Extra 2.22.2 - en to ja translation catalogue (1105 entries)

en:  You can find all the info on how to obtain all the required credentials here: %s
ja: 必要な資格情報をすべて入手する方法に関するすべての情報は、ここで見つけることができます。％s

en: %d Items
ja: ％dアイテム

en: %d Items in Cart
ja: カート内のアイテム％d個

en: %s Theme Options
ja: ％sテーマオプション

en: %s URL
ja: ％sのURL

en: %s ago
ja: ％s前

en: &hellip;
ja: …

en: &laquo; Previous
ja: «前へ

en: + Add One More Tab
ja: +もう1つタブを追加

en: 0 Comments
ja: 0コメント

en: 1 Column
ja: 1列

en: 1 Comment
ja: 1つのコメント

en: 1/2 + 1/4 + 1/4 Columns
ja: 1/2 + 1/4 + 1/4列

en: 1/3 + 2/3 Columns
ja: 1/3 + 2/3列

en: 1/4 + 1/2 + 1/4 Columns
ja: 1/4 + 1/2 + 1/4列

en: 1/4 + 1/4 + 1/2 Columns
ja: 1/4 + 1/4 + 1/2列

en: 1/4 + 3/4 Columns
ja: 1/4 + 3/4列

en: 2 Columns
ja: 2列

en: 2/3 + 1/3 Columns
ja: 2/3 + 1/3列

en: 3 Columns
ja: 3列

en: 3/4 + 1/4 Columns
ja: 3/4 + 1/4列

en: 4 Columns
ja: 4列

en: 404 Not Found
ja: 404お探しのページが見つかりませんでした

en: <div class="updated"><p>This is a fresh installation of %1$s theme. Don't forget to go to <a href="%2$s">ePanel</a> to set it up. This message will disappear once you have clicked the Save button within the <a href="%2$s">theme's options page</a>.</p></div>
ja: <div class="updated"><p>これは％1 $ sテーマのフレッシュインストールです。それを設定するために<a href="%2$s">ePanel</a>に行くことを忘れないでください。 <a href="%2$s">テーマのオプションページで</a> [保存]ボタンをクリックすると、このメッセージは消え<a href="%2$s">ます</a> 。 </p></div>

en: <span class="button">Next Entries</span>
ja: <span class="button">次のエントリー</span>

en: <span class="button">Next</span><span class="title">%title</span>
ja: <span class="button">次の</span> <span class="title">%title</span>

en: <span class="button">Older Entries</span>
ja: <span class="button">過去のエントリー</span>

en: <span class="button">Previous</span><span class="title">%title</span>
ja: <span class="button">前の</span> <span class="title">%title</span>

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Older Comments
ja: <span class="meta-nav">←</span>以前のコメント

en: A static page
ja: 静的ページ

en: API Key
ja: APIキー

en: About The Author
ja: 著者について

en: Above Post
ja: 投稿の上

en: Accent color
ja: アクセントの色

en: Access Token
ja: アクセストークン

en: Access Token Secret
ja: アクセストークンの秘密

en: Access Token Secret:
ja: アクセストークンシークレット：

en: Access token:
ja: アクセストークン：

en: Accordion
ja: アコーディオン

en: Active Tab Background Color
ja: アクティブタブの背景色

en: Active Tab Text Color
ja: アクティブタブのテキストの色

en: Ad
ja: 広告

en: Ad #
ja: 広告番号

en: Ad #%d
ja: 広告＃％d

en: Ad HTML
ja: 広告HTML

en: Ad HTML:
ja: 広告HTML：

en: Ad Image
ja: 広告画像

en: Ad Link
ja: 広告リンク

en: Add API Key
ja: APIキーを追加

en: Add Ad
ja: 広告を追加

en: Add Another Video URL
ja: 別の動画URLを追加

en: Add Audio File
ja: オーディオファイルを追加する

en: Add Author Bio
ja: 著者を追加

en: Add Breakdown
ja: 内訳を追加

en: Add ET Box
ja: ETボックスを追加

en: Add ET Button
ja: ETボタンを追加

en: Add ET Learn more block
ja: ETを追加ブロック

en: Add ET Tabs
ja: ETタブを追加する

en: Add Gallery Images
ja: ギャラリー画像を追加する

en: Add Images
ja: 画像を追加

en: Add New Ad
ja: 新しい広告を追加

en: Add New Category Layout
ja: 新しいカテゴリレイアウトを追加

en: Add New Project
ja: 新規プロジェクトを追加

en: Add New Project Skill
ja: 新しいプロジェクトスキルを追加

en: Add New Tab
ja: 新しいタブを追加

en: Add a Tooltip Text
ja: ツールチップテキストを追加する

en: Add code to the < body > (good for tracking codes such as google analytics)
ja: <body>にコードを追加します（Googleアナリティクスなどのトラッキングコードに適しています）

en: Add code to the < head > of your blog
ja: ブログの<head>にコードを追加する

en: Add code to the bottom of your posts, before the comments
ja: コメントの前に、投稿の一番下にコードを追加します。

en: Add code to the top of your posts
ja: 投稿の先頭にコードを追加する

en: Add or Remove Skills
ja: スキルを追加または削除する

en: Additional Info
ja: 追加情報

en: Address
ja: 住所

en: Admin Label
ja: 管理ラベル

en: Ads
ja: 広告

en: Adsense's responsive ad units require the ads' container to have a fixed width. Enabling this option applies a fixed width to this ad's container.
ja: AdSenseのレスポンシブ広告ユニットでは、広告のコンテナの幅を固定する必要があります。このオプションを有効にすると、この広告のコンテナに固定幅が適用されます。

en: Advertisement
ja: 広告

en: All
ja: すべて

en: All Category Layouts
ja: 全カテゴリレイアウト

en: All Project Skills
ja: すべてのプロジェクトスキル

en: All Projects
ja: すべてのプロジェクト

en: Alternative text for image
ja: 画像の代替テキスト

en: Amount of archive months to display.
ja: 表示するアーカイブ月数。

en: Amount of recent posts to display.
ja: 表示する最近の投稿の量。

en: An <a href="%s">Extra Theme Layout</a> (select below)
ja: <a href="%s">追加のテーマレイアウト</a> （下記を選択）

en: An Extra Category Layout
ja: 追加のカテゴリレイアウト

en: Animation
ja: アニメーション

en: Any code you place here will appear in body section of all pages of your blog. This is usefull if you need to input a tracking pixel for a state counter such as Google Analytics.
ja: ここに配置したコードは、ブログのすべてのページの本文セクションに表示されます。 Google Analyticsなどの州のカウンタに追跡ピクセルを入力する必要がある場合に便利です。

en: Any code you place here will appear in the head section of every page of your blog. This is useful when you need to add javascript or css to all pages.
ja: ここに配置したコードは、ブログのすべてのページのヘッドセクションに表示されます。これは、すべてのページにJavaScriptまたはCSSを追加する必要がある場合に役立ちます。

en: Any code you place here will be placed at the top of all single posts. This is useful if you are looking to integrating things such as social bookmarking links.
ja: ここに配置したコードはすべて、すべての単一投稿の先頭に配置されます。ソーシャルブックマークリンクなどを統合することを検討している場合、これは役立ちます。

en: App ID
ja: アプリID

en: App Secret
ja: アプリの秘密

en: Archive Heading Text Color
ja: アーカイブの見出しのテキストの色

en: Archives
ja: アーカイブ

en: Ascending
ja: 上昇

en: Aside
ja: さておき

en: Attributes
ja: 属性

en: Audio
ja: オーディオ

en: Audio File Subtitle
ja: オーディオファイルの字幕

en: Audio File Title
ja: オーディオファイルのタイトル

en: Audio File URL
ja: オーディオファイルのURL

en: Audio Format Options
ja: オーディオフォーマットのオプション

en: Author
ja: 著者

en: Author Image URL
ja: 作者画像のURL

en: Authorize
ja: 承認する

en: Authors Page Template Options
ja: 作成者ページのテンプレートオプション

en: Authors to display
ja: 表示する著者

en: Auto
ja: 自動

en: Auto Speed
ja: オートスピード

en: Automattic slider speed (works only if Auto is set to yes)
ja: 自動スライダー速度（[自動]が[はい]に設定されている場合にのみ機能します）

en: Autoplay
ja: 自動再生

en: Autoplay Speed
ja: 自動再生速度

en: Back To Top
ja: トップに戻る

en: Back To Top Button
ja: トップに戻るボタン

en: Background Color
ja: 背景色

en: Background Settings
ja: 背景設定

en: Background color
ja: 背景色

en: Bar Border Radius
ja: バーボーダー半径

en: Bar Counter
ja: バーカウンター

en: Bar Padding
ja: バーパディング

en: Before you can receive product updates, you must first authenticate your Elegant Themes subscription. To do this, you need to enter both your Elegant Themes Username and your Elegant Themes API Key. To locate your API Key, <a href="https://www.elegantthemes.com/members-area/" target="_blank">log in</a> to your Elegant Themes account and navigate to the <strong>Account > API Key</strong> page.
ja: 製品のアップデートを受け取る前に、まずElegant Themesサブスクリプションを認証する必要があります。これを行うには、Elegant Themes UsernameとElegant Themes API Keyの両方を入力する必要があります。 APIキーを探す<a href="https://www.elegantthemes.com/members-area/" target="_blank">に</a>は、Elegant Themesアカウントにログインし、[ <strong>アカウント]> [APIキー]</strong>ページに移動します。

en: Before you can receive product updates, you must first authenticate your Elegant Themes subscription. To do this, you need to enter both your Elegant Themes Username and your Elegant Themes API Key. Your username is the same username you use when logging in to <a href="http://elegantthemes.com/" target="_blank">ElegantThemes.com</a>
ja: 製品のアップデートを受け取る前に、まずElegant Themesサブスクリプションを認証する必要があります。これを行うには、Elegant Themes UsernameとElegant Themes API Keyの両方を入力する必要があります。あなたのユーザ名は<a href="http://elegantthemes.com/" target="_blank">ElegantThemes.com</a>にログインするときに使うのと同じユーザ名です。

en: Below Header
ja: ヘッダーの下

en: Below Post
ja: ポストの下

en: Blog
ja: ブログ

en: Blog Feed Masonry
ja: ブログフィード石積み

en: Blog Feed Page Template Options
ja: ブログフィードページのテンプレートオプション

en: Blog Feed Standard
ja: ブログフィード標準

en: Blog Feed Title
ja: ブログフィードのタイトル

en: Blurb
ja: ぼかし

en: Body
ja: 体

en: Body Font
ja: ボディフォント

en: Body Line Height
ja: ボディラインの高さ

en: Body Link Color
ja: ボディリンクカラー

en: Body Text Color
ja: 本文の色

en: Body Text Size
ja: 本文サイズ

en: Body/Link Font Style
ja: ボディ/リンクフォントスタイル

en: Body/Link Line Height
ja: ボディ/リンクラインの高さ

en: Body/Link Text Size
ja: 本文/リンクの文字サイズ

en: Bold
ja: 大胆な

en: Border
ja: 境界

en: Border Color
ja: ボーダの色

en: Border Radius
ja: 境界半径

en: Border Width
ja: ボーダー幅

en: Bottom
ja: 底

en: Bottom Bar
ja: 下部バー

en: Bottom to Top
ja: 下へ

en: Boxed Layout - Background color
ja: ボックスレイアウト - 背景色

en: Breakdown #
ja: 壊す ＃

en: Breakdown #%d
ja: 内訳＃％d

en: Buffer
ja: バッファ

en: Button Font Style
ja: ボタンのフォントスタイル

en: Button Hover Styles
ja: ボタンホバースタイル

en: Button Styles
ja: ボタンスタイル

en: Buttons
ja: ボタン

en: Buttons Font
ja: Buttonsフォント

en: By default comments are not placed on pages, however, if you would like to allow people to comment on your pages simply enable this option.
ja: ただし、デフォルトではコメントはページに配置されません。ただし、他のユーザーがあなたのページにコメントすることを許可する場合は、このオプションを有効にしてください。

en: By default pages are sorted by name. However if you would rather have them sorted by ID you can adjust this setting.
ja: デフォルトでは、ページは名前順にソートされています。ただし、IDでソートしたい場合は、この設定を調整できます。

en: By default the navigation bar stays on top of the screen at all times. We suggest to disable this option, if you need to use a logo taller than the default one.
ja: デフォルトでは、ナビゲーションバーは常に画面の上に表示されたままです。デフォルトよりも高いロゴを使用する必要がある場合は、このオプションを無効にすることをお勧めします。

en: By default the theme creates a Home link in the default created menu, that when clicked leads back to your blog's homepage. If however, you are using a static homepage and have already created a page called Home to use, this will result in a duplicate link. In this case you should disable this feature to remove the link.
ja: デフォルトでは、テーマはデフォルトの作成メニューにホームリンクを作成します。クリックするとブログのホームページに戻ります。ただし、静的ホームページを使用していて、使用するHomeというページがすでに作成されている場合は、リンクが重複します。この場合、この機能を無効にしてリンクを削除する必要があります。

en: By default the theme creates post titles based on the title of your post and your blog name. If you would like to make your meta title different than your actual post title you can define a custom title for each post using custom fields. This option must be enabled for custom titles to work, and you must choose a custom field name for your title below.
ja: デフォルトでは、テーマは投稿のタイトルとブログの名前に基づいて投稿のタイトルを作成します。メタタイトルを実際の投稿タイトルとは異なるものにしたい場合は、カスタムフィールドを使用して各投稿にカスタムタイトルを定義できます。カスタムタイトルを機能させるには、このオプションを有効にする必要があります。また、タイトルのカスタムフィールド名を選択する必要があります。

en: By default the theme does not add keywords to your header. Most search engines don't use keywords to rank your site anymore, but some people define them anyway just in case. If you want to add meta keywords to your header then enable this option and fill in the custom keywords field below.
ja: デフォルトでは、テーマはヘッダにキーワードを追加しません。ほとんどの検索エンジンはあなたのサイトをランク付けするのにもはやキーワードを使用しません、しかし念のためにとにかく何人かの人々はそれらを定義します。ヘッダにメタキーワードを追加する場合は、このオプションを有効にして下のカスタムキーワードフィールドに入力してください。

en: By default the theme uses a combination of your blog name and your blog description, as defined when you created your blog, to create your homepage titles. However if you want to create a custom title then simply enable this option and fill in the custom title field below.
ja: デフォルトでは、テーマは、ブログの作成時に定義されたブログ名とブログの説明の組み合わせを使用して、ホームページのタイトルを作成します。ただし、カスタムタイトルを作成したい場合は、このオプションを有効にして下のカスタムタイトルフィールドに入力してください。

en: By default the theme uses your blog description, as defined when you created your blog, to fill in the meta description field. If you would like to use a different description then enable this option and fill in the custom description field below.
ja: デフォルトでは、テーマは、ブログの作成時に定義されたブログの説明をメタ説明フィールドに入力するために使用します。別の説明を使用する場合は、このオプションを有効にして下のカスタム説明フィールドに入力してください。

en: CSS Class
ja: CSSクラス

en: Call To Action
ja: アクションの呼び出し

en: Callback function: "%s" doesnt exist
ja: コールバック関数： "％s"は存在しません

en: Canonicalization helps to prevent the indexing of duplicate content by search engines, and as a result, may help avoid duplicate content penalties and pagerank degradation. Some pages may have different URL's all leading to the same place. For example domain.com, domain.com/index.html, and www.domain.com are all different URLs leading to your homepage. From a search engine's perspective these duplicate URLs, which also occur often due to custom permalinks, may be treaded individually instead of as a single destination. Defining a canonical URL tells the search engine which URL you would like to use officially. The theme bases its canonical URLs off your permalinks and the domain name defined in the settings tab of wp-admin.
ja: 正規化は、検索エンジンによる重複コンテンツのインデックス作成を防ぐのに役立ち、その結果、重複コンテンツのペナルティやページランクの低下を防ぐのに役立ちます。一部のページでは、異なるURLがすべて同じ場所につながっている場合があります。たとえば、domain.com、domain.com/index.html、およびwww.domain.comは、すべてホームページにつながるさまざまなURLです。検索エンジンの観点からは、カスタムパーマリンクが原因でも発生することが多いこれらの重複したURLは、単一の送信先としてではなく個別に処理される場合があります。正規のURLを定義すると、検索エンジンにどのURLを正式に使用するかを指示します。テーマはあなたのパーマリンクとwp-adminの設定タブで定義されたドメイン名からその正規のURLを基にしています。

en: Canonicalization helps to prevent the indexing of duplicate content by search engines, and as a result, may help avoid duplicate content penalties and pagerank degradation. Some pages may have different URLs all leading to the same place. For example domain.com, domain.com/index.html, and www.domain.com are all different URLs leading to your homepage. From a search engine's perspective these duplicate URLs, which also occur often due to custom permalinks, may be treaded individually instead of as a single destination. Defining a canonical URL tells the search engine which URL you would like to use officially. The theme bases its canonical URLs off your permalinks and the domain name defined in the settings tab of wp-admin.
ja: 正規化は、検索エンジンによる重複コンテンツのインデックス作成を防ぐのに役立ち、その結果、重複コンテンツのペナルティやページランクの低下を防ぐのに役立ちます。いくつかのページはすべて同じ場所につながっている異なるURLを持つかもしれません。たとえば、domain.com、domain.com/index.html、およびwww.domain.comは、すべてホームページにつながるさまざまなURLです。検索エンジンの観点からは、カスタムパーマリンクが原因でも発生することが多いこれらの重複したURLは、単一の送信先としてではなく個別に処理される場合があります。正規のURLを定義すると、検索エンジンにどのURLを正式に使用するかを指示します。テーマはあなたのパーマリンクとwp-adminの設定タブで定義されたドメイン名からその正規のURLを基にしています。

en: Captcha Font Size
ja: Captchaフォントサイズ

en: Captcha Font Style
ja: Captchaフォントスタイル

en: Caption
ja: キャプション

en: Caption Background Color
ja: キャプションの背景色

en: Caption Font Size
ja: キャプションのフォントサイズ

en: Caption Font Style
ja: キャプションフォントスタイル

en: Caption goes here
ja: キャプションはここに行きます

en: Caption title goes here
ja: キャプションのタイトルはこちら

en: Categories
ja: カテゴリー

en: Categories:
ja: カテゴリー：

en: Category
ja: カテゴリー

en: Category Builder
ja: カテゴリービルダー

en: Centered
ja: 中央揃え

en: Change Your API Key
ja: APIキーを変更する

en: Channel Name
ja: チャンネル名

en: Chat
ja: チャット

en: Check and sort the sitemap sections you would like to be displayed.
ja: 表示したいサイトマップセクションを確認して並べ替えます。

en: Check this box if you want to display meta descriptions on category/archive pages. The description is based off the category description you choose when creating/edit your category in wp-admin.
ja: カテゴリ/アーカイブページにメタ説明を表示する場合は、このボックスをオンにします。説明は、wp-adminでカテゴリを作成または編集するときに選択したカテゴリの説明に基づいています。

en: Choose Categories.
ja: カテゴリを選択してください。

en: Choose From the Most Used Skills
ja: 最もよく使われるスキルから選ぶ

en: Choose Sidebar/Widget Area
ja: サイドバー/ウィジェットエリアを選択

en: Choose a category.
ja: カテゴリを選択。

en: Choose a heading style.
ja: 見出しスタイルを選択してください。

en: Choose a sort method.
ja: ソート方法を選択してください。

en: Choose a sort order.
ja: ソート順を選択してください。

en: Choose an Image
ja: 画像を選択

en: Choose button color
ja: ボタンの色を選ぶ

en: Choose button type
ja: ボタンの種類を選択

en: Choose categories.
ja: カテゴリを選択してください。

en: Choose title autogeneration method
ja: タイトル自動生成方法を選択

en: Choose whether standard or masonry display style for archive pages for tags, author posts, search results.
ja: タグ、作者の投稿、検索結果のアーカイブページの標準表示スタイルまたは石積み表示スタイルを選択します。

en: Choose which items to display in the postinfo section
ja: postinfoセクションに表示する項目を選択してください

en: Choose yes if you want for automatic slider animation
ja: 自動スライダーアニメーションが必要な場合は[はい]を選択

en: Circle Counter
ja: サークルカウンター

en: Click here to learn more
ja: 詳しくはここをクリック

en: Closed Title Font Style
ja: クローズドタイトルのフォントスタイル

en: Code Integration
ja: コード統合

en: Color
ja: 色

en: Column Layout
ja: 列レイアウト

en: Comments
ja: コメント

en: Consumer Key
ja: 消費者キー

en: Consumer Key:
ja: 消費者キー：

en: Consumer Secret
ja: 消費者の秘密

en: Consumer Secret:
ja: 消費者の秘密：

en: Contact Form
ja: お問い合わせフォーム

en: Contact Form Map
ja: お問い合わせフォームマップ

en: Contact Form Title
ja: お問い合わせフォームのタイトル

en: Contact Page Template Options
ja: 連絡先ページのテンプレートオプション

en: Content
ja: コンテンツ

en: Content Font Size
ja: コンテンツのフォントサイズ

en: Content Font Style
ja: コンテンツフォントスタイル

en: Content goes here
ja: 内容はこちら

en: Content text or html
ja: コンテンツテキストまたはHTML

en: Countdown
ja: カウントダウン

en: Current Category / Tag / Taxonomy
ja: 現在のカテゴリ/タグ/分類

en: Current Color
ja: 現在の色

en: Currently viewing archives from %1$s
ja: 現在％1 $ sのアーカイブを閲覧中

en: Custom CSS
ja: カスタムCSS

en: Custom Title
ja: カスタムタイトル

en: Custom field Name to be used for description
ja: 説明に使用するカスタムフィールド名

en: Custom field Name to be used for keywords
ja: キーワードに使用するカスタムフィールド名

en: Custom field Name to be used for title
ja: タイトルに使用するカスタムフィールドの名前

en: Dashed
ja: ダッシュ

en: Date
ja: 日付

en: Date Format
ja: 日付フォーマット

en: Date format
ja: 日付フォーマット

en: Default
ja: デフォルト

en: Default (%s)
ja: デフォルト（％s）

en: Default Category
ja: デフォルトのカテゴリ

en: Default Post Format
ja: デフォルトの投稿フォーマット

en: Define a character to separate BlogName and Post title
ja: BlogNameとPostのタイトルを区切る文字を定義します

en: Delicious
ja: おいしい

en: Descending
ja: 降順

en: Designed by %1$s | Powered by %2$s
ja: ％1 $ sによって設計されています。 ％2 $ sによって供給

en: Details Font Style
ja: 詳細フォントスタイル

en: Deviantart
ja: デビアントアート

en: Disable this option to remove Google Maps API script from your page. Note: Modules which relies to Google Maps API script such as Maps and Fullwidth Maps are still loaded, but will not work unless you manually add Google Maps API script.
ja: ページからGoogle Maps APIスクリプトを削除するには、このオプションを無効にします。注：MapsやFullwidth MapsなどのGoogle Maps APIスクリプトに依存するモジュールはまだロードされていますが、手動でGoogle Maps APIスクリプトを追加しない限り機能しません。

en: Disable this option to remove the Google Fonts from your Divi Builder Pages.
ja: Divi BuilderのページからGoogleフォントを削除するには、このオプションを無効にします。

en: Disable top tier dropdown menu links
ja: 最上位層のドロップダウンメニューリンクを無効にする

en: Disabled
ja: 無効

en: Disabling this option will remove the body code below from your blog. This allows you to remove the code while saving it for later use.
ja: このオプションを無効にすると、ブログから以下のボディコードが削除されます。これにより、後で使用するために保存しながらコードを削除できます。

en: Disabling this option will remove the header code below from your blog. This allows you to remove the code while saving it for later use.
ja: このオプションを無効にすると、ブログから以下のヘッダーコードが削除されます。これにより、後で使用するために保存しながらコードを削除できます。

en: Disabling this option will remove the single bottom code below from your blog. This allows you to remove the code while saving it for later use.
ja: このオプションを無効にすると、ブログから下の下の1つのコードが削除されます。これにより、後で使用するために保存しながらコードを削除できます。

en: Disabling this option will remove the single top code below from your blog. This allows you to remove the code while saving it for later use.
ja: このオプションを無効にすると、ブログから以下の上位の1つのコードが削除されます。これにより、後で使用するために保存しながらコードを削除できます。

en: Display # of Tweets:
ja: ツイート数を表示：

en: Display Featured Posts Only
ja: 注目の投稿のみを表示

en: Display Home link
ja: ホームリンクを表示

en: Display Style
ja: 表示スタイル

en: Display a list of authors.
ja: 著者のリストを表示します。

en: Display a login form.
ja: ログインフォームを表示します。

en: Display ads.
ja: 広告を表示します。

en: Display comment date?
ja: コメントの日付を表示しますか？

en: Display method
ja: 表示方法

en: Display post categories?
ja: 投稿カテゴリを表示しますか？

en: Display post count
ja: 投稿数を表示

en: Display post date?
ja: 投稿日を表示しますか？

en: Display post thumbnail?
ja: 投稿のサムネイルを表示しますか？

en: Display the post's exceprt or full content. If full content, then it will truncate to the more tag if used.
ja: 投稿の例外または全内容を表示します。フルコンテンツの場合は、moreタグを使用すると切り捨てられます。

en: Display your follower counts from top social networks
ja: トップソーシャルネットワークからあなたのフォロワー数を表示します

en: Display your recent tweets.
ja: 最近のツイートを表示します。

en: Divi Library
ja: ディビ図書館

en: Divider
ja: 仕切り

en: Divider Height
ja: 仕切りの高さ

en: Divider Position
ja: 仕切り位置

en: Divider Style
ja: 仕切りスタイル

en: Divider Weight
ja: 仕切り重量

en: Do not display posts that have been displayed on previous modules.
ja: 以前のモジュールに表示された投稿を表示しません。

en: Don't Show Author
ja: 作者を表示しない

en: Don't Show Categories
ja: カテゴリを表示しない

en: Don't Show Comment Count
ja: コメント数を表示しない

en: Don't Show Date
ja: 日付を表示しない

en: Don't Show Featured Image
ja: 注目の画像を表示しない

en: Don't Show Ratings
ja: 評価を表示しない

en: Dotted
ja: 点在

en: Double
ja: ダブル

en: Drag the marker and the address will be updated automatically. Change the zoom and the zoom level will be saved as well.
ja: マーカーをドラッグすると住所が自動的に更新されます。ズームを変更すると、ズームレベルも保存されます。

en: Dribbble
ja: ドリブル

en: Dribbble Profile Url
ja: ドリブルプロファイルのURL

en: Dropdown Menu Animation
ja: ドロップダウンメニューのアニメーション

en: Dropdown Menu Background Color
ja: ドロップダウンメニューの背景色

en: Dropdown Menu Hover/Active Link Color
ja: ドロップダウンメニューホバー/アクティブリンクの色

en: Dropdown Menu Line Color
ja: ドロップダウンメニューの線の色

en: Dropdown Menu Text Color
ja: ドロップダウンメニューのテキストの色

en: Edit Category Layout
ja: カテゴリレイアウトの編集

en: Edit Default Layout
ja: デフォルトレイアウトの編集

en: Edit Home Layout
ja: ホームレイアウトを編集

en: Edit Layout
ja: レイアウト編集

en: Edit Project
ja: プロジェクトを編集

en: Edit Skill
ja: スキルを編集

en: Effect
ja: 効果

en: Elements
ja: 要素

en: Email
ja: Eメール

en: Email field cannot be empty.
ja: 電子メールフィールドは空にできません。

en: Enable Above Footer - Ad
ja: 上のフッターを有効にする - 広告

en: Enable Autoplay
ja: 自動再生を有効にする

en: Enable Below Header - Ad
ja: 下ヘッダーを有効にする - 広告

en: Enable Boxed Layout
ja: ボックスレイアウトを有効にする

en: Enable Header Ad
ja: ヘッダー広告を有効にする

en: Enable Responsive Adsense Ad
ja: レスポンシブAdSense広告を有効にする

en: Enable Single Post - Above Post - Ad
ja: 単一の投稿を有効にする - 投稿の上に - 広告

en: Enable Single Post - Below Post - Ad
ja: 単一の投稿を有効にする - 投稿の下に - 広告

en: Enable body code
ja: ボディコードを有効にする

en: Enable canonical URL's
ja: 正規のURLを有効にする

en: Enable custom description
ja: カスタム説明を有効にする

en: Enable custom keywords
ja: カスタムキーワードを有効にする

en: Enable custom title
ja: カスタムタイトルを有効にする

en: Enable custom titles
ja: カスタムタイトルを有効にする

en: Enable header code
ja: ヘッダーコードを有効にする

en: Enable meta description
ja: メタ説明を有効にする

en: Enable meta descriptions
ja: メタ説明を有効にする

en: Enable meta keywords
ja: メタキーワードを有効にする

en: Enable single bottom code
ja: シングルボトムコードを有効にする

en: Enable single top code
ja: シングルトップコードを有効にする

en: Enable this option to display Back To Top Button while scrolling
ja: スクロール中に[トップに戻る]ボタンを表示するには、このオプションを有効にします。

en: Enable this option to get the smooth scrolling effect with mouse wheel
ja: このオプションを有効にすると、マウスホイールで滑らかなスクロール効果が得られます。

en: Enable this option to make shortcodes respond to various screen sizes
ja: ショートコードをさまざまな画面サイズに対応させるには、このオプションを有効にします。

en: Enabled
ja: 有効

en: Enabled?
ja: 有効にしますか？

en: Enabling this option will display an ad above the footer. If enabled you must fill in the banner image and destination url below.
ja: このオプションを有効にすると、フッターの上に広告が表示されます。有効にした場合は、バナー画像とリンク先を下記に記入する必要があります。

en: Enabling this option will display an ad below the header. If enabled you must fill in the banner image and destination url below.
ja: このオプションを有効にすると、ヘッダーの下に広告が表示されます。有効にした場合は、バナー画像とリンク先を下記に記入する必要があります。

en: Enabling this option will display an ad in the header. If enabled you must fill in the banner image and destination url below.
ja: このオプションを有効にすると、ヘッダーに広告が表示されます。有効にした場合は、バナー画像とリンク先を下記に記入する必要があります。

en: Enabling this option will display an ad on the bottom of your post pages below the single post content. If enabled you must fill in the banner image and destination url below.
ja: このオプションを有効にすると、単一の投稿コンテンツの下の投稿ページの下部に広告が表示されます。有効にした場合は、バナー画像とリンク先を下記に記入する必要があります。

en: Enabling this option will display an ad on the top of your post pages above the single post content. If enabled you must fill in the banner image and destination url below.
ja: このオプションを有効にすると、単一の投稿コンテンツの上の投稿ページの上部に広告が表示されます。有効にした場合は、バナー画像とリンク先を下記に記入する必要があります。

en: Enqueue Google Maps Script
ja: Googleマップスクリプトのエンキュー

en: Enter an optional CSS ID to be used for this module. An ID can be used to create custom CSS styling, or to create links to particular sections of your page.
ja: このモジュールに使用されるオプションのCSS IDを入力します。 IDを使用して、カスタムCSSスタイルを作成したり、ページの特定のセクションへのリンクを作成したりできます。

en: Enter optional CSS classes to be used for this module. A CSS class can be used to create custom CSS styling. You can add multiple classes, separated with a space.
ja: このモジュールに使用されるオプションのCSSクラスを入力します。 CSSクラスを使用してカスタムCSSスタイルを作成できます。スペースで区切って複数のクラスを追加できます。

en: Enter the App ID
ja: アプリIDを入力してください

en: Enter the App Secret
ja: アプリの秘密を入力

en: Enter the URL of your Dribbble Profile.
ja: ドリブルプロファイルのURLを入力します。

en: Enter the URL of your Facebook Profile.
ja: あなたのFacebookプロフィールのURLを入力してください。

en: Enter the URL of your Google+ Profile.
ja: Google+プロフィールのURLを入力してください。

en: Enter the URL of your Instagram Profile.
ja: あなたのInstagramプロフィールのURLを入力してください。

en: Enter the URL of your Pinterest Profile.
ja: あなたのPinterestプロフィールのURLを入力してください。

en: Enter the URL of your RSS feed.
ja: RSSフィードのURLを入力してください。

en: Enter the URL of your Stumbleupon Profile.
ja: StumbleUponプロファイルのURLを入力してください。

en: Enter the URL of your Tumblr Profile.
ja: TumblrのプロフィールのURLを入力してください。

en: Enter the URL of your Twitter Profile.
ja: あなたのTwitterプロフィールのURLを入力してください。

en: Enter the URL of your Youtube Profile.
ja: YouTubeプロフィールのURLを入力してください。

en: Every 1 Day
ja: 1日ごと

en: Every 12 Hours
ja: 12時間ごと

en: Every 3 Days
ja: 3日ごと

en: Every 3 Hours
ja: 3時間ごと

en: Every 7 Days
ja: 7日ごと

en: Every Hour
ja: 毎時

en: Exclude
ja: 除外する

en: Exclude categories from the navigation bar
ja: ナビゲーションバーからカテゴリを除外する

en: Exclude pages from the navigation bar
ja: ナビゲーションバーからページを除外する

en: Extra - Ads
ja: エクストラ - 広告

en: Extra - Authors
ja: エクストラ - 著者

en: Extra - Layout
ja: エクストラ - レイアウト

en: Extra - Login
ja: エクストラ - ログイン

en: Extra - Recent Comments
ja: 追加 - 最近のコメント

en: Extra - Recent Posts
ja: Extra  - 最近の投稿

en: Extra - Recent Reviews
ja: Extra  - 最近のレビュー

en: Extra - Recent Tweets
ja: Extra  - 最近のツイート

en: Extra - Recent Videos
ja: Extra  - 最近のビデオ

en: Extra - Social Network Followers
ja: エクストラ - ソーシャルネットワークフォロワー

en: Extra Category Layout
ja: 追加のカテゴリレイアウト

en: Extra Customizer Settings
ja: 追加カスタマイザ設定

en: Extra Mega Menu
ja: 追加メガメニュー

en: Extra Settings
ja: 追加設定

en: Extra uses uncombined and unminified CSS files because "SCRIPT_DEBUG" constant on wp-config.php has been set to "true". Other plugin can enforce Extra to use uncombined and unminified CSS files by filtering "et_load_unminified_styles" filter as well.
ja: wp-config.phpの "SCRIPT_DEBUG"定数が "true"に設定されているため、Extraは結合されていない、縮小されていないCSSファイルを使用します。他のプラグインは、 "et_load_unminified_styles"フィルタをフィルタリングすることによって、結合されていないCSSファイルと未圧縮のCSSファイルを使用するようにExtraを強制することができます。

en: Extra uses uncombined and unminified javascript files because "SCRIPT_DEBUG" constant on wp-config.php has been set to "true". Other plugin can enforce Extra to use uncombined and unminified javascript files by filtering "et_load_unminified_scripts" filter as well.
ja: wp-config.phpの "SCRIPT_DEBUG"定数が "true"に設定されているため、Extraは結合されていない、縮小されていないJavaScriptファイルを使用します。他のプラグインは、 "et_load_unminified_scripts"フィルタをフィルタリングすることによって、結合されていない、縮小されていないJavaScriptファイルを使用するようにExtraを強制することができます。

en: Facebook
ja: フェイスブック

en: Facebook Profile Url
ja: FacebookのプロフィールURL

en: Fade In
ja: フェードイン

en: Fade In From Bottom
ja: 下からフェードイン

en: Fade In From Left
ja: 左からフェードイン

en: Fade In From Right
ja: 右からフェードイン

en: Fade In From Top
ja: 上からフェードイン

en: Favicon
ja: ファビコン

en: Favorite
ja: 好きな

en: Featured
ja: おすすめ

en: Featured Post
ja: 注目のポスト

en: Featured Posts Slider
ja: 注目の投稿スライダー

en: Filter Font Size
ja: フォントサイズをフィルタする

en: Filter Font Style
ja: フォントスタイルのフィルタ

en: Filterable Portfolio
ja: フィルター可能なポートフォリオ

en: Find
ja: 見つける

en: Fixed Navigation Bar
ja: 固定ナビゲーションバー

en: Fixed Navigation Settings
ja: 固定ナビゲーション設定

en: Flip In Horizontally
ja: 水平に反転

en: Flip In Vertically
ja: 垂直に反転

en: Follow @%s
ja: フォロー@％s

en: Follow Font & Icon Size
ja: フォントとアイコンのサイズに従う

en: Follow Us
ja: フォローする

en: Font
ja: フォント

en: Font Style
ja: フォントスタイル

en: Footer
ja: フッター

en: Footer Credit Font Style
ja: フッタークレジットフォントスタイル

en: Footer Credit Text Color
ja: フッタークレジットテキストの色

en: Footer Credit Text Size
ja: フッタークレジットのテキストサイズ

en: Footer Elements
ja: フッター要素

en: Footer Menu
ja: フッターメニュー

en: Footer Menu Active Link Color
ja: フッターメニューのアクティブリンクの色

en: Footer Menu Font Style
ja: フッターメニューのフォントスタイル

en: Footer Menu Letter Spacing
ja: フッターメニューの文字間隔

en: Footer Menu Link Color
ja: フッターメニューのリンクの色

en: Footer Menu Text Size
ja: フッターメニューの文字サイズ

en: Footer Settings
ja: フッター設定

en: Footer Sidebar
ja: フッターサイドバー

en: Footer Sidebar Left
ja: フッターサイドバー左

en: Footer Sidebar Middle
ja: フッターサイドバー中央

en: Footer Sidebar Middle Left
ja: フッタサイドバー中央左

en: Footer Sidebar Middle Right
ja: フッタサイドバー中央右

en: Footer Sidebar Right
ja: フッターサイドバー右

en: Form submission error, please refresh and try again.
ja: フォーム送信エラーです。更新してもう一度やり直してください。

en: Format
ja: フォーマット

en: Front page displays
ja: フロントページの表示

en: Fullwidth Slider
ja: 全幅スライダ

en: Gallery
ja: ギャラリー

en: Gallery Format Options
ja: ギャラリーフォーマットのオプション

en: General
ja: 全般

en: General Settings
ja: 一般設定

en: Global Accent Color
ja: グローバルアクセントカラー

en: Google API Key
ja: Google APIキー

en: Google API key. You can find all the info on how to obtain one here: %s
ja: Google APIキー入手方法に関するすべての情報はここで見つけることができます：％s

en: Google Fonts subsets
ja: Google Fontsサブセット

en: Google+ Profile Url
ja: Google+プロフィールのURL

en: Google+ User Id
ja: Google+ユーザーID

en: Groove
ja: 溝

en: Header
ja: ヘッダ

en: Header & Navigation Settings
ja: ヘッダーとナビゲーション設定

en: Header Elements Settings
ja: ヘッダ要素の設定

en: Header Font Size
ja: ヘッダフォントサイズ

en: Header Font Style
ja: ヘッダフォントスタイル

en: Header Format Settings
ja: ヘッダフォーマット設定

en: Header Text
ja: ヘッダーテキスト

en: Header Text Color
ja: ヘッダーテキストの色

en: Heading Font
ja: 見出しフォント

en: Heading Font Style
ja: 見出しフォントスタイル

en: Heading Line Height
ja: 見出し行の高さ

en: Heading Style
ja: 見出しスタイル

en: Heading Text Color
ja: 見出しのテキストの色

en: Heading Text Size
ja: 見出しのテキストサイズ

en: Help
ja: 助けて

en: Here you can add custom css to override or extend default styles.
ja: ここで、デフォルトのスタイルを上書きまたは拡張するためのカスタムCSSを追加できます。

en: Here you can change Global Accent Color that is used on all pages of your site.
ja: ここであなたのサイトのすべてのページで使われているグローバルアクセントカラーを変更することができます。

en: Here you can change which character separates your blog title and index page name when using autogenerated post titles. Common values are | or -
ja: ここでは、自動生成された投稿タイトルを使用するときに、ブログのタイトルとインデックスページ名を区切る文字を変更できます。一般的な値は次のとおりです。または -

en: Here you can change which character separates your blog title and post name when using autogenerated post titles. Common values are | or -
ja: ここでは、自動生成された投稿タイトルを使用しているときに、ブログのタイトルと投稿名を区切る文字を変更できます。一般的な値は次のとおりです。または -

en: Here you can choose how your titles on index pages are generated. You can change which order your blog name and index title are displayed, or you can remove the blog name from the title completely.
ja: ここでは、インデックスページのタイトルの生成方法を選択できます。ブログの名前とインデックスのタイトルの表示順序を変更することも、タイトルからブログの名前を完全に削除することもできます。

en: Here you can choose the default Sidebar/Widget Area for WooCommerce pages.
ja: ここでは、WooCommerceページのデフォルトのサイドバー/ウィジェットエリアを選択できます。

en: Here you can choose the default Sidebar/Widget Area.
ja: ここではデフォルトのサイドバー/ウィジェットエリアを選択できます。

en: Here you can choose the default location of the Sidebar for WooCommerce pages.
ja: ここで、WooCommerceページのサイドバーのデフォルトの場所を選択できます。

en: Here you can choose the default location of the Sidebar.
ja: ここでサイドバーのデフォルトの場所を選択できます。

en: Here you can choose the refresh period used for the social network follower counts widget.
ja: ここでは、ソーシャルネットワークフォロワーカウントウィジェットに使用される更新期間を選択できます。

en: Here you can choose to display the Dribbble Icon on your homepage.
ja: ここであなたはあなたのホームページにドリブルアイコンを表示することを選択できます。

en: Here you can choose to display the Facebook Icon on your homepage.
ja: ここであなたはあなたのホームページにFacebookアイコンを表示することを選択できます。

en: Here you can choose to display the Google+ Icon on your homepage.
ja: ここであなたはあなたのホームページにGoogle+アイコンを表示することを選択できます。

en: Here you can choose to display the Instagram Icon on your homepage.
ja: ここであなたはあなたのホームページにInstagramのアイコンを表示することを選択できます。

en: Here you can choose to display the Pinterest Icon on your homepage.
ja: ここであなたのホームページにPinterestアイコンを表示することを選択できます。

en: Here you can choose to display the RSS Icon.
ja: ここでRSSアイコンを表示することを選択できます。

en: Here you can choose to display the Stumbleupon Icon on your homepage.
ja: ここであなたはあなたのホームページにStumbleuponアイコンを表示することを選択できます。

en: Here you can choose to display the Tumblr Icon on your homepage.
ja: ここであなたのホームページにTumblrアイコンを表示することを選択できます。

en: Here you can choose to display the Twitter Icon.
ja: ここであなたはTwitterアイコンを表示することを選択できます。

en: Here you can choose to display the Youtube Icon on your homepage.
ja: ここであなたのホームページにYoutubeアイコンを表示することを選択できます。

en: Here you can choose to remove certain categories from the navigation menu. All categories marked with an X will not appear in your navigation bar.
ja: ここでは、ナビゲーションメニューから特定のカテゴリを削除することを選択できます。 Xのマークが付いたカテゴリはすべてナビゲーションバーに表示されません。

en: Here you can choose to remove certain pages from the navigation menu. All pages marked with an X will not appear in your navigation bar.
ja: ここでは、ナビゲーションメニューから特定のページを削除することを選択できます。 Xマークの付いたページはすべてナビゲーションバーに表示されません。

en: Here you can choose to reverse the order that your categories links are displayed. You can choose between ascending and descending.
ja: ここでは、カテゴリリンクが表示される順序を逆にすることを選択できます。昇順と降順から選択できます。

en: Here you can choose to reverse the order that your pages links are displayed. You can choose between ascending and descending.
ja: ここでは、ページリンクが表示される順序を逆にすることを選択できます。昇順と降順から選択できます。

en: Here you can choose to sort your pages links.
ja: ここであなたはあなたのページのリンクをソートすることを選ぶことができます。

en: Here you can choose which items appear in the postinfo section on archive pages. This is the area, usually below the post title, which displays basic information about your post. The highlighted itmes shown below will appear.
ja: ここでは、アーカイブページのpostinfoセクションに表示される項目を選択できます。これは通常あなたの投稿に関する基本的な情報を表示する投稿タイトルの下の領域です。下記の強調表示されたテーマが表示されます。

en: Here you can choose which items appear in the postinfo section on single post pages. This is the area, usually below the post title, which displays basic information about your post. The highlighted itmes shown below will appear.
ja: ここで、単一の投稿ページのpostinfoセクションに表示する項目を選択できます。これは通常あなたの投稿に関する基本的な情報を表示する投稿タイトルの下の領域です。下記の強調表示されたテーマが表示されます。

en: Here you can choose which sharing icons/options to display. All options marked with an X will not appear.
ja: ここで表示する共有アイコン/オプションを選択できます。 Xのマークが付いたオプションはすべて表示されません。

en: Here you can define whether to show "read more" link after the excerpts or not.
ja: ここでは、抜粋の後に「続きを読む」リンクを表示するかどうかを定義できます。

en: Here you can designate how many WooCommerce products are displayed on the archive page. This option works independently from the Settings > Reading options in wp-admin.
ja: ここでは、アーカイブページに表示されるWooCommerce商品の数を指定できます。このオプションはwp-adminのSettings> Readingオプションとは独立して機能します。

en: Here you can designate how many recent articles are displayed on the Archive pages. This option works independently from the Settings > Reading options in wp-admin.
ja: アーカイブページに最近の記事をいくつ表示するかを指定できます。このオプションはwp-adminのSettings> Readingオプションとは独立して機能します。

en: Here you can designate how many recent articles are displayed on the Category page. This option works independently from the Settings > Reading options in wp-admin.
ja: ここでは、カテゴリページに最近の記事をいくつ表示するかを指定できます。このオプションはwp-adminのSettings> Readingオプションとは独立して機能します。

en: Here you can designate how many recent articles are displayed on the Search results pages. This option works independently from the Settings > Reading options in wp-admin.
ja: ここで、検索結果ページに表示される最近の記事の数を指定できます。このオプションはwp-adminのSettings> Readingオプションとは独立して機能します。

en: Here you can designate how many recent articles are displayed on the Tag pages. This option works independently from the Settings > Reading options in wp-admin.
ja: ここでタグページに最近の記事をいくつ表示するかを指定できます。このオプションはwp-adminのSettings> Readingオプションとは独立して機能します。

en: Here you can provide destination url
ja: ここであなたは目的地URLを提供することができます

en: Here you can provide image url
ja: ここで画像のURLを入力できます

en: Hex Value
ja: 16進値

en: Hide Author Box
ja: 著者ボックスを隠す

en: Hide Featured Image on Post
ja: 投稿画像を非表示にする

en: Hide Logo Image
ja: ロゴ画像を隠す

en: Hide Navigation Until Scroll
ja: スクロールするまでナビゲーションを隠す

en: Hide Post Rating
ja: 投稿評価を隠す

en: Hide Project Categories
ja: プロジェクトカテゴリを隠す

en: Hide Project Titles
ja: プロジェクトタイトルを隠す

en: Hide Related Posts
ja: 関連記事を隠す

en: Hide Title &amp; Meta on Post
ja: 投稿のタイトルとメタを隠す

en: Hide empty categories
ja: 空のカテゴリを隠す

en: Highest Rated
ja: 最高評価

en: Home
ja: ホーム

en: Homepage
ja: ホームページ

en: Homepage Basic
ja: ホームページ基本

en: Homepage SEO
ja: ホームページSEO

en: Homepage custom title (if enabled)
ja: ホームページのカスタムタイトル（有効な場合）

en: Homepage meta description (if enabled)
ja: ホームページのメタ説明（有効な場合）

en: Homepage meta keywords (if enabled)
ja: ホームページのメタキーワード（有効な場合）

en: Hover Overlay Color
ja: ホバーオーバーレイカラー

en: Hover Overlay Icon Color
ja: ホバーオーバーレイアイコンの色

en: Hover Overlay Icon Picker
ja: ホバーオーバーレイアイコンピッカー

en: Hover/Active Link Color
ja: ホバー/アクティブリンクの色

en: Icon
ja: アイコン

en: If custom titles are disabled, choose autogeneration method
ja: カスタムタイトルが無効になっている場合は、自動生成方法を選択してください

en: If you are not using cutsom post titles you can still have control over how your titles are generated. Here you can choose which order you would like your post title and blog name to be displayed, or you can remove the blog name from the title completely.
ja: カットソーポストタイトルを使用していない場合でも、タイトルの生成方法を制御できます。ここでは、投稿のタイトルとブログの名前を表示する順序を選択することも、タイトルからブログの名前を完全に削除することもできます。

en: If you are not using cutsom post titles you can still have control over hw your titles are generated. Here you can choose which order you would like your post title and blog name to be displayed, or you can remove the blog name from the title completely.
ja: カットソーポストのタイトルを使用していない場合でも、タイトルの生成方法を管理できます。ここでは、投稿のタイトルとブログの名前を表示する順序を選択することも、タイトルからブログの名前を完全に削除することもできます。

en: If you have enabled custom titles you can add your custom title here. Whatever you type here will be placed between the < title >< /title > tags in header.php
ja: カスタムタイトルを有効にしている場合は、ここでカスタムタイトルを追加できます。ここに入力したものはすべてheader.phpの<title> </ title>タグの間に配置されます。

en: If you have enabled meta descriptions you can add your custom description here.
ja: メタディスクリプションを有効にしている場合は、ここにカスタムディスクリプションを追加できます。

en: If you have enabled meta keywords you can add your custom keywords here. Keywords should be separated by comas. For example: wordpress,themes,templates,elegant
ja: メタキーワードを有効にしている場合は、ここにカスタムキーワードを追加できます。キーワードはカンマで区切る必要があります。例：ワードプレス、テーマ、テンプレート、エレガント

en: If you would like categories to be displayed in your navigationbar that don't have any posts in them then disable this option. By default empty categories are hidden
ja: 投稿が表示されていないカテゴリをナビゲーションバーに表示する場合は、このオプションを無効にします。デフォルトでは空のカテゴリは隠されています

en: If you would like to add a meta description to your post you can do so using custom fields. This option must be enabled for descriptions to be displayed on post pages. You can add your meta description using custom fields based off the custom field name you define below.
ja: 投稿にメタデータを追加したい場合は、カスタムフィールドを使用してください。説明を投稿ページに表示するには、このオプションを有効にする必要があります。以下で定義したカスタムフィールド名に基づいてカスタムフィールドを使用してメタ説明を追加できます。

en: If you would like to add meta keywords to your post you can do so using custom fields. This option must be enabled for keywords to be displayed on post pages. You can add your meta keywords using custom fields based off the custom field name you define below.
ja: 投稿にメタキーワードを追加したい場合は、カスタムフィールドを使用して追加できます。投稿ページにキーワードを表示するには、このオプションを有効にする必要があります。以下で定義したカスタムフィールド名に基づいてカスタムフィールドを使用してメタキーワードを追加できます。

en: If you would like to remove the dropdown menus from the categories navigation bar disable this feature.
ja: カテゴリナビゲーションバーからドロップダウンメニューを削除したい場合は、この機能を無効にしてください。

en: If you would like to remove the dropdown menus from the pages navigation bar disable this feature.
ja: ページナビゲーションバーからドロップダウンメニューを削除したい場合は、この機能を無効にしてください。

en: If you would like to use your own custom favicon image click the Upload Image button.
ja: あなたがあなた自身のカスタムfavicon画像を使用したいならば、Upload Imageボタンをクリックしてください。

en: If you would like to use your own custom logo image click the Upload Image button.
ja: 独自のカスタムロゴ画像を使用したい場合は、[画像のアップロード]ボタンをクリックしてください。

en: Ignore Displayed Posts
ja: 表示された投稿を無視する

en: Image
ja: 画像

en: Image Alt Text
ja: 画像の代替テキスト

en: Image Alt Text:
ja: 画像の代替テキスト：

en: Image Height
ja: 画像の高さ

en: Image URL
ja: 画像のURL

en: Image Url
ja: 画像のURL

en: Image Url:
ja: 画像のURL：

en: Image Width
ja: 画像の幅

en: Image doesn't exist
ja: 画像が存在しません

en: In some cases users will want to create parent categories or links as placeholders to hold a list of child links or categories. In this case it is not desirable to have the parent links lead anywhere, but instead merely serve an organizational function. Enabling this options will remove the links from all parent pages/categories so that they don't lead anywhere when clicked.
ja: 場合によっては、子のリンクまたはカテゴリのリストを保持するためのプレースホルダとして、親カテゴリまたはリンクを作成したいことがあります。この場合、親リンクをどこかにつなげることは望ましくありませんが、代わりに単に組織の機能を果たすだけです。このオプションを有効にすると、すべての親ページ/カテゴリからリンクが削除され、クリックしたときにリンクがどこにも表示されなくなります。

en: Inactive Footer Sidebar
ja: 非アクティブフッターサイドバー

en: Inactive Tab Background Color
ja: 非アクティブタブの背景色

en: Index Page SEO
ja: 索引ページSEO

en: Input Field Padding
ja: 入力フィールドのパディング

en: Input Font Size
ja: 入力フォントサイズ

en: Input Font Style
ja: 入力フォントスタイル

en: Input adsense code
ja: 入力アドセンスコード

en: Input advertisement destination url
ja: 広告掲載先URLを入力してください

en: Input advertisement image
ja: 入力広告画像

en: Inset
ja: インセット

en: Instagram
ja: インスタグラム

en: Instagram Profile Url
ja: InstagramプロフィールUrl

en: Invalid post
ja: 無効な投稿

en: Italic
ja: イタリック

en: Join Now
ja: 今すぐ参加

en: Latest
ja: 最新

en: Layout
ja: レイアウト

en: Layout Settings
ja: レイアウト設定

en: Layout Usage
ja: レイアウトの使い方

en: Leave a Reply to %s
ja: ％sに返信を残す

en: Leave a reply
ja: 返事を残す

en: Left
ja: 左

en: Left to Right
ja: 左から右へ

en: Left/Right
ja: 左右

en: Left/Right or Centered?
ja: 左/右または中央？

en: Length of the title need to be limited to prevent inappropriate caption height in narrow column
ja: 狭い列で不適切なキャプションの高さを防ぐためにタイトルの長さを制限する必要があります

en: Letter Spacing
ja: 文字間隔

en: Limit
ja: 限定

en: Link
ja: リンク

en: Link Format Options
ja: リンクフォーマットオプション

en: Link Title
ja: リンクのタイトル

en: Link URL
ja: リンクURL

en: Link Url:
ja: リンクのURL：

en: Link text
ja: リンクテキスト

en: List Meta
ja: リストメタ

en: List Title
ja: リストのタイトル

en: Loading
ja: ロード中

en: Loading...
ja: 読み込み中...

en: Login
ja: ログイン

en: Logo
ja: ロゴ

en: Logo Height
ja: ロゴの高さ

en: Logout
ja: ログアウト

en: Lost my Password
ja: パスワードを忘れました

en: Magazine Homepage
ja: マガジンホームページ

en: Main Body
ja: 本体

en: Main Meta
ja: 主なメタ

en: Main Post Area
ja: メインポストエリア

en: Main Post Entry
ja: メイン投稿

en: Main Post Excerpt
ja: 主な記事の抜粋

en: Main Post Meta
ja: メイン投稿メタ

en: Main Post Meta Icons (Rating &amp; Comment)
ja: メインの投稿メタアイコン（評価＆コメント）

en: Main Post Overlay
ja: メインポストオーバーレイ

en: Main Post Overlay Icon
ja: メイン投稿オーバーレイアイコン

en: Main Post Title
ja: メイン投稿のタイトル

en: Main Sidebar
ja: メインサイドバー

en: Main Title
ja: メインタイトル

en: Make Fullwidth
ja: 全幅にする

en: Map
ja: 地図

en: Map Format Options
ja: マップフォーマットオプション

en: Map Pin Address
ja: マップピンアドレス

en: Masonry
ja: 石積み

en: Masonry Blog Category
ja: 石積みブログカテゴリ

en: Masonry Blog Category With Featured Posts
ja: おすすめの投稿がある石積みブログのカテゴリ

en: Masonry Blog Homepage
ja: 石積みブログホームページ

en: Max Width
ja: 最大幅

en: Max. Title Characters
ja: 最大タイトル文字

en: Maximum 200
ja: 最大200

en: Mega Menu 2 Featured and Recent List
ja: メガメニュー2おすすめ＆最近のリスト

en: Mega Menu 3 Featured
ja: メガメニュー3

en: Mega Menu List
ja: メガメニュー一覧

en: Menu Height
ja: メニューの高さ

en: Message
ja: メッセージ

en: Meta
ja: メタ

en: Meta Font Size
ja: メタフォントサイズ

en: Meta Font Style
ja: メタフォントスタイル

en: Minify And Combine CSS Files
ja: CSSファイルの縮小と結合

en: Minify And Combine Javascript Files
ja: JavaScriptファイルを縮小して結合する

en: Module Customizer
ja: モジュールカスタマイザ

en: Module Head
ja: モジュールヘッド

en: Module Header
ja: モジュールヘッダ

en: Module Subheader
ja: モジュールサブヘッダー

en: Most Popular
ja: 最も人気のある

en: Most Recent
ja: 最も最近の

en: MySpace
ja: 私のスペース

en: Name
ja: 名

en: Name Font Style
ja: 名前のフォントスタイル

en: Name displayed internally in builder for this ad
ja: この広告のビルダーで内部的に表示される名前

en: Name field cannot be empty.
ja: 名前フィールドは空にできません。

en: Nav
ja: ナビ

en: Nav Arrow Background Color
ja: ナビゲーション矢印の背景色

en: Nav Arrow Color
ja: ナビゲーションアローカラー

en: Nav Hover
ja: ナビホバー

en: Nav Icon
ja: ナビゲーションアイコン

en: Nav Icon Hover
ja: ナビゲーションアイコンホバー

en: Navigation
ja: ナビゲーション

en: New Category Layout
ja: 新しいカテゴリレイアウト

en: New Message From %1$s%2$s: %3$s
ja: ％1 $ sからの新しいメッセージ％2 $ s：％3 $ s

en: New Project
ja: 新しいプロジェクト

en: New Skill Name
ja: 新しいスキル名

en: New Tab
ja: 新しいタブ

en: Newer Comments <span class="meta-nav">&rarr;</span>
ja: 新しいコメント<span class="meta-nav">→</span>

en: Next
ja: 次

en: Next &raquo;
ja: 次 "

en: Next Tab
ja: 次のタブ

en: No
ja: いいえ

en: No Animation
ja: アニメなし

en: No Mega Menu
ja: メガメニューなし

en: No Sidebar
ja: サイドバーなし

en: No Skills Found
ja: スキルが見つかりません

en: No Video Found
ja: ビデオが見つかりません

en: No available options.
ja: 利用可能なオプションはありません。

en: No sidebar, single column view with Project Details box below content
ja: サイドバーなし、コンテンツの下に[プロジェクトの詳細]ボックスが表示された単一列ビュー

en: Nothing found
ja: 何も見つかりません

en: Nothing found in Trash
ja: ゴミに何も見つからない

en: Number Counter
ja: 番号カウンター

en: Number Font Size
ja: 数字のフォントサイズ

en: Number Font Style
ja: 数字のフォントスタイル

en: Number of Posts displayed on Archive pages
ja: アーカイブページに表示される投稿数

en: Number of Posts displayed on Category page
ja: カテゴリページに表示される投稿数

en: Number of Posts displayed on Search pages
ja: 検索ページに表示される投稿数

en: Number of Posts displayed on Tag pages
ja: タグページに表示される投稿数

en: Number of Products displayed on WooCommerce archive pages
ja: WooCommerceアーカイブページに表示される商品数

en: Number of comments to show:
ja: 表示するコメント数：

en: Number of dropdown tiers shown
ja: 表示されているドロップダウン層の数

en: Number of posts to show:
ja: 表示する投稿数：

en: OR
ja: または

en: Only display featured posts.
ja: 注目の投稿のみを表示します。

en: Open Project URL in new window
ja: 新しいウィンドウでプロジェクトのURLを開く

[ctx: Open Sans font: on or off]
en: on
ja: に

en: Open link in new window
ja: 新しいウィンドウでリンクを開く

en: Options
ja: オプション

en: Order Category Links by Ascending/Descending
ja: 昇順/降順でカテゴリリンクを注文する

en: Order Pages Links by Ascending/Descending
ja: 昇順/降順のリンク

en: Our Authors
ja: 私たちの作者

en: Outset
ja: 最初

en: Overlay
ja: オーバーレイ

en: PASSWORD
ja: パスワード

en: Padding
ja: パディング

en: Page IDs, separated by commas.
ja: カンマで区切られたページID。

en: Page Name
ja: ページ名

en: Page not found
ja: ページが見つかりません

en: Pages
ja: ページ数

en: Pages:
ja: ページ数：

en: Pagination
ja: ページ付け

en: Pagination Active Background Color
ja: ページネーションアクティブ背景色

en: Pagination Active Color
ja: ページネーションアクティブカラー

en: Pagination Background
ja: ページ付けの背景

en: Pagination Background Color
ja: ページ付けの背景色

en: Pagination Color
ja: ページネーションカラー

en: Pagination Item
ja: ページ付け項目

en: Pagination Item Active
ja: ページネーションアイテム有効

en: Parent Skill
ja: 親スキル

en: Parent Skill:
ja: 親のスキル：

en: Password:
ja: パスワード：

en: Paste image url here, if you chose "images" slider type
ja: 「画像」スライダタイプを選択した場合は、ここに画像のURLを貼り付けます

en: Percent Font Size
ja: フォントサイズのパーセント

en: Percent Font Style
ja: パーセントフォントスタイル

en: Person
ja: 人

en: Picassa
ja: ピカサ

en: Pinterest Profile Url
ja: Pinterestのプロフィール

en: Place your adsense code here.
ja: ここにあなたのAdSenseコードを置いてください。

en: Please enter a valid email address.
ja: 有効なメールアドレスを入力してください。

en: Popular
ja: 人気の

en: Popular Skills
ja: 人気のスキル

en: Portfolio Page Template Options
ja: ポートフォリオページテンプレートオプション

en: Portrait Border Radius
ja: 縦ボーダー半径

en: Post
ja: 役職

en: Post Background Color
ja: ポストの背景色

en: Post Caption
ja: ポストキャプション

en: Post Comment
ja: コメントを投稿

en: Post Entry
ja: 投稿を投稿する

en: Post Excerpt
ja: 抜粋を投稿

en: Post Featured Image
ja: 注目の画像を投稿

en: Post Format Audio Player
ja: ポストフォーマットオーディオプレーヤー

en: Post Format Audio Wrapper
ja: ポストフォーマットオーディオラッパー

en: Post Format Gallery Nav
ja: 投稿フォーマットギャラリーNav

en: Post Format Gallery Nav Hover
ja: 投稿フォーマットギャラリーNav Hover

en: Post Format Gallery Nav Icon
ja: フォーマット後ギャラリーNavアイコン

en: Post Format Gallery Nav Icon Hover
ja: フォーマット後のギャラリーNav Icon Hover

en: Post Format Icon
ja: 投稿フォーマットアイコン

en: Post Format Icon Background Color
ja: 投稿フォーマットアイコンの背景色

en: Post Format Link Background
ja: ポストフォーマットリンクの背景

en: Post Format Quote Background
ja: 投稿フォーマットの引用の背景

en: Post Meta
ja: ポストメタ

en: Post Meta Icons (Rating &amp; Comment)
ja: ポストメタアイコン（評価とコメント）

en: Post Overlay
ja: ポストオーバーレイ

en: Post Overlay Icon
ja: ポストオーバーレイアイコン

en: Post Read More
ja: 投稿続きを読む

en: Post Read More Icon
ja: 投稿続きを読むアイコン

en: Post Review Score Bar
ja: レビューの投稿スコアバー

en: Post Title
ja: 記事のタイトル

en: Post Title Font Size
ja: 投稿タイトルのフォントサイズ

en: Post Title Font Style
ja: 投稿タイトルのフォントスタイル

en: Post info section
ja: 投稿情報セクション

en: Post not found
ja: 投稿が見つかりません

en: Posted by %s
ja: 投稿者％s

en: Posts
ja: 投稿

en: Posts By: %s
ja: 投稿者：％s

en: Posts Carousel
ja: カルーセル

en: Posts Limit
ja: 投稿数の制限

en: Posts List Area
ja: 投稿リストエリア

en: Posts List Entry
ja: 投稿リストの投稿

en: Posts List Meta
ja: 投稿リストメタ

en: Posts List Meta Icon
ja: 投稿リストメタアイコン

en: Posts List Thumbnail
ja: 投稿一覧サムネイル

en: Posts List Title
ja: 投稿リストのタイトル

en: Posts Per Page
ja: 1ページあたりの投稿数

en: Posts by %s
ja: ％sによる投稿

en: Previous
ja: 前

en: Previous Tab
ja: 前のタブ

en: Price Font Size
ja: 価格フォントサイズ

en: Price Font Style
ja: 価格フォントスタイル

en: Pricing Table
ja: 価格表

en: Primary Heading
ja: 主見出し

en: Primary Heading: Category Name, Sub Heading: Filter
ja: 主見出し：カテゴリ名、副見出し：フィルタ

en: Primary Heading: Filter, Sub Heading: Category Name
ja: 主見出し：フィルタ、副見出し：カテゴリ名

en: Primary Menu
ja: メインメニュー

en: Primary Menu Bar Settings
ja: 主メニューバーの設定

en: Print
ja: 印刷する

en: Product Name Font Size
ja: 製品名フォントサイズ

en: Product Name Font Style
ja: 製品名フォントスタイル

en: Project Categories
ja: プロジェクトカテゴリ

en: Project Description:
ja: プロジェクトの説明：

en: Project Details
ja: プロジェクト詳細

en: Project Details Location
ja: プロジェクト詳細場所

en: Project Details Title
ja: プロジェクト詳細

en: Project Details box as sidebar
ja: サイドバーとしてのプロジェクト詳細ボックス

en: Project Details:
ja: プロジェクトの詳細

en: Project Gallery
ja: プロジェクトギャラリー

en: Project Sidebar
ja: プロジェクトサイドバー

[ctx: Project Skill name]
en: Project Skills
ja: プロジェクトスキル

en: Project Skills
ja: プロジェクトスキル

en: Project URL
ja: プロジェクトURL

en: Project URL Text
ja: プロジェクトURLのテキスト

[ctx: Project skill singular name]
en: Project Skill
ja: プロジェクトスキル

en: Quote
ja: 見積もり

en: Quote Attribution
ja: アトリビューション

en: Quote Format Options
ja: 見積フォーマットのオプション

en: Quote Text
ja: テキストを引用

en: RSS Icon Url
ja: RSSアイコンのURL

en: Rate:
ja: レート：

en: Rating (%):
ja: 評価（％）：

en: Rating: %0.2f
ja: 評価：％0.2f

en: Ratings
ja: 評価

en: Re-Authorize
ja: 再認証

en: Read Extra Documentation
ja: 追加の文書を読む

en: Read More
ja: 続きを読む

en: Read More Button
ja: もっと読むボタン

en: Recent
ja: 最近

en: Recent Comments
ja: 最近のコメント

en: Recent Posts
ja: 最近の投稿

en: Recent Reviews
ja: 最近のレビュー

en: Recent Tweets
ja: 最近のツイート

en: Recent Videos
ja: 最近のビデオ

en: Related Posts
ja: 関連記事

en: Remove Drop Shadow
ja: ドロップシャドウを削除

en: Remove Vertical Divider
ja: 垂直分割線を削除

en: Reply
ja: 応答

en: Reset
ja: リセット

en: Reset to Defaults
ja: 既定値にリセット

en: Responsive shortcodes
ja: レスポンシブショートコード

en: Retweet
ja: リツイートした

en: Review
ja: 見直し

en: Review Box Contents
ja: レビューボックスの内容

en: Review Box Title
ja: レビューボックスのタイトル

en: Ridge
ja: リッジ

en: Right
ja: 右

en: Right to Left
ja: 右から左へ

en: Role Editor
ja: ロールエディタ

en: Sale Badge Font Size
ja: セールバッジのフォントサイズ

en: Sale Badge Font Style
ja: 販売バッジフォントスタイル

en: Sale Price Font Size
ja: 販売価格フォントサイズ

en: Sale Price Font Style
ja: 販売価格フォントスタイル

en: Sample Post Title
ja: サンプル投稿のタイトル

en: Save Changes
ja: 変更内容を保存

en: Scale In From Center
ja: 中心からスケールイン

en: Scale In From Left
ja: 左からスケールイン

en: Scale In From Right
ja: 右からスケールイン

en: Score %1$d%%
ja: スコア %1$d%%

en: Score: %1$s
ja: スコア：％1 $ s

en: Search & Cart Font
ja: Search＆Cartフォント

en: Search & Cart Font Style
ja: 検索とカートのフォントスタイル

en: Search Layouts
ja: 検索レイアウト

en: Search Project Skills
ja: プロジェクトスキルの検索

en: Search Projects
ja: プロジェクトを検索する

en: Search Results for: %s
ja: ％sの検索結果

en: Search results for "%s"
ja: "％s"の検索結果

en: Search, Cart, & Icon Background Color
ja: 検索、カート、アイコンの背景色

en: Search, Cart, & Icon Letter Spacing
ja: 検索、カート、およびアイコンの文字間隔

en: Search, Cart, & Icon Text Color
ja: 検索、カート、アイコンのテキストの色

en: Search, Cart, & Icon Text Size
ja: 検索、カート、アイコンのテキストサイズ

en: Secondary Menu
ja: 二次メニュー

en: Secondary Menu Bar Settings
ja: 二次メニューバーの設定

en: Select
ja: 選択する

en: Select Animation Effect
ja: アニメーション効果を選択

en: Select Page
ja: ページを選択

en: Select Slider Type here
ja: ここでスライダータイプを選択してください

en: Select between expanded and closed state
ja: 展開状態と閉状態の間で選択

en: Select yes if the link should be opened in a new window
ja: リンクを新しいウィンドウで開く必要がある場合は、[はい]を選択します。

en: Send
ja: 送る

en: Send Email to
ja: にメールを送る

en: Separate Skills with Commas
ja: コンマでスキルを分ける

en: Set as Image
ja: 画像として設定

en: Share "%s" via %s
ja: ％sを介して "％s"を共有

en: Share:
ja: シェア：

en: Sharing Icons to Display
ja: 表示するアイコンを共有する

en: Shop
ja: ショップ

en: Short description
ja: 簡単な説明

en: Shortcodes
ja: ショートコード

en: Show Author
ja: 著者を表示

en: Show Author Box
ja: 著者ボックスを表示

en: Show Categories
ja: カテゴリを表示

en: Show Comment Count
ja: コメント数を表示

en: Show Comments
ja: コメントを表示

en: Show Date
ja: 日付を表示

en: Show Divider
ja: 仕切りを表示

en: Show Dribbble Icon
ja: ドリブルアイコンを表示

en: Show Excerpt
ja: 抜粋を表示

en: Show Facebook Icon
ja: Facebookアイコンを表示

en: Show Featured Image
ja: 注目の画像を表示する

en: Show Full Content
ja: 全内容を表示

en: Show Google+ Icon
ja: Google+アイコンを表示

en: Show Instagram Icon
ja: Instagramのアイコンを表示

en: Show Pagination
ja: ページ付けを表示

en: Show Pinterest Icon
ja: Pinterestのアイコンを表示する

en: Show Post Count
ja: 投稿数を表示

en: Show Posts Count
ja: 投稿数を表示

en: Show RSS Icon
ja: RSSアイコンを表示

en: Show Rating
ja: 評価を表示

en: Show Ratings
ja: 評価を表示

en: Show Read More Button
ja: 続きを表示ボタンを表示

en: Show Related Posts
ja: 関連記事を表示

en: Show Search Bar
ja: 検索バーを表示

en: Show Social Icons
ja: ソーシャルアイコンを表示

en: Show Stumbleupon Icon
ja: Stumbleuponアイコンを表示

en: Show Top Border?
ja: トップボーダーを表示しますか？

en: Show Trending Bar
ja: トレンドバーを表示

en: Show Tumblr Icon
ja: Tumblrのアイコンを表示

en: Show Twitter Icon
ja: Twitterのアイコンを表示

en: Show WooCommerce Cart
ja: WooCommerceカートを表示

en: Show Youtube Icon
ja: YouTubeアイコンを表示

en: Show author box
ja: 著者ボックスを表示

en: Show comments on pages
ja: ページにコメントを表示する

en: Show comments on posts
ja: 投稿にコメントを表示する

en: Show dropdown menus
ja: ドロップダウンメニューを表示する

en: Show related posts
ja: 関連記事を表示

en: Sidebar
ja: サイドバー

en: Sidebar Location
ja: サイドバーの位置

en: Sidebar Width
ja: サイドバーの幅

en: Sidebar location
ja: サイドバーの位置

en: Sidebar, Project Details box below content
ja: サイドバー、コンテンツの下の[プロジェクトの詳細]ボックス

en: Sidebar/Widget Area
ja: サイドバー/ウィジェットエリア

en: Single Page Layout
ja: 単一ページレイアウト

en: Single Post Layout
ja: シングルポストレイアウト

en: Single Post Page SEO
ja: シングル投稿ページSEO

en: Sitemap Page Template Options
ja: サイトマップページのテンプレートオプション

en: Sitemap Sections Display
ja: サイトマップセクションの表示

en: Sizing
ja: サイジング

en: Skills:
ja: スキル：

en: Skype
ja: スカイプ

en: Slide In Horizontally
ja: 横にスライド

en: Slide In Vertically
ja: 縦にスライドイン

en: Slider
ja: スライダー

en: Slider Type
ja: スライダータイプ

en: Smooth Scrolling
ja: スムーズスクロール

en: Social Follow
ja: ソーシャルフォロー

en: Social Icons Color
ja: 社会的なアイコンの色

en: Social Icons Size
ja: ソーシャルアイコンのサイズ

en: Social Media Links
ja: ソーシャルメディアリンク

en: Social Media Networks
ja: ソーシャルメディアネットワーク

en: Social Network Follower Count Refresh
ja: ソーシャルネットワークフォロワー数の更新

en: Social Network Icon Size
ja: ソーシャルネットワークのアイコンサイズ

en: Solid
ja: 固体

en: Sorry, No Posts Found
ja: 申し訳ありません、投稿が見つかりません

en: Sorry, no posts found.
ja: 申し訳ありませんが、投稿は見つかりませんでした。

en: Sort Categories Links by Name/ID/Slug/Count/Term Group
ja: カテゴリリンクを名前/ ID /スラッグ/件数/用語グループでソートする

en: Sort Method
ja: ソート方法

en: Sort Order
ja: ソート順

en: Sort Pages Links
ja: ページリンクの並べ替え

en: Standard
ja: 標準

en: Standard Blog Category
ja: 標準ブログカテゴリ

en: Standard Blog Category With Featured Posts
ja: 注目の投稿がある標準ブログカテゴリ

en: Standard Blog Homepage
ja: 標準ブログホームページ

en: Standard or Masonry Style for Archive Pages
ja: アーカイブページの標準スタイルまたは石積みスタイル

en: Star
ja: 星

en: Start on New Line
ja: 改行してください

en: Start on New Line?
ja: 改行しますか？

en: Start the ad's output on a new line?
ja: 新しい行で広告の出力を始めますか？

en: State
ja: 状態

en: Status
ja: 状態

en: Stumbleupon
ja: つまずき

en: Stumbleupon Profile Url
ja: StumbleUponプロフィールのURL

en: Sub Heading
ja: 副見出し

en: Subheader
ja: サブヘッダー

en: Subheader Font Size
ja: サブヘッダーのフォントサイズ

en: Subheader Font Style
ja: サブヘッダーのフォントスタイル

en: Subject
ja: 件名

en: Subscribe
ja: 申し込む

en: Summary
ja: 概要

en: Summary Title
ja: サマリータイトル

en: TRENDING:
ja: トレンド：

en: Tab
ja: タブ

en: Tab Content
ja: タブの内容

en: Tab Item
ja: タブ項目

en: Tab Item Active
ja: タブ項目有効

en: Tab Item Hover
ja: タブ項目ホバー

en: Tab Settings
ja: タブ設定

en: Tab Text
ja: タブテキスト

en: Tabbed Posts
ja: タブ付き投稿

en: Tabs
ja: タブ

en: Tabs Background
ja: タブの背景

en: Tags
ja: タグ

en: Testimonial
ja: お客様の声

en: Text
ja: テキスト

en: Text Color
ja: テキストの色

en: Text Size
ja: 文字サイズ

en: Text for the header of the module. Leave blank for no header for the module.
ja: モジュールのヘッダのテキスト。モジュールのヘッダーがない場合は空白のままにします。

en: Thanks for contacting us.
ja: お問い合わせいただきありがとうございます。

en: The Ad HTML, if not using the Image URL and Link above.
ja: 上記の画像URLとリンクを使用していない場合は広告HTML。

en: The Map feature uses the Google Maps API and requires a valid Google API Key to function. Before using the map feature, please make sure you have added your API key inside the Extra Theme Options panel. Learn more about how to create your Google API Key <a href="%1$s" target="_blank">here</a>.
ja: マップ機能はGoogle Maps APIを使用しており、機能するには有効なGoogle APIキーが必要です。マップ機能を使用する前に、追加テーマオプションパネル内にAPIキーを追加したことを確認してください。 Google APIキーの作成方法については、 <a href="%1$s" target="_blank">こちらをご覧ください</a> 。

en: The Maps module uses the Google Maps API and requires a valid Google API Key to function. Before using the map module, please make sure you have added your API key here. Learn more about how to create your Google API Key <a target="_blank" href="%1$s">here</a>.
ja: MapsモジュールはGoogle Maps APIを使用しており、機能するには有効なGoogle APIキーが必要です。 mapモジュールを使用する前に、APIキーをここに追加したことを確認してください。 Google APIキーの作成方法については、 <a target="_blank" href="%1$s">こちらをご覧ください</a> 。

en: The URL of the video from a <a href="%s" target="_blank">Supported oEmbed Video Provider</a>, or URL of any video. Click "Add Video URL" to add more file types. (.mov, .mp4, .webm, .ogv, etc)
ja: <a href="%s" target="_blank">Supported oEmbed Video Provider</a>からのビデオのURL、または任意のビデオのURL。ファイルタイプをさらに追加するには、[ビデオURLを追加]をクリックします。 （.mov、.mp4、.webm、.ogvなど）

en: The color used for this category throughout the site.
ja: サイト全体でこのカテゴリに使用されている色。

en: The color used for this user throughout the site.
ja: サイト全体でこのユーザーに使用される色。

en: The format for the date display in PHP date() format
ja: PHPのdate（）フォーマットによる日付表示のフォーマット

en: The name of your facebook page, not the full URL. If your facebook url is: "http://www.facebook.com/elegantthemes", then your page name is: "elegantthemes"
ja: あなたのFacebookページの名前であり、完全なURLではありません。 FacebookのURLが「http://www.facebook.com/elegantthemes」の場合、ページ名は「elegantthemes」になります。

en: The number of posts shown per page.
ja: 1ページに表示される投稿数。

en: The number of posts shown.
ja: 表示されている投稿数。

en: The primary heading.
ja: 主見出し。

en: The speed, in seconds, in which it will auto rotate to the next slide.
ja: 次のスライドに自動回転する速度（秒単位）。

en: The speed, in seconds, in which the slider will auto rotate to the next slide. Leave empty to disable autoplay.
ja: スライダが次のスライドに向かって自動回転する速度（秒単位）。自動再生を無効にするには、空のままにします。

en: The sub heading.
ja: 副見出し。

en: Theme Customizer
ja: テーマカスタマイザ

en: Theme Options
ja: テーマオプション

en: There was a problem, please try again.
ja: 問題がありました。もう一度お試しください。

en: This controls default direction of the lazy-loading animation.
ja: これは遅延読み込みアニメーションのデフォルトの方向を制御します。

en: This is an optional title to display for this module.
ja: これは、このモジュールに表示されるオプションのタイトルです。

en: This option allows you to change how your dates are displayed. For more information please refer to the WordPress codex here:<a href='http://codex.wordpress.org/Formatting_Date_and_Time' target='_blank'>Formatting Date and Time</a>
ja: このオプションを使用すると、日付の表示方法を変更できます。詳細については、こちらをWordPressのコーデックスを参照してください。 <a href='http://codex.wordpress.org/Formatting_Date_and_Time' target='_blank'>書式日付と時刻</a>

en: This option allows you to control how many tiers your pages dropdown menu has in the default theme created main menu. Increasing the number allows for additional menu items to be shown. This setting is not applicable If you are using a custom menu and not the default theme created main menu.
ja: このオプションを使用すると、デフォルトのテーマ作成メインメニューにページドロップダウンメニューがいくつあるかを制御できます。数を増やすと、追加のメニュー項目を表示できます。この設定は、カスタムメニューを使用していて、デフォルトのテーマで作成されたメインメニューを使用していない場合は適用されません。

en: This options allows you to control how many teirs your pages dropdown menu has. Increasing the number allows for additional menu items to be shown.
ja: このオプションはあなたがあなたのページのドロップダウンメニューを持っているティアの数を制御することを可能にします。数を増やすと、追加のメニュー項目を表示できます。

en: This post is password protected. Enter the password to view comments.
ja: この投稿はパスワードで保護されています。コメントを表示するにはパスワードを入力してください。

en: This will add a border to the top side of the module.
ja: これはモジュールの上面にボーダーを追加します。

en: This will be used as the border color for this module.
ja: これはこのモジュールの境界色として使われます。

en: This will be used as the text color for the header text of the module.
ja: これはモジュールのヘッダテキストのテキストカラーとして使用されます。

en: This will change the label of the module in the builder for easy identification.
ja: これにより、簡単に識別できるようにビルダー内のモジュールのラベルが変更されます。

en: This will enable Google Fonts for Non-English languages.
ja: これにより、英語以外の言語のGoogleフォントが有効になります。

en: This will enable the use of excerpts in posts or pages.
ja: これにより、投稿やページで抜粋を使用できるようになります。

en: This will return all of the settings throughout the options page to their default values. <strong>Are you sure you want to do this?</strong>
ja: これにより、オプションページ全体のすべての設定がデフォルト値に戻ります。 <strong>これを実行しますか？</strong>

en: Title
ja: タイトル

en: Title Font Size
ja: タイトルのフォントサイズ

en: Title Font Style
ja: タイトルのフォントスタイル

en: Title:
ja: タイトル：

en: Toggle
ja: トグル

en: Toggle Icon Size
ja: アイコンサイズの切り替え

en: Toggle Padding
ja: パディングの切り替え

en: Top
ja: 上

en: Top & Bottom Padding
ja: 上下のパディング

en: Top Rated
ja: トップレート

en: Top to Bottom
ja: 上から下へ

en: Trackbacks/Pingbacks
ja: トラックバック/ピングバック

en: Trending Font
ja: トレンドフォント

en: Trending Font Style
ja: フォントスタイルの傾向

en: Trending Label Text Color
ja: ラベルテキストの色

en: Trending Text Size
ja: 文字サイズの傾向

en: Trending Title Text Color
ja: タイトルテキストの色

en: Tumblr
ja: タンブラー

en: Tumblr Profile Url
ja: Tumblrについて

en: Turn pagination on or off.
ja: ページネーションをオンまたはオフにします。

en: Turn the autoplay feature on or off.
ja: 自動再生機能をオンまたはオフにします。

en: Turn the dispay of each post's date on or off.
ja: 各投稿の日付の表示をオンまたはオフにします。

en: Turn the display of each post's author on or off.
ja: 各投稿の作者の表示をオンまたはオフにします。

en: Turn the display of each post's categories on or off.
ja: 各投稿のカテゴリの表示をオンまたはオフにします。

en: Turn the display of each post's ccomments on or off.
ja: 各投稿のコメントの表示をオンまたはオフにします。

en: Turn the display of each post's comment count on or off.
ja: 各投稿のコメント数の表示をオンまたはオフにします。

en: Turn the display of each post's date on or off.
ja: 各投稿の日付の表示をオンまたはオフにします。

en: Turn the display of each post's featured image on or off.
ja: 各投稿のおすすめ画像の表示をオンまたはオフにします。

en: Turn the display of each post's rating on or off.
ja: 各投稿の評価の表示をオンまたはオフにします。

en: Turn the display of each post's rating stars on or off.
ja: 各投稿の評価星の表示をオンまたはオフにします。

en: Tweet
ja: つぶやき

en: Twitter Profile Url
ja: TwitterのプロフィールのURL

en: Type
ja: タイプ

en: Type an address and click find to place a marker at that address.
ja: 住所を入力して[検索]をクリックすると、その住所にマーカーが配置されます。

en: Type of the box
ja: 箱のタイプ

en: Typography
ja: タイポグラフィ

en: Typography Settings
ja: 文字体裁設定

en: URL of the ad image.
ja: 広告画像のURL。

en: URL the ad's image links to.
ja: 広告の画像がリンクしているURL。

en: URL:
ja: URL

en: Underline
ja: 下線

en: Update Skill
ja: スキルを更新する

en: Upload
ja: アップロードする

en: Upload A Video File
ja: ビデオファイルをアップロードする

en: Upload an Image
ja: 画像をアップロードする

en: Uppercase
ja: 大文字

en: Use Google Fonts
ja: Googleフォントを使用する

en: Use as default for any category that does not have a specific layout set.
ja: 特定のレイアウトセットがないカテゴリには、デフォルトとして使用してください。

en: Use combined and minified CSS file to speed up your site's page load.
ja: あなたのサイトのページロードをスピードアップするために、組み合わされて縮小されたCSSファイルを使ってください。

en: Use combined and minified javascript file to speed up your site's page load.
ja: あなたのサイトのページロードをスピードアップするために、組み合わされて縮小されたJavaScriptファイルを使用してください。

en: Use excerpts when defined
ja: 定義時に抜粋を使用する

en: Use resizing
ja: サイズ変更を使用する

en: Use this layout as the default layout?
ja: このレイアウトをデフォルトのレイアウトとして使用しますか？

en: Use this layout as the home layout?
ja: このレイアウトをホームレイアウトとして使用しますか？

en: Use this layout on the categories selected above.
ja: 上記で選択したカテゴリでこのレイアウトを使用してください。

en: Used for icon button type
ja: アイコンボタンの種類に使用

en: User Name
ja: ユーザー名

en: Username
ja: ユーザー名

en: Username:
ja: ユーザー名：

en: Vertically Centered
ja: 垂直中心

en: Video
ja: ビデオ

en: Video Format Options
ja: ビデオフォーマットオプション

en: Video URL
ja: 動画のURL

en: View Category Layout
ja: カテゴリレイアウトを表示する

en: View Project
ja: プロジェクトを見る

en: View The Project
ja: プロジェクトを見る

en: View all posts by %s
ja: ％sの投稿をすべて表示

en: Vimeo
ja: ビメオ

en: Website Content Width
ja: ウェブサイトのコンテンツの幅

en: Website Gutter Width
ja: ウェブサイトの溝幅

en: Welcome to Extra! Before diving in to your new theme, please visit the <a style="color: #fff; font-weight: bold;" href="%1$s" target="_blank">Extra Documentation</a> page for access to dozens of in-depth tutorials.
ja: Extraへようこそ！あなたの新しいテーマに飛び込む前に、何十もの詳細なチュートリアルへのアクセスのために<a style="color: #fff; font-weight: bold;" href="%1$s" target="_blank">Extra Documentation</a>ページを訪問してください。

en: When you define your keywords using custom fields you should use this value for the custom field Name. The Value of your custom field should be the meta keywords you would like to use, separated by comas.
ja: カスタムフィールドを使用してキーワードを定義するときは、カスタムフィールドNameにこの値を使用する必要があります。カスタムフィールドの値は、使用したいメタキーワードをコンマで区切って指定します。

en: When you define your meta description using custom fields you should use this value for the custom field Name. The Value of your custom field should be the custom description you would like to use.
ja: カスタムフィールドを使用してメタディスクリプションを定義するときは、カスタムフィールドNameにこの値を使用する必要があります。カスタムフィールドの値は、使用したいカスタムの説明にする必要があります。

en: When you define your title using custom fields you should use this value for the custom field Name. The Value of your custom field should be the custom title you would like to use.
ja: カスタムフィールドを使用してタイトルを定義するときは、カスタムフィールドNameにこの値を使用する必要があります。カスタムフィールドの値は、使用したいカスタムタイトルにする必要があります。

en: Whether to show the post count.
ja: 投稿数を表示するかどうか。

en: Widget Bullet Color
ja: ウィジェットの弾丸の色

en: Widget Header Font Size
ja: ウィジェットヘッダーのフォントサイズ

en: Widget Header Font Style
ja: ウィジェットヘッダーのフォントスタイル

en: Widget Heading Color
ja: ウィジェット見出し色

en: Widget Link Color
ja: ウィジェットリンクの色

en: Widget Text Color
ja: ウィジェットのテキストの色

en: WooCommerce Sidebar Location
ja: WooCommerceサイドバーの場所

en: WooCommerce Sidebar/Widget Area
ja: WooCommerceサイドバー/ウィジェットエリア

en: WordPress
ja: ワードプレス

en: Yes
ja: はい

en: You are already logged in.
ja: すでにログインしています。

en: You can disable this option if you want to remove the author box from single post pages.
ja: 単一の投稿ページから作成者ボックスを削除する場合は、このオプションを無効にすることができます。

en: You can disable this option if you want to remove the comments and comment form from single post pages.
ja: 単一の投稿ページからコメントとコメントフォームを削除する場合は、このオプションを無効にすることができます。

en: You can disable this option if you want to remove the related posts from single post pages.
ja: 単一の投稿ページから関連する投稿を削除する場合は、このオプションを無効にできます。

en: You can find all the info on how to obtain all the needed API credentials here: %s
ja: 必要なすべてのAPI認証情報を入手する方法に関するすべての情報は、ここで見つけることができます。％s

en: You can find the User Id at the end of your Google+ URL. For example if the URL was: http://plus.google.com/+elegentthemes, the User Id would be: +elegenthemes
ja: Google+ URLの最後にユーザーIDがあります。たとえば、URLがhttp://plus.google.com/+elegentthemesの場合、ユーザーIDは+ elegenthemesになります。

en: You don't have pages
ja: ページがありません

en: Your Rating:
ja: あなたの評価：

en: Your latest posts
ja: 最近の投稿

en: Your site&#8217;s most recent Posts.
ja: あなたのサイトの最新の投稿。

en: Your site&#8217;s most recent Reviews (posts which have review).
ja: あなたのサイトの最新のレビュー（レビューがある投稿）。

en: Your site&#8217;s most recent Videos (Posts which use video format).
ja: あなたのサイトの最新の動画（動画フォーマットを使用する投稿）。

en: Your site&#8217;s most recent comments.
ja: あなたのサイトの最新のコメント

en: Youtube
ja: YouTube

en: Youtube Profile Url
ja: YouTubeのプロフィールのURL

en: Youtube Username
ja: YouTubeのユーザー名

en: Zoom Icon Color
ja: ズームアイコンの色

en: by
ja: によって

en: by %s
ja: ％sによる

[ctx: clear static resources]
en: Clear
ja: クリア

en: comment count
ja: コメント数

[ctx: contact form title separator]
en:  - %s
ja: - ％s

[ctx: documentation links]
en: Support
ja: サポート

[ctx: general options]
en: General
ja: 全般

[ctx: integrate third-party code]
en: Integration
ja: 統合

[ctx: label]
en: Search for:
ja: 検索する：

[ctx: layout item]
en: Add New
ja: 新しく追加する

[ctx: layout type general name]
en: Category Layouts
ja: カテゴリレイアウト

[ctx: layout type singular name]
en: Category Layout
ja: カテゴリーレイアウト

[ctx: navigation menu]
en: Navigation
ja: ナビゲーション

[ctx: noun]
en: COMMENT
ja: コメント

[ctx: page/post]
en: Layout
ja: レイアウト

[ctx: placeholder]
en: Search
ja: サーチ

[ctx: project item]
en: Add New
ja: 新しく追加する

[ctx: project type general name]
en: Projects
ja: プロジェクト

[ctx: project type singular name]
en: Project
ja: プロジェクト

en: settings reset.
ja: 設定がリセットされます。

en: settings saved.
ja: 保存された設定。

[ctx: site ads placement areas]
en: Ads
ja: 広告

[ctx: site color scheme]
en: Colorization
ja: 色付け

[ctx: theme updates]
en: Updates
ja: 更新情報

[ctx: widgets]
en: %1$s %2$s <div class="post-title">on %3$s</div>
ja: ％1 $ s％2 $ s <div class="post-title"> ％3 $ sに</div>

en: you don't have sufficient permissions to access this page
ja: このページにアクセスするための十分な権限がありません
