: ...

en: &laquo; Previous
sv_SE: «Föregående

en: + Add One More Tab
sv_SE: + Lägg till en mer flik

en: 0 Comments
sv_SE: 0 kommentarer

en: 1 Column
sv_SE: 1 kolumn

en: 1 Comment
sv_SE: 1 kommentar

en: 1/2 + 1/4 + 1/4 Columns
sv_SE: 1/2 + 1/4 + 1/4 kolumner

en: 1/3 + 2/3 Columns
sv_SE: 1/3 + 2/3 kolumner

en: 1/4 + 1/2 + 1/4 Columns
sv_SE: 1/4 + 1/2 + 1/4 kolumner

en: 1/4 + 1/4 + 1/2 Columns
sv_SE: 1/4 + 1/4 + 1/2 kolumner

en: 1/4 + 3/4 Columns
sv_SE: 1/4 + 3/4 kolumner

en: 2 Columns
sv_SE: 2 kolumner

en: 2/3 + 1/3 Columns
sv_SE: 2/3 + 1/3 kolumner

en: 3 Columns
sv_SE: 3 kolumner

en: 3/4 + 1/4 Columns
sv_SE: 3/4 + 1/4 kolumner

en: 4 Columns
sv_SE: 4 kolumner

en: 404 Not Found
sv_SE: 404 Ej Hittad

en: <div class="updated"><p>This is a fresh installation of %1$s theme. Don't forget to go to <a href="%2$s">ePanel</a> to set it up. This message will disappear once you have clicked the Save button within the <a href="%2$s">theme's options page</a>.</p></div>
sv_SE: <div class="updated"><p> Det här är en ny installation av temat %1$s. Glöm inte att gå till <a href="%2$s">ePanel för</a> att ställa in den. Det här meddelandet försvinner när du har klickat på Spara-knappen på <a href="%2$s">temat options sida</a> . </p></div>

en: <span class="button">Next Entries</span>
sv_SE: <span class="button">Nästa Inlägg</span>

en: <span class="button">Next</span><span class="title">%title</span>
sv_SE: <span class="button">Nästa</span> <span class="title">%title</span>

en: <span class="button">Older Entries</span>
sv_SE: <span class="button">Äldre Inlägg</span>

en: <span class="button">Previous</span><span class="title">%title</span>
sv_SE: <span class="button">Föregående</span> <span class="title">%title</span>

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Older Comments
sv_SE: <span class="meta-nav">←</span> Äldre kommentarer

en: A static page
sv_SE: En statisk sida

en: API Key
sv_SE: API-nyckel

en: About The Author
sv_SE: Om författaren

en: Above Post
sv_SE: Ovanstående post

en: Accent color
sv_SE: Accent färg

en: Access Token
sv_SE: Åtkomsttoken

en: Access token:
sv_SE: Åtkomsttoken:

en: Accordion
sv_SE: Dragspel

en: Active Tab Background Color
sv_SE: Bakgrundsfärg för aktiv flik

en: Active Tab Text Color
sv_SE: Aktiv flik textfärg

en: Ad
sv_SE: A.d

en: Ad #
sv_SE: Annons #

en: Ad #%d
sv_SE: Lägg till

en: Ad HTML
sv_SE: Annons HTML

en: Ad HTML:
sv_SE: Annons HTML:

en: Ad Image
sv_SE: Annonsbild

en: Ad Link
sv_SE: Annonslänk

en: Add API Key
sv_SE: Lägg till API-nyckel

en: Add Ad
sv_SE: Lägg till annons

en: Add Another Video URL
sv_SE: Lägg till en annan videoadress

en: Add Audio File
sv_SE: Lägg till ljudfil

en: Add Author Bio
sv_SE: Lägg till författare Bio

en: Add Breakdown
sv_SE: Lägg till uppdelning

en: Add ET Box
sv_SE: Lägg till ET-låda

en: Add ET Button
sv_SE: Lägg till ET-knapp

en: Add ET Learn more block
sv_SE: Lägg till ET Lär dig mer block

en: Add ET Tabs
sv_SE: Lägg till ET-flikar

en: Add Gallery Images
sv_SE: Lägg till galleribilder

en: Add Images
sv_SE: Lägg till bilder

en: Add New Ad
sv_SE: Lägg till ny annons

en: Add New Category Layout
sv_SE: Lägg till ny kategorilayout

en: Add New Project
sv_SE: Lägg till nytt projekt

en: Add New Project Skill
sv_SE: Lägg till ny projektfärdighet

en: Add New Tab
sv_SE: Lägg till ny flik

en: Add a Tooltip Text
sv_SE: Lägg till en Tooltip Text

en: Add code to the < body > (good for tracking codes such as google analytics)
sv_SE: Lägg till kod till <body> (bra för spårningskoder som Google Analytics)

en: Add code to the < head > of your blog
sv_SE: Lägg till kod till <head> i din blogg

en: Add code to the bottom of your posts, before the comments
sv_SE: Lägg till kod till botten av dina inlägg, före kommentarerna

en: Add code to the top of your posts
sv_SE: Lägg till kod till toppen av dina inlägg

en: Add or Remove Skills
sv_SE: Lägg till eller ta bort färdigheter

en: Additional Info
sv_SE: Ytterligare info

en: Address
sv_SE: Adress

en: Admin Label
sv_SE: Admin-etikett

en: Ads
sv_SE: annonser

en: Adsense's responsive ad units require the ads' container to have a fixed width. Enabling this option applies a fixed width to this ad's container.
sv_SE: Adsenses responsiva annonsenheter kräver att annonsens behållare har en fast bredd. Aktivera det här alternativet gäller en fast bredd till den här annonsens behållare.

en: Advertisement
sv_SE: Annons

en: All
sv_SE: Allt

en: All Category Layouts
sv_SE: Alla kategorilägg

en: All Project Skills
sv_SE: Alla projektfärdigheter

en: All Projects
sv_SE: Alla projekt

en: Alternative text for image
sv_SE: Alternativ text för bild

en: Amount of archive months to display.
sv_SE: Antal arkivmånader att visa.

en: Amount of recent posts to display.
sv_SE: Antal nya inlägg som ska visas.

en: An <a href="%s">Extra Theme Layout</a> (select below)
sv_SE: En <a href="%s">Extra Tema Layout</a> (välj nedan)

en: An Extra Category Layout
sv_SE: En extra kategori Layout

en: Animation
sv_SE: Animering

en: Any code you place here will appear in body section of all pages of your blog. This is usefull if you need to input a tracking pixel for a state counter such as Google Analytics.
sv_SE: Vilken kod du placerar här kommer att visas i kroppsdelen av alla sidor på din blogg. Det här är användbart om du behöver ange en spårningspixel för en statsdisk som Google Analytics.

en: Any code you place here will appear in the head section of every page of your blog. This is useful when you need to add javascript or css to all pages.
sv_SE: Vilken kod du placerar här kommer att visas i huvuddelen av varje sida på din blogg. Det här är användbart när du behöver lägga till javascript eller css på alla sidor.

en: Any code you place here will be placed at the top of all single posts. This is useful if you are looking to integrating things such as social bookmarking links.
sv_SE: Vilken kod du placerar här kommer att placeras överst på alla enskilda inlägg. Det här är användbart om du letar efter att integrera saker som sociala bookmarking-länkar.

en: Archive Heading Text Color
sv_SE: Arkiv Rubrik Textfärg

en: Archives
sv_SE: Arkiv

en: Ascending
sv_SE: Stigande

en: Aside
sv_SE: Åt sidan

en: Attributes
sv_SE: attribut

en: Audio File Subtitle
sv_SE: Ljudfilens undertext

en: Audio File Title
sv_SE: Ljudfilstitel

en: Audio File URL
sv_SE: Ljudfiladress

en: Audio Format Options
sv_SE: Alternativ för ljudformat

en: Author
sv_SE: Författare

en: Author Image URL
sv_SE: Författarens bildadress

en: Authorize
sv_SE: Godkänna

en: Authors Page Template Options
sv_SE: Alternativ för sidmall för författare

en: Authors to display
sv_SE: Författare att visa

en: Auto
sv_SE: Bil

en: Auto Speed
sv_SE: Automatisk hastighet

en: Automattic slider speed (works only if Auto is set to yes)
sv_SE: Automatisk gliderhastighet (fungerar endast om Auto är inställd på ja)

en: Autoplay
sv_SE: Autospela

en: Back To Top
sv_SE: Tillbaka till toppen

en: Back To Top Button
sv_SE: Knapp bakåt till toppen

en: Background Color
sv_SE: Bakgrundsfärg

en: Background Settings
sv_SE: Bakgrundsinställningar

en: Background color
sv_SE: Bakgrundsfärg

en: Bar Border Radius
sv_SE: Bargräns Radius

en: Bar Counter
sv_SE: Bardisk

en: Before you can receive product updates, you must first authenticate your Elegant Themes subscription. To do this, you need to enter both your Elegant Themes Username and your Elegant Themes API Key. To locate your API Key, <a href="https://www.elegantthemes.com/members-area/" target="_blank">log in</a> to your Elegant Themes account and navigate to the <strong>Account > API Key</strong> page.
sv_SE: Innan du kan få produktuppdateringar måste du först verifiera din Elegant Themes-prenumeration. För att göra detta måste du ange både ditt eleganta temanamn och din API-nyckel för eleganta teman. För att hitta din API-nyckel, <a href="https://www.elegantthemes.com/members-area/" target="_blank">logga in</a> på ditt eleganta temakonto och navigera till sidan <strong>Konto> API-nyckel</strong> .

en: Before you can receive product updates, you must first authenticate your Elegant Themes subscription. To do this, you need to enter both your Elegant Themes Username and your Elegant Themes API Key. Your username is the same username you use when logging in to <a href="http://elegantthemes.com/" target="_blank">ElegantThemes.com</a>
sv_SE: Innan du kan få produktuppdateringar måste du först verifiera din Elegant Themes-prenumeration. För att göra detta måste du ange både ditt eleganta temanamn och din API-nyckel för eleganta teman. Ditt användarnamn är samma användarnamn som du använder när du loggar in på <a href="http://elegantthemes.com/" target="_blank">ElegantThemes.com</a>

en: Below Header
sv_SE: Underrubrik

en: Below Post
sv_SE: Nedanför posten

en: Blog
sv_SE: blogg

en: Blog Feed Page Template Options
sv_SE: Alternativ för Blog Feed Page Template

en: Blurb
sv_SE: blurb

en: Body
sv_SE: Kropp

en: Body Font
sv_SE: Kroppstypsnitt

en: Body Line Height
sv_SE: Kroppslinjehöjd

en: Body Text Color
sv_SE: Kroppsfärg

en: Body Text Size
sv_SE: Kroppstextstorlek

en: Body/Link Font Style
sv_SE: Kropp / Länk typsnitt

en: Body/Link Line Height
sv_SE: Kropp / Länklinje Höjd

en: Body/Link Text Size
sv_SE: Kropp / Länk Textstorlek

en: Bold
sv_SE: Djärv

en: Border
sv_SE: Gräns

en: Border Color
sv_SE: Gräns färg

en: Border Width
sv_SE: Gränsbredd

en: Bottom
sv_SE: Botten

en: Bottom to Top
sv_SE: Botten till toppen

en: Boxed Layout - Background color
sv_SE: Boxed Layout - Bakgrundsfärg

en: Breakdown #
sv_SE: Bryta ner #

en: Breakdown #%d
sv_SE: Uppdelning # %d

en: Buffer
sv_SE: Buffert

en: Button Font Style
sv_SE: Knapp typsnitt stil

en: Button Hover Styles
sv_SE: Knapp Höger Styles

en: Button Styles
sv_SE: Knapp Styles

en: Buttons
sv_SE: Knappar

en: Buttons Font
sv_SE: Knappar Font

en: By default comments are not placed on pages, however, if you would like to allow people to comment on your pages simply enable this option.
sv_SE: Som standard läggs kommentarer inte på sidor, men om du vill tillåta folk att kommentera dina sidor, aktiverar du bara det här alternativet.

en: By default pages are sorted by name. However if you would rather have them sorted by ID you can adjust this setting.
sv_SE: Som standard sorteras sidor efter namn. Men om du hellre vill ha dem sorterade efter ID kan du justera den här inställningen.

en: By default the navigation bar stays on top of the screen at all times. We suggest to disable this option, if you need to use a logo taller than the default one.
sv_SE: Som standard förblir navigeringsfältet överst på skärmen. Vi föreslår att du avaktiverar det här alternativet om du behöver använda en logotyp som är högre än standarden.

en: By default the theme creates a Home link in the default created menu, that when clicked leads back to your blog's homepage. If however, you are using a static homepage and have already created a page called Home to use, this will result in a duplicate link. In this case you should disable this feature to remove the link.
sv_SE: Som standard skapar temat en hemlänk i den standardinställda menyn, som när den klickas leder till din blogg hemsida. Om du använder en statisk hemsida och redan har skapat en sida som heter Hem för att använda, kommer det att resultera i en duplikatlänk. I det här fallet bör du inaktivera den här funktionen för att ta bort länken.

en: By default the theme creates post titles based on the title of your post and your blog name. If you would like to make your meta title different than your actual post title you can define a custom title for each post using custom fields. This option must be enabled for custom titles to work, and you must choose a custom field name for your title below.
sv_SE: Som standard skapar temat efterrubriker baserat på titeln på ditt inlägg och ditt bloggnamn. Om du vill göra din metattitel annorlunda än din faktiska posttitel kan du definiera en anpassad titel för varje post med egna fält. Det här alternativet måste vara aktiverat för anpassade titlar att fungera, och du måste välja ett anpassat fältnamn för din titel nedan.

en: By default the theme does not add keywords to your header. Most search engines don't use keywords to rank your site anymore, but some people define them anyway just in case. If you want to add meta keywords to your header then enable this option and fill in the custom keywords field below.
sv_SE: Som standard lägger inte temat till nyckelord i ditt rubrik. De flesta sökmotorer använder inte nyckelord för att rangordna din sida längre, men vissa människor definierar dem ändå bara om det är fallet. Om du vill lägga till meta nyckelord i din rubrik, aktivera sedan det här alternativet och fyll i fältet anpassade nyckelord nedan.

en: By default the theme uses a combination of your blog name and your blog description, as defined when you created your blog, to create your homepage titles. However if you want to create a custom title then simply enable this option and fill in the custom title field below.
sv_SE: Temat använder som standard en kombination av ditt bloggnamn och din bloggbeskrivning, som definierades när du skapade din blogg, för att skapa dina hemsida titlar. Men om du vill skapa en anpassad titel så aktivera du bara det här alternativet och fyller i det anpassade titelfältet nedan.

en: By default the theme uses your blog description, as defined when you created your blog, to fill in the meta description field. If you would like to use a different description then enable this option and fill in the custom description field below.
sv_SE: Som standard använder temat din bloggbeskrivning, enligt definitionen när du skapade din blogg, för att fylla i metobeskrivningsfältet. Om du vill använda en annan beskrivning, aktivera sedan det här alternativet och fyll i fältet Anpassad beskrivning nedan.

en: CSS Class
sv_SE: CSS-klass

en: Call To Action
sv_SE: Uppmaning till handling

en: Callback function: "%s" doesnt exist
sv_SE: Återuppringningsfunktion: " %s" existerar inte

en: Canonicalization helps to prevent the indexing of duplicate content by search engines, and as a result, may help avoid duplicate content penalties and pagerank degradation. Some pages may have different URL's all leading to the same place. For example domain.com, domain.com/index.html, and www.domain.com are all different URLs leading to your homepage. From a search engine's perspective these duplicate URLs, which also occur often due to custom permalinks, may be treaded individually instead of as a single destination. Defining a canonical URL tells the search engine which URL you would like to use officially. The theme bases its canonical URLs off your permalinks and the domain name defined in the settings tab of wp-admin.
sv_SE: Canonicalization hjälper till att förhindra indexering av dubbletter av sökmotorer, vilket kan leda till att dubbla innehållsstraff och pageranknedbrytning undviks. Vissa sidor kan ha olika webbadresser som alla leder till samma plats. Till exempel domain.com, domain.com/index.html och www.domain.com är alla olika webbadresser som leder till din hemsida. Från en sökmotors perspektiv kan dessa dubbla webbadresser, som också uppträder ofta på grund av anpassade permalinkar, behandlas individuellt i stället för som en enda destination. Definiera en kanonisk URL berättar sökmotorn vilken webbadress du vill använda officiellt. Temat baserar sina kanoniska webbadresser från dina permalinks och domännamnet definierat i inställningsfliken i wp-admin.

en: Canonicalization helps to prevent the indexing of duplicate content by search engines, and as a result, may help avoid duplicate content penalties and pagerank degradation. Some pages may have different URLs all leading to the same place. For example domain.com, domain.com/index.html, and www.domain.com are all different URLs leading to your homepage. From a search engine's perspective these duplicate URLs, which also occur often due to custom permalinks, may be treaded individually instead of as a single destination. Defining a canonical URL tells the search engine which URL you would like to use officially. The theme bases its canonical URLs off your permalinks and the domain name defined in the settings tab of wp-admin.
sv_SE: Canonicalization hjälper till att förhindra indexering av dubbletter av sökmotorer, vilket kan leda till att dubbla innehållsstraff och pageranknedbrytning undviks. Vissa sidor kan ha olika webbadresser som alla leder till samma plats. Till exempel domain.com, domain.com/index.html och www.domain.com är alla olika webbadresser som leder till din hemsida. Från en sökmotors perspektiv kan dessa dubbla webbadresser, som också uppträder ofta på grund av anpassade permalinkar, behandlas individuellt i stället för som en enda destination. Definiera en kanonisk URL berättar sökmotorn vilken webbadress du vill använda officiellt. Temat baserar sina kanoniska webbadresser från dina permalinks och domännamnet definierat i inställningsfliken i wp-admin.

en: Caption
sv_SE: Rubrik

en: Caption Background Color
sv_SE: Bildtext Bakgrundsfärg

en: Caption Font Size
sv_SE: Skrifttextstorlek

en: Caption Font Style
sv_SE: Skrifttextstil

en: Caption goes here
sv_SE: Bildtexten går här

en: Caption title goes here
sv_SE: Bildtexten går här

en: Categories
sv_SE: kategorier

en: Categories:
sv_SE: kategorier:

en: Category
sv_SE: Kategori

en: Category Builder
sv_SE: Kategori Builder

en: Centered
sv_SE: centrerad

en: Change Your API Key
sv_SE: Ändra din API-nyckel

en: Channel Name
sv_SE: kanal namn

en: Chat
sv_SE: Chatt

en: Check and sort the sitemap sections you would like to be displayed.
sv_SE: Kolla och sortera de webbplatskartor du vill visa.

en: Check this box if you want to display meta descriptions on category/archive pages. The description is based off the category description you choose when creating/edit your category in wp-admin.
sv_SE: Markera den här rutan om du vill visa metabeskrivningar på kategori- / arkivsidor. Beskrivningen baseras på kategoribeskrivningen du väljer när du skapar / redigerar din kategori i wp-admin.

en: Choose Categories.
sv_SE: Välj kategorier.

en: Choose From the Most Used Skills
sv_SE: Välj bland de mest använda färdigheterna

en: Choose Sidebar/Widget Area
sv_SE: Välj Sidpanel / Widget Area

en: Choose a category.
sv_SE: Välj en kategori.

en: Choose a heading style.
sv_SE: Välj en rubrik stil.

en: Choose a sort method.
sv_SE: Välj en sorteringsmetod.

en: Choose a sort order.
sv_SE: Välj en sorteringsordning.

en: Choose an Image
sv_SE: Välj en bild

en: Choose button color
sv_SE: Välj knappfärg

en: Choose button type
sv_SE: Välj knapptyp

en: Choose categories.
sv_SE: Välj kategorier.

en: Choose title autogeneration method
sv_SE: Välj autogenerationsmetod för titel

en: Choose whether standard or masonry display style for archive pages for tags, author posts, search results.
sv_SE: Välj om standard eller masonry visar stil för arkivsidor för taggar, författarstolpar, sökresultat.

en: Choose which items to display in the postinfo section
sv_SE: Välj vilka objekt som ska visas i avsnittet Postinfo

en: Choose yes if you want for automatic slider animation
sv_SE: Välj ja om du vill ha automatisk skjutregistrering

en: Circle Counter
sv_SE: Cirkelräknare

en: Click here to learn more
sv_SE: Klicka här för att lära dig mer

en: Closed Title Font Style
sv_SE: Stängt typsnittstyp

en: Code Integration
sv_SE: Kod Integration

en: Color
sv_SE: Färg

en: Column Layout
sv_SE: Kolumnlayout

en: Comments
sv_SE: kommentarer

en: Consumer Key
sv_SE: Konsumentnyckel

en: Consumer Key:
sv_SE: Konsumentnyckel:

en: Consumer Secret
sv_SE: Konsumenthemlighet

en: Consumer Secret:
sv_SE: Konsumenthemlighet:

en: Contact Form
sv_SE: Kontaktformulär

en: Contact Form Map
sv_SE: Kontaktformulärskarta

en: Contact Form Title
sv_SE: Kontaktformulär Titel

en: Contact Page Template Options
sv_SE: Kontakt Sidmallalternativ

en: Content
sv_SE: Innehåll

en: Content Font Size
sv_SE: Innehållstypstorlek

en: Content Font Style
sv_SE: Innehållstextstil

en: Content goes here
sv_SE: Innehållet går här

en: Content text or html
sv_SE: Innehållstext eller html

en: Countdown
sv_SE: Nedräkning

en: Current Category / Tag / Taxonomy
sv_SE: Nuvarande Kategori / Tagg / Taxonomi

en: Current Color
sv_SE: Nuvarande färg

en: Currently viewing archives from %1$s
sv_SE: Visar för närvarande arkiv från %1$s

en: Custom CSS
sv_SE: Anpassad CSS

en: Custom Title
sv_SE: Anpassad titel

en: Custom field Name to be used for description
sv_SE: Anpassat fält Namn som ska användas för beskrivning

en: Custom field Name to be used for keywords
sv_SE: Anpassat fält Namn som ska användas för nyckelord

en: Custom field Name to be used for title
sv_SE: Anpassat fält Namn som ska användas för titel

en: Dashed
sv_SE: Streckad

en: Date
sv_SE: Datum

en: Date Format
sv_SE: Datumformat

en: Date format
sv_SE: Datumformat

en: Default
sv_SE: Standard

en: Default (%s)
sv_SE: Standard ( %s)

en: Default Category
sv_SE: Standard kategori

en: Default Post Format
sv_SE: Standard postformat

en: Define a character to separate BlogName and Post title
sv_SE: Ange ett tecken för att separera BlogName och Posttitel

en: Delicious
sv_SE: Utsökt

en: Descending
sv_SE: Nedåtgående

en: Designed by %1$s | Powered by %2$s
sv_SE: Designad av %1$s | Drivs av %2$s

en: Details Font Style
sv_SE: Detaljer Font Style

en: Deviantart
sv_SE: deviantart

en: Disable this option to remove Google Maps API script from your page. Note: Modules which relies to Google Maps API script such as Maps and Fullwidth Maps are still loaded, but will not work unless you manually add Google Maps API script.
sv_SE: Inaktivera det här alternativet för att ta bort Google Maps API-skript från din sida. Obs! Moduler som bygger på Google Maps API-skript, till exempel Maps och Fullwidth Maps, laddas fortfarande, men fungerar inte om du inte manuellt lägger till Google Maps API-skript.

en: Disable this option to remove the Google Fonts from your Divi Builder Pages.
sv_SE: Inaktivera det här alternativet för att ta bort Google-teckensnitt från Divi Builder-sidorna.

en: Disable top tier dropdown menu links
sv_SE: Inaktivera topplängdsmenylänkar

en: Disabled
sv_SE: Inaktiverad

en: Disabling this option will remove the body code below from your blog. This allows you to remove the code while saving it for later use.
sv_SE: Om du avaktiverar det här alternativet tar du bort koden nedan från din blogg. Detta låter dig ta bort koden samtidigt som den sparas för senare användning.

en: Disabling this option will remove the header code below from your blog. This allows you to remove the code while saving it for later use.
sv_SE: Om du avaktiverar det här alternativet tar du bort rubrikkoden nedan från din blogg. Detta låter dig ta bort koden samtidigt som den sparas för senare användning.

en: Disabling this option will remove the single bottom code below from your blog. This allows you to remove the code while saving it for later use.
sv_SE: Om du avaktiverar det här alternativet tar du bort enkelsidiga koden nedan från din blogg. Detta låter dig ta bort koden samtidigt som den sparas för senare användning.

en: Disabling this option will remove the single top code below from your blog. This allows you to remove the code while saving it for later use.
sv_SE: Om du avaktiverar det här alternativet tar du bort den enda översta koden nedan från din blogg. Detta låter dig ta bort koden samtidigt som den sparas för senare användning.

en: Display # of Tweets:
sv_SE: Visa # av tweets:

en: Display Featured Posts Only
sv_SE: Visa endast utvalda inlägg

en: Display Home link
sv_SE: Visa hem länk

en: Display a list of authors.
sv_SE: Visa en lista med författare.

en: Display a login form.
sv_SE: Visa ett inloggningsformulär.

en: Display ads.
sv_SE: Visa annonser.

en: Display comment date?
sv_SE: Visa kommentar datum?

en: Display method
sv_SE: Visningsmetod

en: Display post categories?
sv_SE: Visa inlägg kategorier?

en: Display post count
sv_SE: Visningsinställningsräkning

en: Display post date?
sv_SE: Visa inläggsdatum?

en: Display post thumbnail?
sv_SE: Visa inlägg miniatyr?

en: Display the post's exceprt or full content. If full content, then it will truncate to the more tag if used.
sv_SE: Visa postens överskridande eller fullständiga innehåll. Om hela innehållet kommer det att stympas till den mer taggen som används.

en: Display your follower counts from top social networks
sv_SE: Visa dina följare räknas från de bästa sociala nätverk

en: Display your recent tweets.
sv_SE: Visa dina senaste tweets.

en: Divider
sv_SE: Delare

en: Divider Height
sv_SE: Divider Höjd

en: Divider Weight
sv_SE: Divider Vikt

en: Do not display posts that have been displayed on previous modules.
sv_SE: Visa inte inlägg som har visats på tidigare moduler.

en: Don't Show Author
sv_SE: Visa inte författare

en: Don't Show Categories
sv_SE: Visa inte kategorier

en: Don't Show Comment Count
sv_SE: Visa inte kommentarantalet

en: Don't Show Date
sv_SE: Visa inte datum

en: Don't Show Featured Image
sv_SE: Visa inte utvalda bilder

en: Don't Show Ratings
sv_SE: Visa inte betyg

en: Dotted
sv_SE: Prickad

en: Double
sv_SE: Dubbel

en: Drag the marker and the address will be updated automatically. Change the zoom and the zoom level will be saved as well.
sv_SE: Dra markören och adressen uppdateras automatiskt. Ändra zoomen och zoomnivån sparas också.

en: Dribbble Profile Url
sv_SE: Dribbble Profil Url

en: Dropdown Menu Background Color
sv_SE: Dropdown Menu Bakgrundsfärg

en: Dropdown Menu Hover/Active Link Color
sv_SE: Dropdown Meny Höger / Aktiv Link Färg

en: Dropdown Menu Text Color
sv_SE: Dropdown Meny Text Färg

en: Edit Category Layout
sv_SE: Redigera kategorinlayout

en: Edit Default Layout
sv_SE: Redigera standardlayout

en: Edit Home Layout
sv_SE: Redigera Hemlayout

en: Edit Layout
sv_SE: Redigera layout

en: Edit Project
sv_SE: Redigera projekt

en: Edit Skill
sv_SE: Redigera skicklighet

en: Effect
sv_SE: Effekt

en: Elements
sv_SE: element

en: Email
sv_SE: E-post

en: Email field cannot be empty.
sv_SE: E-postfältet kan inte vara tomt.

en: Enable Above Footer - Ad
sv_SE: Aktivera ovanstående Footer - Annons

en: Enable Autoplay
sv_SE: Aktivera autoplay

en: Enable Below Header - Ad
sv_SE: Aktivera underrubrik - Annons

en: Enable Boxed Layout
sv_SE: Aktivera boxad layout

en: Enable Header Ad
sv_SE: Aktivera rubrikannons

en: Enable Responsive Adsense Ad
sv_SE: Aktivera Responsive Adsense-annonsen

en: Enable Single Post - Above Post - Ad
sv_SE: Aktivera enskild post - ovanstående post - annons

en: Enable Single Post - Below Post - Ad
sv_SE: Aktivera enskild post - under efter annonsen

en: Enable body code
sv_SE: Aktivera kroppskod

en: Enable canonical URL's
sv_SE: Aktivera kanoniska webbadresser

en: Enable custom description
sv_SE: Aktivera anpassad beskrivning

en: Enable custom keywords
sv_SE: Aktivera anpassade sökord

en: Enable custom title
sv_SE: Aktivera anpassad titel

en: Enable custom titles
sv_SE: Aktivera anpassade titlar

en: Enable header code
sv_SE: Aktivera rubrikkod

en: Enable meta description
sv_SE: Aktivera metabeskrivning

en: Enable meta descriptions
sv_SE: Aktivera metabeskrivningar

en: Enable meta keywords
sv_SE: Aktivera meta nyckelord

en: Enable single bottom code
sv_SE: Aktivera enkelsidiga kod

en: Enable single top code
sv_SE: Aktivera enstaka kod

en: Enable this option to display Back To Top Button while scrolling
sv_SE: Aktivera det här alternativet om du vill visa knappen Back to Top medan du bläddrar

en: Enable this option to get the smooth scrolling effect with mouse wheel
sv_SE: Aktivera det här alternativet för att få smidig rullningseffekt med mushjulet

en: Enable this option to make shortcodes respond to various screen sizes
sv_SE: Aktivera det här alternativet så att kortnummer kan svara på olika skärmstorlekar

en: Enabled
sv_SE: Aktiverad

en: Enabled?
sv_SE: Aktiverad?

en: Enabling this option will display an ad above the footer. If enabled you must fill in the banner image and destination url below.
sv_SE: Om du aktiverar det här alternativet visas en annons ovanför sidfoten. Om det är aktiverat måste du fylla i bannerbilden och destinationsadressen nedan.

en: Enabling this option will display an ad below the header. If enabled you must fill in the banner image and destination url below.
sv_SE: Om du aktiverar det här alternativet visas en annons under rubriken. Om det är aktiverat måste du fylla i bannerbilden och destinationsadressen nedan.

en: Enabling this option will display an ad in the header. If enabled you must fill in the banner image and destination url below.
sv_SE: Om du aktiverar det här alternativet visas en annons i rubriken. Om det är aktiverat måste du fylla i bannerbilden och destinationsadressen nedan.

en: Enabling this option will display an ad on the bottom of your post pages below the single post content. If enabled you must fill in the banner image and destination url below.
sv_SE: Om du aktiverar det här alternativet visas en annons längst ner på dina inläggssidor under det enskilda inlägget. Om det är aktiverat måste du fylla i bannerbilden och destinationsadressen nedan.

en: Enabling this option will display an ad on the top of your post pages above the single post content. If enabled you must fill in the banner image and destination url below.
sv_SE: Om du aktiverar det här alternativet visas en annons högst upp på dina inläggssidor ovanför innehållet för enstaka inlägg. Om det är aktiverat måste du fylla i bannerbilden och destinationsadressen nedan.

en: Enter an optional CSS ID to be used for this module. An ID can be used to create custom CSS styling, or to create links to particular sections of your page.
sv_SE: Ange ett valfritt CSS-ID som ska användas för den här modulen. Ett ID kan användas för att skapa anpassad CSS-styling, eller för att skapa länkar till vissa delar av din sida.

en: Enter optional CSS classes to be used for this module. A CSS class can be used to create custom CSS styling. You can add multiple classes, separated with a space.
sv_SE: Ange valfria CSS-klasser som ska användas för den här modulen. En CSS-klass kan användas för att skapa anpassad CSS-styling. Du kan lägga till flera klasser, separerade med ett mellanslag.

en: Enter the App ID
sv_SE: Ange app-id

en: Enter the App Secret
sv_SE: Ange App Secret

en: Enter the URL of your Dribbble Profile.
sv_SE: Ange URL för din Dribbble Profile.

en: Enter the URL of your Facebook Profile.
sv_SE: Ange webbadressen till din Facebook-profil.

en: Enter the URL of your Google+ Profile.
sv_SE: Ange webbadressen till din Google+ profil.

en: Enter the URL of your Instagram Profile.
sv_SE: Ange webbadressen till din Instagram-profil.

en: Enter the URL of your Pinterest Profile.
sv_SE: Ange webbadressen till din Pinterest-profil.

en: Enter the URL of your RSS feed.
sv_SE: Ange webbadressen till ditt RSS-flöde.

en: Enter the URL of your Stumbleupon Profile.
sv_SE: Ange webbadressen till din Stumbleupon-profil.

en: Enter the URL of your Tumblr Profile.
sv_SE: Ange webbadressen till din Tumblr-profil.

en: Enter the URL of your Twitter Profile.
sv_SE: Ange URL för din Twitter-profil.

en: Enter the URL of your Youtube Profile.
sv_SE: Ange webbadressen till din Youtube-profil.

en: Every 1 Day
sv_SE: Varje 1 dag

en: Every 12 Hours
sv_SE: Var 12: e timme

en: Every 3 Days
sv_SE: Var tredje dag

en: Every 3 Hours
sv_SE: Var 3: e timme

en: Every 7 Days
sv_SE: Var 7: e dag

en: Every Hour
sv_SE: Varje timme

en: Exclude
sv_SE: Utesluta

en: Exclude categories from the navigation bar
sv_SE: Uteslut kategorier från navigeringsfältet

en: Exclude pages from the navigation bar
sv_SE: Exkludera sidor från navigeringsfältet

en: Extra - Ads
sv_SE: Extra - Annonser

en: Extra - Authors
sv_SE: Extra - Författare

en: Extra - Login
sv_SE: Extra - Logga in

en: Extra - Recent Comments
sv_SE: Extra - Senaste kommentarer

en: Extra - Recent Posts
sv_SE: Extra - Senaste inlägg

en: Extra - Recent Reviews
sv_SE: Extra - Senaste recensioner

en: Extra - Recent Tweets
sv_SE: Extra - Senaste tweets

en: Extra - Recent Videos
sv_SE: Extra - Senaste videoklipp

en: Extra - Social Network Followers
sv_SE: Extra - Sociala nätverksföljare

en: Extra Category Layout
sv_SE: Extra kategori Layout

en: Extra Customizer Settings
sv_SE: Extra anpassningsinställningar

en: Extra Mega Menu
sv_SE: Extra Mega Meny

en: Extra Settings
sv_SE: Extra inställningar

en: Extra uses uncombined and unminified CSS files because "SCRIPT_DEBUG" constant on wp-config.php has been set to "true". Other plugin can enforce Extra to use uncombined and unminified CSS files by filtering "et_load_unminified_styles" filter as well.
sv_SE: Extra använder uncombined och unminified CSS-filer eftersom "SCRIPT_DEBUG" konstant på wp-config.php har ställts till "true". Annan plugin kan genomdriva Extra för att använda okombinerade och oförminskade CSS-filer genom filtrering av filteret "et_load_unminified_styles".

en: Extra uses uncombined and unminified javascript files because "SCRIPT_DEBUG" constant on wp-config.php has been set to "true". Other plugin can enforce Extra to use uncombined and unminified javascript files by filtering "et_load_unminified_scripts" filter as well.
sv_SE: Extra använder uncombined och unminified javascript-filer eftersom "SCRIPT_DEBUG" konstant på wp-config.php har ställts till "true". Annan plugin kan genomdriva Extra för att använda okombinerade och oförminskade javascriptfiler genom att filtrera filteret "et_load_unminified_scripts" också.

en: Facebook Profile Url
sv_SE: Facebook Profil Url

en: Fade In
sv_SE: Tona in

en: Fade In From Left
sv_SE: Fade in från vänster

en: Favicon
sv_SE: favicon

en: Favorite
sv_SE: Favorit

en: Featured
sv_SE: Dagens

en: Featured Post
sv_SE: Utvalda post

en: Featured Posts Slider
sv_SE: Utvalda inlägg Slider

en: Filter Font Size
sv_SE: Filstorlekstorlek

en: Filter Font Style
sv_SE: Filtrera typsnittstyp

en: Filterable Portfolio
sv_SE: Filtrerbar portfölj

en: Find
sv_SE: Hitta

en: Fixed Navigation Bar
sv_SE: Fast navigeringsfält

en: Fixed Navigation Settings
sv_SE: Fasta navigationsinställningar

en: Flip In Horizontally
sv_SE: Vänd horisontellt

en: Flip In Vertically
sv_SE: Vänd in vertikalt

en: Follow @%s
sv_SE: Följ @ %s

en: Follow Font & Icon Size
sv_SE: Följ Font & Icon Size

en: Follow Us
sv_SE: Följ oss

en: Font Style
sv_SE: Typsnitt

en: Footer
sv_SE: sidfot

en: Footer Menu
sv_SE: Footer-menyn

en: Footer Menu Active Link Color
sv_SE: Footer-menyn Aktiv länkfärg

en: Footer Menu Letter Spacing
sv_SE: Footer Meny Letter Spacing

en: Footer Menu Link Color
sv_SE: Footer Meny Länk Färg

en: Footer Menu Text Size
sv_SE: Footer Meny Textstorlek

en: Footer Settings
sv_SE: Footer-inställningar

en: Footer Sidebar Left
sv_SE: Sidfotfältet vänster

en: Footer Sidebar Middle Left
sv_SE: Footer Sidobar Mellans vänster

en: Footer Sidebar Middle Right
sv_SE: Sidfältets mittfält

en: Footer Sidebar Right
sv_SE: Sidfotfältet till höger

en: Form submission error, please refresh and try again.
sv_SE: Form inlämningsfel, uppdatera och försök igen.

en: Format
sv_SE: Formatera

en: Front page displays
sv_SE: Frontsidan visas

en: Fullwidth Slider
sv_SE: Fullbredd Slider

en: Gallery
sv_SE: Galleri

en: Gallery Format Options
sv_SE: Alternativ för galleriformat

en: General
sv_SE: Allmän

en: General Settings
sv_SE: Allmänna Inställningar

en: Google API Key
sv_SE: Google API-nyckel

en: Google API key. You can find all the info on how to obtain one here: %s
sv_SE: Google API-nyckel. Du hittar all information om hur man hämtar en här: %s

en: Google Fonts subsets
sv_SE: Google Fonts deluppsättningar

en: Google+ Profile Url
sv_SE: Google+ profiladress

en: Google+ User Id
sv_SE: Google+ användar-ID

en: Groove
sv_SE: Räffla

en: Header
sv_SE: Rubrik

en: Header & Navigation Settings
sv_SE: Inställningar för sidhuvud och navigering

en: Header Elements Settings
sv_SE: Inställningar för rubrikelement

en: Header Font Size
sv_SE: Header typsnittstorlek

en: Header Format Settings
sv_SE: Inställningar för huvudformat

en: Header Text
sv_SE: Rubrik

en: Heading Font
sv_SE: Rubrik typsnitt

en: Heading Font Style
sv_SE: Rubrik typsnitt stil

en: Heading Line Height
sv_SE: Rubrik Linje Höjd

en: Heading Style
sv_SE: Rubrik stil

en: Heading Text Color
sv_SE: Rubrik Textfärg

en: Heading Text Size
sv_SE: Rubrik Textstorlek

en: Help
sv_SE: Hjälp

en: Here you can add custom css to override or extend default styles.
sv_SE: Här kan du lägga till anpassade css för att åsidosätta eller utöka standardstilar.

en: Here you can change Global Accent Color that is used on all pages of your site.
sv_SE: Här kan du ändra Global Accent Color som används på alla sidor på din webbplats.

en: Here you can change which character separates your blog title and index page name when using autogenerated post titles. Common values are | or -
sv_SE: Här kan du ändra vilken karaktär som skiljer din blogg titel och index sidnamn när du använder autogenererade posttitlar. Vanliga värden är | eller -

en: Here you can change which character separates your blog title and post name when using autogenerated post titles. Common values are | or -
sv_SE: Här kan du ändra vilken karaktär som skiljer din blogg titel och postnamn när du använder autogenererade posttitlar. Vanliga värden är | eller -

en: Here you can choose how your titles on index pages are generated. You can change which order your blog name and index title are displayed, or you can remove the blog name from the title completely.
sv_SE: Här kan du välja hur dina titlar på indexsidor genereras. Du kan ändra vilken ordning ditt bloggnamn och indextitel visas, eller du kan ta bort bloggnamnet från titeln helt.

en: Here you can choose the default Sidebar/Widget Area for WooCommerce pages.
sv_SE: Här kan du välja standard Sidebar / Widget Area for WooCommerce-sidor.

en: Here you can choose the default Sidebar/Widget Area.
sv_SE: Här kan du välja standard Sidpanel / Widget Area.

en: Here you can choose the default location of the Sidebar for WooCommerce pages.
sv_SE: Här kan du välja standard plats för Sidebar för WooCommerce-sidor.

en: Here you can choose the default location of the Sidebar.
sv_SE: Här kan du välja standard plats för sidofältet.

en: Here you can choose the refresh period used for the social network follower counts widget.
sv_SE: Här kan du välja den uppdateringsperiod som används för den sociala nätverksföljare-widgeten.

en: Here you can choose to display the Dribbble Icon on your homepage.
sv_SE: Här kan du välja att visa Dribbble Icon på din hemsida.

en: Here you can choose to display the Facebook Icon on your homepage.
sv_SE: Här kan du välja att visa Facebook-ikonen på din hemsida.

en: Here you can choose to display the Google+ Icon on your homepage.
sv_SE: Här kan du välja att visa Google+-ikonen på din hemsida.

en: Here you can choose to display the Instagram Icon on your homepage.
sv_SE: Här kan du välja att visa Instagram-ikonen på din hemsida.

en: Here you can choose to display the Pinterest Icon on your homepage.
sv_SE: Här kan du välja att visa Pinterest Icon på din hemsida.

en: Here you can choose to display the RSS Icon.
sv_SE: Här kan du välja att visa RSS-ikonen.

en: Here you can choose to display the Stumbleupon Icon on your homepage.
sv_SE: Här kan du välja att visa Stumbleupon-ikonen på din hemsida.

en: Here you can choose to display the Tumblr Icon on your homepage.
sv_SE: Här kan du välja att visa Tumblr-ikonen på din hemsida.

en: Here you can choose to display the Twitter Icon.
sv_SE: Här kan du välja att visa Twitter-ikonen.

en: Here you can choose to display the Youtube Icon on your homepage.
sv_SE: Här kan du välja att visa Youtube-ikonen på din hemsida.

en: Here you can choose to remove certain categories from the navigation menu. All categories marked with an X will not appear in your navigation bar.
sv_SE: Här kan du välja att ta bort vissa kategorier från navigeringsmenyn. Alla kategorier som är markerade med en X visas inte i navigeringsfältet.

en: Here you can choose to remove certain pages from the navigation menu. All pages marked with an X will not appear in your navigation bar.
sv_SE: Här kan du välja att ta bort vissa sidor från navigationsmenyn. Alla sidor markerade med en X visas inte i navigeringsfältet.

en: Here you can choose to reverse the order that your categories links are displayed. You can choose between ascending and descending.
sv_SE: Här kan du välja att vända den ordning som dina kategorier länkar visas. Du kan välja mellan stigande och nedåtgående.

en: Here you can choose to reverse the order that your pages links are displayed. You can choose between ascending and descending.
sv_SE: Här kan du välja att vända den ordning som dina sidor länkar visas. Du kan välja mellan stigande och nedåtgående.

en: Here you can choose to sort your pages links.
sv_SE: Här kan du välja att sortera dina sidor länkar.

en: Here you can choose which items appear in the postinfo section on archive pages. This is the area, usually below the post title, which displays basic information about your post. The highlighted itmes shown below will appear.
sv_SE: Här kan du välja vilka objekt som ska visas i postinfo-sektionen på arkivsidor. Det här är området, vanligtvis under posttiteln, som visar grundläggande information om ditt inlägg. Den markerade itmes som visas nedan kommer att visas.

en: Here you can choose which items appear in the postinfo section on single post pages. This is the area, usually below the post title, which displays basic information about your post. The highlighted itmes shown below will appear.
sv_SE: Här kan du välja vilka föremål som ska visas i avsnittet Postinfo på enskilda inläggssidor. Det här är området, vanligtvis under posttiteln, som visar grundläggande information om ditt inlägg. Den markerade itmes som visas nedan kommer att visas.

en: Here you can choose which sharing icons/options to display. All options marked with an X will not appear.
sv_SE: Här kan du välja vilka delningsikoner / alternativ som ska visas. Alla alternativ markerade med en X kommer inte att visas.

en: Here you can define whether to show "read more" link after the excerpts or not.
sv_SE: Här kan du definiera om du vill visa "läs mer" länken efter utdragen eller inte.

en: Here you can designate how many WooCommerce products are displayed on the archive page. This option works independently from the Settings > Reading options in wp-admin.
sv_SE: Här kan du ange hur många WooCommerce-produkter som visas på arkivsidan. Det här alternativet fungerar oberoende av inställningarna> Läsningsalternativ i wp-admin.

en: Here you can designate how many recent articles are displayed on the Archive pages. This option works independently from the Settings > Reading options in wp-admin.
sv_SE: Här kan du ange hur många senaste artiklar som visas på arkivsidorna. Det här alternativet fungerar oberoende av inställningarna> Läsningsalternativ i wp-admin.

en: Here you can designate how many recent articles are displayed on the Category page. This option works independently from the Settings > Reading options in wp-admin.
sv_SE: Här kan du ange hur många nya artiklar som visas på kategorisidan. Det här alternativet fungerar oberoende av inställningarna> Läsningsalternativ i wp-admin.

en: Here you can designate how many recent articles are displayed on the Search results pages. This option works independently from the Settings > Reading options in wp-admin.
sv_SE: Här kan du ange hur många senaste artiklar som visas på sökresultaten. Det här alternativet fungerar oberoende av inställningarna> Läsningsalternativ i wp-admin.

en: Here you can designate how many recent articles are displayed on the Tag pages. This option works independently from the Settings > Reading options in wp-admin.
sv_SE: Här kan du ange hur många senaste artiklar som visas på Tag-sidorna. Det här alternativet fungerar oberoende av inställningarna> Läsningsalternativ i wp-admin.

en: Here you can provide destination url
sv_SE: Här kan du tillhandahålla destinationsadressen

en: Here you can provide image url
sv_SE: Här kan du tillhandahålla bildadress

en: Hex Value
sv_SE: Hex värde

en: Hide Author Box
sv_SE: Dölj författarboxen

en: Hide Featured Image on Post
sv_SE: Dölj vald bild på posten

en: Hide Logo Image
sv_SE: Dölj logotypen

en: Hide Navigation Until Scroll
sv_SE: Dölj navigering tills Scroll

en: Hide Post Rating
sv_SE: Dölj postbetyg

en: Hide Project Categories
sv_SE: Dölj projektkategorier

en: Hide Project Titles
sv_SE: Dölj projektrubriker

en: Hide Related Posts
sv_SE: Dölj relaterade inlägg

en: Hide Title &amp; Meta on Post
sv_SE: Dölj titel & Meta på Post

en: Hide empty categories
sv_SE: Dölj tomma kategorier

en: Highest Rated
sv_SE: Högst rankad

en: Home
sv_SE: Hem

en: Homepage
sv_SE: Hemsida

en: Homepage Basic
sv_SE: Hemsida Basic

en: Homepage SEO
sv_SE: Hemsida SEO

en: Homepage custom title (if enabled)
sv_SE: Hemsida anpassad titel (om den är aktiverad)

en: Homepage meta description (if enabled)
sv_SE: Meta-beskrivning för hemsidan (om den är aktiverad)

en: Homepage meta keywords (if enabled)
sv_SE: Hemsida meta nyckelord (om det är aktiverat)

en: Hover Overlay Icon Color
sv_SE: Överlapp ikon Färg

en: Hover Overlay Icon Picker
sv_SE: Höger Överlag Icon Picker

en: Hover/Active Link Color
sv_SE: Höger / Aktiv länkfärg

en: Icon
sv_SE: Ikon

en: If custom titles are disabled, choose autogeneration method
sv_SE: Om anpassade titlar är inaktiverade väljer du autogenerationsmetod

en: If you are not using cutsom post titles you can still have control over how your titles are generated. Here you can choose which order you would like your post title and blog name to be displayed, or you can remove the blog name from the title completely.
sv_SE: Om du inte använder kortposttitlar kan du fortfarande ha kontroll över hur dina titlar genereras. Här kan du välja vilken ordning du vill att din inläggstitel och bloggnamn ska visas, eller du kan ta bort bloggnamnet från titeln helt.

en: If you are not using cutsom post titles you can still have control over hw your titles are generated. Here you can choose which order you would like your post title and blog name to be displayed, or you can remove the blog name from the title completely.
sv_SE: Om du inte använder snittposttitlar kan du fortfarande ha kontroll över hur dina titlar genereras. Här kan du välja vilken ordning du vill att din inläggstitel och bloggnamn ska visas, eller du kan ta bort bloggnamnet från titeln helt.

en: If you have enabled custom titles you can add your custom title here. Whatever you type here will be placed between the < title >< /title > tags in header.php
sv_SE: Om du har aktiverat anpassade titlar kan du lägga till din anpassade titel här. Oavsett vad du skriver här kommer du att placera mellan taggarna <title> </ title> i header.php

en: If you have enabled meta descriptions you can add your custom description here.
sv_SE: Om du har aktiverat metabeskrivningar kan du lägga till din anpassade beskrivning här.

en: If you have enabled meta keywords you can add your custom keywords here. Keywords should be separated by comas. For example: wordpress,themes,templates,elegant
sv_SE: Om du har aktiverat meta-nyckelord kan du lägga till dina anpassade nyckelord här. Nyckelord ska separeras av komor. Till exempel: wordpress, teman, mallar, elegant

en: If you would like categories to be displayed in your navigationbar that don't have any posts in them then disable this option. By default empty categories are hidden
sv_SE: Om du vill att kategorier ska visas i din navigeringsrad som inte har några inlägg i dem, avaktivera du det här alternativet. Som standard är tomma kategorier dolda

en: If you would like to add a meta description to your post you can do so using custom fields. This option must be enabled for descriptions to be displayed on post pages. You can add your meta description using custom fields based off the custom field name you define below.
sv_SE: Om du vill lägga till en metabeskrivning i ditt inlägg kan du göra det med hjälp av egna fält. Det här alternativet måste vara aktiverat för att beskrivningar ska visas på inläggssidor. Du kan lägga till din metabeskrivning med egna fält baserat på det anpassade fältnamnet du definierar nedan.

en: If you would like to add meta keywords to your post you can do so using custom fields. This option must be enabled for keywords to be displayed on post pages. You can add your meta keywords using custom fields based off the custom field name you define below.
sv_SE: Om du vill lägga till meta nyckelord i ditt inlägg kan du göra det med hjälp av anpassade fält. Det här alternativet måste vara aktiverat för att sökord ska kunna visas på inläggssidor. Du kan lägga till dina meta-nyckelord med hjälp av anpassade fält baserat på det anpassade fältnamnet du definierar nedan.

en: If you would like to remove the dropdown menus from the categories navigation bar disable this feature.
sv_SE: Om du vill ta bort rullgardinsmenyerna från kategorierna navigeringsfältet inaktiverar du den här funktionen.

en: If you would like to remove the dropdown menus from the pages navigation bar disable this feature.
sv_SE: Om du vill ta bort rullgardinsmenyerna från sidnavigationsfältet inaktiverar du den här funktionen.

en: If you would like to use your own custom favicon image click the Upload Image button.
sv_SE: Om du vill använda din egen anpassade favikonbild klickar du på knappen Ladda upp bild.

en: If you would like to use your own custom logo image click the Upload Image button.
sv_SE: Om du vill använda din egen anpassade logotypbild klickar du på knappen Ladda upp bild.

en: Ignore Displayed Posts
sv_SE: Ignorera visade inlägg

en: Image
sv_SE: Bild

en: Image Alt Text
sv_SE: Bild Alt Text

en: Image Alt Text:
sv_SE: Bild Alt Text:

en: Image Height
sv_SE: Bildhöjd

en: Image URL
sv_SE: bild URL

en: Image Url
sv_SE: Bild URL

en: Image Url:
sv_SE: Bild URL:

en: Image Width
sv_SE: Bildbredd

en: Image doesn't exist
sv_SE: Bild existerar inte

en: In some cases users will want to create parent categories or links as placeholders to hold a list of child links or categories. In this case it is not desirable to have the parent links lead anywhere, but instead merely serve an organizational function. Enabling this options will remove the links from all parent pages/categories so that they don't lead anywhere when clicked.
sv_SE: I vissa fall vill användarna skapa föräldrakategorier eller länkar som platsinnehavare för att hålla en lista över barnlänkar eller kategorier. I det här fallet är det inte önskvärt att föräldrelänkarna leder någonstans men istället bara tjänar en organisationsfunktion. Aktivering av dessa alternativ tar bort länkarna från alla föräldersidor / kategorier så att de inte leder någonstans när de klickas.

en: Inactive Footer Sidebar
sv_SE: Inaktiv sidfotsfält

en: Inactive Tab Background Color
sv_SE: Bakgrundsfärg för inaktiv flik

en: Input Font Size
sv_SE: Inmatningstextstorlek

en: Input Font Style
sv_SE: Inmatningsfonstil

en: Input adsense code
sv_SE: Input adsense-kod

en: Input advertisement destination url
sv_SE: Inmatningsannonsadressen url

en: Input advertisement image
sv_SE: Inmatningsannonsbild

en: Instagram Profile Url
sv_SE: Instagramprofil Url

en: Invalid post
sv_SE: Ogiltigt inlägg

en: Italic
sv_SE: Kursiv

en: Join Now
sv_SE: Gå med nu

en: Latest
sv_SE: Senast

en: Layout Settings
sv_SE: Layout inställningar

en: Layout Usage
sv_SE: Layout Användning

en: Leave a Reply to %s
sv_SE: Lämna ett svar till %s

en: Leave a reply
sv_SE: Lämna ett svar

en: Left
sv_SE: Vänster

en: Left to Right
sv_SE: Vänster till höger

en: Left/Right
sv_SE: Vänster höger

en: Left/Right or Centered?
sv_SE: Vänster / Höger eller Centrerad?

en: Length of the title need to be limited to prevent inappropriate caption height in narrow column
sv_SE: Titelens längd måste begränsas för att förhindra olämplig bildhöjd i smal kolumn

en: Letter Spacing
sv_SE: Teckenavstånd

en: Limit
sv_SE: Begränsa

en: Link
sv_SE: Länk

en: Link Format Options
sv_SE: Alternativ för länkformat

en: Link Title
sv_SE: Länk Titel

en: Link URL
sv_SE: Länkadress

en: Link Url:
sv_SE: Länk Url:

en: Link text
sv_SE: Länktext

en: LinkedIn
sv_SE: Linkedin

en: List Meta
sv_SE: Lista Meta

en: List Title
sv_SE: Lista Titel

en: Loading
sv_SE: Läser in

en: Loading...
sv_SE: Läser in...

en: Login
sv_SE: Logga in

en: Logo
sv_SE: Logotyp

en: Logo Height
sv_SE: Logo Höjd

en: Logout
sv_SE: Logga ut

en: Lost my Password
sv_SE: Förlorade mitt lösenord

en: Magazine Homepage
sv_SE: Magazine hemsida

en: Main Body
sv_SE: Huvud Kropp

en: Main Post Area
sv_SE: Huvudpostområde

en: Main Post Entry
sv_SE: Huvudpostinmatning

en: Main Post Excerpt
sv_SE: Huvudpostutdrag

en: Main Post Meta
sv_SE: Huvudpost Meta

en: Main Post Meta Icons (Rating &amp; Comment)
sv_SE: Main Post Meta Icons (Betyg och kommentar)

en: Main Post Overlay
sv_SE: Huvudpostöverläggning

en: Main Post Overlay Icon
sv_SE: Ikon för huvudpostöverläggning

en: Main Post Title
sv_SE: Huvudposttitel

en: Main Sidebar
sv_SE: Huvudfältet

en: Main Title
sv_SE: Huvudtitel

en: Make Fullwidth
sv_SE: Gör Fullbredd

en: Map
sv_SE: Karta

en: Map Format Options
sv_SE: Alternativ för kartformat

en: Map Pin Address
sv_SE: Karta Pin-adress

en: Masonry
sv_SE: Murverk

en: Masonry Blog Category
sv_SE: Masonry Blog Kategori

en: Masonry Blog Category With Featured Posts
sv_SE: Masonry Blog Kategori Med Utvalda Inlägg

en: Masonry Blog Homepage
sv_SE: Masonry Blog Hemsida

en: Max Width
sv_SE: Maximal bredd

en: Max. Title Characters
sv_SE: Max. Titel Karaktärer

en: Maximum 200
sv_SE: Maximalt 200

en: Mega Menu 2 Featured and Recent List
sv_SE: Mega Meny 2 Utvalda och senaste listan

en: Mega Menu 3 Featured
sv_SE: Mega Meny 3 Utvalda

en: Mega Menu List
sv_SE: Mega Meny List

en: Menu Height
sv_SE: Menyhöjd

en: Message
sv_SE: Meddelande

en: Meta
sv_SE: meta

en: Minify And Combine CSS Files
sv_SE: Minifiera och kombinera CSS-filer

en: Minify And Combine Javascript Files
sv_SE: Minifiera och kombinera Javascript-filer

en: Module Customizer
sv_SE: Modul Customizer

en: Module Head
sv_SE: Modulhuvud

en: Module Header
sv_SE: Modulhuvud

en: Module Subheader
sv_SE: Modul Subheader

en: Most Popular
sv_SE: Mest populär

en: Most Recent
sv_SE: Senaste

en: MySpace
sv_SE: Mitt utrymme

en: Name
sv_SE: namn

en: Name Font Style
sv_SE: Namn Font Style

en: Name displayed internally in builder for this ad
sv_SE: Namn som visas internt i byggaren för den här annonsen

en: Name field cannot be empty.
sv_SE: Namnfältet kan inte vara tomt.

en: Nav
sv_SE: nav

en: Nav Arrow Background Color
sv_SE: Nav Arrow Bakgrundsfärg

en: Nav Arrow Color
sv_SE: Nav pil Färg

en: Nav Icon
sv_SE: Nav-ikon

en: Navigation
sv_SE: Navigering

en: New Category Layout
sv_SE: Ny kategori Layout

en: New Message From %1$s%2$s: %3$s
sv_SE: Nytt meddelande från %1$s %2$s: %3$s

en: New Project
sv_SE: Nytt projekt

en: New Skill Name
sv_SE: Nytt skicklighetsnamn

en: New Tab
sv_SE: Ny flik

en: Newer Comments <span class="meta-nav">&rarr;</span>
sv_SE: Nyare kommentarer <span class="meta-nav">→</span>

en: Next
sv_SE: Nästa

en: Next &raquo;
sv_SE: Nästa "

en: Next Tab
sv_SE: Nästa flik

en: No
sv_SE: Nej

en: No Animation
sv_SE: Ingen Animation

en: No Mega Menu
sv_SE: Ingen Mega Meny

en: No Sidebar
sv_SE: Ingen sidofält

en: No Skills Found
sv_SE: Inga färdigheter hittades

en: No Video Found
sv_SE: Ingen video hittades

en: No available options.
sv_SE: Inga tillgängliga alternativ.

en: No sidebar, single column view with Project Details box below content
sv_SE: Ingen sidofält, enkel kolumnvy med rutan Projektdetaljer under innehållet

en: Nothing found
sv_SE: Inget hittat

en: Nothing found in Trash
sv_SE: Ingenting i papperskorgen

en: Number Counter
sv_SE: Nummerräknare

en: Number Font Size
sv_SE: Antal teckensnittstorlek

en: Number Font Style
sv_SE: Antal teckensnittstyp

en: Number of Posts displayed on Archive pages
sv_SE: Antal inlägg som visas på arkivsidorna

en: Number of Posts displayed on Category page
sv_SE: Antal inlägg som visas på kategorisidan

en: Number of Posts displayed on Search pages
sv_SE: Antal inlägg som visas på söksidor

en: Number of Posts displayed on Tag pages
sv_SE: Antal inlägg som visas på taggsidor

en: Number of Products displayed on WooCommerce archive pages
sv_SE: Antal produkter som visas på WooCommerce arkivsidor

en: Number of comments to show:
sv_SE: Antal kommentarer som ska visas:

en: Number of dropdown tiers shown
sv_SE: Antal nedrullningsnivåer visas

en: Number of posts to show:
sv_SE: Antal inlägg att visa:

en: OR
sv_SE: ELLER

en: Only display featured posts.
sv_SE: Visa bara utvalda inlägg.

en: Open Project URL in new window
sv_SE: Öppna projektadress i nytt fönster

[ctx: Open Sans font: on or off]
en: on
sv_SE: på

en: Open link in new window
sv_SE: Öppna länk i nytt fönster

en: Options
sv_SE: alternativ

en: Order Category Links by Ascending/Descending
sv_SE: Beställ kategori Länkar genom Ascending / Descending

en: Order Pages Links by Ascending/Descending
sv_SE: Beställ sidor Länkar med Ascending / Descending

en: Our Authors
sv_SE: Våra författare

en: Outset
sv_SE: Början

en: Overlay
sv_SE: Täcka över

en: PASSWORD
sv_SE: LÖSENORD

en: Padding
sv_SE: Stoppning

en: Page IDs, separated by commas.
sv_SE: Sid-ID, separerade med kommatecken.

en: Page Name
sv_SE: Sidnamn

en: Page not found
sv_SE: sidan hittas inte

en: Pages
sv_SE: sidor

en: Pages:
sv_SE: sidor:

en: Pagination
sv_SE: Paginering

en: Pagination Active Background Color
sv_SE: Pagination Aktiv bakgrundsfärg

en: Pagination Active Color
sv_SE: Pagination Aktiv Färg

en: Pagination Background
sv_SE: Pagineringsbakgrund

en: Pagination Background Color
sv_SE: Pagination Bakgrundsfärg

en: Pagination Color
sv_SE: Pagineringsfärg

en: Pagination Item
sv_SE: Pagineringsobjekt

en: Pagination Item Active
sv_SE: Paginationsobjekt Aktiv

en: Parent Skill
sv_SE: Förälders skicklighet

en: Parent Skill:
sv_SE: Förälders skicklighet:

en: Password:
sv_SE: Lösenord:

en: Paste image url here, if you chose "images" slider type
sv_SE: Klistra in bildadressen här om du väljer "bilder" skjutreglagetyp

en: Percent Font Size
sv_SE: Procent typsnittstorlek

en: Percent Font Style
sv_SE: Procent typsnittstyp

en: Place your adsense code here.
sv_SE: Placera din AdSense-kod här.

en: Please enter a valid email address.
sv_SE: Ange en giltig e-postadress.

en: Popular
sv_SE: Populär

en: Popular Skills
sv_SE: Populära färdigheter

en: Portfolio Page Template Options
sv_SE: Alternativ för portfölj Sidmall

en: Portrait Border Radius
sv_SE: Stående gränsen

en: Post
sv_SE: Posta

en: Post Background Color
sv_SE: Skriv bakgrundsfärg

en: Post Caption
sv_SE: Posttext

en: Post Comment
sv_SE: Publicera kommentar

en: Post Entry
sv_SE: Postinmatning

en: Post Excerpt
sv_SE: Postutdrag

en: Post Format Audio Player
sv_SE: Postformat Audio Player

en: Post Format Audio Wrapper
sv_SE: Postformat Audio Wrapper

en: Post Format Gallery Nav
sv_SE: Postformat Galleri Nav

en: Post Format Gallery Nav Hover
sv_SE: Postformat Galleri Nav Höger

en: Post Format Gallery Nav Icon
sv_SE: Postformat Galleri Nav Ikon

en: Post Format Gallery Nav Icon Hover
sv_SE: Postformat Galleri Nav Icon Hover

en: Post Format Icon
sv_SE: Postformat Ikon

en: Post Format Icon Background Color
sv_SE: Bakgrundsfärg för inmatningsformat Ikon

en: Post Format Link Background
sv_SE: Postformatlänkbakgrund

en: Post Format Quote Background
sv_SE: Postformatkitat bakgrund

en: Post Meta
sv_SE: Posta Meta

en: Post Meta Icons (Rating &amp; Comment)
sv_SE: Post Meta Icons (Betyg och kommentar)

en: Post Overlay
sv_SE: Postöverläggning

en: Post Overlay Icon
sv_SE: Ikon för överlägg överläggning

en: Post Read More
sv_SE: Posta Läs mer

en: Post Read More Icon
sv_SE: Inlägg Läs mer Ikon

en: Post Review Score Bar
sv_SE: Skriv en recension Betygsättning Bar

en: Post Title
sv_SE: Post titel

en: Post Title Font Size
sv_SE: Poststorlekstorlek

en: Post Title Font Style
sv_SE: Posttypstilsyn

en: Post info section
sv_SE: Post info avsnitt

en: Post not found
sv_SE: Inlägget hittades inte

en: Posted by %s
sv_SE: Inskickad av %s

en: Posts
sv_SE: inlägg

en: Posts By: %s
sv_SE: Inlägg av: %s

en: Posts Carousel
sv_SE: Inlägg Carousel

en: Posts Limit
sv_SE: Inlägg Begränsning

en: Posts List Area
sv_SE: Inlägg Lista Område

en: Posts List Entry
sv_SE: Inläggslista Ingång

en: Posts List Meta
sv_SE: Inläggslista Meta

en: Posts List Meta Icon
sv_SE: Inläggslista Meta Icon

en: Posts List Thumbnail
sv_SE: Inläggslista Miniatyrbild

en: Posts List Title
sv_SE: Inläggslista Titel

en: Posts Per Page
sv_SE: Inlägg per sida

en: Posts by %s
sv_SE: Inlägg av %s

en: Previous
sv_SE: Tidigare

en: Previous Tab
sv_SE: Föregående Tab

en: Price Font Size
sv_SE: Prisstorlek Storlek

en: Price Font Style
sv_SE: Pris typsnitt stil

en: Pricing Table
sv_SE: Prissättningstabell

en: Primary Heading
sv_SE: Primärrubrik

en: Primary Heading: Category Name, Sub Heading: Filter
sv_SE: Primärrubrik: Kategori Namn, Underrubrik: Filter

en: Primary Heading: Filter, Sub Heading: Category Name
sv_SE: Primärrubrik: Filter, Underrubrik: Kategori Namn

en: Primary Menu
sv_SE: Primärmeny

en: Primary Menu Bar Settings
sv_SE: Inställningar för primärmenyrad

en: Print
sv_SE: Skriva ut

en: Product Name Font Size
sv_SE: Produktnamn Fontstorlek

en: Product Name Font Style
sv_SE: Produktnamn Font Style

en: Project Categories
sv_SE: Projektkategorier

en: Project Description:
sv_SE: Projekt beskrivning:

en: Project Details
sv_SE: projekt detaljer

en: Project Details Location
sv_SE: Projektdetaljer Plats

en: Project Details Title
sv_SE: Projektinformation Titel

en: Project Details box as sidebar
sv_SE: Projektdetaljer rutan som sidofält

en: Project Details:
sv_SE: Projekt detaljer:

en: Project Gallery
sv_SE: Projektgalleri

en: Project Sidebar
sv_SE: Projekt Sidpanel

[ctx: Project Skill name]
en: Project Skills
sv_SE: Projektfärdigheter

en: Project Skills
sv_SE: Projektfärdigheter

en: Project URL
sv_SE: Projektadress

en: Project URL Text
sv_SE: Projektadresstext

[ctx: Project skill singular name]
en: Project Skill
sv_SE: Projektfärdighet

en: Quote
sv_SE: Citat

en: Quote Attribution
sv_SE: Citat Attribution

en: Quote Format Options
sv_SE: Citatformatalternativ

en: Quote Text
sv_SE: Citat Text

en: RSS Icon Url
sv_SE: RSS-ikon Url

en: Rate:
sv_SE: Betygsätta:

en: Rating (%):
sv_SE: Betyg (%):

en: Rating: %0.2f
sv_SE: Betyg:% 0.2f

en: Ratings
sv_SE: betyg

en: Re-Authorize
sv_SE: Åter tillåta

en: Read Extra Documentation
sv_SE: Läs extra dokumentation

en: Read More
sv_SE: Läs mer

en: Read More Button
sv_SE: Läs mer knappen

en: Recent
sv_SE: Nyligen

en: Recent Comments
sv_SE: Senaste kommentarerna

en: Recent Posts
sv_SE: Nya Inlägg

en: Recent Reviews
sv_SE: Senaste recensionerna

en: Recent Tweets
sv_SE: Senaste tweets

en: Recent Videos
sv_SE: Senaste videoklipp

en: Related Posts
sv_SE: relaterade inlägg

en: Remove Drop Shadow
sv_SE: Ta bort Drop Shadow

en: Remove Vertical Divider
sv_SE: Ta bort vertikal divider

en: Reply
sv_SE: Svar

en: Reset
sv_SE: Återställa

en: Reset to Defaults
sv_SE: Återställ till standardvärden

en: Responsive shortcodes
sv_SE: Responsiva kortkoder

en: Review
sv_SE: Recension

en: Review Box Contents
sv_SE: Granska lådainnehållet

en: Review Box Title
sv_SE: Granska Box Title

en: Ridge
sv_SE: Ås

en: Right
sv_SE: Höger

en: Right to Left
sv_SE: Höger till vänster

en: Role Editor
sv_SE: Rollredigerare

en: Sale Badge Font Size
sv_SE: Försäljningsteckenstorlekstorlek

en: Sale Badge Font Style
sv_SE: Försäljningstecken Font Style

en: Sale Price Font Size
sv_SE: Försäljningspris Teckensnittstorlek

en: Sale Price Font Style
sv_SE: Försäljningspris teckensnittsstil

en: Sample Post Title
sv_SE: Provposttitel

en: Save Changes
sv_SE: Spara ändringar

en: Scale In From Center
sv_SE: Skala in från centrum

en: Scale In From Left
sv_SE: Skala in från vänster

en: Scale In From Right
sv_SE: Skala in från höger

en: Score %1$d%%
sv_SE: Poäng %1$d%%

en: Score: %1$s
sv_SE: Poäng: %1$s

en: Search & Cart Font
sv_SE: Sök & korgfont

en: Search & Cart Font Style
sv_SE: Sök & karriärfonstil

en: Search Layouts
sv_SE: Söklayouter

en: Search Project Skills
sv_SE: Sök projektfärdigheter

en: Search Projects
sv_SE: Sök projekt

en: Search Results for: %s
sv_SE: Sök resultat för. %s

en: Search results for "%s"
sv_SE: Sök resultat för. %s"

en: Search, Cart, & Icon Background Color
sv_SE: Sök, Cart, & Icon Bakgrundsfärg

en: Search, Cart, & Icon Letter Spacing
sv_SE: Sök, Cart, & Icon Letter Spacing

en: Search, Cart, & Icon Text Color
sv_SE: Sök, Cart, & Icon Text Color

en: Search, Cart, & Icon Text Size
sv_SE: Sök, Cart, & Icon Text Size

en: Secondary Menu
sv_SE: Sekundärmeny

en: Secondary Menu Bar Settings
sv_SE: Inställningar för sekundär menyrad

en: Select
sv_SE: Välj

en: Select Animation Effect
sv_SE: Välj animeringseffekt

en: Select Page
sv_SE: Välj sida

en: Select Slider Type here
sv_SE: Välj Slider Typ här

en: Select between expanded and closed state
sv_SE: Välj mellan expanderat och stängt tillstånd

en: Select yes if the link should be opened in a new window
sv_SE: Välj ja om länken ska öppnas i ett nytt fönster

en: Send
sv_SE: Skicka

en: Send Email to
sv_SE: Skicka e-post till

en: Separate Skills with Commas
sv_SE: Separata färdigheter med kommatecken

en: Set as Image
sv_SE: Ange som bild

en: Share "%s" via %s
sv_SE: Dela " %s" via %s

en: Share:
sv_SE: Dela med sig:

en: Sharing Icons to Display
sv_SE: Dela ikoner för att visa

en: Shop
sv_SE: affär

en: Short description
sv_SE: Kort beskrivning

en: Shortcodes
sv_SE: kortkoder

en: Show Author
sv_SE: Visa författare

en: Show Author Box
sv_SE: Visa författarbox

en: Show Categories
sv_SE: Visa kategorier

en: Show Comment Count
sv_SE: Visa kommentarräkning

en: Show Comments
sv_SE: Visa kommentarer

en: Show Date
sv_SE: Visa datum

en: Show Divider
sv_SE: Visa Divider

en: Show Dribbble Icon
sv_SE: Visa Dribbble Icon

en: Show Excerpt
sv_SE: Visa utdrag

en: Show Facebook Icon
sv_SE: Visa Facebook-ikon

en: Show Featured Image
sv_SE: Visa aktuell bild

en: Show Full Content
sv_SE: Visa fullständigt innehåll

en: Show Google+ Icon
sv_SE: Visa Google+ Ikon

en: Show Instagram Icon
sv_SE: Visa Instagram-ikonen

en: Show Pagination
sv_SE: Visa pagination

en: Show Pinterest Icon
sv_SE: Visa Pinterest Icon

en: Show Post Count
sv_SE: Visa posträkning

en: Show Posts Count
sv_SE: Visa inlägg Count

en: Show RSS Icon
sv_SE: Visa RSS-ikon

en: Show Rating
sv_SE: Visa betyg

en: Show Ratings
sv_SE: Visa betyg

en: Show Read More Button
sv_SE: Visa läs mer-knappen

en: Show Related Posts
sv_SE: Visa relaterade inlägg

en: Show Search Bar
sv_SE: Visa sökfältet

en: Show Social Icons
sv_SE: Visa sociala ikoner

en: Show Stumbleupon Icon
sv_SE: Visa Stumbleupon-ikonen

en: Show Top Border?
sv_SE: Visa övre gränsen?

en: Show Trending Bar
sv_SE: Visa trendbalk

en: Show Tumblr Icon
sv_SE: Visa Tumblr Ikon

en: Show Twitter Icon
sv_SE: Visa Twitter-ikon

en: Show WooCommerce Cart
sv_SE: Visa WooCommerce kundvagn

en: Show Youtube Icon
sv_SE: Visa Youtube-ikon

en: Show author box
sv_SE: Visa författarbox

en: Show comments on pages
sv_SE: Visa kommentarer på sidorna

en: Show comments on posts
sv_SE: Visa kommentarer på inlägg

en: Show dropdown menus
sv_SE: Visa rullgardinsmenyer

en: Show related posts
sv_SE: Visa relaterade inlägg

en: Sidebar Location
sv_SE: Sidospärr Plats

en: Sidebar Width
sv_SE: Sidofältets bredd

en: Sidebar location
sv_SE: Sidospärrplats

en: Sidebar, Project Details box below content
sv_SE: Sidpanel, Projektdetaljer rutan under innehållet

en: Sidebar/Widget Area
sv_SE: Sidofält / Widget Area

en: Single Page Layout
sv_SE: Enkel sidlayout

en: Single Post Layout
sv_SE: Enkel postlayout

en: Single Post Page SEO
sv_SE: Enkel inläggssida SEO

en: Sitemap Page Template Options
sv_SE: Sidmallalternativ för webbplatskarta

en: Sitemap Sections Display
sv_SE: Sitemap Sektioner Display

en: Sizing
sv_SE: dimensionering

en: Skills:
sv_SE: Kompetens:

en: Slide In Horizontally
sv_SE: Skjut in horisontellt

en: Slide In Vertically
sv_SE: Skjut in vertikalt

en: Slider Type
sv_SE: Slider Typ

en: Smooth Scrolling
sv_SE: Smidig rullning

en: Social Follow
sv_SE: Sociala följder

en: Social Icons Color
sv_SE: Sociala ikoner Färg

en: Social Icons Size
sv_SE: Sociala ikoner Storlek

en: Social Media Networks
sv_SE: Sociala medier nätverk

en: Social Network Follower Count Refresh
sv_SE: Socialt nätverk Follower Count Refresh

en: Solid
sv_SE: Fast

en: Sorry, No Posts Found
sv_SE: Tyvärr, inga inlägg hittades

en: Sorry, no posts found.
sv_SE: Tyvärr, inga inlägg hittades.

en: Sort Categories Links by Name/ID/Slug/Count/Term Group
sv_SE: Sortera Kategorier Länkar efter namn / ID / Slug / Count / Term Group

en: Sort Method
sv_SE: Sortera metod

en: Sort Order
sv_SE: Sorteringsordning

en: Sort Pages Links
sv_SE: Sortera sidor Länkar

en: Standard Blog Category
sv_SE: Standard blogg kategori

en: Standard Blog Category With Featured Posts
sv_SE: Standardblogg med utvalda inlägg

en: Standard Blog Homepage
sv_SE: Standard Blog Hemsida

en: Standard or Masonry Style for Archive Pages
sv_SE: Standard eller Masonry Style för arkivsidor

en: Star
sv_SE: Stjärna

en: Start on New Line
sv_SE: Börja på ny linje

en: Start on New Line?
sv_SE: Börja på ny linje?

en: Start the ad's output on a new line?
sv_SE: Starta annonsens produktion på en ny rad?

en: State
sv_SE: stat

en: Stumbleupon
sv_SE: stumbleupon

en: Stumbleupon Profile Url
sv_SE: Stumbleupon Profil Url

en: Sub Heading
sv_SE: Underrubrik

en: Subheader
sv_SE: underhuvud

en: Subject
sv_SE: Ämne

en: Subscribe
sv_SE: Prenumerera

en: Summary
sv_SE: Sammanfattning

en: Summary Title
sv_SE: Sammanfattning Titel

en: TRENDING:
sv_SE: trending:

en: Tab
sv_SE: Flik

en: Tab Item
sv_SE: Flikobjekt

en: Tab Item Active
sv_SE: Flikobjektet Aktivt

en: Tab Item Hover
sv_SE: Fliken Objekt Höger

en: Tab Settings
sv_SE: Flik inställningar

en: Tabs
sv_SE: flikar

en: Tabs Background
sv_SE: Flikar Bakgrund

en: Testimonial
sv_SE: Rekommendation

en: Text Color
sv_SE: Text färg

en: Text Size
sv_SE: Textstorlek

en: Text for the header of the module. Leave blank for no header for the module.
sv_SE: Text för modulens rubrik. Lämna tomt för ingen rubrik för modulen.

en: Thanks for contacting us.
sv_SE: Tack för att du kontaktade oss.

en: The Ad HTML, if not using the Image URL and Link above.
sv_SE: Annonsen HTML, om den inte använder bildadressen och länken ovan.

en: The Map feature uses the Google Maps API and requires a valid Google API Key to function. Before using the map feature, please make sure you have added your API key inside the Extra Theme Options panel. Learn more about how to create your Google API Key <a href="%1$s" target="_blank">here</a>.
sv_SE: Kartfunktionen använder Google Maps API och kräver en giltig Google API-nyckel för att fungera. Innan du använder kartfunktionen, se till att du har lagt till din API-nyckel i panelen Extra teman Alternativ. Läs mer om hur du skapar din Google API-nyckel <a href="%1$s" target="_blank">här</a> .

en: The Maps module uses the Google Maps API and requires a valid Google API Key to function. Before using the map module, please make sure you have added your API key here. Learn more about how to create your Google API Key <a target="_blank" href="%1$s">here</a>.
sv_SE: Kartmodulen använder Google Maps API och kräver en giltig Google API-nyckel för att fungera. Innan du använder kartmodulen, se till att du har lagt till din API-nyckel här. Läs mer om hur du skapar din Google API-nyckel <a target="_blank" href="%1$s">här</a> .

en: The URL of the video from a <a href="%s" target="_blank">Supported oEmbed Video Provider</a>, or URL of any video. Click "Add Video URL" to add more file types. (.mov, .mp4, .webm, .ogv, etc)
sv_SE: URL: en av videon från en <a href="%s" target="_blank">Supportad oEmbed Video Provider</a> , eller URL för en video. Klicka på "Lägg till videoadress" för att lägga till fler filtyper. (.mov, .mp4, .webm, .ogv, etc)

en: The color used for this category throughout the site.
sv_SE: Färgen som används för denna kategori på hela webbplatsen.

en: The color used for this user throughout the site.
sv_SE: Färgen som används för den här användaren på hela webbplatsen.

en: The format for the date display in PHP date() format
sv_SE: Formatet för datumet visas i PHP-datum () format

en: The name of your facebook page, not the full URL. If your facebook url is: "http://www.facebook.com/elegantthemes", then your page name is: "elegantthemes"
sv_SE: Namnet på din facebook-sida, inte hela webbadressen. Om din facebook-url är: "http://www.facebook.com/elegantthemes", så är ditt sidnamn: "elegantthemes"

en: The number of posts shown per page.
sv_SE: Antalet inlägg som visas per sida.

en: The number of posts shown.
sv_SE: Antalet visade inlägg.

en: The primary heading.
sv_SE: Den primära rubriken.

en: The speed, in seconds, in which it will auto rotate to the next slide.
sv_SE: Hastigheten, i sekunder, där den automatiskt roterar till nästa bild.

en: The speed, in seconds, in which the slider will auto rotate to the next slide. Leave empty to disable autoplay.
sv_SE: Hastigheten, i sekunder, där reglaget automatiskt roterar till nästa bild. Lämna tomma för att inaktivera autoplay.

en: The sub heading.
sv_SE: Underrubriken.

en: Theme Options
sv_SE: Tema alternativ

en: There was a problem, please try again.
sv_SE: Det uppstod ett problem, var god försök igen.

en: This controls default direction of the lazy-loading animation.
sv_SE: Detta styr standardinriktningen för latisk laddningsanimering.

en: This is an optional title to display for this module.
sv_SE: Detta är en valfri titel som ska visas för den här modulen.

en: This option allows you to change how your dates are displayed. For more information please refer to the WordPress codex here:<a href='http://codex.wordpress.org/Formatting_Date_and_Time' target='_blank'>Formatting Date and Time</a>
sv_SE: Med det här alternativet kan du ändra hur dina datum visas. För mer information hänvisas till WordPress codex här: <a href='http://codex.wordpress.org/Formatting_Date_and_Time' target='_blank'>Formatering Datum och Tid</a>

en: This option allows you to control how many tiers your pages dropdown menu has in the default theme created main menu. Increasing the number allows for additional menu items to be shown. This setting is not applicable If you are using a custom menu and not the default theme created main menu.
sv_SE: Med det här alternativet kan du styra hur många nivåer som rullgardinsmenyn har på standardmenyn. Genom att öka numret kan ytterligare menyalternativ visas. Den här inställningen är inte tillämplig Om du använder en anpassad meny och inte standardmenyn skapad huvudmeny.

en: This options allows you to control how many teirs your pages dropdown menu has. Increasing the number allows for additional menu items to be shown.
sv_SE: Med de här alternativen kan du kontrollera hur många tårtor som din menys rullgardinsmeny har. Genom att öka numret kan ytterligare menyalternativ visas.

en: This post is password protected. Enter the password to view comments.
sv_SE: Det här inlägget är lösenordsskyddat. Ange lösenordet för att visa kommentarer.

en: This will add a border to the top side of the module.
sv_SE: Detta lägger till en gräns till modulens övre sida.

en: This will be used as the border color for this module.
sv_SE: Detta kommer att användas som gränsvärg för den här modulen.

en: This will be used as the text color for the header text of the module.
sv_SE: Detta kommer att användas som textfärg för modulens rubriktext.

en: This will change the label of the module in the builder for easy identification.
sv_SE: Detta kommer att ändra modulens etikett i byggaren för enkel identifiering.

en: This will enable Google Fonts for Non-English languages.
sv_SE: Detta gör det möjligt för Google-teckensnitt för icke-engelska språk.

en: This will enable the use of excerpts in posts or pages.
sv_SE: Detta gör det möjligt att använda utdrag i inlägg eller sidor.

en: This will return all of the settings throughout the options page to their default values. <strong>Are you sure you want to do this?</strong>
sv_SE: Detta returnerar alla inställningar över alternativsidan till standardvärdena. <strong>Är du säker på att du vill göra det här?</strong>

en: Title
sv_SE: Titel

en: Title Font Size
sv_SE: Titel teckenstorlek

en: Title Font Style
sv_SE: Titel Font Style

en: Title:
sv_SE: Titel:

en: Toggle
sv_SE: Växla

en: Toggle Icon Size
sv_SE: Byt ikonstorlek

en: Toggle Padding
sv_SE: Växla vaddering

en: Top
sv_SE: Topp

en: Top Rated
sv_SE: Topprankat

en: Top to Bottom
sv_SE: Topp till tå

en: Trackbacks/Pingbacks
sv_SE: Trackbacks / Pingbacks

en: Trending Font
sv_SE: Trending typsnitt

en: Tumblr
sv_SE: tumblr

en: Tumblr Profile Url
sv_SE: Tumblr Profil Url

en: Turn pagination on or off.
sv_SE: Slå paginering på eller av.

en: Turn the autoplay feature on or off.
sv_SE: Slå autoplay-funktionen på eller av.

en: Turn the dispay of each post's date on or off.
sv_SE: Slå av eller på avstängning av varje posts datum.

en: Turn the display of each post's author on or off.
sv_SE: Vänd på eller av displayen för varje inläggs författare.

en: Turn the display of each post's categories on or off.
sv_SE: Slå på eller av på displayen för varje inläggs kategorier.

en: Turn the display of each post's ccomments on or off.
sv_SE: Vänd på eller av displayen för varje inläggs ccomments.

en: Turn the display of each post's comment count on or off.
sv_SE: Vänd på eller av displayen för varje inläggs kommentarräkning.

en: Turn the display of each post's date on or off.
sv_SE: Vänd eller stäng av displayen för varje inläggsdatum.

en: Turn the display of each post's featured image on or off.
sv_SE: Slå på eller av displayen för varje inläggets utvalda bild.

en: Turn the display of each post's rating on or off.
sv_SE: Vrid på eller av displayen för varje inläggs betyg.

en: Turn the display of each post's rating stars on or off.
sv_SE: Vänd eller stäng av displayen för varje inläggs betygsstjärnor.

en: Twitter Profile Url
sv_SE: Twitter Profil Url

en: Type
sv_SE: Typ

en: Type an address and click find to place a marker at that address.
sv_SE: Skriv en adress och klicka på hitta för att placera en markör på den adressen.

en: Type of the box
sv_SE: Typ av lådan

en: Typography
sv_SE: Typografi

en: Typography Settings
sv_SE: Typografi inställningar

en: URL of the ad image.
sv_SE: URL för annonsbilden.

en: URL the ad's image links to.
sv_SE: URL-annonsens bildlänkar till.

en: USERNAME
sv_SE: ANVÄNDARNAMN

en: Underline
sv_SE: Understrykning

en: Update Skill
sv_SE: Uppdatera skicklighet

en: Upload
sv_SE: Ladda upp

en: Upload A Video File
sv_SE: Ladda upp en videofil

en: Upload an Image
sv_SE: Ladda upp en bild

en: Uppercase
sv_SE: Versal

en: Use Google Fonts
sv_SE: Använd Google Fonts

en: Use as default for any category that does not have a specific layout set.
sv_SE: Använd som standard för någon kategori som inte har en specifik layoutuppsättning.

en: Use combined and minified CSS file to speed up your site's page load.
sv_SE: Använd kombinerad och minifierad CSS-fil för att påskynda sidans belastning på webbplatsen.

en: Use combined and minified javascript file to speed up your site's page load.
sv_SE: Använd kombinerad och miniverad javascriptfil för att påskynda sidans sidladdning.

en: Use excerpts when defined
sv_SE: Använd utdrag när det är definierat

en: Use resizing
sv_SE: Använd resizing

en: Use this layout as the default layout?
sv_SE: Använd den här layouten som standardlayout?

en: Use this layout as the home layout?
sv_SE: Använd den här layouten som hemlayout?

en: Use this layout on the categories selected above.
sv_SE: Använd denna layout på kategorierna som valts ovan.

en: Used for icon button type
sv_SE: Används för ikonens knapptyp

en: User Name
sv_SE: Användarnamn

en: Username
sv_SE: Användarnamn

en: Username:
sv_SE: Användarnamn:

en: Vertically Centered
sv_SE: Vertikalt centrerad

en: Video Format Options
sv_SE: Alternativ för videoformat

en: View Category Layout
sv_SE: Visa kategorilayout

en: View Project
sv_SE: Visa projekt

en: View The Project
sv_SE: Visa projektet

en: View all posts by %s
sv_SE: Visa alla inlägg av %s

en: Website Content Width
sv_SE: Webbplatsens innehållsbredd

en: Website Gutter Width
sv_SE: Website Bredd

en: Welcome to Extra! Before diving in to your new theme, please visit the <a style="color: #fff; font-weight: bold;" href="%1$s" target="_blank">Extra Documentation</a> page for access to dozens of in-depth tutorials.
sv_SE: Välkommen till Extra! Innan du dyker in på ditt nya tema, besök sidan <a style="color: #fff; font-weight: bold;" href="%1$s" target="_blank">Extra dokumentation</a> för tillgång till dussintals djupt handledning.

en: When you define your keywords using custom fields you should use this value for the custom field Name. The Value of your custom field should be the meta keywords you would like to use, separated by comas.
sv_SE: När du definierar dina sökord med egna fält bör du använda det här värdet för det egna fältet Namn. Värdet på ditt anpassade fält bör vara de meta sökord som du vill använda, åtskilda av komor.

en: When you define your meta description using custom fields you should use this value for the custom field Name. The Value of your custom field should be the custom description you would like to use.
sv_SE: När du definierar din metabeskrivning med egna fält bör du använda det här värdet för det egna fältet Namn. Värdet för ditt anpassade fält bör vara den anpassade beskrivningen du vill använda.

en: When you define your title using custom fields you should use this value for the custom field Name. The Value of your custom field should be the custom title you would like to use.
sv_SE: När du definierar din titel med egna fält bör du använda det här värdet för det egna fältet Namn. Värdet på ditt anpassade fält bör vara den anpassade titeln du vill använda.

en: Whether to show the post count.
sv_SE: Om du vill visa posträkningen.

en: Widget Heading Color
sv_SE: Widget Rubrik Färg

en: WooCommerce Sidebar Location
sv_SE: WooCommerce Sidospår Plats

en: WooCommerce Sidebar/Widget Area
sv_SE: WooCommerce Sidofält / Widget Area

en: WordPress
sv_SE: Wordpress

en: Yes
sv_SE: Ja

en: You are already logged in.
sv_SE: Du är redan inloggad.

en: You can disable this option if you want to remove the author box from single post pages.
sv_SE: Du kan inaktivera det här alternativet om du vill ta bort författarfältet från enskilda inläggssidor.

en: You can disable this option if you want to remove the comments and comment form from single post pages.
sv_SE: Du kan inaktivera det här alternativet om du vill ta bort kommentarerna och kommentarformuläret från enskilda inläggssidor.

en: You can disable this option if you want to remove the related posts from single post pages.
sv_SE: Du kan inaktivera det här alternativet om du vill ta bort relaterade inlägg från enskilda inläggssidor.

en: You can find all the info on how to obtain all the needed API credentials here: %s
sv_SE: Du hittar all information om hur du får alla nödvändiga API-uppgifter här: %s

en: You can find the User Id at the end of your Google+ URL. For example if the URL was: http://plus.google.com/+elegentthemes, the User Id would be: +elegenthemes
sv_SE: Du kan hitta användar-id i slutet av din Google + -adress. Till exempel om webbadressen var: http://plus.google.com/+elegentthemes, skulle användar-id vara: + elegenthemes

en: You don't have pages
sv_SE: Du har inte sidor

en: Your Rating:
sv_SE: Ditt betyg:

en: Your latest posts
sv_SE: Dina senaste inlägg

en: Your site&#8217;s most recent Posts.
sv_SE: Din webbplats senaste inlägg.

en: Your site&#8217;s most recent Reviews (posts which have review).
sv_SE: Din webbplats senaste recensioner (inlägg som har granskning).

en: Your site&#8217;s most recent Videos (Posts which use video format).
sv_SE: Din webbplats senaste videor (Inlägg som använder videoformat).

en: Your site&#8217;s most recent comments.
sv_SE: Din webbplats senaste kommentarer.

en: Youtube Profile Url
sv_SE: Youtube Profil Url

en: Youtube Username
sv_SE: Youtube Användarnamn

en: Zoom Icon Color
sv_SE: Zoom Ikon Färg

en: by
sv_SE: av

en: by %s
sv_SE: av %s

[ctx: clear static resources]
en: Clear
sv_SE: Klar

en: comment count
sv_SE: kommentarräkning

[ctx: documentation links]
en: Support
sv_SE: Stöd

[ctx: general options]
en: General
sv_SE: Allmän

[ctx: label]
en: Search for:
sv_SE: Söka efter:

[ctx: layout item]
en: Add New
sv_SE: Lägg till ny

[ctx: layout type general name]
en: Category Layouts
sv_SE: Kategori Layouts

[ctx: layout type singular name]
en: Category Layout
sv_SE: Kategori Layout

[ctx: navigation menu]
en: Navigation
sv_SE: Navigering

[ctx: noun]
en: COMMENT
sv_SE: KOMMENTAR

[ctx: placeholder]
en: Search
sv_SE: Sök

[ctx: project item]
en: Add New
sv_SE: Lägg till ny

[ctx: project type general name]
en: Projects
sv_SE: projekt

[ctx: project type singular name]
en: Project
sv_SE: Projekt

en: settings reset.
sv_SE: inställningarna återställs.

en: settings saved.
sv_SE: Inställningar Sparade.

[ctx: site ads placement areas]
en: Ads
sv_SE: annonser

[ctx: site color scheme]
en: Colorization
sv_SE: färgsättning

[ctx: theme updates]
en: Updates
sv_SE: uppdateringar

[ctx: widgets]
en: %1$s %2$s <div class="post-title">on %3$s</div>
sv_SE:  %1$s %2$s <div class="post-title"> på %3$s </div>

en: you don't have sufficient permissions to access this page
sv_SE: Du har inte tillräckliga behörigheter för att komma åt den här sidan
