Extra 2.22.2 - en to fr_FR translation catalogue (1051 entries)

en:  You can find all the info on how to obtain all the required credentials here: %s
fr_FR: Vous pouvez trouver toutes les informations sur la façon d'obtenir toutes les informations d'identification requises ici: %s

en: %d Items
fr_FR:  %d Articles

en: %d Items in Cart
fr_FR:  %d Articles dans le panier

en: %s Theme Options
fr_FR: Options du thème %s

en: %s ago
fr_FR: il y a %s

en: &hellip;
fr_FR: …

en: &laquo; Previous
fr_FR: " Précédent

en: + Add One More Tab
fr_FR: + Ajouter un onglet de plus

en: 0 Comments
fr_FR: 0 commentaire

en: 1 Column
fr_FR: 1 colonne

en: 1 Comment
fr_FR: 1 commentaire

en: 1/2 + 1/4 + 1/4 Columns
fr_FR: 1/2 + 1/4 + 1/4 Colonnes

en: 1/3 + 2/3 Columns
fr_FR: 1/3 + 2/3 colonnes

en: 1/4 + 1/2 + 1/4 Columns
fr_FR: 1/4 + 1/2 + 1/4 Colonnes

en: 1/4 + 1/4 + 1/2 Columns
fr_FR: 1/4 + 1/4 + 1/2 Colonnes

en: 1/4 + 3/4 Columns
fr_FR: 1/4 + 3/4 colonnes

en: 2 Columns
fr_FR: 2 colonnes

en: 2/3 + 1/3 Columns
fr_FR: 2/3 + 1/3 colonnes

en: 3 Columns
fr_FR: 3 colonnes

en: 3/4 + 1/4 Columns
fr_FR: 3/4 + 1/4 colonnes

en: 4 Columns
fr_FR: 4 colonnes

en: 404 Not Found
fr_FR: 404 introuvable

en: <div class="updated"><p>This is a fresh installation of %1$s theme. Don't forget to go to <a href="%2$s">ePanel</a> to set it up. This message will disappear once you have clicked the Save button within the <a href="%2$s">theme's options page</a>.</p></div>
fr_FR: <div class="updated"><p> Ceci est une nouvelle installation du thème %1$s. N'oubliez pas d'aller sur <a href="%2$s">ePanel</a> pour le configurer. Ce message disparaîtra une fois que vous aurez cliqué sur le bouton Enregistrer dans la <a href="%2$s">page des options du thème</a> . </p></div>

en: <span class="button">Next Entries</span>
fr_FR: <span class="button">Prochaines entrées</span>

en: <span class="button">Next</span><span class="title">%title</span>
fr_FR: <span class="button">Suivant</span><span class="title">%title</span>

en: <span class="button">Older Entries</span>
fr_FR: <span class="button">Entrées plus anciennes</span>

en: <span class="button">Previous</span><span class="title">%title</span>
fr_FR: <span class="button">Précédent</span><span class="title">%title</span>

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Older Comments
fr_FR: <span class="meta-nav">←</span> Commentaires plus anciens

en: A static page
fr_FR: Une page statique

en: API Key
fr_FR: clé API

en: About The Author
fr_FR: A propos de l'auteur

en: Above Post
fr_FR: Au-dessus de poste

en: Accent color
fr_FR: Couleur d'accent

en: Access Token
fr_FR: Jeton d'accès

en: Access Token Secret
fr_FR: Secret de jeton d'accès

en: Access Token Secret:
fr_FR: Secret du jeton d'accès:

en: Access token:
fr_FR: Jeton d'accès:

en: Accordion
fr_FR: Accordéon

en: Active Tab Background Color
fr_FR: Couleur de fond de l'onglet actif

en: Active Tab Text Color
fr_FR: Couleur du texte de l'onglet actif

en: Ad
fr_FR: Un d

en: Ad #
fr_FR: Un d #

en: Ad #%d
fr_FR: Ajouter

en: Ad HTML:
fr_FR: HTML de l'annonce:

en: Ad Image
fr_FR: Image de l'annonce

en: Ad Link
fr_FR: Lien publicitaire

en: Add API Key
fr_FR: Ajouter une clé API

en: Add Ad
fr_FR: Ajouter une annonce

en: Add Another Video URL
fr_FR: Ajouter une autre URL de vidéo

en: Add Audio File
fr_FR: Ajouter un fichier audio

en: Add Author Bio
fr_FR: Ajouter l'auteur Bio

en: Add Breakdown
fr_FR: Ajouter une ventilation

en: Add ET Box
fr_FR: Ajouter ET Box

en: Add ET Button
fr_FR: Ajouter un bouton ET

en: Add ET Learn more block
fr_FR: Ajouter ET En savoir plus bloc

en: Add ET Tabs
fr_FR: Ajouter des onglets

en: Add Gallery Images
fr_FR: Ajouter des images de galerie

en: Add Images
fr_FR: Ajouter des images

en: Add New Ad
fr_FR: Ajouter une nouvelle annonce

en: Add New Category Layout
fr_FR: Ajouter une nouvelle mise en page

en: Add New Project
fr_FR: Ajouter un nouveau projet

en: Add New Project Skill
fr_FR: Ajouter une nouvelle compétence de projet

en: Add New Tab
fr_FR: Ajouter un nouvel onglet

en: Add a Tooltip Text
fr_FR: Ajouter un texte d'info-bulle

en: Add code to the < body > (good for tracking codes such as google analytics)
fr_FR: Ajouter du code au <body> (utile pour les codes de suivi tels que Google Analytics)

en: Add code to the < head > of your blog
fr_FR: Ajoutez du code à la <tête> de votre blog

en: Add code to the bottom of your posts, before the comments
fr_FR: Ajoutez du code au bas de vos messages, avant les commentaires

en: Add code to the top of your posts
fr_FR: Ajoutez du code en haut de vos messages

en: Add or Remove Skills
fr_FR: Ajouter ou supprimer des compétences

en: Additional Info
fr_FR: Information additionnelle

en: Address
fr_FR: Adresse

en: Admin Label
fr_FR: Étiquette d'administrateur

en: Ads
fr_FR: Les publicités

en: Adsense's responsive ad units require the ads' container to have a fixed width. Enabling this option applies a fixed width to this ad's container.
fr_FR: Les blocs d'annonces sensibles d'Adsense exigent que le conteneur d'annonces ait une largeur fixe. L'activation de cette option applique une largeur fixe au conteneur de cette annonce.

en: Advertisement
fr_FR: Publicité

en: All
fr_FR: Tout

en: All Category Layouts
fr_FR: Toutes les mises en page

en: All Project Skills
fr_FR: Toutes les compétences du projet

en: All Projects
fr_FR: Tous les projets

en: Alternative text for image
fr_FR: Texte alternatif pour image

en: Amount of archive months to display.
fr_FR: Nombre de mois d'archives à afficher.

en: Amount of recent posts to display.
fr_FR: Nombre de messages récents à afficher.

en: An <a href="%s">Extra Theme Layout</a> (select below)
fr_FR: Une <a href="%s">disposition thématique supplémentaire</a> (sélectionnez ci-dessous)

en: An Extra Category Layout
fr_FR: Une mise en page de catégorie supplémentaire

en: Any code you place here will appear in body section of all pages of your blog. This is usefull if you need to input a tracking pixel for a state counter such as Google Analytics.
fr_FR: Tout code que vous placez ici apparaîtra dans la section corps de toutes les pages de votre blog. Ceci est utile si vous devez entrer un pixel de suivi pour un compteur d'état tel que Google Analytics.

en: Any code you place here will appear in the head section of every page of your blog. This is useful when you need to add javascript or css to all pages.
fr_FR: Tout code que vous placez ici apparaîtra dans la section principale de chaque page de votre blog. Ceci est utile lorsque vous devez ajouter du javascript ou du css à toutes les pages.

en: Any code you place here will be placed at the top of all single posts. This is useful if you are looking to integrating things such as social bookmarking links.
fr_FR: Tout code que vous placez ici sera placé en haut de tous les posts simples. Ceci est utile si vous souhaitez intégrer des éléments tels que des liens de partage de signets sociaux.

en: App ID
fr_FR: ID de l'application

en: Archive Heading Text Color
fr_FR: Couleur du texte de l'en-tête d'archive

en: Archives
fr_FR: Les archives

en: Ascending
fr_FR: Ascendant

en: Aside
fr_FR: De côté

en: Attributes
fr_FR: Les attributs

en: Audio
fr_FR: l'audio

en: Audio File Subtitle
fr_FR: Sous-titre de fichier audio

en: Audio File Title
fr_FR: Titre du fichier audio

en: Audio File URL
fr_FR: URL du fichier audio

en: Audio Format Options
fr_FR: Options de format audio

en: Author
fr_FR: Auteur

en: Author Image URL
fr_FR: URL de l'image de l'auteur

en: Authorize
fr_FR: Autoriser

en: Authors Page Template Options
fr_FR: Options de modèle de page d'auteurs

en: Authors to display
fr_FR: Auteurs à afficher

en: Auto Speed
fr_FR: Vitesse automatique

en: Automattic slider speed (works only if Auto is set to yes)
fr_FR: Vitesse du curseur automatique (fonctionne uniquement si Auto est défini sur Oui)

en: Autoplay
fr_FR: Lecture automatique

en: Autoplay Speed
fr_FR: Vitesse de lecture automatique

en: Back To Top
fr_FR: Retour au sommet

en: Back To Top Button
fr_FR: Bouton de retour en haut

en: Background Color
fr_FR: Couleur de fond

en: Background Settings
fr_FR: Paramètres de fond

en: Background color
fr_FR: Couleur de fond

en: Bar Border Radius
fr_FR: Rayon de la barre

en: Bar Counter
fr_FR: Comptoir de bar

en: Bar Padding
fr_FR: Rembourrage De Bar

en: Before you can receive product updates, you must first authenticate your Elegant Themes subscription. To do this, you need to enter both your Elegant Themes Username and your Elegant Themes API Key. To locate your API Key, <a href="https://www.elegantthemes.com/members-area/" target="_blank">log in</a> to your Elegant Themes account and navigate to the <strong>Account > API Key</strong> page.
fr_FR: Avant de pouvoir recevoir les mises à jour du produit, vous devez d'abord authentifier votre abonnement Elegant Themes. Pour ce faire, vous devez entrer votre nom d'utilisateur Elegant Themes et votre clé API Elegant Themes. Pour localiser votre clé API, <a href="https://www.elegantthemes.com/members-area/" target="_blank">connectez-</a> vous à votre compte Elegant Themes et accédez à la page <strong>Compte> Clé API</strong> .

en: Before you can receive product updates, you must first authenticate your Elegant Themes subscription. To do this, you need to enter both your Elegant Themes Username and your Elegant Themes API Key. Your username is the same username you use when logging in to <a href="http://elegantthemes.com/" target="_blank">ElegantThemes.com</a>
fr_FR: Avant de pouvoir recevoir les mises à jour du produit, vous devez d'abord authentifier votre abonnement Elegant Themes. Pour ce faire, vous devez entrer votre nom d'utilisateur Elegant Themes et votre clé API Elegant Themes. Votre nom d'utilisateur est le même que celui que vous utilisez pour vous connecter à <a href="http://elegantthemes.com/" target="_blank">ElegantThemes.com.</a>

en: Below Header
fr_FR: Au-dessous de l'en-tête

en: Below Post
fr_FR: Sous le poteau

en: Blog Feed Masonry
fr_FR: Blog Feed Maçonnerie

en: Blog Feed Page Template Options
fr_FR: Options de modèle de page de flux de blog

en: Blog Feed Standard
fr_FR: Flux de blog standard

en: Blog Feed Title
fr_FR: Titre du fil de blog

en: Body
fr_FR: Corps

en: Body Font
fr_FR: Corps de police

en: Body Line Height
fr_FR: Hauteur du corps

en: Body Link Color
fr_FR: Couleur de lien de corps

en: Body Text Color
fr_FR: Couleur du texte du corps

en: Body Text Size
fr_FR: Taille du texte du corps

en: Body/Link Font Style
fr_FR: Style de police Corps / Lien

en: Body/Link Line Height
fr_FR: Corps / Lien Ligne Hauteur

en: Body/Link Text Size
fr_FR: Corps / Lien Taille du texte

en: Bold
fr_FR: Audacieux

en: Border
fr_FR: Frontière

en: Border Color
fr_FR: Couleur de la bordure

en: Border Radius
fr_FR: Rayon de la frontière

en: Border Width
fr_FR: Largeur de la bordure

en: Bottom
fr_FR: Bas

en: Bottom Bar
fr_FR: Barre inférieure

en: Bottom to Top
fr_FR: De bas en haut

en: Boxed Layout - Background color
fr_FR: Mise en boîte - Couleur de fond

en: Breakdown #
fr_FR: Panne #

en: Breakdown #%d
fr_FR: Ventilation # %d

en: Buffer
fr_FR: Tampon

en: Button Font Style
fr_FR: Style de police du bouton

en: Button Hover Styles
fr_FR: Styles de survol des boutons

en: Button Styles
fr_FR: Styles de boutons

en: Buttons
fr_FR: Boutons

en: Buttons Font
fr_FR: Police de boutons

en: By default comments are not placed on pages, however, if you would like to allow people to comment on your pages simply enable this option.
fr_FR: Par défaut, les commentaires ne sont pas placés sur les pages. Toutefois, si vous souhaitez autoriser les internautes à commenter vos pages, activez simplement cette option.

en: By default pages are sorted by name. However if you would rather have them sorted by ID you can adjust this setting.
fr_FR: Par défaut, les pages sont triées par nom. Toutefois, si vous préférez les classer par ID, vous pouvez ajuster ce paramètre.

en: By default the navigation bar stays on top of the screen at all times. We suggest to disable this option, if you need to use a logo taller than the default one.
fr_FR: Par défaut, la barre de navigation reste en haut de l'écran à tout moment. Nous vous suggérons de désactiver cette option si vous devez utiliser un logo plus haut que celui par défaut.

en: By default the theme creates a Home link in the default created menu, that when clicked leads back to your blog's homepage. If however, you are using a static homepage and have already created a page called Home to use, this will result in a duplicate link. In this case you should disable this feature to remove the link.
fr_FR: Par défaut, le thème crée un lien Accueil dans le menu créé par défaut, qui permet de revenir à la page d'accueil de votre blog lorsque vous cliquez dessus. Si, toutefois, vous utilisez une page d'accueil statique et avez déjà créé une page appelée Accueil à utiliser, le lien sera dupliqué. Dans ce cas, vous devez désactiver cette fonctionnalité pour supprimer le lien.

en: By default the theme creates post titles based on the title of your post and your blog name. If you would like to make your meta title different than your actual post title you can define a custom title for each post using custom fields. This option must be enabled for custom titles to work, and you must choose a custom field name for your title below.
fr_FR: Par défaut, le thème crée des titres de publication en fonction du titre de votre publication et du nom de votre blog. Si vous souhaitez que votre méta-titre soit différent du titre de votre message, vous pouvez définir un titre personnalisé pour chaque message à l'aide de champs personnalisés. Cette option doit être activée pour que les titres personnalisés fonctionnent et vous devez choisir un nom de champ personnalisé pour votre titre ci-dessous.

en: By default the theme does not add keywords to your header. Most search engines don't use keywords to rank your site anymore, but some people define them anyway just in case. If you want to add meta keywords to your header then enable this option and fill in the custom keywords field below.
fr_FR: Par défaut, le thème n’ajoute pas de mots-clés à votre en-tête. La plupart des moteurs de recherche n'utilisent plus de mots-clés pour classer votre site, mais certaines personnes les définissent quand même, au cas où. Si vous souhaitez ajouter des méta-mots-clés à votre en-tête, activez cette option et remplissez le champ de mots-clés personnalisés ci-dessous.

en: By default the theme uses a combination of your blog name and your blog description, as defined when you created your blog, to create your homepage titles. However if you want to create a custom title then simply enable this option and fill in the custom title field below.
fr_FR: Par défaut, le thème utilise une combinaison du nom de votre blog et de la description de votre blog, telle que définie lors de la création de votre blog, pour créer les titres de votre page d'accueil. Toutefois, si vous souhaitez créer un titre personnalisé, activez simplement cette option et renseignez le champ du titre personnalisé ci-dessous.

en: By default the theme uses your blog description, as defined when you created your blog, to fill in the meta description field. If you would like to use a different description then enable this option and fill in the custom description field below.
fr_FR: Par défaut, le thème utilise la description de votre blog, telle que définie lors de la création de votre blog, pour renseigner le champ Description de la méta. Si vous souhaitez utiliser une description différente, activez cette option et remplissez le champ de description personnalisé ci-dessous.

en: CSS Class
fr_FR: Classe CSS

en: CSS ID
fr_FR: Identifiant CSS

en: Call To Action
fr_FR: Appel à l'action

en: Callback function: "%s" doesnt exist
fr_FR: Fonction de rappel: " %s" n'existe pas

en: Canonicalization helps to prevent the indexing of duplicate content by search engines, and as a result, may help avoid duplicate content penalties and pagerank degradation. Some pages may have different URL's all leading to the same place. For example domain.com, domain.com/index.html, and www.domain.com are all different URLs leading to your homepage. From a search engine's perspective these duplicate URLs, which also occur often due to custom permalinks, may be treaded individually instead of as a single destination. Defining a canonical URL tells the search engine which URL you would like to use officially. The theme bases its canonical URLs off your permalinks and the domain name defined in the settings tab of wp-admin.
fr_FR: La Canonicalisation aide à prévenir l'indexation du contenu en double par les moteurs de recherche et, par conséquent, peut aider à éviter les pénalités de contenu en double et la dégradation du pagerank. Certaines pages peuvent avoir des URL différentes menant toutes au même endroit. Par exemple, domain.com, domain.com/index.html et www.domain.com sont des URL différentes menant à votre page d'accueil. Du point de vue des moteurs de recherche, ces URL en double, qui sont souvent associées à des permaliens personnalisés, peuvent être traitées individuellement plutôt que comme une seule destination. Définir une URL canonique indique au moteur de recherche quelle URL vous souhaitez utiliser officiellement. Le thème fonde ses URL canoniques sur vos permaliens et le nom de domaine défini dans l'onglet Paramètres de wp-admin.

en: Canonicalization helps to prevent the indexing of duplicate content by search engines, and as a result, may help avoid duplicate content penalties and pagerank degradation. Some pages may have different URLs all leading to the same place. For example domain.com, domain.com/index.html, and www.domain.com are all different URLs leading to your homepage. From a search engine's perspective these duplicate URLs, which also occur often due to custom permalinks, may be treaded individually instead of as a single destination. Defining a canonical URL tells the search engine which URL you would like to use officially. The theme bases its canonical URLs off your permalinks and the domain name defined in the settings tab of wp-admin.
fr_FR: La Canonicalisation aide à prévenir l'indexation du contenu en double par les moteurs de recherche et, par conséquent, peut aider à éviter les pénalités de contenu en double et la dégradation du pagerank. Certaines pages peuvent avoir des URL différentes menant toutes au même endroit. Par exemple, domain.com, domain.com/index.html et www.domain.com sont des URL différentes menant à votre page d'accueil. Du point de vue des moteurs de recherche, ces URL en double, qui sont souvent associées à des permaliens personnalisés, peuvent être traitées individuellement plutôt que comme une seule destination. Définir une URL canonique indique au moteur de recherche quelle URL vous souhaitez utiliser officiellement. Le thème fonde ses URL canoniques sur vos permaliens et le nom de domaine défini dans l'onglet Paramètres de wp-admin.

en: Captcha Font Size
fr_FR: Captcha Taille de la police

en: Captcha Font Style
fr_FR: Style de police Captcha

en: Caption
fr_FR: Légende

en: Caption Background Color
fr_FR: Légende Couleur De Fond

en: Caption Font Size
fr_FR: Légende Taille de la police

en: Caption Font Style
fr_FR: Légende Style de police

en: Caption goes here
fr_FR: La légende va ici

en: Caption title goes here
fr_FR: Le titre de la légende va ici

en: Categories
fr_FR: Les catégories

en: Categories:
fr_FR: Catégories:

en: Category
fr_FR: Catégorie

en: Category Builder
fr_FR: Constructeur de catégorie

en: Centered
fr_FR: Centré

en: Change Your API Key
fr_FR: Changer votre clé API

en: Channel Name
fr_FR: Nom du canal

en: Chat
fr_FR: Bavarder

en: Check and sort the sitemap sections you would like to be displayed.
fr_FR: Cochez et triez les sections du plan du site que vous souhaitez afficher.

en: Check this box if you want to display meta descriptions on category/archive pages. The description is based off the category description you choose when creating/edit your category in wp-admin.
fr_FR: Cochez cette case si vous souhaitez afficher les méta-descriptions sur les pages de catégorie / archive. La description est basée sur la description de la catégorie que vous avez choisie lors de la création / modification de votre catégorie dans wp-admin.

en: Choose Categories.
fr_FR: Choisissez des catégories.

en: Choose From the Most Used Skills
fr_FR: Choisissez parmi les compétences les plus utilisées

en: Choose Sidebar/Widget Area
fr_FR: Choisissez la barre latérale / zone du widget

en: Choose a category.
fr_FR: Choisissez une catégorie.

en: Choose a heading style.
fr_FR: Choisissez un style de titre.

en: Choose a sort method.
fr_FR: Choisissez une méthode de tri.

en: Choose a sort order.
fr_FR: Choisissez un ordre de tri.

en: Choose an Image
fr_FR: Choisissez une image

en: Choose button color
fr_FR: Choisissez la couleur du bouton

en: Choose button type
fr_FR: Choisissez le type de bouton

en: Choose categories.
fr_FR: Choisissez des catégories.

en: Choose title autogeneration method
fr_FR: Choisir la méthode de génération automatique du titre

en: Choose whether standard or masonry display style for archive pages for tags, author posts, search results.
fr_FR: Choisissez le style d'affichage standard ou de maçonnerie pour les pages d'archives pour les balises, les publications d'auteur et les résultats de recherche.

en: Choose which items to display in the postinfo section
fr_FR: Choisissez les éléments à afficher dans la section postinfo

en: Choose yes if you want for automatic slider animation
fr_FR: Choisissez oui si vous voulez pour une animation de curseur automatique

en: Circle Counter
fr_FR: Compteur de cercle

en: Click here to learn more
fr_FR: Cliquez ici pour en savoir plus

en: Closed Title Font Style
fr_FR: Titre fermé Style de police

en: Code Integration
fr_FR: Intégration de code

en: Color
fr_FR: Couleur

en: Column Layout
fr_FR: Disposition de la colonne

en: Comments
fr_FR: commentaires

en: Consumer Key
fr_FR: La clé du consommateur

en: Consumer Key:
fr_FR: La clé du consommateur:

en: Consumer Secret
fr_FR: Secret du consommateur

en: Consumer Secret:
fr_FR: Secret du consommateur:

en: Contact Form
fr_FR: Formulaire de contact

en: Contact Form Map
fr_FR: Formulaire de contact

en: Contact Form Title
fr_FR: Titre du formulaire de contact

en: Contact Page Template Options
fr_FR: Options de modèle de page de contact

en: Content
fr_FR: Contenu

en: Content Font Size
fr_FR: Taille de la police de contenu

en: Content Font Style
fr_FR: Style de police de contenu

en: Content goes here
fr_FR: Le contenu va ici

en: Content text or html
fr_FR: Contenu ou html

en: Countdown
fr_FR: Compte à rebours

en: Current Category / Tag / Taxonomy
fr_FR: Catégorie actuelle / Tag / Taxonomie

en: Current Color
fr_FR: Couleur actuelle

en: Currently viewing archives from %1$s
fr_FR: Consultation des archives de %1$s actuellement

en: Custom CSS
fr_FR: CSS personnalisé

en: Custom Title
fr_FR: Titre personnalisé

en: Custom field Name to be used for description
fr_FR: Champ personnalisé Nom à utiliser pour la description

en: Custom field Name to be used for keywords
fr_FR: Nom du champ personnalisé à utiliser pour les mots-clés

en: Custom field Name to be used for title
fr_FR: Nom du champ personnalisé à utiliser pour le titre

en: Dashed
fr_FR: En pointillés

en: Date
fr_FR: Rendez-vous amoureux

en: Date Format
fr_FR: Format de date

en: Date format
fr_FR: Format de date

en: Default
fr_FR: Défaut

en: Default (%s)
fr_FR: Par défaut ( %s)

en: Default Category
fr_FR: Catégorie par défaut

en: Default Post Format
fr_FR: Format de publication par défaut

en: Define a character to separate BlogName and Post title
fr_FR: Définir un caractère pour séparer BlogName et Post title

en: Delicious
fr_FR: Délicieux

en: Descending
fr_FR: Descendant

en: Designed by %1$s | Powered by %2$s
fr_FR: Conçu par %1$s | Propulsé par %2$s

en: Details Font Style
fr_FR: Détails Style de police

en: Disable this option to remove Google Maps API script from your page. Note: Modules which relies to Google Maps API script such as Maps and Fullwidth Maps are still loaded, but will not work unless you manually add Google Maps API script.
fr_FR: Désactivez cette option pour supprimer le script de l'API Google Maps de votre page. Remarque: les modules qui reposent sur le script de l'API Google Maps, tels que Cartes et Cartes en largeur, sont toujours chargés, mais ne fonctionneront que si vous ajoutez manuellement le script de l'API Google Maps.

en: Disable this option to remove the Google Fonts from your Divi Builder Pages.
fr_FR: Désactivez cette option pour supprimer les polices Google de vos pages Divi Builder.

en: Disable top tier dropdown menu links
fr_FR: Désactiver les liens du menu déroulant de niveau supérieur

en: Disabled
fr_FR: désactivé

en: Disabling this option will remove the body code below from your blog. This allows you to remove the code while saving it for later use.
fr_FR: Si vous désactivez cette option, le code du corps ci-dessous sera supprimé de votre blog. Cela vous permet de supprimer le code tout en le sauvegardant pour une utilisation ultérieure.

en: Disabling this option will remove the header code below from your blog. This allows you to remove the code while saving it for later use.
fr_FR: Si vous désactivez cette option, le code d’en-tête ci-dessous sera supprimé de votre blog. Cela vous permet de supprimer le code tout en le sauvegardant pour une utilisation ultérieure.

en: Disabling this option will remove the single bottom code below from your blog. This allows you to remove the code while saving it for later use.
fr_FR: Désactiver cette option supprimera le code inférieur unique ci-dessous de votre blog. Cela vous permet de supprimer le code tout en le sauvegardant pour une utilisation ultérieure.

en: Disabling this option will remove the single top code below from your blog. This allows you to remove the code while saving it for later use.
fr_FR: Si vous désactivez cette option, le code unique ci-dessous sera supprimé de votre blog. Cela vous permet de supprimer le code tout en le sauvegardant pour une utilisation ultérieure.

en: Display # of Tweets:
fr_FR: Affichage du nombre de tweets:

en: Display Featured Posts Only
fr_FR: Afficher les articles en vedette seulement

en: Display Home link
fr_FR: Afficher le lien Accueil

en: Display Style
fr_FR: Style d'affichage

en: Display a list of authors.
fr_FR: Afficher une liste d'auteurs.

en: Display a login form.
fr_FR: Afficher un formulaire de connexion.

en: Display ads.
fr_FR: Afficher des annonces.

en: Display comment date?
fr_FR: Afficher la date du commentaire?

en: Display method
fr_FR: Méthode d'affichage

en: Display post categories?
fr_FR: Afficher les catégories de post?

en: Display post count
fr_FR: Afficher le nombre de messages

en: Display post date?
fr_FR: Afficher la date de publication?

en: Display post thumbnail?
fr_FR: Afficher la vignette du message?

en: Display the post's exceprt or full content. If full content, then it will truncate to the more tag if used.
fr_FR: Affiche le contenu complet ou complet de l'article. Si le contenu est complet, il sera tronqué à la balise more si elle est utilisée.

en: Display your follower counts from top social networks
fr_FR: Affichez le nombre de vos abonnés dans les meilleurs réseaux sociaux.

en: Display your recent tweets.
fr_FR: Affichez vos tweets récents.

en: Divi Library
fr_FR: Bibliothèque Divi

en: Divider
fr_FR: Diviseur

en: Divider Height
fr_FR: Hauteur du diviseur

en: Divider Position
fr_FR: Position du diviseur

en: Divider Style
fr_FR: Style de séparation

en: Divider Weight
fr_FR: Poids du diviseur

en: Do not display posts that have been displayed on previous modules.
fr_FR: Ne pas afficher les messages qui ont été affichés sur les modules précédents.

en: Don't Show Author
fr_FR: Ne pas montrer l'auteur

en: Don't Show Categories
fr_FR: Ne pas afficher les catégories

en: Don't Show Comment Count
fr_FR: Ne pas afficher le nombre de commentaires

en: Don't Show Date
fr_FR: Ne pas afficher la date

en: Don't Show Featured Image
fr_FR: Ne pas montrer l'image sélectionnée

en: Don't Show Ratings
fr_FR: Ne pas afficher les évaluations

en: Dotted
fr_FR: À pois

en: Drag the marker and the address will be updated automatically. Change the zoom and the zoom level will be saved as well.
fr_FR: Faites glisser le marqueur et l'adresse sera mise à jour automatiquement. Modifiez le zoom et le niveau de zoom sera également enregistré.

en: Dribbble Profile Url
fr_FR: URL du profil Dribbble

en: Dropdown Menu Animation
fr_FR: Animation du menu déroulant

en: Dropdown Menu Background Color
fr_FR: Couleur de fond du menu déroulant

en: Dropdown Menu Hover/Active Link Color
fr_FR: Menu déroulant Survol / Couleur du lien actif

en: Dropdown Menu Line Color
fr_FR: Couleur de la ligne du menu déroulant

en: Dropdown Menu Text Color
fr_FR: Couleur du texte du menu déroulant

en: Edit Category Layout
fr_FR: Modifier la disposition de la catégorie

en: Edit Default Layout
fr_FR: Modifier la mise en page par défaut

en: Edit Home Layout
fr_FR: Modifier la mise en page d'accueil

en: Edit Layout
fr_FR: Modifier la mise en page

en: Edit Project
fr_FR: Editer le projet

en: Edit Skill
fr_FR: Modifier la compétence

en: Effect
fr_FR: Effet

en: Elements
fr_FR: Éléments

en: Email field cannot be empty.
fr_FR: Le champ Email ne peut pas être vide.

en: Enable Above Footer - Ad
fr_FR: Activer au-dessus du pied de page - Annonce

en: Enable Autoplay
fr_FR: Activer la lecture automatique

en: Enable Below Header - Ad
fr_FR: Activer au-dessous de l'en-tête - Annonce

en: Enable Boxed Layout
fr_FR: Activer la mise en boîte

en: Enable Header Ad
fr_FR: Activer l'en-tête de l'annonce

en: Enable Responsive Adsense Ad
fr_FR: Activer l'annonce Adsense sensible

en: Enable Single Post - Above Post - Ad
fr_FR: Activer Single Post - Above Post - Annonce

en: Enable Single Post - Below Post - Ad
fr_FR: Activer le post unique - Sous le post - Annonce

en: Enable body code
fr_FR: Activer le code du corps

en: Enable canonical URL's
fr_FR: Activer les URL canoniques

en: Enable custom description
fr_FR: Activer la description personnalisée

en: Enable custom keywords
fr_FR: Activer les mots-clés personnalisés

en: Enable custom title
fr_FR: Activer le titre personnalisé

en: Enable custom titles
fr_FR: Activer les titres personnalisés

en: Enable header code
fr_FR: Activer le code d'en-tête

en: Enable meta description
fr_FR: Activer la méta description

en: Enable meta descriptions
fr_FR: Activer les méta descriptions

en: Enable meta keywords
fr_FR: Activer les méta mots-clés

en: Enable single bottom code
fr_FR: Activer le code inférieur unique

en: Enable single top code
fr_FR: Activer le code top unique

en: Enable this option to display Back To Top Button while scrolling
fr_FR: Activer cette option pour afficher le bouton Back To Top lors du défilement

en: Enable this option to get the smooth scrolling effect with mouse wheel
fr_FR: Activez cette option pour obtenir un effet de défilement régulier avec la molette de la souris.

en: Enable this option to make shortcodes respond to various screen sizes
fr_FR: Activez cette option pour que les codes courts répondent à différentes tailles d'écran

en: Enabled
fr_FR: Activée

en: Enabled?
fr_FR: Activée?

en: Enabling this option will display an ad above the footer. If enabled you must fill in the banner image and destination url below.
fr_FR: Activer cette option affichera une annonce au-dessus du pied de page. Si activé, vous devez renseigner l’image de bannière et l’URL de destination ci-dessous.

en: Enabling this option will display an ad below the header. If enabled you must fill in the banner image and destination url below.
fr_FR: Activer cette option affichera une annonce sous l'en-tête. Si activé, vous devez renseigner l’image de bannière et l’URL de destination ci-dessous.

en: Enabling this option will display an ad in the header. If enabled you must fill in the banner image and destination url below.
fr_FR: Activer cette option affichera une annonce dans l'en-tête. Si activé, vous devez renseigner l’image de bannière et l’URL de destination ci-dessous.

en: Enabling this option will display an ad on the bottom of your post pages below the single post content. If enabled you must fill in the banner image and destination url below.
fr_FR: L'activation de cette option permet d'afficher une annonce au bas de vos pages de publication, sous le contenu de cette publication. Si activé, vous devez renseigner l’image de bannière et l’URL de destination ci-dessous.

en: Enabling this option will display an ad on the top of your post pages above the single post content. If enabled you must fill in the banner image and destination url below.
fr_FR: L'activation de cette option permet d'afficher une annonce en haut de vos pages de publication, au-dessus du contenu de cette publication. Si activé, vous devez renseigner l’image de bannière et l’URL de destination ci-dessous.

en: Enqueue Google Maps Script
fr_FR: Script Google Maps en file d'attente

en: Enter an optional CSS ID to be used for this module. An ID can be used to create custom CSS styling, or to create links to particular sections of your page.
fr_FR: Entrez un ID CSS facultatif à utiliser pour ce module. Un ID peut être utilisé pour créer un style CSS personnalisé ou pour créer des liens vers des sections particulières de votre page.

en: Enter optional CSS classes to be used for this module. A CSS class can be used to create custom CSS styling. You can add multiple classes, separated with a space.
fr_FR: Entrez les classes CSS facultatives à utiliser pour ce module. Une classe CSS peut être utilisée pour créer un style CSS personnalisé. Vous pouvez ajouter plusieurs classes, séparées par un espace.

en: Enter the App ID
fr_FR: Entrez l'ID de l'application

en: Enter the App Secret
fr_FR: Entrez le secret de l'application

en: Enter the URL of your Dribbble Profile.
fr_FR: Entrez l'URL de votre profil Dribbble.

en: Enter the URL of your Facebook Profile.
fr_FR: Entrez l'URL de votre profil Facebook.

en: Enter the URL of your Google+ Profile.
fr_FR: Entrez l'URL de votre profil Google+.

en: Enter the URL of your Instagram Profile.
fr_FR: Entrez l'URL de votre profil Instagram.

en: Enter the URL of your Pinterest Profile.
fr_FR: Entrez l'URL de votre profil Pinterest.

en: Enter the URL of your RSS feed.
fr_FR: Entrez l'URL de votre flux RSS.

en: Enter the URL of your Stumbleupon Profile.
fr_FR: Entrez l'URL de votre profil Stumbleupon.

en: Enter the URL of your Tumblr Profile.
fr_FR: Entrez l'URL de votre profil Tumblr.

en: Enter the URL of your Twitter Profile.
fr_FR: Entrez l'URL de votre profil Twitter.

en: Enter the URL of your Youtube Profile.
fr_FR: Entrez l'URL de votre profil Youtube.

en: Every 1 Day
fr_FR: Chaque 1 jour

en: Every 12 Hours
fr_FR: Toutes les 12 heures

en: Every 3 Days
fr_FR: Tous les 3 jours

en: Every 3 Hours
fr_FR: Toutes les 3 heures

en: Every 7 Days
fr_FR: Tous les 7 jours

en: Every Hour
fr_FR: Toutes les heures

en: Exclude
fr_FR: Exclure

en: Exclude categories from the navigation bar
fr_FR: Exclure les catégories de la barre de navigation

en: Exclude pages from the navigation bar
fr_FR: Exclure des pages de la barre de navigation

en: Extra - Ads
fr_FR: Extra - Annonces

en: Extra - Authors
fr_FR: Extra - Auteurs

en: Extra - Layout
fr_FR: Extra - Disposition

en: Extra - Recent Comments
fr_FR: Extra - Commentaires récents

en: Extra - Recent Posts
fr_FR: Extra - Articles récents

en: Extra - Recent Reviews
fr_FR: Extra - Commentaires récents

en: Extra - Recent Tweets
fr_FR: Extra - Tweets récents

en: Extra - Recent Videos
fr_FR: Extra - Vidéos récentes

en: Extra - Social Network Followers
fr_FR: Extra - Abonnés au réseau social

en: Extra Category Layout
fr_FR: Disposition de catégorie supplémentaire

en: Extra Customizer Settings
fr_FR: Paramètres de personnalisation supplémentaires

en: Extra Settings
fr_FR: Paramètres supplémentaires

en: Extra uses uncombined and unminified CSS files because "SCRIPT_DEBUG" constant on wp-config.php has been set to "true". Other plugin can enforce Extra to use uncombined and unminified CSS files by filtering "et_load_unminified_styles" filter as well.
fr_FR: Extra utilise des fichiers CSS non combinés et non minés, car la constante "SCRIPT_DEBUG" sur wp-config.php a été définie sur "true". D'autres plugins peuvent imposer à Extra d'utiliser des fichiers CSS non combinés et non minés en filtrant également le filtre "et_load_unminified_styles".

en: Extra uses uncombined and unminified javascript files because "SCRIPT_DEBUG" constant on wp-config.php has been set to "true". Other plugin can enforce Extra to use uncombined and unminified javascript files by filtering "et_load_unminified_scripts" filter as well.
fr_FR: Extra utilise des fichiers javascript non combinés et non minés, car la constante "SCRIPT_DEBUG" sur wp-config.php a été définie sur "true". D'autres plugins peuvent obliger Extra à utiliser des fichiers javascript non combinés et non minés en filtrant également le filtre "et_load_unminified_scripts".

en: Facebook Profile Url
fr_FR: URL du profil Facebook

en: Fade In From Left
fr_FR: Fondu à gauche

en: Fade In From Right
fr_FR: Fondu dans de droite

en: Favorite
fr_FR: Préféré

en: Featured
fr_FR: En vedette

en: Featured Post
fr_FR: Après sélectionnée

en: Featured Posts Slider
fr_FR: Messages en vedette Curseur

en: Filter Font Size
fr_FR: Filtrer la taille de la police

en: Filter Font Style
fr_FR: Filtrer le style de police

en: Filterable Portfolio
fr_FR: Portefeuille filtrable

en: Find
fr_FR: Trouver

en: Fixed Navigation Bar
fr_FR: Barre de navigation fixe

en: Fixed Navigation Settings
fr_FR: Paramètres de navigation fixes

en: Flip In Vertically
fr_FR: Flip In Vertical

en: Follow @%s
fr_FR: Suivez @ %s

en: Follow Font & Icon Size
fr_FR: Suivre la taille de la police et de l'icône

en: Follow Us
fr_FR: Suivez nous

en: Font
fr_FR: Police de caractère

en: Font Style
fr_FR: Le style de police

en: Footer
fr_FR: Bas de page

en: Footer Credit Font Style
fr_FR: Footer Credit Style de police

en: Footer Credit Text Color
fr_FR: Footer Credit Couleur du texte

en: Footer Credit Text Size
fr_FR: Pied de page Crédit Taille du texte

en: Footer Elements
fr_FR: Éléments de pied de page

en: Footer Menu
fr_FR: Menu de pied de page

en: Footer Menu Active Link Color
fr_FR: Footer Menu Active Link Couleur

en: Footer Menu Font Style
fr_FR: Style de police du menu de pied de page

en: Footer Menu Letter Spacing
fr_FR: Footer Menu Espacement des lettres

en: Footer Menu Link Color
fr_FR: Footer Menu Link Couleur

en: Footer Menu Text Size
fr_FR: Pied de page Menu Taille du texte

en: Footer Settings
fr_FR: Paramètres de pied de page

en: Footer Sidebar
fr_FR: Pied de page Sidebar

en: Footer Sidebar Left
fr_FR: Pied de page Barre latérale gauche

en: Footer Sidebar Middle
fr_FR: Pied de page Sidebar Middle

en: Form submission error, please refresh and try again.
fr_FR: Erreur de soumission de formulaire, veuillez actualiser et réessayer.

en: Front page displays
fr_FR: Affichages page de garde

en: Fullwidth Slider
fr_FR: Curseur pleine largeur

en: Gallery
fr_FR: Galerie

en: Gallery Format Options
fr_FR: Options de format de galerie

en: General
fr_FR: Général

en: General Settings
fr_FR: réglages généraux

en: Global Accent Color
fr_FR: Couleur globale d'accent

en: Google API Key
fr_FR: Clé Google API

en: Google API key. You can find all the info on how to obtain one here: %s
fr_FR: Clé Google API. Vous pouvez trouver toutes les informations sur comment en obtenir un ici: %s

en: Google Fonts subsets
fr_FR: Sous-ensembles de polices Google

en: Google+ Profile Url
fr_FR: URL du profil Google+

en: Google+ User Id
fr_FR: Identifiant utilisateur Google+

en: Groove
fr_FR: Rainure

en: Header
fr_FR: Entête

en: Header & Navigation Settings
fr_FR: En-tête et paramètres de navigation

en: Header Elements Settings
fr_FR: Paramètres des éléments d'en-tête

en: Header Font Size
fr_FR: Taille de la police d'en-tête

en: Header Font Style
fr_FR: Style de police d'en-tête

en: Header Format Settings
fr_FR: Paramètres de format d'en-tête

en: Header Text
fr_FR: En-tête

en: Header Text Color
fr_FR: Couleur du texte d'en-tête

en: Heading Font
fr_FR: Police de titre

en: Heading Font Style
fr_FR: Style de police

en: Heading Line Height
fr_FR: Hauteur de ligne de cap

en: Heading Style
fr_FR: Style de titre

en: Heading Text Color
fr_FR: Couleur du texte d'en-tête

en: Heading Text Size
fr_FR: Titre du texte

en: Help
fr_FR: Aidez-moi

en: Here you can add custom css to override or extend default styles.
fr_FR: Ici, vous pouvez ajouter des CSS personnalisés pour remplacer ou étendre les styles par défaut.

en: Here you can change Global Accent Color that is used on all pages of your site.
fr_FR: Ici, vous pouvez modifier la couleur d’accent global utilisée sur toutes les pages de votre site.

en: Here you can change which character separates your blog title and index page name when using autogenerated post titles. Common values are | or -
fr_FR: Ici, vous pouvez changer le caractère qui sépare le titre de votre blog et le nom de la page d’index lors de l’utilisation de titres post générés automatiquement. Les valeurs communes sont | ou -

en: Here you can change which character separates your blog title and post name when using autogenerated post titles. Common values are | or -
fr_FR: Ici, vous pouvez changer le caractère qui sépare le titre de votre blog et le nom de votre publication lorsque vous utilisez des titres de publication générés automatiquement. Les valeurs communes sont | ou -

en: Here you can choose how your titles on index pages are generated. You can change which order your blog name and index title are displayed, or you can remove the blog name from the title completely.
fr_FR: Ici, vous pouvez choisir comment vos titres sur les pages d'index sont générés. Vous pouvez modifier l'ordre d'affichage du nom de votre blog et du titre de l'index ou supprimer complètement le nom du blog du titre.

en: Here you can choose the default Sidebar/Widget Area for WooCommerce pages.
fr_FR: Ici, vous pouvez choisir la zone Barre latérale / Widget par défaut pour les pages WooCommerce.

en: Here you can choose the default Sidebar/Widget Area.
fr_FR: Ici, vous pouvez choisir la zone de barre latérale / widget par défaut.

en: Here you can choose the default location of the Sidebar for WooCommerce pages.
fr_FR: Ici, vous pouvez choisir l’emplacement par défaut de la barre latérale pour les pages WooCommerce.

en: Here you can choose the default location of the Sidebar.
fr_FR: Ici, vous pouvez choisir l'emplacement par défaut de la barre latérale.

en: Here you can choose the refresh period used for the social network follower counts widget.
fr_FR: Ici, vous pouvez choisir la période d'actualisation utilisée pour le widget de comptes de suiveurs de réseau social.

en: Here you can choose to display the Dribbble Icon on your homepage.
fr_FR: Ici, vous pouvez choisir d’afficher l’icône Dribbble sur votre page d’accueil.

en: Here you can choose to display the Facebook Icon on your homepage.
fr_FR: Ici, vous pouvez choisir d’afficher l’icône Facebook sur votre page d’accueil.

en: Here you can choose to display the Google+ Icon on your homepage.
fr_FR: Ici, vous pouvez choisir d’afficher l’icône Google+ sur votre page d’accueil.

en: Here you can choose to display the Instagram Icon on your homepage.
fr_FR: Ici, vous pouvez choisir d’afficher l’icône Instagram sur votre page d’accueil.

en: Here you can choose to display the Pinterest Icon on your homepage.
fr_FR: Ici, vous pouvez choisir d’afficher l’icône Pinterest sur votre page d’accueil.

en: Here you can choose to display the RSS Icon.
fr_FR: Ici, vous pouvez choisir d’afficher l’icône RSS.

en: Here you can choose to display the Stumbleupon Icon on your homepage.
fr_FR: Ici, vous pouvez choisir d’afficher l’icône Stumbleupon sur votre page d’accueil.

en: Here you can choose to display the Tumblr Icon on your homepage.
fr_FR: Ici, vous pouvez choisir d’afficher l’icône Tumblr sur votre page d’accueil.

en: Here you can choose to display the Twitter Icon.
fr_FR: Ici, vous pouvez choisir d’afficher l’icône Twitter.

en: Here you can choose to display the Youtube Icon on your homepage.
fr_FR: Ici, vous pouvez choisir d’afficher l’icône Youtube sur votre page d’accueil.

en: Here you can choose to remove certain categories from the navigation menu. All categories marked with an X will not appear in your navigation bar.
fr_FR: Ici, vous pouvez choisir de supprimer certaines catégories du menu de navigation. Toutes les catégories marquées d'un X n'apparaîtront pas dans votre barre de navigation.

en: Here you can choose to remove certain pages from the navigation menu. All pages marked with an X will not appear in your navigation bar.
fr_FR: Ici, vous pouvez choisir de supprimer certaines pages du menu de navigation. Toutes les pages marquées d'un X n'apparaîtront pas dans votre barre de navigation.

en: Here you can choose to reverse the order that your categories links are displayed. You can choose between ascending and descending.
fr_FR: Ici, vous pouvez choisir d’inverser l’ordre dans lequel vos liens de catégories sont affichés. Vous pouvez choisir entre ascendant et descendant.

en: Here you can choose to reverse the order that your pages links are displayed. You can choose between ascending and descending.
fr_FR: Ici, vous pouvez choisir d’inverser l’ordre dans lequel les liens de vos pages sont affichés. Vous pouvez choisir entre ascendant et descendant.

en: Here you can choose to sort your pages links.
fr_FR: Ici, vous pouvez choisir de trier les liens de vos pages.

en: Here you can choose which items appear in the postinfo section on archive pages. This is the area, usually below the post title, which displays basic information about your post. The highlighted itmes shown below will appear.
fr_FR: Ici, vous pouvez choisir les éléments à afficher dans la section postinfo des pages d’archives. C'est la zone, généralement située sous le titre du message, qui affiche des informations de base sur votre message. Les éléments en surbrillance présentés ci-dessous apparaissent.

en: Here you can choose which items appear in the postinfo section on single post pages. This is the area, usually below the post title, which displays basic information about your post. The highlighted itmes shown below will appear.
fr_FR: Ici, vous pouvez choisir les éléments à afficher dans la section postinfo sur les pages d’un article. C'est la zone, généralement située sous le titre du message, qui affiche des informations de base sur votre message. Les éléments en surbrillance présentés ci-dessous apparaissent.

en: Here you can choose which sharing icons/options to display. All options marked with an X will not appear.
fr_FR: Ici, vous pouvez choisir les icônes / options de partage à afficher. Toutes les options marquées d'un X n'apparaîtront pas.

en: Here you can define whether to show "read more" link after the excerpts or not.
fr_FR: Ici vous pouvez définir s'il faut ou non afficher le lien "lire plus" après les extraits.

en: Here you can designate how many WooCommerce products are displayed on the archive page. This option works independently from the Settings > Reading options in wp-admin.
fr_FR: Vous pouvez indiquer ici combien de produits WooCommerce sont affichés sur la page d'archive. Cette option fonctionne indépendamment des options Paramètres> Lecture de wp-admin.

en: Here you can designate how many recent articles are displayed on the Archive pages. This option works independently from the Settings > Reading options in wp-admin.
fr_FR: Vous pouvez indiquer ici combien d'articles récents sont affichés sur les pages d'archives. Cette option fonctionne indépendamment des options Paramètres> Lecture de wp-admin.

en: Here you can designate how many recent articles are displayed on the Category page. This option works independently from the Settings > Reading options in wp-admin.
fr_FR: Vous pouvez indiquer ici combien d'articles récents sont affichés sur la page Catégorie. Cette option fonctionne indépendamment des options Paramètres> Lecture de wp-admin.

en: Here you can designate how many recent articles are displayed on the Search results pages. This option works independently from the Settings > Reading options in wp-admin.
fr_FR: Vous pouvez indiquer ici le nombre d'articles récents à afficher dans les pages de résultats de la recherche. Cette option fonctionne indépendamment des options Paramètres> Lecture de wp-admin.

en: Here you can designate how many recent articles are displayed on the Tag pages. This option works independently from the Settings > Reading options in wp-admin.
fr_FR: Vous pouvez indiquer ici combien d'articles récents sont affichés sur les pages Tag. Cette option fonctionne indépendamment des options Paramètres> Lecture de wp-admin.

en: Here you can provide destination url
fr_FR: Ici, vous pouvez fournir l'URL de destination

en: Here you can provide image url
fr_FR: Ici vous pouvez fournir l'URL de l'image

en: Hex Value
fr_FR: Valeur Hex

en: Hide Author Box
fr_FR: Masquer la boîte de l'auteur

en: Hide Featured Image on Post
fr_FR: Masquer l'image sélectionnée sur le message

en: Hide Logo Image
fr_FR: Masquer l'image du logo

en: Hide Navigation Until Scroll
fr_FR: Masquer la navigation jusqu'au défilement

en: Hide Post Rating
fr_FR: Masquer la note

en: Hide Project Categories
fr_FR: Masquer les catégories de projet

en: Hide Project Titles
fr_FR: Masquer les titres de projet

en: Hide Related Posts
fr_FR: Masquer les articles associés

en: Hide Title &amp; Meta on Post
fr_FR: Masquer le titre et la méta sur le message

en: Hide empty categories
fr_FR: Masquer les catégories vides

en: Highest Rated
fr_FR: Les mieux notés

en: Home
fr_FR: Accueil

en: Homepage
fr_FR: Page d'accueil

en: Homepage Basic
fr_FR: Page d'accueil Basic

en: Homepage SEO
fr_FR: Page d'accueil SEO

en: Homepage custom title (if enabled)
fr_FR: Titre personnalisé de la page d'accueil (si activé)

en: Homepage meta description (if enabled)
fr_FR: Meta description de la page d'accueil (si activé)

en: Homepage meta keywords (if enabled)
fr_FR: Mots-clés de la page d'accueil (si activé)

en: Hover Overlay Color
fr_FR: Survoler la couleur

en: Hover Overlay Icon Color
fr_FR: Survol de la couleur de l'icône

en: Hover Overlay Icon Picker
fr_FR: Survoler le sélecteur d'icônes

en: Hover/Active Link Color
fr_FR: Survol / Couleur du lien actif

en: Icon
fr_FR: Icône

en: If custom titles are disabled, choose autogeneration method
fr_FR: Si les titres personnalisés sont désactivés, choisissez la méthode de génération automatique.

en: If you are not using cutsom post titles you can still have control over how your titles are generated. Here you can choose which order you would like your post title and blog name to be displayed, or you can remove the blog name from the title completely.
fr_FR: Si vous n'utilisez pas de titres d'articles intéressants, vous pouvez toujours contrôler la manière dont vos titres sont générés. Vous pouvez choisir ici l'ordre dans lequel vous souhaitez que le titre de votre message et le nom de votre blog soient affichés, ou vous pouvez supprimer complètement le nom du blog du titre.

en: If you are not using cutsom post titles you can still have control over hw your titles are generated. Here you can choose which order you would like your post title and blog name to be displayed, or you can remove the blog name from the title completely.
fr_FR: Si vous n'utilisez pas de titres très intéressants, vous pouvez toujours contrôler la façon dont vos titres sont générés. Ici, vous pouvez choisir l'ordre dans lequel vous souhaitez que le titre de votre message et le nom de votre blog soient affichés, ou vous pouvez supprimer complètement le nom du blog du titre.

en: If you have enabled custom titles you can add your custom title here. Whatever you type here will be placed between the < title >< /title > tags in header.php
fr_FR: Si vous avez activé les titres personnalisés, vous pouvez ajouter votre titre personnalisé ici. Tout ce que vous tapez ici sera placé entre les balises <title> </ title> dans header.php

en: If you have enabled meta descriptions you can add your custom description here.
fr_FR: Si vous avez activé les méta-descriptions, vous pouvez ajouter votre description personnalisée ici.

en: If you have enabled meta keywords you can add your custom keywords here. Keywords should be separated by comas. For example: wordpress,themes,templates,elegant
fr_FR: Si vous avez activé les méta-mots-clés, vous pouvez ajouter vos mots-clés personnalisés ici. Les mots clés doivent être séparés par des virgules. Par exemple: wordpress, thèmes, modèles, élégant

en: If you would like categories to be displayed in your navigationbar that don't have any posts in them then disable this option. By default empty categories are hidden
fr_FR: Si vous souhaitez que les catégories pour lesquelles aucune publication ne figure dans votre barre de navigation soient affichées, désactivez cette option. Par défaut, les catégories vides sont masquées

en: If you would like to add a meta description to your post you can do so using custom fields. This option must be enabled for descriptions to be displayed on post pages. You can add your meta description using custom fields based off the custom field name you define below.
fr_FR: Si vous souhaitez ajouter une méta-description à votre message, vous pouvez le faire en utilisant des champs personnalisés. Cette option doit être activée pour que les descriptions soient affichées sur les pages de publication. Vous pouvez ajouter votre méta-description à l'aide de champs personnalisés basés sur le nom de champ personnalisé que vous définissez ci-dessous.

en: If you would like to add meta keywords to your post you can do so using custom fields. This option must be enabled for keywords to be displayed on post pages. You can add your meta keywords using custom fields based off the custom field name you define below.
fr_FR: Si vous souhaitez ajouter des méta-mots-clés à votre message, vous pouvez le faire en utilisant des champs personnalisés. Cette option doit être activée pour que les mots clés soient affichés sur les pages de publication. Vous pouvez ajouter vos méta-mots-clés à l'aide de champs personnalisés basés sur le nom de champ personnalisé défini ci-dessous.

en: If you would like to remove the dropdown menus from the categories navigation bar disable this feature.
fr_FR: Si vous souhaitez supprimer les menus déroulants de la barre de navigation des catégories, désactivez cette fonctionnalité.

en: If you would like to remove the dropdown menus from the pages navigation bar disable this feature.
fr_FR: Si vous souhaitez supprimer les menus déroulants de la barre de navigation des pages, désactivez cette fonctionnalité.

en: If you would like to use your own custom favicon image click the Upload Image button.
fr_FR: Si vous souhaitez utiliser votre propre image favicon personnalisée, cliquez sur le bouton Télécharger une image.

en: If you would like to use your own custom logo image click the Upload Image button.
fr_FR: Si vous souhaitez utiliser votre propre image de logo personnalisée, cliquez sur le bouton Télécharger une image.

en: Ignore Displayed Posts
fr_FR: Ignorer les messages affichés

en: Image Alt Text
fr_FR: Texte alternatif de l'image

en: Image Alt Text:
fr_FR: Texte alternatif de l'image:

en: Image Height
fr_FR: hauteur de l'image

en: Image URL
fr_FR: URL de l'image

en: Image Url
fr_FR: URL de l'image

en: Image Url:
fr_FR: URL de l'image:

en: Image Width
fr_FR: Largeur de l'image

en: Image doesn't exist
fr_FR: L'image n'existe pas

en: In some cases users will want to create parent categories or links as placeholders to hold a list of child links or categories. In this case it is not desirable to have the parent links lead anywhere, but instead merely serve an organizational function. Enabling this options will remove the links from all parent pages/categories so that they don't lead anywhere when clicked.
fr_FR: Dans certains cas, les utilisateurs voudront créer des catégories ou des liens parent comme espaces réservés pour contenir une liste de liens ou de catégories enfants. Dans ce cas, il n'est pas souhaitable que les liens parents mènent n'importe où, mais remplissent simplement une fonction organisationnelle. L'activation de ces options supprimera les liens de toutes les pages / catégories parentes, de sorte qu'ils ne mènent nulle part lorsque l'utilisateur clique dessus.

en: Inactive Footer Sidebar
fr_FR: Barre latérale de pied de page inactif

en: Inactive Tab Background Color
fr_FR: Couleur d'arrière-plan des onglets inactifs

en: Index Page SEO
fr_FR: Référencement page index

en: Input Field Padding
fr_FR: Rembourrage du champ d'entrée

en: Input Font Size
fr_FR: Taille de la police d'entrée

en: Input Font Style
fr_FR: Style de police d'entrée

en: Input adsense code
fr_FR: Entrez le code adsense

en: Input advertisement destination url
fr_FR: URL de destination de la publicité d'entrée

en: Input advertisement image
fr_FR: Image publicitaire d'entrée

en: Inset
fr_FR: Encart

en: Instagram Profile Url
fr_FR: URL du profil Instagram

en: Invalid post
fr_FR: Message invalide

en: Italic
fr_FR: Italique

en: Join Now
fr_FR: Adhérer

en: Latest
fr_FR: Dernier

en: Layout
fr_FR: Disposition

en: Layout Settings
fr_FR: Paramètres de mise en page

en: Layout Usage
fr_FR: Utilisation de la mise en page

en: Leave a Reply to %s
fr_FR: Laisser une réponse aux %s

en: Leave a reply
fr_FR: Laisser une réponse

en: Left
fr_FR: La gauche

en: Left to Right
fr_FR: De gauche à droite

en: Left/Right
fr_FR: Gauche droite

en: Left/Right or Centered?
fr_FR: Gauche / Droite ou Centré?

en: Length of the title need to be limited to prevent inappropriate caption height in narrow column
fr_FR: La longueur du titre doit être limitée pour éviter une hauteur de légende inappropriée dans une colonne étroite

en: Letter Spacing
fr_FR: L'espacement des lettres

en: Limit
fr_FR: Limite

en: Link
fr_FR: Lien

en: Link Format Options
fr_FR: Options de format de lien

en: Link Title
fr_FR: Titre du lien

en: Link URL
fr_FR: URL du lien

en: Link Url:
fr_FR: Lien URL:

en: Link text
fr_FR: Lien texte

en: List Meta
fr_FR: Liste Meta

en: List Title
fr_FR: Titre de la liste

en: Loading
fr_FR: Chargement

en: Loading...
fr_FR: Chargement...

en: Login
fr_FR: S'identifier

en: Logo Height
fr_FR: Hauteur du logo

en: Logout
fr_FR: Connectez - Out

en: Lost my Password
fr_FR: Perdu mon mot de passe

en: Magazine Homepage
fr_FR: Page d'accueil du magazine

en: Main Body
fr_FR: Corps principal

en: Main Meta
fr_FR: Méta principale

en: Main Post Area
fr_FR: Zone principale de poste

en: Main Post Entry
fr_FR: Entrée principale

en: Main Post Excerpt
fr_FR: Extrait du post principal

en: Main Post Meta
fr_FR: Poste principal Meta

en: Main Post Meta Icons (Rating &amp; Comment)
fr_FR: Icônes principales du message principal (Notation et commentaire)

en: Main Post Overlay
fr_FR: Superposition de poste principal

en: Main Post Overlay Icon
fr_FR: Icône de superposition de poste principal

en: Main Post Title
fr_FR: Titre du poste principal

en: Main Sidebar
fr_FR: Barre latérale principale

en: Main Title
fr_FR: Titre principal

en: Make Fullwidth
fr_FR: Faire en pleine largeur

en: Map
fr_FR: Carte

en: Map Format Options
fr_FR: Options de format de carte

en: Map Pin Address
fr_FR: Adresse de la carte

en: Masonry
fr_FR: Maçonnerie

en: Masonry Blog Category
fr_FR: Blog de maçonnerie

en: Masonry Blog Category With Featured Posts
fr_FR: Catégorie de blog de maçonnerie avec articles en vedette

en: Masonry Blog Homepage
fr_FR: Blog de maçonnerie

en: Max Width
fr_FR: Largeur maximale

en: Max. Title Characters
fr_FR: Max. Caractères de titre

en: Mega Menu 2 Featured and Recent List
fr_FR: Mega Menu 2 Liste en vedette et récente

en: Mega Menu 3 Featured
fr_FR: Mega Menu 3 vedette

en: Mega Menu List
fr_FR: Mega Liste du menu

en: Menu Height
fr_FR: Hauteur du menu

en: Meta
fr_FR: Méta

en: Meta Font Size
fr_FR: Meta Taille de la police

en: Meta Font Style
fr_FR: Méta Style de police

en: Module Customizer
fr_FR: Module de personnalisation

en: Module Head
fr_FR: Tête de module

en: Module Header
fr_FR: En-tête de module

en: Module Subheader
fr_FR: Sous-en-tête de module

en: Most Popular
fr_FR: Le plus populaire

en: Most Recent
fr_FR: Le plus récent

en: MySpace
fr_FR: Mon espace

en: Name
fr_FR: prénom

en: Name Font Style
fr_FR: Nom Style de police

en: Name displayed internally in builder for this ad
fr_FR: Nom affiché en interne dans le générateur pour cette annonce

en: Name field cannot be empty.
fr_FR: Le champ Nom ne peut être vide.

en: Nav Arrow Background Color
fr_FR: Couleur de fond de la flèche de navigation

en: Nav Arrow Color
fr_FR: Couleur de la flèche de navigation

en: Nav Icon
fr_FR: Icône de navigation

en: Nav Icon Hover
fr_FR: Icône de navigation

en: Navigation
fr_FR: La navigation

en: New Category Layout
fr_FR: Nouvelle mise en page

en: New Message From %1$s%2$s: %3$s
fr_FR: Nouveau message de %1$s %2$s: %3$s

en: New Project
fr_FR: Nouveau projet

en: New Skill Name
fr_FR: Nouveau nom de compétence

en: New Tab
fr_FR: Nouvel onglet

en: Newer Comments <span class="meta-nav">&rarr;</span>
fr_FR: Commentaires plus récents <span class="meta-nav">→</span>

en: Next
fr_FR: Suivant

en: Next &raquo;
fr_FR: Suivant "

en: Next Tab
fr_FR: Onglet suivant

en: No
fr_FR: Non

en: No Animation
fr_FR: Aucune animation

en: No Mega Menu
fr_FR: Pas de Mega Menu

en: No Sidebar
fr_FR: Pas de barre latérale

en: No Skills Found
fr_FR: Aucune compétence trouvée

en: No Video Found
fr_FR: Aucune vidéo trouvée

en: No available options.
fr_FR: Aucune option disponible.

en: No sidebar, single column view with Project Details box below content
fr_FR: Pas de barre latérale, vue à colonne unique avec zone Détails du projet sous le contenu

en: Nothing found
fr_FR: Rien n'a été trouvé

en: Nothing found in Trash
fr_FR: Rien trouvé dans la corbeille

en: Number Counter
fr_FR: Compteur de nombre

en: Number Font Size
fr_FR: Taille de la police

en: Number Font Style
fr_FR: Style de police numérique

en: Number of Posts displayed on Archive pages
fr_FR: Nombre de messages affichés sur les pages d'archives

en: Number of Posts displayed on Category page
fr_FR: Nombre de messages affichés sur la page de catégorie

en: Number of Posts displayed on Search pages
fr_FR: Nombre de messages affichés sur les pages de recherche

en: Number of Posts displayed on Tag pages
fr_FR: Nombre de messages affichés sur les pages de balises

en: Number of Products displayed on WooCommerce archive pages
fr_FR: Nombre de produits affichés sur les pages d'archives de WooCommerce

en: Number of comments to show:
fr_FR: Nombre de commentaires à afficher:

en: Number of dropdown tiers shown
fr_FR: Nombre de niveaux de liste affichés

en: Number of posts to show:
fr_FR: Nombre de messages à afficher:

en: OR
fr_FR: OU

en: Only display featured posts.
fr_FR: Afficher uniquement les articles en vedette.

en: Open Project URL in new window
fr_FR: Ouvrir l'URL du projet dans une nouvelle fenêtre

[ctx: Open Sans font: on or off]
en: on
fr_FR: sur

en: Open link in new window
fr_FR: Ouvre le lien dans une nouvelle fenêtre

en: Options
fr_FR: Les options

en: Order Category Links by Ascending/Descending
fr_FR: Ordre Catégorie Liens par ordre croissant / décroissant

en: Order Pages Links by Ascending/Descending
fr_FR: Pages de commande Liens par ordre croissant / décroissant

en: Our Authors
fr_FR: Nos auteurs

en: Outset
fr_FR: Début

en: Overlay
fr_FR: Recouvrir

en: PASSWORD
fr_FR: MOT DE PASSE

en: Padding
fr_FR: Rembourrage

en: Page IDs, separated by commas.
fr_FR: ID de page, séparés par des virgules.

en: Page Name
fr_FR: Nom de la page

en: Page not found
fr_FR: Page non trouvée

en: Pages
fr_FR: Des pages

en: Pagination Active Background Color
fr_FR: Couleur de fond active de pagination

en: Pagination Active Color
fr_FR: Couleur active de pagination

en: Pagination Background
fr_FR: Fond de pagination

en: Pagination Background Color
fr_FR: Couleur de fond de pagination

en: Pagination Color
fr_FR: Couleur de pagination

en: Pagination Item
fr_FR: Article de pagination

en: Pagination Item Active
fr_FR: Article de pagination actif

en: Parent Skill
fr_FR: Compétence parentale

en: Parent Skill:
fr_FR: Compétence parentale:

en: Password:
fr_FR: Mot de passe:

en: Paste image url here, if you chose "images" slider type
fr_FR: Collez l'URL de l'image ici, si vous avez choisi le type de curseur "images"

en: Percent Font Size
fr_FR: Pourcentage de la taille de la police

en: Percent Font Style
fr_FR: Style de police en pourcentage

en: Person
fr_FR: La personne

en: Pinterest Profile Url
fr_FR: URL du profil Pinterest

en: Place your adsense code here.
fr_FR: Placez votre code adsense ici.

en: Please enter a valid email address.
fr_FR: S'il vous plaît, mettez une adresse email valide.

en: Popular
fr_FR: Populaire

en: Popular Skills
fr_FR: Compétences Populaires

en: Portfolio Page Template Options
fr_FR: Options de modèle de page de portefeuille

en: Portrait Border Radius
fr_FR: Portrait Bordure Rayon

en: Post
fr_FR: Poster

en: Post Background Color
fr_FR: Couleur de fond du post

en: Post Caption
fr_FR: Post Légende

en: Post Comment
fr_FR: Poster un commentaire

en: Post Entry
fr_FR: Post entrée

en: Post Excerpt
fr_FR: Poster un extrait

en: Post Featured Image
fr_FR: Publier l'image en vedette

en: Post Format Audio Wrapper
fr_FR: Formatage audio post-format

en: Post Format Gallery Nav
fr_FR: Post Format Galerie Nav

en: Post Format Gallery Nav Hover
fr_FR: Post Format Galerie Nav Hover

en: Post Format Gallery Nav Icon
fr_FR: Post Format Galerie Icône Nav

en: Post Format Gallery Nav Icon Hover
fr_FR: Post Format Galerie Icône Nav

en: Post Format Icon
fr_FR: Post Format Icône

en: Post Format Icon Background Color
fr_FR: Post Format Icône Couleur de fond

en: Post Format Link Background
fr_FR: Arrière-plan de lien post-format

en: Post Format Quote Background
fr_FR: Contexte de citation post format

en: Post Meta Icons (Rating &amp; Comment)
fr_FR: Post Meta Icons (Rating & Comment)

en: Post Overlay Icon
fr_FR: Icône Post Overlay

en: Post Read More
fr_FR: Post Lire la suite

en: Post Read More Icon
fr_FR: Poster Lire Plus Icon

en: Post Title
fr_FR: Titre de l'article

en: Post Title Font Size
fr_FR: Titre du poste Taille de la police

en: Post Title Font Style
fr_FR: Titre du style de police

en: Post info section
fr_FR: Section info post

en: Post not found
fr_FR: Message non trouvé

en: Posted by %s
fr_FR: Publié par %s

en: Posts
fr_FR: Des postes

en: Posts By: %s
fr_FR: Messages de: %s

en: Posts Carousel
fr_FR: Posts carrousel

en: Posts List Area
fr_FR: Zone de liste de messages

en: Posts List Entry
fr_FR: Liste des articles

en: Posts List Meta
fr_FR: Liste des messages Meta

en: Posts List Meta Icon
fr_FR: Liste des messages Meta Icon

en: Posts List Thumbnail
fr_FR: Liste des messages Thumbnail

en: Posts List Title
fr_FR: Titre de la liste des messages

en: Posts Per Page
fr_FR: Messages par page

en: Posts by %s
fr_FR: Messages de %s

en: Previous
fr_FR: précédent

en: Previous Tab
fr_FR: Onglet précédent

en: Price Font Size
fr_FR: Prix Taille de la police

en: Price Font Style
fr_FR: Prix Style de police

en: Pricing Table
fr_FR: Tableau de tarification

en: Primary Heading
fr_FR: Titre principal

en: Primary Heading: Category Name, Sub Heading: Filter
fr_FR: Titre principal: Nom de la catégorie, Sous-titre: Filtre

en: Primary Heading: Filter, Sub Heading: Category Name
fr_FR: Titre principal: Filtre, titre principal: Nom de la catégorie

en: Primary Menu
fr_FR: Menu primaire

en: Primary Menu Bar Settings
fr_FR: Paramètres de la barre de menus principale

en: Print
fr_FR: Impression

en: Product Name Font Size
fr_FR: Nom du produit Taille de la police

en: Product Name Font Style
fr_FR: Nom du produit Style de police

en: Project Categories
fr_FR: Catégories de projets

en: Project Description:
fr_FR: Description du projet:

en: Project Details
fr_FR: détails du projet

en: Project Details Location
fr_FR: Détails du projet Lieu

en: Project Details Title
fr_FR: Titre du projet

en: Project Details box as sidebar
fr_FR: Zone de détails du projet sous forme de barre latérale

en: Project Details:
fr_FR: Détails du projet:

en: Project Gallery
fr_FR: Galerie de projet

en: Project Sidebar
fr_FR: Barre latérale du projet

[ctx: Project Skill name]
en: Project Skills
fr_FR: Compétences du projet

en: Project Skills
fr_FR: Compétences du projet

en: Project URL
fr_FR: URL du projet

en: Project URL Text
fr_FR: Texte de l'URL du projet

[ctx: Project skill singular name]
en: Project Skill
fr_FR: Compétence de projet

en: Quote
fr_FR: Citation

en: Quote Attribution
fr_FR: Attribution de devis

en: Quote Format Options
fr_FR: Options de format de devis

en: Quote Text
fr_FR: Texte de citation

en: RSS Icon Url
fr_FR: URL d'icône RSS

en: Rate:
fr_FR: Taux:

en: Rating (%):
fr_FR: Évaluation (%):

en: Rating: %0.2f
fr_FR: Note:% 0.2f

en: Ratings
fr_FR: Évaluations

en: Re-Authorize
fr_FR: Ré-autoriser

en: Read Extra Documentation
fr_FR: Lire la documentation supplémentaire

en: Read More
fr_FR: Lire la suite

en: Read More Button
fr_FR: Lire le bouton

en: Recent
fr_FR: Récent

en: Recent Comments
fr_FR: Commentaires récents

en: Recent Posts
fr_FR: Messages récents

en: Recent Reviews
fr_FR: Avis récents

en: Recent Tweets
fr_FR: Tweets récents

en: Recent Videos
fr_FR: Vidéos récentes

en: Related Posts
fr_FR: Articles Similaires

en: Remove Drop Shadow
fr_FR: Supprimer l'ombre portée

en: Remove Vertical Divider
fr_FR: Supprimer le séparateur vertical

en: Reply
fr_FR: Répondre

en: Reset
fr_FR: Réinitialiser

en: Reset to Defaults
fr_FR: Réinitialiser les paramètres par défaut

en: Responsive shortcodes
fr_FR: Shortcodes réactifs

en: Review
fr_FR: La revue

en: Review Box Contents
fr_FR: Contenu de la boîte de révision

en: Review Box Title
fr_FR: Titre de la zone de révision

en: Ridge
fr_FR: crête

en: Right
fr_FR: Droite

en: Right to Left
fr_FR: De droite à gauche

en: Role Editor
fr_FR: Éditeur de rôle

en: Sale Badge Font Size
fr_FR: Solde Badge Taille de la police

en: Sale Badge Font Style
fr_FR: Style de police d'insigne de vente

en: Sale Price Font Size
fr_FR: Prix de vente Taille de la police

en: Sale Price Font Style
fr_FR: Prix de vente Style de police

en: Sample Post Title
fr_FR: Exemple de titre de message

en: Save Changes
fr_FR: Sauvegarder les modifications

en: Scale In From Center
fr_FR: Echelle Du Centre

en: Scale In From Left
fr_FR: Echelle De Gauche

en: Scale In From Right
fr_FR: Echelle De Droite

en: Search & Cart Font
fr_FR: Recherche et panier de police

en: Search & Cart Font Style
fr_FR: Rechercher dans le style de police

en: Search Layouts
fr_FR: Mises en page de recherche

en: Search Project Skills
fr_FR: Rechercher des compétences de projet

en: Search Projects
fr_FR: Rechercher des projets

en: Search Results for: %s
fr_FR: Résultats de recherche pour: %s

en: Search results for "%s"
fr_FR: Résultats de recherche pour " %s"

en: Search, Cart, & Icon Background Color
fr_FR: Recherche, panier et couleur de fond de l'icône

en: Search, Cart, & Icon Letter Spacing
fr_FR: Espacement des lettres de recherche, panier et icône

en: Search, Cart, & Icon Text Color
fr_FR: Couleur du texte de recherche, panier et icône

en: Search, Cart, & Icon Text Size
fr_FR: Taille du texte de recherche, panier et icône

en: Secondary Menu
fr_FR: Menu secondaire

en: Secondary Menu Bar Settings
fr_FR: Paramètres de la barre de menu secondaire

en: Select
fr_FR: Sélectionner

en: Select Animation Effect
fr_FR: Sélectionnez l'effet d'animation

en: Select Page
fr_FR: Sélectionner une page

en: Select Slider Type here
fr_FR: Sélectionnez le type de curseur ici

en: Select between expanded and closed state
fr_FR: Choisissez entre l'état développé et fermé

en: Select yes if the link should be opened in a new window
fr_FR: Sélectionnez oui si le lien doit être ouvert dans une nouvelle fenêtre

en: Send
fr_FR: Envoyer

en: Send Email to
fr_FR: Envoyer un email à

en: Separate Skills with Commas
fr_FR: Séparer les compétences avec des virgules

en: Set as Image
fr_FR: Définir comme image

en: Share "%s" via %s
fr_FR: Partager " %s" via %s

en: Share:
fr_FR: Partager:

en: Sharing Icons to Display
fr_FR: Partage des icônes à afficher

en: Shop
fr_FR: Boutique

en: Short description
fr_FR: Brève description

en: Show Author
fr_FR: Afficher l'auteur

en: Show Author Box
fr_FR: Afficher la boîte de l'auteur

en: Show Categories
fr_FR: Afficher les catégories

en: Show Comment Count
fr_FR: Afficher le nombre de commentaires

en: Show Comments
fr_FR: Afficher les commentaires

en: Show Date
fr_FR: Afficher la date

en: Show Divider
fr_FR: Montrer le diviseur

en: Show Dribbble Icon
fr_FR: Afficher l'icône de dribbble

en: Show Excerpt
fr_FR: Afficher un extrait

en: Show Facebook Icon
fr_FR: Afficher l'icône Facebook

en: Show Featured Image
fr_FR: Afficher l'image sélectionnée

en: Show Full Content
fr_FR: Afficher le contenu complet

en: Show Google+ Icon
fr_FR: Afficher l'icône Google+

en: Show Instagram Icon
fr_FR: Afficher l'icône Instagram

en: Show Pagination
fr_FR: Montrer la pagination

en: Show Pinterest Icon
fr_FR: Afficher l'icône Pinterest

en: Show Post Count
fr_FR: Afficher le nombre d'articles

en: Show Posts Count
fr_FR: Afficher les messages

en: Show RSS Icon
fr_FR: Afficher l'icône RSS

en: Show Rating
fr_FR: Montrer la cote

en: Show Ratings
fr_FR: Montrer les évaluations

en: Show Read More Button
fr_FR: Afficher le bouton Lire plus

en: Show Related Posts
fr_FR: Afficher les messages associés

en: Show Search Bar
fr_FR: Afficher la barre de recherche

en: Show Social Icons
fr_FR: Afficher les icônes sociales

en: Show Stumbleupon Icon
fr_FR: Afficher l'icône Stumbleupon

en: Show Top Border?
fr_FR: Afficher la bordure supérieure?

en: Show Trending Bar
fr_FR: Afficher la barre de tendance

en: Show Tumblr Icon
fr_FR: Afficher l'icône Tumblr

en: Show Twitter Icon
fr_FR: Afficher l'icône Twitter

en: Show WooCommerce Cart
fr_FR: Afficher le panier WooCommerce

en: Show Youtube Icon
fr_FR: Afficher l'icône Youtube

en: Show author box
fr_FR: Afficher la boîte auteur

en: Show comments on pages
fr_FR: Afficher les commentaires sur les pages

en: Show comments on posts
fr_FR: Afficher les commentaires sur les messages

en: Show dropdown menus
fr_FR: Afficher les menus déroulants

en: Show related posts
fr_FR: Afficher les articles liés

en: Sidebar
fr_FR: Barre latérale

en: Sidebar Location
fr_FR: Emplacement de la barre latérale

en: Sidebar Width
fr_FR: Largeur de la barre latérale

en: Sidebar location
fr_FR: Emplacement de la barre latérale

en: Sidebar, Project Details box below content
fr_FR: Barre latérale, zone Détails du projet sous le contenu

en: Sidebar/Widget Area
fr_FR: Zone de barre latérale / widget

en: Single Page Layout
fr_FR: Mise en page unique

en: Single Post Layout
fr_FR: Mise en page simple

en: Sitemap Page Template Options
fr_FR: Options de modèle de page de plan Sitemap

en: Sizing
fr_FR: Dimensionnement

en: Skills:
fr_FR: Compétences:

en: Slide In Vertically
fr_FR: Glisser verticalement

en: Slider
fr_FR: Curseur

en: Slider Type
fr_FR: Type de curseur

en: Smooth Scrolling
fr_FR: Défilement lisse

en: Social Follow
fr_FR: Suivi social

en: Social Icons Color
fr_FR: Couleur des icônes sociales

en: Social Icons Size
fr_FR: Taille des icônes sociales

en: Social Media Links
fr_FR: Liens de médias sociaux

en: Social Media Networks
fr_FR: Réseaux de médias sociaux

en: Social Network Follower Count Refresh
fr_FR: Nombre d'acteurs de réseau social actualisés

en: Social Network Icon Size
fr_FR: Taille de l'icône du réseau social

en: Solid
fr_FR: Solide

en: Sorry, No Posts Found
fr_FR: Désolé, aucun message trouvé

en: Sorry, no posts found.
fr_FR: Désolé, aucun article trouvé.

en: Sort Categories Links by Name/ID/Slug/Count/Term Group
fr_FR: Trier les catégories Liens par nom / ID / Slug / Nombre / Groupe de termes

en: Sort Method
fr_FR: Méthode de tri

en: Sort Order
fr_FR: Ordre de tri

en: Sort Pages Links
fr_FR: Trier les liens de pages

en: Standard
fr_FR: la norme

en: Standard Blog Category
fr_FR: Catégorie de blog standard

en: Standard Blog Category With Featured Posts
fr_FR: Catégorie de blog standard avec articles en vedette

en: Standard Blog Homepage
fr_FR: Blog standard page d'accueil

en: Standard or Masonry Style for Archive Pages
fr_FR: Style standard ou de maçonnerie pour les pages d'archives

en: Star
fr_FR: Étoile

en: Start on New Line
fr_FR: Commencer sur une nouvelle ligne

en: Start on New Line?
fr_FR: Commencer sur une nouvelle ligne?

en: Start the ad's output on a new line?
fr_FR: Démarrer la sortie de l'annonce sur une nouvelle ligne?

en: State
fr_FR: Etat

en: Status
fr_FR: Statut

en: Stumbleupon Profile Url
fr_FR: URL du profil Stumbleupon

en: Sub Heading
fr_FR: Sous rubrique

en: Subheader
fr_FR: En-tête

en: Subheader Font Size
fr_FR: Taille de la police

en: Subheader Font Style
fr_FR: Style de police de l'en-tête

en: Subject
fr_FR: Assujettir

en: Subscribe
fr_FR: Souscrire

en: Summary
fr_FR: Résumé

en: Summary Title
fr_FR: Titre du résumé

en: TRENDING:
fr_FR: TENDANCE:

en: Tab
fr_FR: Languette

en: Tab Content
fr_FR: Contenu de l'onglet

en: Tab Item
fr_FR: Item de l'onglet

en: Tab Item Active
fr_FR: Élément d'onglet actif

en: Tab Item Hover
fr_FR: Point d'onglet survol

en: Tab Settings
fr_FR: Paramètres de l'onglet

en: Tab Text
fr_FR: Texte de l'onglet

en: Tabbed Posts
fr_FR: Poteaux à onglets

en: Tabs
fr_FR: Onglets

en: Tabs Background
fr_FR: Fond d'onglets

en: Tags
fr_FR: Mots clés

en: Testimonial
fr_FR: Témoignage

en: Text
fr_FR: Texte

en: Text Color
fr_FR: Couleur du texte

en: Text Size
fr_FR: Taille du texte

en: Text for the header of the module. Leave blank for no header for the module.
fr_FR: Texte pour l'en-tête du module. Laissez vide pour aucun en-tête pour le module.

en: Thanks for contacting us.
fr_FR: Merci de nous avoir contacté.

en: The Ad HTML, if not using the Image URL and Link above.
fr_FR: L'annonce HTML, si vous n'utilisez pas l'URL de l'image et le lien ci-dessus.

en: The Map feature uses the Google Maps API and requires a valid Google API Key to function. Before using the map feature, please make sure you have added your API key inside the Extra Theme Options panel. Learn more about how to create your Google API Key <a href="%1$s" target="_blank">here</a>.
fr_FR: La fonctionnalité Carte utilise l'API Google Maps et nécessite une clé Google API valide pour fonctionner. Avant d’utiliser la fonctionnalité de carte, assurez-vous d’avoir ajouté votre clé API dans le panneau Options extra-thématiques. En savoir plus sur la création de votre clé API Google <a href="%1$s" target="_blank">ici</a> .

en: The Maps module uses the Google Maps API and requires a valid Google API Key to function. Before using the map module, please make sure you have added your API key here. Learn more about how to create your Google API Key <a target="_blank" href="%1$s">here</a>.
fr_FR: Le module Maps utilise l'API Google Maps et nécessite une clé Google API valide pour fonctionner. Avant d’utiliser le module de carte, assurez-vous d’avoir ajouté votre clé API ici. En savoir plus sur la création de votre clé API Google <a target="_blank" href="%1$s">ici</a> .

en: The URL of the video from a <a href="%s" target="_blank">Supported oEmbed Video Provider</a>, or URL of any video. Click "Add Video URL" to add more file types. (.mov, .mp4, .webm, .ogv, etc)
fr_FR: L'URL de la vidéo provenant d'un <a href="%s" target="_blank">fournisseur de vidéo pris en charge oEmbed</a> , ou l'URL de toute vidéo. Cliquez sur "Ajouter une URL à la vidéo" pour ajouter plus de types de fichiers. (.mov, .mp4, .webm, .ogv, etc.)

en: The color used for this category throughout the site.
fr_FR: La couleur utilisée pour cette catégorie sur tout le site.

en: The color used for this user throughout the site.
fr_FR: La couleur utilisée pour cet utilisateur sur tout le site.

en: The format for the date display in PHP date() format
fr_FR: Le format d'affichage de la date au format PHP date ()

en: The name of your facebook page, not the full URL. If your facebook url is: "http://www.facebook.com/elegantthemes", then your page name is: "elegantthemes"
fr_FR: Le nom de votre page facebook, pas l'URL complète. Si votre URL facebook est: "http://www.facebook.com/elegantthemes", le nom de votre page est: "elegantthemes"

en: The number of posts shown per page.
fr_FR: Le nombre de messages affichés par page.

en: The number of posts shown.
fr_FR: Le nombre de messages affichés.

en: The primary heading.
fr_FR: Le titre principal.

en: The speed, in seconds, in which it will auto rotate to the next slide.
fr_FR: La vitesse, en secondes, dans laquelle il effectuera une rotation automatique vers la diapositive suivante.

en: The speed, in seconds, in which the slider will auto rotate to the next slide. Leave empty to disable autoplay.
fr_FR: Vitesse, en secondes, à laquelle le curseur pivotera automatiquement vers la diapositive suivante. Laissez vide pour désactiver la lecture automatique.

en: The sub heading.
fr_FR: Le sous-titre.

en: Theme Customizer
fr_FR: Personnalisateur de thème

en: Theme Options
fr_FR: Options du thème

en: There was a problem, please try again.
fr_FR: Un problème est survenu, veuillez réessayer.

en: This controls default direction of the lazy-loading animation.
fr_FR: Ceci contrôle la direction par défaut de l'animation à chargement paresseux.

en: This is an optional title to display for this module.
fr_FR: Ceci est un titre facultatif à afficher pour ce module.

en: This option allows you to change how your dates are displayed. For more information please refer to the WordPress codex here:<a href='http://codex.wordpress.org/Formatting_Date_and_Time' target='_blank'>Formatting Date and Time</a>
fr_FR: Cette option vous permet de modifier l'affichage de vos dates. Pour plus d'informations, veuillez vous référer au codex WordPress ici: <a href='http://codex.wordpress.org/Formatting_Date_and_Time' target='_blank'>Formatage Date et heure</a>

en: This option allows you to control how many tiers your pages dropdown menu has in the default theme created main menu. Increasing the number allows for additional menu items to be shown. This setting is not applicable If you are using a custom menu and not the default theme created main menu.
fr_FR: Cette option vous permet de contrôler le nombre de niveaux de votre menu déroulant de pages dans le menu principal créé par thème. L'augmentation du nombre permet d'afficher des éléments de menu supplémentaires. Ce paramètre n'est pas applicable si vous utilisez un menu personnalisé et non le menu principal créé par thème par défaut.

en: This options allows you to control how many teirs your pages dropdown menu has. Increasing the number allows for additional menu items to be shown.
fr_FR: Cette option vous permet de contrôler le nombre de pages de votre menu déroulant. L'augmentation du nombre permet d'afficher des éléments de menu supplémentaires.

en: This post is password protected. Enter the password to view comments.
fr_FR: Cet article est protégé par mot de passe. Entrer le mot de passe pour voir les commentaires.

en: This will add a border to the top side of the module.
fr_FR: Cela ajoutera une bordure au sommet du module.

en: This will be used as the border color for this module.
fr_FR: Ce sera utilisé comme couleur de bordure pour ce module.

en: This will be used as the text color for the header text of the module.
fr_FR: Ceci sera utilisé comme couleur de texte pour le texte d'en-tête du module.

en: This will change the label of the module in the builder for easy identification.
fr_FR: Cela modifiera l'étiquette du module dans le générateur pour faciliter son identification.

en: This will enable Google Fonts for Non-English languages.
fr_FR: Cela activera Google Fonts pour les langues autres que l'anglais.

en: This will enable the use of excerpts in posts or pages.
fr_FR: Cela permettra d'utiliser des extraits dans des posts ou des pages.

en: This will return all of the settings throughout the options page to their default values. <strong>Are you sure you want to do this?</strong>
fr_FR: Cela ramènera tous les paramètres de la page des options à leurs valeurs par défaut. <strong>Es-tu sûr de vouloir faire ça?</strong>

en: Title
fr_FR: Titre

en: Title Font Size
fr_FR: Titre Police Taille

en: Title Font Style
fr_FR: Titre Style de police

en: Title:
fr_FR: Titre:

en: Toggle
fr_FR: Basculer

en: Toggle Icon Size
fr_FR: Basculer la taille de l'icône

en: Toggle Padding
fr_FR: Basculer le rembourrage

en: Top
fr_FR: Haut

en: Top & Bottom Padding
fr_FR: Rembourrage haut et bas

en: Top Rated
fr_FR: Les mieux notés

en: Top to Bottom
fr_FR: De haut en bas

en: Trackbacks/Pingbacks
fr_FR: Trackbacks / Pingbacks

en: Trending Font
fr_FR: Tendance de la police

en: Trending Font Style
fr_FR: Style de police tendance

en: Trending Label Text Color
fr_FR: Tendance Couleur du texte de l'étiquette

en: Trending Text Size
fr_FR: Tendance du texte

en: Trending Title Text Color
fr_FR: Tendance Titre Couleur du texte

en: Tumblr Profile Url
fr_FR: URL du profil Tumblr

en: Turn pagination on or off.
fr_FR: Activer ou désactiver la pagination.

en: Turn the autoplay feature on or off.
fr_FR: Activer ou désactiver la fonction de lecture automatique.

en: Turn the dispay of each post's date on or off.
fr_FR: Activer ou désactiver l'affichage de la date de chaque publication.

en: Turn the display of each post's author on or off.
fr_FR: Activer ou désactiver l'affichage de l'auteur de chaque message.

en: Turn the display of each post's categories on or off.
fr_FR: Activer ou désactiver l'affichage des catégories de chaque publication.

en: Turn the display of each post's ccomments on or off.
fr_FR: Activez ou désactivez l'affichage des commentaires de chaque publication.

en: Turn the display of each post's comment count on or off.
fr_FR: Activer ou désactiver l'affichage du nombre de commentaires de chaque publication.

en: Turn the display of each post's date on or off.
fr_FR: Activer ou désactiver l'affichage de la date de chaque publication.

en: Turn the display of each post's featured image on or off.
fr_FR: Activer ou désactiver l’affichage de l’image sélectionnée de chaque publication.

en: Turn the display of each post's rating on or off.
fr_FR: Activer ou désactiver l'affichage de la note de chaque poste.

en: Turn the display of each post's rating stars on or off.
fr_FR: Activez ou désactivez l'affichage des étoiles de classement de chaque publication.

en: Twitter
fr_FR: Gazouillement

en: Twitter Profile Url
fr_FR: URL du profil Twitter

en: Type an address and click find to place a marker at that address.
fr_FR: Tapez une adresse et cliquez sur Rechercher pour placer un marqueur à cette adresse.

en: Type of the box
fr_FR: Type de la boîte

en: Typography
fr_FR: Typographie

en: Typography Settings
fr_FR: Paramètres de typographie

en: URL of the ad image.
fr_FR: URL de l'image de l'annonce.

en: URL the ad's image links to.
fr_FR: URL vers laquelle l'image de l'annonce renvoie.

en: USERNAME
fr_FR: NOM D'UTILISATEUR

en: Underline
fr_FR: Souligner

en: Update Skill
fr_FR: Mettre à jour la compétence

en: Upload
fr_FR: Télécharger

en: Upload A Video File
fr_FR: Télécharger un fichier vidéo

en: Upload an Image
fr_FR: Télécharger une image

en: Uppercase
fr_FR: Majuscule

en: Use Google Fonts
fr_FR: Utiliser les polices de Google

en: Use as default for any category that does not have a specific layout set.
fr_FR: À utiliser par défaut pour toutes les catégories pour lesquelles aucun modèle de présentation n'a été défini.

en: Use combined and minified CSS file to speed up your site's page load.
fr_FR: Utilisez des fichiers CSS combinés et minifiés pour accélérer le chargement des pages de votre site.

en: Use combined and minified javascript file to speed up your site's page load.
fr_FR: Utilisez un fichier javascript combiné et minifié pour accélérer le chargement des pages de votre site.

en: Use excerpts when defined
fr_FR: Utiliser des extraits lorsqu'ils sont définis

en: Use resizing
fr_FR: Utiliser le redimensionnement

en: Use this layout as the default layout?
fr_FR: Utiliser cette mise en page comme mise en page par défaut?

en: Use this layout as the home layout?
fr_FR: Utilisez cette mise en page comme la mise en page d'accueil?

en: Use this layout on the categories selected above.
fr_FR: Utilisez cette disposition sur les catégories sélectionnées ci-dessus.

en: Used for icon button type
fr_FR: Utilisé pour le type de bouton d'icône

en: User Name
fr_FR: Nom d'utilisateur

en: Username
fr_FR: Nom d'utilisateur

en: Username:
fr_FR: Nom d'utilisateur:

en: Vertically Centered
fr_FR: Centré verticalement

en: Video
fr_FR: Vidéo

en: Video Format Options
fr_FR: Options de format vidéo

en: Video URL
fr_FR: URL de la vidéo

en: View Category Layout
fr_FR: Voir la disposition des catégories

en: View Project
fr_FR: Voir le projet

en: View The Project
fr_FR: Voir le projet

en: View all posts by %s
fr_FR: Voir tous les messages par %s

en: Website Content Width
fr_FR: Largeur du contenu du site Web

en: Website Gutter Width
fr_FR: Largeur de gouttière de site Web

en: Welcome to Extra! Before diving in to your new theme, please visit the <a style="color: #fff; font-weight: bold;" href="%1$s" target="_blank">Extra Documentation</a> page for access to dozens of in-depth tutorials.
fr_FR: Bienvenue chez Extra! Avant de plonger dans votre nouveau thème, veuillez visiter la page <a style="color: #fff; font-weight: bold;" href="%1$s" target="_blank">Documentation supplémentaire</a> pour accéder à des dizaines de didacticiels détaillés.

en: When you define your keywords using custom fields you should use this value for the custom field Name. The Value of your custom field should be the meta keywords you would like to use, separated by comas.
fr_FR: Lorsque vous définissez vos mots-clés à l'aide de champs personnalisés, vous devez utiliser cette valeur pour le nom du champ personnalisé. La valeur de votre champ personnalisé doit correspondre aux méta-mots-clés que vous souhaitez utiliser, séparés par des virgules.

en: When you define your meta description using custom fields you should use this value for the custom field Name. The Value of your custom field should be the custom description you would like to use.
fr_FR: Lorsque vous définissez votre méta-description à l'aide de champs personnalisés, vous devez utiliser cette valeur pour le nom du champ personnalisé. La valeur de votre champ personnalisé doit correspondre à la description personnalisée que vous souhaitez utiliser.

en: When you define your title using custom fields you should use this value for the custom field Name. The Value of your custom field should be the custom title you would like to use.
fr_FR: Lorsque vous définissez votre titre à l'aide de champs personnalisés, vous devez utiliser cette valeur pour le nom du champ personnalisé. La valeur de votre champ personnalisé doit correspondre au titre personnalisé que vous souhaitez utiliser.

en: Whether to show the post count.
fr_FR: S'il faut montrer le nombre de messages.

en: Widget Bullet Color
fr_FR: Widget Bullet Couleur

en: Widget Header Font Size
fr_FR: Taille de la police d'en-tête de widget

en: Widget Header Font Style
fr_FR: Style de police d'en-tête de widget

en: Widget Heading Color
fr_FR: Couleur d'en-tête de widget

en: Widget Link Color
fr_FR: Couleur du lien du widget

en: Widget Text Color
fr_FR: Couleur du texte du widget

en: WooCommerce Sidebar Location
fr_FR: Emplacement de la barre latérale WooCommerce

en: WooCommerce Sidebar/Widget Area
fr_FR: Zone d'encadrement / widget WooCommerce

en: Yes
fr_FR: Oui

en: You are already logged in.
fr_FR: Vous êtes déjà connecté.

en: You can disable this option if you want to remove the author box from single post pages.
fr_FR: Vous pouvez désactiver cette option si vous souhaitez supprimer la zone d'auteur des pages à publication unique.

en: You can disable this option if you want to remove the comments and comment form from single post pages.
fr_FR: Vous pouvez désactiver cette option si vous souhaitez supprimer les commentaires et le formulaire de commentaire des pages d'un article.

en: You can disable this option if you want to remove the related posts from single post pages.
fr_FR: Vous pouvez désactiver cette option si vous souhaitez supprimer les publications associées des pages à publication unique.

en: You can find all the info on how to obtain all the needed API credentials here: %s
fr_FR: Vous pouvez trouver toutes les informations sur la façon d'obtenir toutes les informations d'identification d'API nécessaires ici: %s

en: You can find the User Id at the end of your Google+ URL. For example if the URL was: http://plus.google.com/+elegentthemes, the User Id would be: +elegenthemes
fr_FR: Vous pouvez trouver l'ID utilisateur à la fin de votre URL Google+. Par exemple, si l'URL était: http://plus.google.com/+elegentthemes, l'ID utilisateur serait: + elegenthemes

en: You don't have pages
fr_FR: Vous n'avez pas de pages

en: Your Rating:
fr_FR: Votre note:

en: Your latest posts
fr_FR: Vos derniers messages

en: Your site&#8217;s most recent Posts.
fr_FR: Les messages les plus récents de votre site.

en: Your site&#8217;s most recent Reviews (posts which have review).
fr_FR: Les avis les plus récents de votre site (les articles qui ont un commentaire).

en: Your site&#8217;s most recent Videos (Posts which use video format).
fr_FR: Les dernières vidéos de votre site (publications qui utilisent le format vidéo).

en: Your site&#8217;s most recent comments.
fr_FR: Les commentaires les plus récents de votre site.

en: Youtube Profile Url
fr_FR: URL du profil Youtube

en: Youtube Username
fr_FR: Nom d'utilisateur Youtube

en: Zoom Icon Color
fr_FR: Couleur de l'icône de zoom

en: by
fr_FR: par

en: by %s
fr_FR: par %s

[ctx: clear static resources]
en: Clear
fr_FR: Clair

en: comment count
fr_FR: compteur de commentaire

[ctx: documentation links]
en: Support
fr_FR: Soutien

[ctx: general options]
en: General
fr_FR: Général

[ctx: integrate third-party code]
en: Integration
fr_FR: L'intégration

[ctx: label]
en: Search for:
fr_FR: Rechercher:

[ctx: layout item]
en: Add New
fr_FR: Ajouter un nouveau

[ctx: layout type general name]
en: Category Layouts
fr_FR: Mises en page de catégories

[ctx: layout type singular name]
en: Category Layout
fr_FR: Disposition de la catégorie

[ctx: navigation menu]
en: Navigation
fr_FR: La navigation

[ctx: noun]
en: COMMENT
fr_FR: COMMENTAIRE

[ctx: page/post]
en: Layout
fr_FR: Disposition

[ctx: placeholder]
en: Search
fr_FR: Chercher

[ctx: project item]
en: Add New
fr_FR: Ajouter un nouveau

[ctx: project type general name]
en: Projects
fr_FR: Projets

[ctx: project type singular name]
en: Project
fr_FR: Projet

en: settings reset.
fr_FR: paramètres réinitialisés.

en: settings saved.
fr_FR: paramètres sauvegardés.

[ctx: site ads placement areas]
en: Ads
fr_FR: Les publicités

[ctx: site color scheme]
en: Colorization
fr_FR: Colorisation

[ctx: theme updates]
en: Updates
fr_FR: Mises à jour

[ctx: widgets]
en: %1$s %2$s <div class="post-title">on %3$s</div>
fr_FR:  %1$s %2$s <div class="post-title"> sur %3$s </div>

en: you don't have sufficient permissions to access this page
fr_FR: vous n'avez pas les autorisations suffisantes pour accéder à cette page
