Extra 2.22.2 - en to da_DK translation catalogue (980 entries)

en:  You can find all the info on how to obtain all the required credentials here: %s
da_DK: Du kan finde alle oplysninger om, hvordan du får alle de krævede referencer her: %s

en: %d Items
da_DK:  %d elementer

en: %d Items in Cart
da_DK:  %d varer i kurv

en: %s Theme Options
da_DK:  %s Temaindstillinger

en: %s ago
da_DK:  %s siden

en: &hellip;
da_DK: ...

en: &laquo; Previous
da_DK: " Tidligere

en: + Add One More Tab
da_DK: + Tilføj en mere fane

en: 0 Comments
da_DK: 0 Kommentarer

en: 1 Column
da_DK: 1 kolonne

en: 1 Comment
da_DK: 1 kommentar

en: 1/2 + 1/4 + 1/4 Columns
da_DK: 1/2 + 1/4 + 1/4 kolonner

en: 1/3 + 2/3 Columns
da_DK: 1/3 + 2/3 kolonner

en: 1/4 + 1/2 + 1/4 Columns
da_DK: 1/4 + 1/2 + 1/4 kolonner

en: 1/4 + 1/4 + 1/2 Columns
da_DK: 1/4 + 1/4 + 1/2 kolonner

en: 1/4 + 3/4 Columns
da_DK: 1/4 + 3/4 kolonner

en: 2 Columns
da_DK: 2 kolonner

en: 2/3 + 1/3 Columns
da_DK: 2/3 + 1/3 kolonner

en: 3 Columns
da_DK: 3 kolonner

en: 3/4 + 1/4 Columns
da_DK: 3/4 + 1/4 kolonner

en: 4 Columns
da_DK: 4 kolonner

en: 404 Not Found
da_DK: 404 Ikke fundet

en: <div class="updated"><p>This is a fresh installation of %1$s theme. Don't forget to go to <a href="%2$s">ePanel</a> to set it up. This message will disappear once you have clicked the Save button within the <a href="%2$s">theme's options page</a>.</p></div>
da_DK: <div class="updated"><p> Dette er en frisk installation af %1$s tema. Glem ikke at gå til <a href="%2$s">ePanel for</a> at sætte den op. Denne meddelelse forsvinder, når du har klikket på knappen Gem på <a href="%2$s">temaets optionsside</a> . </p></div>

en: <span class="button">Next Entries</span>
da_DK: <span class="button">Næste indlæg</span>

en: <span class="button">Next</span><span class="title">%title</span>
da_DK: <span class="button">Næste</span> <span class="title">%title</span>

en: <span class="button">Older Entries</span>
da_DK: <span class="button">Ældre indlæg</span>

en: <span class="button">Previous</span><span class="title">%title</span>
da_DK: <span class="button">Forrige</span> <span class="title">%title</span>

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Older Comments
da_DK: <span class="meta-nav">←</span> Ældre kommentarer

en: A static page
da_DK: En statisk side

en: API Key
da_DK: API nøgle

en: About The Author
da_DK: Om forfatteren

en: Above Post
da_DK: Over posten

en: Accent color
da_DK: Accent farve

en: Access Token
da_DK: Adgangst Token

en: Access Token Secret:
da_DK: Adgangstoken Hemmelighed:

en: Access token:
da_DK: Adgangstoken:

en: Accordion
da_DK: Harmonika

en: Active Tab Background Color
da_DK: Aktivt baggrundsfarve

en: Active Tab Text Color
da_DK: Aktiv fane tekstfarve

en: Ad #
da_DK: Annonce #

en: Ad #%d
da_DK: Tilføje

en: Ad HTML
da_DK: Annonce HTML

en: Ad HTML:
da_DK: Annonce HTML:

en: Ad Image
da_DK: Annoncebillede

en: Ad Link
da_DK: Annonceforbindelse

en: Add API Key
da_DK: Tilføj API-nøgle

en: Add Ad
da_DK: Tilføj annonce

en: Add Another Video URL
da_DK: Tilføj en anden video URL

en: Add Audio File
da_DK: Tilføj lydfil

en: Add Author Bio
da_DK: Tilføj Forfatter Bio

en: Add Breakdown
da_DK: Tilføj opdeling

en: Add ET Box
da_DK: Tilføj ET-boks

en: Add ET Button
da_DK: Tilføj ET-knap

en: Add ET Learn more block
da_DK: Tilføj ET Lær mere blok

en: Add ET Tabs
da_DK: Tilføj ET Tabs

en: Add Gallery Images
da_DK: Tilføj Galleri Billeder

en: Add Images
da_DK: Tilføj billeder

en: Add New Ad
da_DK: Tilføj ny annonce

en: Add New Category Layout
da_DK: Tilføj ny kategorilayout

en: Add New Project
da_DK: Tilføj nyt projekt

en: Add New Project Skill
da_DK: Tilføj nyt projektfærdighed

en: Add New Tab
da_DK: Tilføj nyt faneblad

en: Add a Tooltip Text
da_DK: Tilføj en Tooltip Text

en: Add code to the < body > (good for tracking codes such as google analytics)
da_DK: Tilføj kode til <body> (god til sporingskoder som google analytics)

en: Add code to the < head > of your blog
da_DK: Tilføj kode til <head> på din blog

en: Add code to the bottom of your posts, before the comments
da_DK: Tilføj kode til bunden af dine indlæg, før kommentarerne

en: Add code to the top of your posts
da_DK: Tilføj kode til toppen af dine indlæg

en: Add or Remove Skills
da_DK: Tilføj eller fjern færdigheder

en: Additional Info
da_DK: Yderligere information

en: Address
da_DK: Adresse

en: Admin Label
da_DK: Admin-etiket

en: Ads
da_DK: annoncer

en: Adsense's responsive ad units require the ads' container to have a fixed width. Enabling this option applies a fixed width to this ad's container.
da_DK: Adsense's lydhurtige annonceenheder kræver, at annoncernes containere har en fast bredde. Aktivering af denne indstilling gælder en fast bredde til denne annonces container.

en: Advertisement
da_DK: Reklame

en: All
da_DK: Alle

en: All Category Layouts
da_DK: Alle kategorilag

en: All Project Skills
da_DK: Alle projektfærdigheder

en: All Projects
da_DK: Alle projekter

en: Alternative text for image
da_DK: Alternativ tekst til billede

en: Amount of archive months to display.
da_DK: Antal arkivmåneder, der skal vises.

en: Amount of recent posts to display.
da_DK: Antal nye indlæg, der skal vises.

en: An <a href="%s">Extra Theme Layout</a> (select below)
da_DK: Et <a href="%s">ekstra tema layout</a> (vælg nedenfor)

en: An Extra Category Layout
da_DK: En ekstra kategori layout

en: Any code you place here will appear in body section of all pages of your blog. This is usefull if you need to input a tracking pixel for a state counter such as Google Analytics.
da_DK: Enhver kode, du placerer her, vises i kropsdelen af alle sider på din blog. Dette er nyttigt, hvis du skal indtaste en sporingspixel for en statstæller som Google Analytics.

en: Any code you place here will appear in the head section of every page of your blog. This is useful when you need to add javascript or css to all pages.
da_DK: Enhver kode, du placerer her, vises i hovedafsnittet på hver side af din blog. Dette er nyttigt, når du skal tilføje javascript eller css til alle sider.

en: Any code you place here will be placed at the top of all single posts. This is useful if you are looking to integrating things such as social bookmarking links.
da_DK: Enhver kode, du placerer her, placeres øverst på alle enkeltindlæg. Dette er nyttigt, hvis du søger at integrere ting som sociale bookmarking links.

en: Archive Heading Text Color
da_DK: Arkiv Tekst Tekstfarve

en: Archives
da_DK: Arkiv

en: Ascending
da_DK: stigende

en: Aside
da_DK: Bortset

en: Attributes
da_DK: Egenskaber

en: Audio
da_DK: Lyd

en: Audio File Subtitle
da_DK: Lydfil undertekst

en: Audio File Title
da_DK: Lydfil Titel

en: Audio File URL
da_DK: Lydfiladresse

en: Audio Format Options
da_DK: Indstillinger for lydformat

en: Author
da_DK: Forfatter

en: Author Image URL
da_DK: Forfatterens billed-URL

en: Authorize
da_DK: Bemyndige

en: Authors Page Template Options
da_DK: Forfatters sideskabelon indstillinger

en: Authors to display
da_DK: Forfattere at vise

en: Auto Speed
da_DK: Automatisk hastighed

en: Automattic slider speed (works only if Auto is set to yes)
da_DK: Automatisk skyderhastighed (fungerer kun, hvis Auto er indstillet til ja)

en: Autoplay
da_DK: Automatisk afspilning

en: Autoplay Speed
da_DK: Autospilhastighed

en: Back To Top
da_DK: Tilbage til toppen

en: Back To Top Button
da_DK: Tilbage til toppen knap

en: Background Color
da_DK: Baggrundsfarve

en: Background Settings
da_DK: Baggrundsindstillinger

en: Background color
da_DK: Baggrundsfarve

en: Before you can receive product updates, you must first authenticate your Elegant Themes subscription. To do this, you need to enter both your Elegant Themes Username and your Elegant Themes API Key. To locate your API Key, <a href="https://www.elegantthemes.com/members-area/" target="_blank">log in</a> to your Elegant Themes account and navigate to the <strong>Account > API Key</strong> page.
da_DK: Før du kan modtage produktopdateringer, skal du først godkende dit Elegant Themes-abonnement. For at gøre dette skal du indtaste både dit elegante tema brugernavn og din elegante tema API nøgle. For at finde din API-nøgle skal du <a href="https://www.elegantthemes.com/members-area/" target="_blank">logge ind</a> på din Elegant Themes-konto og navigere til siden <strong>Konto> API-nøgle</strong> .

en: Before you can receive product updates, you must first authenticate your Elegant Themes subscription. To do this, you need to enter both your Elegant Themes Username and your Elegant Themes API Key. Your username is the same username you use when logging in to <a href="http://elegantthemes.com/" target="_blank">ElegantThemes.com</a>
da_DK: Før du kan modtage produktopdateringer, skal du først godkende dit Elegant Themes-abonnement. For at gøre dette skal du indtaste både dit elegante tema brugernavn og din elegante tema API nøgle. Dit brugernavn er det samme brugernavn, du bruger, når du logger ind på <a href="http://elegantthemes.com/" target="_blank">ElegantThemes.com</a>

en: Below Header
da_DK: Under overskrift

en: Below Post
da_DK: Under posten

en: Blog Feed Masonry
da_DK: Blog Feed Murværk

en: Blog Feed Page Template Options
da_DK: Indstillinger for Blog Feed Page Template

en: Blurb
da_DK: bagsidetekst

en: Body
da_DK: Legeme

en: Body Font
da_DK: Body skrifttype

en: Body Line Height
da_DK: Krops linjehøjde

en: Body/Link Font Style
da_DK: Body / Link Font Style

en: Body/Link Line Height
da_DK: Body / Link Line Højde

en: Body/Link Text Size
da_DK: Body / Link Tekststørrelse

en: Bold
da_DK: Dristig

en: Border
da_DK: Grænse

en: Bottom
da_DK: Bund

en: Bottom Bar
da_DK: Nederste bar

en: Bottom to Top
da_DK: Nederst til toppen

en: Boxed Layout - Background color
da_DK: Boxed Layout - Baggrundsfarve

en: Breakdown #
da_DK: Sammenbrud #

en: Breakdown #%d
da_DK: Opdeling # %d

en: Button Font Style
da_DK: Knap skrifttype

en: Button Hover Styles
da_DK: Knap Hover Styles

en: Button Styles
da_DK: Knap Styles

en: Buttons
da_DK: Knapper

en: Buttons Font
da_DK: Knapper Skrifttyper

en: By default comments are not placed on pages, however, if you would like to allow people to comment on your pages simply enable this option.
da_DK: Som standard er kommentarer ikke sat på sider, men hvis du vil tillade folk at kommentere dine sider, skal du blot aktivere denne indstilling.

en: By default pages are sorted by name. However if you would rather have them sorted by ID you can adjust this setting.
da_DK: Som standard sorteres sider efter navn. Men hvis du hellere vil have dem sorteret efter ID, kan du justere denne indstilling.

en: By default the navigation bar stays on top of the screen at all times. We suggest to disable this option, if you need to use a logo taller than the default one.
da_DK: Som standard forbliver navigationslinjen øverst på skærmen. Vi foreslår at deaktivere denne indstilling, hvis du skal bruge en logo højere end standardværdien.

en: By default the theme creates a Home link in the default created menu, that when clicked leads back to your blog's homepage. If however, you are using a static homepage and have already created a page called Home to use, this will result in a duplicate link. In this case you should disable this feature to remove the link.
da_DK: Som standard opretter temaet et Home-link i den standardoprettede menu, der, når den klikkes, fører tilbage til din blogs hjemmeside. Hvis du imidlertid bruger en statisk hjemmeside og allerede har oprettet en side, der hedder Hjem til brug, vil det resultere i et duplikatlink. I dette tilfælde skal du deaktivere denne funktion for at fjerne linket.

en: By default the theme creates post titles based on the title of your post and your blog name. If you would like to make your meta title different than your actual post title you can define a custom title for each post using custom fields. This option must be enabled for custom titles to work, and you must choose a custom field name for your title below.
da_DK: Som standard opretter temaet posttitler baseret på titlen på dit indlæg og dit blognavn. Hvis du vil gøre din metatitel anderledes end din faktiske posttitel, kan du definere en brugerdefineret titel for hvert indlæg ved hjælp af brugerdefinerede felter. Denne indstilling skal være aktiveret for brugerdefinerede titler til at fungere, og du skal vælge et brugerdefineret feltnavn til din titel nedenfor.

en: By default the theme does not add keywords to your header. Most search engines don't use keywords to rank your site anymore, but some people define them anyway just in case. If you want to add meta keywords to your header then enable this option and fill in the custom keywords field below.
da_DK: Som standard tilføjer temaet ikke søgeord til dit overskrift. De fleste søgemaskiner bruger ikke nøgleord til at rangere dit websted længere, men nogle mennesker definerer dem alligevel bare i tilfælde. Hvis du vil tilføje meta nøgleord til dit overskrift, så aktiver denne mulighed og udfyld feltet tilpassede søgeord nedenfor.

en: By default the theme uses a combination of your blog name and your blog description, as defined when you created your blog, to create your homepage titles. However if you want to create a custom title then simply enable this option and fill in the custom title field below.
da_DK: Som standard bruger temaet en kombination af dit blognavn og din blogbeskrivelse som defineret, da du oprettede din blog, for at oprette dine starttitler. Men hvis du vil oprette en brugerdefineret titel, skal du blot aktivere denne mulighed og udfylde det tilpassede titelfelt nedenfor.

en: By default the theme uses your blog description, as defined when you created your blog, to fill in the meta description field. If you would like to use a different description then enable this option and fill in the custom description field below.
da_DK: Som standard bruger temaet din blogbeskrivelse som defineret, da du oprettede din blog, for at udfylde meta description feltet. Hvis du vil bruge en anden beskrivelse, så aktiver denne mulighed og udfyld det brugerdefinerede beskrivelsesfelt nedenfor.

en: CSS Class
da_DK: CSS klasse

en: Call To Action
da_DK: Opfordring til handling

en: Callback function: "%s" doesnt exist
da_DK: Tilbagekaldsfunktion: " %s" eksisterer ikke

en: Canonicalization helps to prevent the indexing of duplicate content by search engines, and as a result, may help avoid duplicate content penalties and pagerank degradation. Some pages may have different URL's all leading to the same place. For example domain.com, domain.com/index.html, and www.domain.com are all different URLs leading to your homepage. From a search engine's perspective these duplicate URLs, which also occur often due to custom permalinks, may be treaded individually instead of as a single destination. Defining a canonical URL tells the search engine which URL you would like to use officially. The theme bases its canonical URLs off your permalinks and the domain name defined in the settings tab of wp-admin.
da_DK: Canonicalization hjælper med at forhindre indeksering af duplikeret indhold af søgemaskiner, og som følge heraf kan det være med til at undgå duplikatindholdsstraff og pageranknedbrydning. Nogle sider kan have forskellige webadresser, der alle fører til det samme sted. For eksempel domain.com, domain.com/index.html og www.domain.com er alle forskellige webadresser, der fører til din hjemmeside. Fra en søgemaskines perspektiv kan disse dubblede webadresser, som også forekommer ofte på grund af brugerdefinerede permalinks, blive behandlet individuelt i stedet for som en enkelt destination. At definere en kanonisk URL fortæller søgemaskinen, hvilken URL du gerne vil bruge officielt. Temaet baserer sine kanoniske webadresser ud af dine permalinks og domænenavnet defineret i fanen Indstillinger for wp-admin.

en: Canonicalization helps to prevent the indexing of duplicate content by search engines, and as a result, may help avoid duplicate content penalties and pagerank degradation. Some pages may have different URLs all leading to the same place. For example domain.com, domain.com/index.html, and www.domain.com are all different URLs leading to your homepage. From a search engine's perspective these duplicate URLs, which also occur often due to custom permalinks, may be treaded individually instead of as a single destination. Defining a canonical URL tells the search engine which URL you would like to use officially. The theme bases its canonical URLs off your permalinks and the domain name defined in the settings tab of wp-admin.
da_DK: Canonicalization hjælper med at forhindre indeksering af duplikeret indhold af søgemaskiner, og som følge heraf kan det være med til at undgå duplikatindholdsstraff og pageranknedbrydning. Nogle sider kan have forskellige webadresser, der alle fører til samme sted. For eksempel domain.com, domain.com/index.html og www.domain.com er alle forskellige webadresser, der fører til din hjemmeside. Fra en søgemaskines perspektiv kan disse dubblede webadresser, som også forekommer ofte på grund af brugerdefinerede permalinks, blive behandlet individuelt i stedet for som en enkelt destination. At definere en kanonisk URL fortæller søgemaskinen, hvilken URL du gerne vil bruge officielt. Temaet baserer sine kanoniske webadresser ud af dine permalinks og domænenavnet defineret i fanen Indstillinger for wp-admin.

en: Captcha Font Size
da_DK: Captcha Skrifttype

en: Captcha Font Style
da_DK: Captcha skrifttype

en: Caption
da_DK: Billedtekst

en: Caption Background Color
da_DK: Optagelse Baggrundsfarve

en: Caption Font Size
da_DK: Skriftstørrelse

en: Caption goes here
da_DK: Caption går her

en: Caption title goes here
da_DK: Overskriftstitel går her

en: Categories
da_DK: Kategorier

en: Categories:
da_DK: Kategorier:

en: Category
da_DK: Kategori

en: Category Builder
da_DK: Kategori Builder

en: Centered
da_DK: Centreret

en: Change Your API Key
da_DK: Skift din API-nøgle

en: Channel Name
da_DK: Kanalnavn

en: Chat
da_DK: Snak

en: Check and sort the sitemap sections you would like to be displayed.
da_DK: Kontroller og sorter de sektionsoversigter, du vil have vist.

en: Check this box if you want to display meta descriptions on category/archive pages. The description is based off the category description you choose when creating/edit your category in wp-admin.
da_DK: Marker dette felt, hvis du vil vise metabeskrivelser på kategori- / arkivsider. Beskrivelsen er baseret på kategoribeskrivelsen, du vælger, når du opretter / redigerer din kategori i wp-admin.

en: Choose Categories.
da_DK: Vælg Kategorier.

en: Choose From the Most Used Skills
da_DK: Vælg blandt de mest brugte færdigheder

en: Choose Sidebar/Widget Area
da_DK: Vælg Sidebar / Widget Area

en: Choose a category.
da_DK: Vælg en kategori.

en: Choose a heading style.
da_DK: Vælg en overskriftsstil.

en: Choose a sort method.
da_DK: Vælg en sorteringsmetode.

en: Choose a sort order.
da_DK: Vælg en sorteringsrækkefølge.

en: Choose an Image
da_DK: Vælg et billede

en: Choose button color
da_DK: Vælg knapfarve

en: Choose button type
da_DK: Vælg knappetype

en: Choose categories.
da_DK: Vælg kategorier.

en: Choose title autogeneration method
da_DK: Vælg titelautogenerationsmetode

en: Choose whether standard or masonry display style for archive pages for tags, author posts, search results.
da_DK: Vælg om standard eller murværk visningsstil for arkivsider for tags, forfatterposter, søgeresultater.

en: Choose which items to display in the postinfo section
da_DK: Vælg hvilke emner der skal vises i postinfo sektionen

en: Choose yes if you want for automatic slider animation
da_DK: Vælg ja, hvis du vil have en automatisk skyder animation

en: Click here to learn more
da_DK: Klik her for at lære mere

en: Closed Title Font Style
da_DK: Lukket titel skrifttype

en: Code Integration
da_DK: Kode Integration

en: Color
da_DK: Farve

en: Column Layout
da_DK: Kolonne layout

en: Comments
da_DK: Kommentarer

en: Consumer Key
da_DK: Forbruger nøgle

en: Consumer Key:
da_DK: Forbruger nøgle:

en: Consumer Secret
da_DK: Forbrugerhemmelighed

en: Consumer Secret:
da_DK: Forbrugerhemmelighed:

en: Contact Form
da_DK: Kontaktformular

en: Contact Form Map
da_DK: Kontaktformularoversigt

en: Contact Form Title
da_DK: Kontaktformular Titel

en: Contact Page Template Options
da_DK: Indstillinger for sideskabelon

en: Content
da_DK: Indhold

en: Content Font Size
da_DK: Indhold skrifttype størrelse

en: Content Font Style
da_DK: Indhold skrifttype

en: Content goes here
da_DK: Indhold går her

en: Content text or html
da_DK: Indholds tekst eller html

en: Countdown
da_DK: Nedtælling

en: Current Category / Tag / Taxonomy
da_DK: Nuværende Kategori / Tag / Taxonomi

en: Current Color
da_DK: Nuværende farve

en: Currently viewing archives from %1$s
da_DK: I øjeblikket ser du arkiver fra %1$s

en: Custom CSS
da_DK: Brugerdefineret CSS

en: Custom Title
da_DK: Brugerdefineret titel

en: Custom field Name to be used for description
da_DK: Brugerdefineret felt Navn, der skal bruges til beskrivelse

en: Custom field Name to be used for keywords
da_DK: Brugerdefineret felt Navn, der skal bruges til søgeord

en: Custom field Name to be used for title
da_DK: Brugerdefineret felt Navn, der skal bruges til titel

en: Dashed
da_DK: stiplet

en: Date
da_DK: Dato

en: Date Format
da_DK: Datoformat

en: Date format
da_DK: Datoformat

en: Default
da_DK: Standard

en: Default (%s)
da_DK: Standard ( %s)

en: Default Category
da_DK: Standard kategori

en: Default Post Format
da_DK: Standard postformat

en: Define a character to separate BlogName and Post title
da_DK: Definer et tegn for at adskille BlogName og Post titel

en: Delicious
da_DK: Lækker

en: Descending
da_DK: Aftagende

en: Designed by %1$s | Powered by %2$s
da_DK: Designet af %1$s | Drives af %2$s

en: Details Font Style
da_DK: Detaljer Font Style

en: Disable this option to remove Google Maps API script from your page. Note: Modules which relies to Google Maps API script such as Maps and Fullwidth Maps are still loaded, but will not work unless you manually add Google Maps API script.
da_DK: Deaktiver denne mulighed for at fjerne Google Maps API-script fra din side. Bemærk: Moduler, der er afhængige af Google Maps API-script, såsom Maps og Fullwidth Maps, er stadig indlæst, men fungerer ikke, medmindre du manuelt tilføjer Google Maps API-script.

en: Disable this option to remove the Google Fonts from your Divi Builder Pages.
da_DK: Deaktiver denne mulighed for at fjerne Google Fonts fra Divi Builder Pages.

en: Disable top tier dropdown menu links
da_DK: Deaktiver toplinje dropdown menu links

en: Disabled
da_DK: handicappet

en: Disabling this option will remove the body code below from your blog. This allows you to remove the code while saving it for later use.
da_DK: Hvis du deaktiverer denne indstilling, fjernes koden nedenfor fra din blog. Dette giver dig mulighed for at fjerne koden, mens du gemmer den til senere brug.

en: Disabling this option will remove the header code below from your blog. This allows you to remove the code while saving it for later use.
da_DK: Hvis du deaktiverer denne indstilling, fjernes hovedtekstkoden nedenfor fra din blog. Dette giver dig mulighed for at fjerne koden, mens du gemmer den til senere brug.

en: Disabling this option will remove the single bottom code below from your blog. This allows you to remove the code while saving it for later use.
da_DK: Hvis du deaktiverer denne indstilling, fjernes den nederste bundkode nedenfor fra din blog. Dette giver dig mulighed for at fjerne koden, mens du gemmer den til senere brug.

en: Disabling this option will remove the single top code below from your blog. This allows you to remove the code while saving it for later use.
da_DK: Hvis du deaktiverer denne indstilling, fjernes enkeltstående kode nedenfor fra din blog. Dette giver dig mulighed for at fjerne koden, mens du gemmer den til senere brug.

en: Display # of Tweets:
da_DK: Vis # af tweets:

en: Display Featured Posts Only
da_DK: Vis kun udvalgte indlæg

en: Display Home link
da_DK: Vis Hjem link

en: Display a list of authors.
da_DK: Vis en liste over forfattere.

en: Display a login form.
da_DK: Vis et login-formular.

en: Display ads.
da_DK: Vis annoncer.

en: Display comment date?
da_DK: Vis kommentar dato?

en: Display method
da_DK: Visningsmetode

en: Display post categories?
da_DK: Vis postkategorier?

en: Display post count
da_DK: Vis postpost

en: Display post date?
da_DK: Vis postdato?

en: Display post thumbnail?
da_DK: Vis post-miniature?

en: Display the post's exceprt or full content. If full content, then it will truncate to the more tag if used.
da_DK: Vis postens oversprt eller det fulde indhold. Hvis det fulde indhold er, vil det afkortes til det mere tag, hvis det bruges.

en: Display your follower counts from top social networks
da_DK: Vis dine tilhængere tæller fra top sociale netværk

en: Display your recent tweets.
da_DK: Vis dine seneste tweets.

en: Divi Library
da_DK: Divi Bibliotek

en: Divider Height
da_DK: Divider Højde

en: Divider Weight
da_DK: Divider Vægt

en: Do not display posts that have been displayed on previous modules.
da_DK: Vis ikke indlæg, der er blevet vist på tidligere moduler.

en: Don't Show Author
da_DK: Vis ikke forfatter

en: Don't Show Categories
da_DK: Vis ikke kategorier

en: Don't Show Comment Count
da_DK: Vis ikke kommentarantal

en: Don't Show Date
da_DK: Vis ikke dato

en: Don't Show Featured Image
da_DK: Vis ikke fremhævet billede

en: Don't Show Ratings
da_DK: Vis ikke vurderinger

en: Dotted
da_DK: Punkteret

en: Double
da_DK: Dobbelt

en: Drag the marker and the address will be updated automatically. Change the zoom and the zoom level will be saved as well.
da_DK: Træk markøren, og adressen opdateres automatisk. Skift zoom og zoomniveauet gemmes også.

en: Dribbble Profile Url
da_DK: Dribbble Profil Url

en: Dropdown Menu Background Color
da_DK: Dropdown Menu Baggrundsfarve

en: Dropdown Menu Hover/Active Link Color
da_DK: Dropdown Menu Hover / Active Link Color

en: Edit Category Layout
da_DK: Rediger kategorilayout

en: Edit Default Layout
da_DK: Rediger standardlayout

en: Edit Home Layout
da_DK: Rediger startlayout

en: Edit Layout
da_DK: Rediger layout

en: Edit Project
da_DK: Rediger projekt

en: Edit Skill
da_DK: Rediger Færdighed

en: Effect
da_DK: Effekt

en: Elements
da_DK: elementer

en: Email
da_DK: E-mail

en: Email field cannot be empty.
da_DK: Email-feltet kan ikke være tomt.

en: Enable Above Footer - Ad
da_DK: Aktivér ovenstående footer - Annonce

en: Enable Autoplay
da_DK: Aktivér autoplay

en: Enable Below Header - Ad
da_DK: Aktivér under overskrift - Annonce

en: Enable Boxed Layout
da_DK: Aktivér boks layout

en: Enable Header Ad
da_DK: Aktivér headerannonce

en: Enable Responsive Adsense Ad
da_DK: Aktivér Responsive Adsense-annonce

en: Enable Single Post - Above Post - Ad
da_DK: Aktivér Single Post - Over Post - Annonce

en: Enable Single Post - Below Post - Ad
da_DK: Aktivér Single Post - Under Post-Ad

en: Enable body code
da_DK: Aktivér kodenummer

en: Enable canonical URL's
da_DK: Aktivér kanoniske webadresser

en: Enable custom description
da_DK: Aktivér brugerdefineret beskrivelse

en: Enable custom keywords
da_DK: Aktivér tilpassede søgeord

en: Enable custom title
da_DK: Aktivér tilpasset titel

en: Enable custom titles
da_DK: Aktivér tilpassede titler

en: Enable header code
da_DK: Aktivér header kode

en: Enable meta description
da_DK: Aktivér metabeskrivelse

en: Enable meta descriptions
da_DK: Aktivér metabeskrivelser

en: Enable meta keywords
da_DK: Aktivér meta nøgleord

en: Enable single bottom code
da_DK: Aktivér enkelt bundkode

en: Enable single top code
da_DK: Aktivér en enkelt topkode

en: Enable this option to display Back To Top Button while scrolling
da_DK: Aktivér denne mulighed for at vise knappen Tilbage til toppen mens du ruller

en: Enable this option to get the smooth scrolling effect with mouse wheel
da_DK: Aktivér denne mulighed for at få den glatte rulningsvirkning med mushjulet

en: Enable this option to make shortcodes respond to various screen sizes
da_DK: Aktivér denne mulighed for at få kortnumre til at reagere på forskellige skærmstørrelser

en: Enabled
da_DK: Aktiveret

en: Enabled?
da_DK: Aktiveret?

en: Enabling this option will display an ad above the footer. If enabled you must fill in the banner image and destination url below.
da_DK: Aktivering af denne indstilling viser en annonce over sidefoden. Hvis aktiveret, skal du udfylde bannerbilledet og destinationsadressen nedenfor.

en: Enabling this option will display an ad below the header. If enabled you must fill in the banner image and destination url below.
da_DK: Aktivering af denne indstilling viser en annonce under overskriften. Hvis aktiveret, skal du udfylde bannerbilledet og destinationsadressen nedenfor.

en: Enabling this option will display an ad in the header. If enabled you must fill in the banner image and destination url below.
da_DK: Aktivering af denne indstilling viser en annonce i overskriften. Hvis aktiveret, skal du udfylde bannerbilledet og destinationsadressen nedenfor.

en: Enabling this option will display an ad on the bottom of your post pages below the single post content. If enabled you must fill in the banner image and destination url below.
da_DK: Aktivering af denne indstilling viser en annonce nederst på dine indlægssider under enkeltindlægsindholdet. Hvis aktiveret, skal du udfylde bannerbilledet og destinationsadressen nedenfor.

en: Enabling this option will display an ad on the top of your post pages above the single post content. If enabled you must fill in the banner image and destination url below.
da_DK: Aktivering af denne indstilling viser en annonce øverst på dine indlægssider over enkeltindlægsindholdet. Hvis aktiveret, skal du udfylde bannerbilledet og destinationsadressen nedenfor.

en: Enter an optional CSS ID to be used for this module. An ID can be used to create custom CSS styling, or to create links to particular sections of your page.
da_DK: Indtast et valgfrit CSS ID, der skal bruges til dette modul. Et ID kan bruges til at oprette brugerdefineret CSS-styling, eller at oprette links til bestemte afsnit på din side.

en: Enter optional CSS classes to be used for this module. A CSS class can be used to create custom CSS styling. You can add multiple classes, separated with a space.
da_DK: Indtast valgfrie CSS-klasser, der skal bruges til dette modul. En CSS-klasse kan bruges til at oprette brugerdefineret CSS-styling. Du kan tilføje flere klasser, adskilt med et mellemrum.

en: Enter the App ID
da_DK: Indtast app-id'et

en: Enter the App Secret
da_DK: Indtast App Secret

en: Enter the URL of your Dribbble Profile.
da_DK: Indtast URL til din Dribbble Profile.

en: Enter the URL of your Facebook Profile.
da_DK: Indtast webadressen på din Facebook-profil.

en: Enter the URL of your Google+ Profile.
da_DK: Indtast webadressen til din Google+ profil.

en: Enter the URL of your Instagram Profile.
da_DK: Indtast webadressen til din Instagram-profil.

en: Enter the URL of your Pinterest Profile.
da_DK: Indtast webadressen til din Pinterest-profil.

en: Enter the URL of your RSS feed.
da_DK: Indtast webadressen til dit RSS-feed.

en: Enter the URL of your Stumbleupon Profile.
da_DK: Indtast webadressen til din Stumbleupon-profil.

en: Enter the URL of your Tumblr Profile.
da_DK: Indtast webadressen til din Tumblr-profil.

en: Enter the URL of your Twitter Profile.
da_DK: Indtast webadressen på din Twitter-profil.

en: Enter the URL of your Youtube Profile.
da_DK: Indtast webadressen til din Youtube-profil.

en: Every 1 Day
da_DK: Hver 1 dag

en: Every 12 Hours
da_DK: Hver 12 timer

en: Every 3 Days
da_DK: Hver 3. dag

en: Every 3 Hours
da_DK: Hver 3 timer

en: Every 7 Days
da_DK: Hver 7 dage

en: Every Hour
da_DK: Hver time

en: Exclude
da_DK: Udelukke

en: Exclude categories from the navigation bar
da_DK: Ekskluder kategorier fra navigationslinjen

en: Exclude pages from the navigation bar
da_DK: Ekskluder sider fra navigationslinjen

en: Extra - Ads
da_DK: Ekstra - Annoncer

en: Extra - Authors
da_DK: Ekstra - Forfattere

en: Extra - Layout
da_DK: Ekstra - Layout

en: Extra - Login
da_DK: Ekstra - Log på

en: Extra - Recent Comments
da_DK: Ekstra - Seneste kommentarer

en: Extra - Recent Posts
da_DK: Ekstra - Nylige indlæg

en: Extra - Recent Reviews
da_DK: Ekstra - Seneste anmeldelser

en: Extra - Recent Tweets
da_DK: Ekstra - Nylige tweets

en: Extra - Recent Videos
da_DK: Ekstra - Seneste videoer

en: Extra - Social Network Followers
da_DK: Ekstra - Social Network Followers

en: Extra Category Layout
da_DK: Ekstra Kategori Layout

en: Extra Customizer Settings
da_DK: Ekstra Tilpasningsindstillinger

en: Extra Mega Menu
da_DK: Ekstra Mega Menu

en: Extra Settings
da_DK: Ekstra indstillinger

en: Extra uses uncombined and unminified CSS files because "SCRIPT_DEBUG" constant on wp-config.php has been set to "true". Other plugin can enforce Extra to use uncombined and unminified CSS files by filtering "et_load_unminified_styles" filter as well.
da_DK: Ekstra bruger ikke-kombinerede og uformidlede CSS-filer, fordi "SCRIPT_DEBUG" konstant på wp-config.php er sat til "true". Andet plugin kan håndhæve Ekstra for at bruge ukombinerede og uformidlede CSS-filer ved at filtrere filteret "et_load_unminified_styles".

en: Extra uses uncombined and unminified javascript files because "SCRIPT_DEBUG" constant on wp-config.php has been set to "true". Other plugin can enforce Extra to use uncombined and unminified javascript files by filtering "et_load_unminified_scripts" filter as well.
da_DK: Ekstra bruger ikke-kombinerede og uformidlede javascript-filer, fordi "SCRIPT_DEBUG" konstant på wp-config.php er sat til "true". Andet plugin kan håndhæve Ekstra til at bruge ukombinerede og uformidlede javascript-filer ved at filtrere filteret "et_load_unminified_scripts".

en: Facebook Profile Url
da_DK: Facebook Profil Url

en: Fade In From Bottom
da_DK: Fade ind fra bunden

en: Fade In From Left
da_DK: Fade i fra venstre

en: Fade In From Right
da_DK: Fade i fra højre

en: Favicon
da_DK: favicon

en: Favorite
da_DK: Favorit

en: Featured
da_DK: Udvalgte

en: Featured Post
da_DK: Udvalgte indlæg

en: Featured Posts Slider
da_DK: Udvalgte indlæg Slider

en: Filter Font Size
da_DK: Filtrer skriftstørrelse

en: Filter Font Style
da_DK: Filtrer skrifttype

en: Filterable Portfolio
da_DK: Filtrerbar portefølje

en: Find
da_DK: Finde

en: Fixed Navigation Bar
da_DK: Fast navigeringslinje

en: Fixed Navigation Settings
da_DK: Faste navigationsindstillinger

en: Flip In Horizontally
da_DK: Vip ind vandret

en: Flip In Vertically
da_DK: Flip In Vertikalt

en: Follow @%s
da_DK: Følg @ %s

en: Follow Font & Icon Size
da_DK: Følg skrifttype og ikonstørrelse

en: Follow Us
da_DK: Følg os

en: Font
da_DK: Skrifttype

en: Font Style
da_DK: Skrifttype

en: Footer
da_DK: Sidefod

en: Footer Credit Text Size
da_DK: Footer-kredittekststørrelse

en: Footer Elements
da_DK: Footer Elementer

en: Footer Menu Letter Spacing
da_DK: Fodboldmenu Letter Spacing

en: Footer Menu Text Size
da_DK: Footer Menu Tekst Størrelse

en: Footer Settings
da_DK: Footer-indstillinger

en: Footer Sidebar
da_DK: Footer Sidebjælke

en: Footer Sidebar Left
da_DK: Sidebjælke til venstre

en: Footer Sidebar Middle Left
da_DK: Footer Sidebar Mellem Venstre

en: Footer Sidebar Right
da_DK: Sidefod til foderside højre

en: Form submission error, please refresh and try again.
da_DK: Formindgivelsesfejl, opdater venligst og prøv igen.

en: Front page displays
da_DK: Forsiden vises

en: Fullwidth Slider
da_DK: Fullbreddet skyder

en: Gallery
da_DK: Galleri

en: General
da_DK: Generel

en: General Settings
da_DK: Generelle indstillinger

en: Google API Key
da_DK: Google API-nøgle

en: Google API key. You can find all the info on how to obtain one here: %s
da_DK: Google API-nøgle. Du kan finde alle oplysninger om, hvordan man får en her: %s

en: Google Fonts subsets
da_DK: Google Fonts-undergrupper

en: Google+ Profile Url
da_DK: Google+ profiladresse

en: Google+ User Id
da_DK: Google+ bruger-id

en: Groove
da_DK: Rille

en: Header & Navigation Settings
da_DK: Indstillinger for header og navigation

en: Header Elements Settings
da_DK: Indstillinger for headerelementer

en: Header Font Size
da_DK: Overskrift skriftstørrelse

en: Header Font Style
da_DK: Overskrift skrifttype

en: Header Format Settings
da_DK: Indstillinger for headerformat

en: Header Text
da_DK: Hovedtekst

en: Header Text Color
da_DK: Hovedtekstfarve

en: Heading Font
da_DK: Overskrift skrifttype

en: Heading Font Style
da_DK: Overskriftstype

en: Heading Line Height
da_DK: Overskrift Linje Højde

en: Heading Style
da_DK: Overskrift Style

en: Heading Text Color
da_DK: Overskrift Tekstfarve

en: Heading Text Size
da_DK: Overskrift Tekststørrelse

en: Help
da_DK: Hjælp

en: Here you can add custom css to override or extend default styles.
da_DK: Her kan du tilføje brugerdefinerede css for at tilsidesætte eller udvide standardstile.

en: Here you can change Global Accent Color that is used on all pages of your site.
da_DK: Her kan du ændre Global Accent Color, der bruges på alle sider på dit websted.

en: Here you can change which character separates your blog title and index page name when using autogenerated post titles. Common values are | or -
da_DK: Her kan du ændre hvilket tegn der adskiller din blog titel og indeks side navn, når du bruger autogenererede posttitler. Fælles værdier er | eller -

en: Here you can change which character separates your blog title and post name when using autogenerated post titles. Common values are | or -
da_DK: Her kan du ændre hvilket tegn der adskiller din blogtitel og postnavn, når du bruger autogenererede posttitler. Fælles værdier er | eller -

en: Here you can choose how your titles on index pages are generated. You can change which order your blog name and index title are displayed, or you can remove the blog name from the title completely.
da_DK: Her kan du vælge, hvordan dine titler på indeks sider genereres. Du kan ændre hvilken rækkefølge dit blog navn og indeks titel vises, eller du kan fjerne blognavnet helt fra titlen.

en: Here you can choose the default Sidebar/Widget Area for WooCommerce pages.
da_DK: Her kan du vælge standard Sidebar / Widget Area for WooCommerce sider.

en: Here you can choose the default Sidebar/Widget Area.
da_DK: Her kan du vælge standard Sidebar / Widget Area.

en: Here you can choose the default location of the Sidebar for WooCommerce pages.
da_DK: Her kan du vælge standard placering af sidebjælken for WooCommerce-sider.

en: Here you can choose the default location of the Sidebar.
da_DK: Her kan du vælge standard placering af sidebjælken.

en: Here you can choose the refresh period used for the social network follower counts widget.
da_DK: Her kan du vælge den opdateringsperiode, der bruges til den sociale netværkstæller-tæller widget.

en: Here you can choose to display the Dribbble Icon on your homepage.
da_DK: Her kan du vælge at vise Dribbble-ikonet på din hjemmeside.

en: Here you can choose to display the Facebook Icon on your homepage.
da_DK: Her kan du vælge at vise Facebook-ikonet på din hjemmeside.

en: Here you can choose to display the Google+ Icon on your homepage.
da_DK: Her kan du vælge at vise Google+ ikonet på din startside.

en: Here you can choose to display the Instagram Icon on your homepage.
da_DK: Her kan du vælge at vise Instagram-ikonet på din hjemmeside.

en: Here you can choose to display the Pinterest Icon on your homepage.
da_DK: Her kan du vælge at vise Pinterest-ikonet på din hjemmeside.

en: Here you can choose to display the RSS Icon.
da_DK: Her kan du vælge at vise RSS-ikonet.

en: Here you can choose to display the Stumbleupon Icon on your homepage.
da_DK: Her kan du vælge at vise Stumbleupon-ikonet på din hjemmeside.

en: Here you can choose to display the Tumblr Icon on your homepage.
da_DK: Her kan du vælge at vise Tumblr-ikonet på din hjemmeside.

en: Here you can choose to display the Twitter Icon.
da_DK: Her kan du vælge at vise Twitter-ikonet.

en: Here you can choose to display the Youtube Icon on your homepage.
da_DK: Her kan du vælge at vise Youtube-ikonet på din hjemmeside.

en: Here you can choose to remove certain categories from the navigation menu. All categories marked with an X will not appear in your navigation bar.
da_DK: Her kan du vælge at fjerne bestemte kategorier fra navigationsmenuen. Alle kategorier markeret med en X vises ikke i din navigationslinje.

en: Here you can choose to remove certain pages from the navigation menu. All pages marked with an X will not appear in your navigation bar.
da_DK: Her kan du vælge at fjerne visse sider fra navigationsmenuen. Alle sider markeret med en X vises ikke i din navigationslinje.

en: Here you can choose to reverse the order that your categories links are displayed. You can choose between ascending and descending.
da_DK: Her kan du vælge at vende den rækkefølge, som dine kategorier links vises. Du kan vælge mellem stigende og faldende.

en: Here you can choose to reverse the order that your pages links are displayed. You can choose between ascending and descending.
da_DK: Her kan du vælge at vende den rækkefølge, som dine sider links vises. Du kan vælge mellem stigende og faldende.

en: Here you can choose to sort your pages links.
da_DK: Her kan du vælge at sortere dine sider links.

en: Here you can choose which items appear in the postinfo section on archive pages. This is the area, usually below the post title, which displays basic information about your post. The highlighted itmes shown below will appear.
da_DK: Her kan du vælge hvilke emner der vises i postinfo-sektionen på arkivsider. Dette er området, normalt under posttitlen, som viser grundlæggende oplysninger om dit indlæg. De fremhævede itmes vist nedenfor vises.

en: Here you can choose which items appear in the postinfo section on single post pages. This is the area, usually below the post title, which displays basic information about your post. The highlighted itmes shown below will appear.
da_DK: Her kan du vælge hvilke emner der vises i postinfo sektionen på enkelte indlægssider. Dette er området, normalt under posttitlen, som viser grundlæggende oplysninger om dit indlæg. De fremhævede itmes vist nedenfor vises.

en: Here you can choose which sharing icons/options to display. All options marked with an X will not appear.
da_DK: Her kan du vælge hvilke delingsikoner / muligheder der skal vises. Alle muligheder markeret med en X vises ikke.

en: Here you can define whether to show "read more" link after the excerpts or not.
da_DK: Her kan du definere, om der skal vises "læs mere" link efter uddragene eller ej.

en: Here you can designate how many WooCommerce products are displayed on the archive page. This option works independently from the Settings > Reading options in wp-admin.
da_DK: Her kan du angive, hvor mange WooCommerce-produkter der vises på arkivsiden. Denne indstilling fungerer uafhængigt af indstillingerne> Læseindstillinger i wp-admin.

en: Here you can designate how many recent articles are displayed on the Archive pages. This option works independently from the Settings > Reading options in wp-admin.
da_DK: Her kan du angive, hvor mange nyere artikler der vises på arkivets sider. Denne indstilling fungerer uafhængigt af indstillingerne> Læseindstillinger i wp-admin.

en: Here you can designate how many recent articles are displayed on the Category page. This option works independently from the Settings > Reading options in wp-admin.
da_DK: Her kan du angive, hvor mange nyere artikler der vises på kategorisiden. Denne indstilling fungerer uafhængigt af indstillingerne> Læseindstillinger i wp-admin.

en: Here you can designate how many recent articles are displayed on the Search results pages. This option works independently from the Settings > Reading options in wp-admin.
da_DK: Her kan du angive, hvor mange nyere artikler der vises på søgeresultatsiderne. Denne indstilling fungerer uafhængigt af indstillingerne> Læseindstillinger i wp-admin.

en: Here you can designate how many recent articles are displayed on the Tag pages. This option works independently from the Settings > Reading options in wp-admin.
da_DK: Her kan du angive, hvor mange nyere artikler der vises på Tag-siderne. Denne indstilling fungerer uafhængigt af indstillingerne> Læseindstillinger i wp-admin.

en: Here you can provide destination url
da_DK: Her kan du angive destinationsadressen

en: Here you can provide image url
da_DK: Her kan du angive billedadressen

en: Hide Author Box
da_DK: Skjul forfatterboks

en: Hide Featured Image on Post
da_DK: Skjul fremhævet billede på posten

en: Hide Logo Image
da_DK: Skjul logo billede

en: Hide Navigation Until Scroll
da_DK: Skjul Navigation indtil Scroll

en: Hide Post Rating
da_DK: Skjul postbedømmelse

en: Hide Project Categories
da_DK: Skjul projektkategorier

en: Hide Project Titles
da_DK: Skjul projekttitler

en: Hide Related Posts
da_DK: Skjul relaterede indlæg

en: Hide Title &amp; Meta on Post
da_DK: Skjul Titel & Meta på Post

en: Hide empty categories
da_DK: Skjul tomme kategorier

en: Highest Rated
da_DK: Højest bedømte

en: Home
da_DK: Hjem

en: Homepage
da_DK: Hjemmeside

en: Homepage Basic
da_DK: Hjemmeside Basic

en: Homepage SEO
da_DK: Hjemmeside SEO

en: Homepage custom title (if enabled)
da_DK: Hjemmeside tilpasset titel (hvis aktiveret)

en: Homepage meta description (if enabled)
da_DK: Hjemmeside meta description (hvis aktiveret)

en: Homepage meta keywords (if enabled)
da_DK: Hjemmeside meta søgeord (hvis aktiveret)

en: Hover/Active Link Color
da_DK: Hover / Active Link Color

en: Icon
da_DK: Ikon

en: If custom titles are disabled, choose autogeneration method
da_DK: Hvis brugerdefinerede titler er deaktiveret, skal du vælge autogenerationsmetode

en: If you are not using cutsom post titles you can still have control over how your titles are generated. Here you can choose which order you would like your post title and blog name to be displayed, or you can remove the blog name from the title completely.
da_DK: Hvis du ikke bruger cutsom posttitler, kan du stadig have kontrol over, hvordan dine titler genereres. Her kan du vælge hvilken ordre du vil have, at din indlægstitel og blognavn skal vises, eller du kan fjerne blognavnet helt fra titlen.

en: If you are not using cutsom post titles you can still have control over hw your titles are generated. Here you can choose which order you would like your post title and blog name to be displayed, or you can remove the blog name from the title completely.
da_DK: Hvis du ikke bruger cutsom posttitler, kan du stadig have kontrol over, hvordan dine titler genereres. Her kan du vælge hvilken ordre du vil have, at din indlægstitel og blognavn skal vises, eller du kan fjerne blognavnet helt fra titlen.

en: If you have enabled custom titles you can add your custom title here. Whatever you type here will be placed between the < title >< /title > tags in header.php
da_DK: Hvis du har aktiveret brugerdefinerede titler, kan du tilføje din brugerdefinerede titel her. Uanset hvad du skriver her vil blive placeret mellem <title> </ title> tags i header.php

en: If you have enabled meta descriptions you can add your custom description here.
da_DK: Hvis du har aktiveret metabeskrivelser, kan du tilføje din brugerdefinerede beskrivelse her.

en: If you have enabled meta keywords you can add your custom keywords here. Keywords should be separated by comas. For example: wordpress,themes,templates,elegant
da_DK: Hvis du har aktiveret meta søgeord, kan du tilføje dine brugerdefinerede søgeord her. Søgeord skal adskilles af kommaer. For eksempel: wordpress, temaer, skabeloner, elegant

en: If you would like categories to be displayed in your navigationbar that don't have any posts in them then disable this option. By default empty categories are hidden
da_DK: Hvis du vil have kategorier, der skal vises i din navigationslinje, der ikke har nogen indlæg i dem, skal du deaktivere denne indstilling. Som standard er tomme kategorier gemt

en: If you would like to add a meta description to your post you can do so using custom fields. This option must be enabled for descriptions to be displayed on post pages. You can add your meta description using custom fields based off the custom field name you define below.
da_DK: Hvis du vil tilføje en metabeskrivelse til dit indlæg, kan du gøre det ved hjælp af brugerdefinerede felter. Denne indstilling skal være aktiveret for at beskrivelser skal vises på indlægssider. Du kan tilføje din meta beskrivelse ved hjælp af brugerdefinerede felter baseret på det brugerdefinerede feltnavn du definerer nedenfor.

en: If you would like to add meta keywords to your post you can do so using custom fields. This option must be enabled for keywords to be displayed on post pages. You can add your meta keywords using custom fields based off the custom field name you define below.
da_DK: Hvis du vil tilføje meta nøgleord til dit indlæg, kan du gøre det ved hjælp af brugerdefinerede felter. Denne indstilling skal være aktiveret for at søgeord kan vises på indlægssider. Du kan tilføje dine meta-søgeord ved hjælp af brugerdefinerede felter baseret på det brugerdefinerede feltnavn, du definerer nedenfor.

en: If you would like to remove the dropdown menus from the categories navigation bar disable this feature.
da_DK: Hvis du vil fjerne dropdown-menuerne fra kategorierne navigeringslinje, deaktiver denne funktion.

en: If you would like to remove the dropdown menus from the pages navigation bar disable this feature.
da_DK: Hvis du vil fjerne dropdown-menuerne fra sidens navigationslinje, deaktiver denne funktion.

en: If you would like to use your own custom favicon image click the Upload Image button.
da_DK: Hvis du vil bruge dit eget brugerdefinerede favicon-billede, skal du klikke på knappen Upload Image.

en: If you would like to use your own custom logo image click the Upload Image button.
da_DK: Hvis du vil bruge dit eget brugerdefinerede logo billede, klik på Upload billede knappen.

en: Ignore Displayed Posts
da_DK: Ignorer viste indlæg

en: Image
da_DK: Billede

en: Image Alt Text
da_DK: Billede Alt Tekst

en: Image Alt Text:
da_DK: Billede Alt Tekst:

en: Image Height
da_DK: Billedhøjde

en: Image URL
da_DK: Billedwebadresse

en: Image Url
da_DK: Billede Url

en: Image Url:
da_DK: Billede Url:

en: Image Width
da_DK: Billedbredde

en: Image doesn't exist
da_DK: Billedet findes ikke

en: In some cases users will want to create parent categories or links as placeholders to hold a list of child links or categories. In this case it is not desirable to have the parent links lead anywhere, but instead merely serve an organizational function. Enabling this options will remove the links from all parent pages/categories so that they don't lead anywhere when clicked.
da_DK: I nogle tilfælde vil brugere gerne oprette forældrekategorier eller links som pladsholdere for at holde en liste over børneforbindelser eller kategorier. I dette tilfælde er det ikke ønskeligt, at forældreforbindelserne fører nogen steder, men i stedet tjener blot en organisationsfunktion. Aktivering af disse indstillinger fjerner linkene fra alle overordnede sider / kategorier, så de ikke fører overalt, når de klikkes.

en: Inactive Footer Sidebar
da_DK: Inaktiv sidebjælke

en: Inactive Tab Background Color
da_DK: Baggrundsfarve i inaktiv tab

en: Index Page SEO
da_DK: Indeksside SEO

en: Input Font Size
da_DK: Indtast skriftstørrelse

en: Input adsense code
da_DK: Indtast adsense kode

en: Input advertisement destination url
da_DK: Indtast annonce destination url

en: Input advertisement image
da_DK: Indtast annonce billede

en: Inset
da_DK: Indsat

en: Instagram Profile Url
da_DK: Instagramprofil Url

en: Invalid post
da_DK: Ugyldigt indlæg

en: Italic
da_DK: Kursiv

en: Join Now
da_DK: Deltag nu

en: Latest
da_DK: Seneste

en: Layout Settings
da_DK: Layoutindstillinger

en: Layout Usage
da_DK: Layout brug

en: Leave a Reply to %s
da_DK: Efterlad et svar til %s

en: Leave a reply
da_DK: Efterlad et Svar

en: Left
da_DK: Venstre

en: Left to Right
da_DK: Venstre til højre

en: Left/Right
da_DK: Venstre højre

en: Left/Right or Centered?
da_DK: Venstre / Højre eller Centreret?

en: Length of the title need to be limited to prevent inappropriate caption height in narrow column
da_DK: Titlens længde skal begrænses for at forhindre uhensigtsmæssig billedhøjde i smal kolonne

en: Limit
da_DK: Begrænse

en: Link Format Options
da_DK: Indstillinger for Linkformat

en: Link Title
da_DK: Link Titel

en: Link Url:
da_DK: Link URL:

en: Link text
da_DK: Linktekst

en: List Meta
da_DK: Liste Meta

en: List Title
da_DK: Liste Titel

en: Loading
da_DK: Indlæser

en: Loading...
da_DK: Indlæser...

en: Login
da_DK: Log på

en: Logo Height
da_DK: Logo Højde

en: Logout
da_DK: Log ud

en: Lost my Password
da_DK: Mistet mit kodeord

en: Magazine Homepage
da_DK: Magazine Hjemmeside

en: Main Body
da_DK: Hovedlegeme

en: Main Post Excerpt
da_DK: Hovedpostuddrag

en: Main Post Meta
da_DK: Hovedindlæg Meta

en: Main Post Meta Icons (Rating &amp; Comment)
da_DK: Main Post Meta Ikoner (Rating & Kommentar)

en: Main Post Overlay
da_DK: Hovedpostoverlejring

en: Main Post Overlay Icon
da_DK: Hovedpostoverlejringsikon

en: Main Post Title
da_DK: Hovedposttitel

en: Main Title
da_DK: Hovedtitel

en: Make Fullwidth
da_DK: Gør fuldbredelse

en: Map
da_DK: Kort

en: Map Format Options
da_DK: Indstillinger for kortformat

en: Map Pin Address
da_DK: Kort Pin-adresse

en: Masonry
da_DK: Murværk

en: Masonry Blog Category
da_DK: Masonry Blog Kategori

en: Masonry Blog Category With Featured Posts
da_DK: Masonry Blog Kategori Med Udvalgte Stillinger

en: Masonry Blog Homepage
da_DK: Masonry Blog Hjemmeside

en: Max Width
da_DK: Maks bredde

en: Max. Title Characters
da_DK: Maks. Titel Karakterer

en: Maximum 200
da_DK: Maksimum 200

en: Mega Menu 2 Featured and Recent List
da_DK: Mega Menu 2 Udvalgte og Seneste Liste

en: Menu Height
da_DK: Menu Højde

en: Message
da_DK: Besked

en: Minify And Combine CSS Files
da_DK: Minifere og kombinere CSS-filer

en: Minify And Combine Javascript Files
da_DK: Minimer og kombiner Javascript-filer

en: Module Customizer
da_DK: Modul Customizer

en: Module Head
da_DK: Modulhoved

en: Module Header
da_DK: Moduloverskrift

en: Module Subheader
da_DK: Modul subheader

en: Most Popular
da_DK: Mest populære

en: Most Recent
da_DK: Seneste

en: MySpace
da_DK: Mit rum

en: Name
da_DK: Navn

en: Name Font Style
da_DK: Navngiv skrifttypestil

en: Name displayed internally in builder for this ad
da_DK: Navn vist internt i bygherren for denne annonce

en: Name field cannot be empty.
da_DK: Navnefelt kan ikke være tomt.

en: Nav Arrow Background Color
da_DK: Nav pil Baggrundsfarve

en: Nav Arrow Color
da_DK: Nav pil farve

en: Nav Icon
da_DK: Nav-ikon

en: New Category Layout
da_DK: Ny kategori Layout

en: New Message From %1$s%2$s: %3$s
da_DK: Ny meddelelse fra %1$s %2$s: %3$s

en: New Project
da_DK: Nyt projekt

en: New Skill Name
da_DK: Nyt Færdighedsnavn

en: New Tab
da_DK: Ny fane

en: Newer Comments <span class="meta-nav">&rarr;</span>
da_DK: Nyere kommentarer <span class="meta-nav">→</span>

en: Next
da_DK: Næste

en: Next &raquo;
da_DK: Næste "

en: Next Tab
da_DK: Næste faneblad

en: No
da_DK: Ingen

en: No Animation
da_DK: Ingen Animation

en: No Mega Menu
da_DK: Ingen Mega Menu

en: No Sidebar
da_DK: Ingen sidebjælke

en: No Skills Found
da_DK: Ingen færdigheder fundet

en: No Video Found
da_DK: Ingen video fundet

en: No available options.
da_DK: Ingen tilgængelige muligheder.

en: No sidebar, single column view with Project Details box below content
da_DK: Ingen sidebjælke, enkeltkolonnevisning med feltet Projektdetaljer under indhold

en: Nothing found
da_DK: Intet fundet

en: Nothing found in Trash
da_DK: Intet fundet i Papirkurven

en: Number Counter
da_DK: Nummertæller

en: Number Font Size
da_DK: Nummer skriftstørrelse

en: Number Font Style
da_DK: Nummer skrifttype

en: Number of Posts displayed on Archive pages
da_DK: Antallet af indlæg vises på arkiverne

en: Number of Posts displayed on Category page
da_DK: Antal indlæg vises på kategorisiden

en: Number of Posts displayed on Search pages
da_DK: Antallet af indlæg vises på Søgesider

en: Number of Posts displayed on Tag pages
da_DK: Antallet af indlæg vises på Tag-sider

en: Number of Products displayed on WooCommerce archive pages
da_DK: Antallet af produkter, der vises på WooCommerce arkivsider

en: Number of comments to show:
da_DK: Antal kommentarer, der skal vises:

en: Number of dropdown tiers shown
da_DK: Antal dropdown-niveauer vist

en: Number of posts to show:
da_DK: Antal indlæg, der skal vises:

en: OR
da_DK: ELLER

en: Only display featured posts.
da_DK: Vis kun udvalgte indlæg.

en: Open Project URL in new window
da_DK: Åbn projektwebadresse i nyt vindue

[ctx: Open Sans font: on or off]
en: on
da_DK: på

en: Open link in new window
da_DK: Åbn link i nyt vindue

en: Options
da_DK: Muligheder

en: Order Category Links by Ascending/Descending
da_DK: Bestil kategori Links ved stigende / faldende

en: Order Pages Links by Ascending/Descending
da_DK: Ordresider Links ved stigende / faldende

en: Our Authors
da_DK: Vores forfattere

en: Outset
da_DK: Begyndelsen

en: PASSWORD
da_DK: ADGANGSKODE

en: Padding
da_DK: polstring

en: Page IDs, separated by commas.
da_DK: Side-id'er, adskilt af kommaer.

en: Page Name
da_DK: Sidens navn

en: Page not found
da_DK: Siden blev ikke fundet

en: Pages
da_DK: sider

en: Pages:
da_DK: Sider:

en: Pagination Active Background Color
da_DK: Pagination Aktiv baggrundsfarve

en: Pagination Active Color
da_DK: Pagination Aktiv farve

en: Pagination Background
da_DK: Pagination Baggrund

en: Pagination Background Color
da_DK: Pagination Baggrundsfarve

en: Pagination Color
da_DK: Paginationsfarve

en: Parent Skill
da_DK: Forældresevner

en: Parent Skill:
da_DK: Forældre Færdighed:

en: Password:
da_DK: Adgangskode:

en: Paste image url here, if you chose "images" slider type
da_DK: Indsæt billede url her, hvis du vælger "billeder" skyderen type

en: Percent Font Size
da_DK: Procent skriftstørrelse

en: Percent Font Style
da_DK: Procent skrifttype

en: Pinterest
da_DK: pinterest

en: Place your adsense code here.
da_DK: Anbring din AdSense-kode her.

en: Please enter a valid email address.
da_DK: Indtast venligst en gyldig e-mailadresse.

en: Popular
da_DK: Populær

en: Popular Skills
da_DK: Populære færdigheder

en: Portfolio Page Template Options
da_DK: Indstillinger for porteføljens sideskabelon

en: Portrait Border Radius
da_DK: Portrætramme

en: Post
da_DK: Stolpe

en: Post Background Color
da_DK: Bogfør baggrundsfarve

en: Post Caption
da_DK: Posttekst

en: Post Comment
da_DK: Skriv kommentar

en: Post Entry
da_DK: Post indgang

en: Post Excerpt
da_DK: Postuddrag

en: Post Featured Image
da_DK: Indlæg udvalgt billede

en: Post Format Audio Player
da_DK: Postformat Audio Player

en: Post Format Audio Wrapper
da_DK: Postformat Audio Wrapper

en: Post Format Gallery Nav
da_DK: Postformat Galleri Nav

en: Post Format Gallery Nav Hover
da_DK: Postformat Galleri Nav Hover

en: Post Format Gallery Nav Icon
da_DK: Postformat Galleri Nav-ikon

en: Post Format Gallery Nav Icon Hover
da_DK: Postformat Galleri Nav Icon Hover

en: Post Format Icon
da_DK: Postformatikon

en: Post Format Icon Background Color
da_DK: Baggrundsfarve efter formatformat

en: Post Format Link Background
da_DK: Postformat Link Baggrund

en: Post Format Quote Background
da_DK: Postformat Citat Baggrund

en: Post Meta Icons (Rating &amp; Comment)
da_DK: Post Meta Ikoner (Rating & Comment)

en: Post Overlay
da_DK: Postoverlejring

en: Post Overlay Icon
da_DK: Indlæg overlejringsikon

en: Post Read More
da_DK: Post Læs mere

en: Post Read More Icon
da_DK: Indlæg læs mere ikon

en: Post Review Score Bar
da_DK: Skriv anmeldelse Score Bar

en: Post Title
da_DK: Post Titel

en: Post Title Font Size
da_DK: Posttitel skriftstørrelse

en: Post Title Font Style
da_DK: Posttitel skrifttype

en: Post info section
da_DK: Post info sektion

en: Post not found
da_DK: Post ikke fundet

en: Posted by %s
da_DK: Indsendt af %s

en: Posts
da_DK: Indlæg

en: Posts By: %s
da_DK: Indlæg af: %s

en: Posts Carousel
da_DK: Stillinger Carousel

en: Posts Limit
da_DK: Indlæg Begræns

en: Posts List Area
da_DK: Indlægsliste Område

en: Posts List Entry
da_DK: Indlægsliste Indgang

en: Posts List Meta
da_DK: Indlægsliste Meta

en: Posts List Meta Icon
da_DK: Indlægsliste Meta Icon

en: Posts List Thumbnail
da_DK: Indlægsliste Miniaturebillede

en: Posts List Title
da_DK: Indlægsliste Titel

en: Posts Per Page
da_DK: Indlæg pr. Side

en: Posts by %s
da_DK: Indlæg af %s

en: Previous
da_DK: Tidligere

en: Previous Tab
da_DK: Forrige faneblad

en: Price Font Size
da_DK: Pris skrifttype størrelse

en: Price Font Style
da_DK: Pris skrifttype

en: Pricing Table
da_DK: Prissætningstabel

en: Primary Heading
da_DK: Primæroverskrift

en: Primary Heading: Category Name, Sub Heading: Filter
da_DK: Primæroverskrift: Kategori Navn, Underoverskrift: Filter

en: Primary Heading: Filter, Sub Heading: Category Name
da_DK: Primæroverskrift: Filter, Underoverskrift: Kategori Navn

en: Primary Menu
da_DK: Primær menu

en: Primary Menu Bar Settings
da_DK: Indstillinger for primære menulinje

en: Product Name Font Size
da_DK: Produktnavn Skriftstørrelse

en: Product Name Font Style
da_DK: Produktnavn Font Style

en: Project Categories
da_DK: Projektkategorier

en: Project Description:
da_DK: Projekt Beskrivelse:

en: Project Details
da_DK: Projektdetaljer

en: Project Details Location
da_DK: Projektdetaljer Placering

en: Project Details Title
da_DK: Projektdetaljer Titel

en: Project Details box as sidebar
da_DK: Projektdetaljer boks som sidebjælke

en: Project Details:
da_DK: Projektdetaljer:

en: Project Gallery
da_DK: Projekt Galleri

en: Project Sidebar
da_DK: Projekt Sidebjælke

[ctx: Project Skill name]
en: Project Skills
da_DK: Projektfærdigheder

en: Project Skills
da_DK: Projektfærdigheder

en: Project URL
da_DK: Projekt URL

en: Project URL Text
da_DK: Projekt URL-tekst

[ctx: Project skill singular name]
en: Project Skill
da_DK: Projektdygtighed

en: Quote
da_DK: Citere

en: Quote Attribution
da_DK: Citat Attribution

en: Quote Text
da_DK: Citat Tekst

en: RSS Icon Url
da_DK: RSS-ikon Url

en: Rate:
da_DK: Sats:

en: Rating (%):
da_DK: Bedømmelse (%):

en: Rating: %0.2f
da_DK: Rating:% 0.2f

en: Ratings
da_DK: Vurderinger

en: Re-Authorize
da_DK: Re-Godkend

en: Read Extra Documentation
da_DK: Læs ekstra dokumentation

en: Read More
da_DK: Læs mere

en: Read More Button
da_DK: Læs mere knap

en: Recent
da_DK: Nylig

en: Recent Comments
da_DK: Seneste kommentarer

en: Recent Posts
da_DK: Seneste indlæg

en: Recent Reviews
da_DK: Seneste anmeldelser

en: Recent Tweets
da_DK: Seneste tweets

en: Recent Videos
da_DK: Seneste videoer

en: Related Posts
da_DK: Relaterede indlæg

en: Remove Drop Shadow
da_DK: Fjern Drop Shadow

en: Remove Vertical Divider
da_DK: Fjern vertikal divider

en: Reply
da_DK: Svar

en: Reset
da_DK: Nulstil

en: Reset to Defaults
da_DK: Nulstil til standardindstillingerne

en: Review
da_DK: Anmeldelse

en: Review Box Contents
da_DK: Gennemgå boksens indhold

en: Ridge
da_DK: Kam

en: Right
da_DK: Ret

en: Right to Left
da_DK: Højre til venstre

en: Sale Badge Font Size
da_DK: Salgskilt skriftstørrelse

en: Sale Badge Font Style
da_DK: Salgskilt skrifttype

en: Sale Price Font Size
da_DK: Salgspris Skriftstørrelse

en: Sale Price Font Style
da_DK: Salgspris Font Style

en: Sample Post Title
da_DK: Sample Post Titel

en: Save Changes
da_DK: Gem ændringer

en: Scale In From Center
da_DK: Skala ind fra center

en: Scale In From Left
da_DK: Skala ind fra venstre

en: Scale In From Right
da_DK: Skala ind fra højre

en: Score: %1$s
da_DK: Resultat: %1$s

en: Search & Cart Font
da_DK: Søg & Cart skrifttype

en: Search & Cart Font Style
da_DK: Søg & Cart Font Style

en: Search Layouts
da_DK: Søg layouter

en: Search Project Skills
da_DK: Søg på projektfærdigheder

en: Search Projects
da_DK: Søg projekter

en: Search Results for: %s
da_DK: Søgeresultater for: %s

en: Search results for "%s"
da_DK: Søgeresultater for " %s"

en: Search, Cart, & Icon Background Color
da_DK: Søg, Indkøbskurv & Ikon Baggrundsfarve

en: Search, Cart, & Icon Letter Spacing
da_DK: Søg, Indkøbskurv, & Ikon Letter Spacing

en: Search, Cart, & Icon Text Color
da_DK: Søgning, kurv, og ikon tekst farve

en: Search, Cart, & Icon Text Size
da_DK: Søgning, Indkøbskurv, & Ikon Tekststørrelse

en: Secondary Menu
da_DK: Sekundær menu

en: Secondary Menu Bar Settings
da_DK: Indstillinger for sekundær menulinje

en: Select
da_DK: Vælg

en: Select Animation Effect
da_DK: Vælg Animation Effect

en: Select Page
da_DK: Vælg side

en: Select Slider Type here
da_DK: Vælg Slider Type her

en: Select between expanded and closed state
da_DK: Vælg mellem udvidet og lukket tilstand

en: Select yes if the link should be opened in a new window
da_DK: Vælg ja, hvis linket skal åbnes i et nyt vindue

en: Send
da_DK: Sende

en: Send Email to
da_DK: Send Email til

en: Separate Skills with Commas
da_DK: Adskilte færdigheder med kommaer

en: Set as Image
da_DK: Indstil som billede

en: Share "%s" via %s
da_DK: Del " %s" via %s

en: Share:
da_DK: Del:

en: Sharing Icons to Display
da_DK: Deling af ikoner til visning

en: Shop
da_DK: Butik

en: Short description
da_DK: Kort beskrivelse

en: Shortcodes
da_DK: kortkoder

en: Show Author
da_DK: Vis forfatter

en: Show Author Box
da_DK: Vis forfatterboks

en: Show Categories
da_DK: Vis kategorier

en: Show Comment Count
da_DK: Vis kommentar antal

en: Show Comments
da_DK: Vis kommentarer

en: Show Date
da_DK: Vis dato

en: Show Divider
da_DK: Vis Divider

en: Show Dribbble Icon
da_DK: Vis Dribbble-ikon

en: Show Excerpt
da_DK: Vis uddrag

en: Show Facebook Icon
da_DK: Vis Facebook-ikon

en: Show Featured Image
da_DK: Vis fremhævet billede

en: Show Full Content
da_DK: Vis fuldt indhold

en: Show Google+ Icon
da_DK: Vis Google+ ikon

en: Show Instagram Icon
da_DK: Vis Instagram-ikon

en: Show Pagination
da_DK: Vis pagination

en: Show Pinterest Icon
da_DK: Vis Pinterest-ikon

en: Show Post Count
da_DK: Vis posttælling

en: Show Posts Count
da_DK: Vis indlæg Count

en: Show RSS Icon
da_DK: Vis RSS-ikon

en: Show Rating
da_DK: Vis bedømmelse

en: Show Ratings
da_DK: Vis bedømmelser

en: Show Read More Button
da_DK: Vis Læs mere knap

en: Show Related Posts
da_DK: Vis relaterede indlæg

en: Show Search Bar
da_DK: Vis søgefelt

en: Show Social Icons
da_DK: Vis sociale ikoner

en: Show Stumbleupon Icon
da_DK: Vis Stumbleupon-ikon

en: Show Top Border?
da_DK: Vis Top Border?

en: Show Trending Bar
da_DK: Vis trendbøjle

en: Show Tumblr Icon
da_DK: Vis Tumblr-ikon

en: Show Twitter Icon
da_DK: Vis Twitter-ikon

en: Show WooCommerce Cart
da_DK: Vis WooCommerce Cart

en: Show Youtube Icon
da_DK: Vis Youtube-ikon

en: Show author box
da_DK: Vis forfatterboks

en: Show comments on pages
da_DK: Vis kommentarer på sider

en: Show comments on posts
da_DK: Vis kommentarer til indlæg

en: Show dropdown menus
da_DK: Vis rullemenuer

en: Show related posts
da_DK: Vis relaterede indlæg

en: Sidebar Location
da_DK: Sidebjælke placering

en: Sidebar Width
da_DK: Sidebjælke Bredde

en: Sidebar location
da_DK: Sidebjælke placering

en: Sidebar, Project Details box below content
da_DK: Sidebjælke, Projektdetaljer boks under indhold

en: Sidebar/Widget Area
da_DK: Sidebjælke / Widget Area

en: Single Page Layout
da_DK: Enkelt sidelayout

en: Single Post Layout
da_DK: Enkelt postlayout

en: Sitemap Page Template Options
da_DK: Indstillinger for sideskabelon for sider

en: Sitemap Sections Display
da_DK: Sitemap Sektioner Display

en: Sizing
da_DK: dimensionering

en: Skills:
da_DK: Færdigheder:

en: Slide In Horizontally
da_DK: Skub i vandret

en: Slide In Vertically
da_DK: Skub i lodret

en: Slider Type
da_DK: Skyderen type

en: Smooth Scrolling
da_DK: Glat rulning

en: Social Follow
da_DK: Social Følg

en: Social Icons Color
da_DK: Social Ikoner Farve

en: Social Icons Size
da_DK: Social Ikoner Størrelse

en: Social Network Icon Size
da_DK: Social Netværk Ikon Størrelse

en: Sorry, No Posts Found
da_DK: Beklager, ingen indlæg blev fundet

en: Sorry, no posts found.
da_DK: Beklager, ingen indlæg blev fundet.

en: Sort Categories Links by Name/ID/Slug/Count/Term Group
da_DK: Sorter Kategorier Links ved navn / ID / Slug / Count / Term Group

en: Sort Method
da_DK: Sorter metode

en: Sort Order
da_DK: Sorteringsrækkefølge

en: Standard Blog Category
da_DK: Standard blog kategori

en: Standard Blog Category With Featured Posts
da_DK: Standard blog kategori med udvalgte indlæg

en: Standard Blog Homepage
da_DK: Standard Blog Hjemmeside

en: Standard or Masonry Style for Archive Pages
da_DK: Standard eller Masonry Style til arkivering af sider

en: Star
da_DK: Stjerne

en: Start on New Line
da_DK: Start på New Line

en: Start on New Line?
da_DK: Start på New Line?

en: Start the ad's output on a new line?
da_DK: Start annonceens output på en ny linje?

en: State
da_DK: Stat

en: Status
da_DK: status

en: Stumbleupon Profile Url
da_DK: Stumbleupon Profil Url

en: Sub Heading
da_DK: Underoverskrift

en: Subheader
da_DK: subheader

en: Subheader Font Size
da_DK: Undertekststørrelse

en: Subheader Font Style
da_DK: Subheader skrifttype

en: Subject
da_DK: Emne

en: Subscribe
da_DK: Tilmeld

en: Summary
da_DK: Resumé

en: Summary Title
da_DK: Resumé Titel

en: TRENDING:
da_DK: trending:

en: Tab Content
da_DK: Faneindhold

en: Tab Item
da_DK: Fanebladet

en: Tab Item Active
da_DK: Fanebladet Aktivt

en: Tab Item Hover
da_DK: Fanebladet

en: Tab Settings
da_DK: Fanebladindstillinger

en: Tab Text
da_DK: Fanebladet

en: Tabs
da_DK: Faner

en: Tabs Background
da_DK: Faneblade Baggrund

en: Text
da_DK: Tekst

en: Text Color
da_DK: Tekstfarve

en: Text Size
da_DK: Tekststørrelse

en: Text for the header of the module. Leave blank for no header for the module.
da_DK: Tekst til modulets overskrift. Efterlad blank for ingen overskrift for modulet.

en: Thanks for contacting us.
da_DK: Tak for at kontakte os.

en: The Ad HTML, if not using the Image URL and Link above.
da_DK: Annonce HTML, hvis du ikke bruger billedwebadressen og linket ovenfor.

en: The Map feature uses the Google Maps API and requires a valid Google API Key to function. Before using the map feature, please make sure you have added your API key inside the Extra Theme Options panel. Learn more about how to create your Google API Key <a href="%1$s" target="_blank">here</a>.
da_DK: Kortfunktionen bruger Google Maps API og kræver en gyldig Google API-nøgle til at fungere. Før du bruger kortfunktionen, skal du sørge for, at du har tilføjet din API-nøgle inde i panelet Ekstra temaindstillinger. Få flere oplysninger om, hvordan du opretter din Google API-nøgle <a href="%1$s" target="_blank">her</a> .

en: The Maps module uses the Google Maps API and requires a valid Google API Key to function. Before using the map module, please make sure you have added your API key here. Learn more about how to create your Google API Key <a target="_blank" href="%1$s">here</a>.
da_DK: Maps-modulet bruger Google Maps API og kræver en gyldig Google API-nøgle til at fungere. Før du bruger kortmodulet, skal du sørge for, at du har tilføjet din API-nøgle her. Få flere oplysninger om, hvordan du opretter din Google API-nøgle <a target="_blank" href="%1$s">her</a> .

en: The URL of the video from a <a href="%s" target="_blank">Supported oEmbed Video Provider</a>, or URL of any video. Click "Add Video URL" to add more file types. (.mov, .mp4, .webm, .ogv, etc)
da_DK: URL'en til videoen fra en <a href="%s" target="_blank">Supported oEmbed Video Provider</a> , eller URL til en video. Klik på "Tilføj video URL" for at tilføje flere filtyper. (.mov, .mp4, .webm, .ogv osv.)

en: The color used for this category throughout the site.
da_DK: Farven der anvendes til denne kategori over hele siden.

en: The color used for this user throughout the site.
da_DK: Farven brugt til denne bruger på hele siden.

en: The format for the date display in PHP date() format
da_DK: Formatet for datoen vises i PHP-dato () format

en: The name of your facebook page, not the full URL. If your facebook url is: "http://www.facebook.com/elegantthemes", then your page name is: "elegantthemes"
da_DK: Navnet på din facebook-side, ikke den fulde URL. Hvis din facebook url er: "http://www.facebook.com/elegantthemes", så er dit side navn: "elegantthemes"

en: The number of posts shown per page.
da_DK: Antallet af indlæg vises pr. Side.

en: The number of posts shown.
da_DK: Antallet af indlæg vist.

en: The primary heading.
da_DK: Den primære overskrift.

en: The speed, in seconds, in which it will auto rotate to the next slide.
da_DK: Hastigheden, i sekunder, hvor den automatisk roterer til det næste lysbillede.

en: The speed, in seconds, in which the slider will auto rotate to the next slide. Leave empty to disable autoplay.
da_DK: Hastigheden, i sekunder, hvor skyderen automatisk roterer til det næste lysbillede. Lad være tom for at deaktivere automatisk afspilning.

en: The sub heading.
da_DK: Underpositionen.

en: Theme Options
da_DK: Temaindstillinger

en: There was a problem, please try again.
da_DK: Der opstod et problem, prøv igen.

en: This controls default direction of the lazy-loading animation.
da_DK: Dette styrer standardretningen for lazy-loading animationen.

en: This is an optional title to display for this module.
da_DK: Dette er en valgfri titel, der skal vises for dette modul.

en: This option allows you to change how your dates are displayed. For more information please refer to the WordPress codex here:<a href='http://codex.wordpress.org/Formatting_Date_and_Time' target='_blank'>Formatting Date and Time</a>
da_DK: Denne mulighed giver dig mulighed for at ændre, hvordan dine datoer vises. For mere information henvises til WordPress codex her: <a href='http://codex.wordpress.org/Formatting_Date_and_Time' target='_blank'>Formatering Dato og Tid</a>

en: This option allows you to control how many tiers your pages dropdown menu has in the default theme created main menu. Increasing the number allows for additional menu items to be shown. This setting is not applicable If you are using a custom menu and not the default theme created main menu.
da_DK: Denne indstilling giver dig mulighed for at kontrollere, hvor mange niveauer din rullemenu i sider har i standardtemaet, der er oprettet hovedmenu. Forøgelse af nummeret tillader yderligere menupunkter at blive vist. Denne indstilling er ikke anvendelig Hvis du bruger en brugerdefineret menu og ikke standardtemaet, oprettes hovedmenuen.

en: This options allows you to control how many teirs your pages dropdown menu has. Increasing the number allows for additional menu items to be shown.
da_DK: Disse indstillinger giver dig mulighed for at kontrollere, hvor mange tårer din dropdown-menu har på siderne. Forøgelse af nummeret tillader yderligere menupunkter at blive vist.

en: This post is password protected. Enter the password to view comments.
da_DK: Dette indlæg er beskyttet med adgangskode. Indtast adgangskoden for at få vist kommentarer.

en: This will add a border to the top side of the module.
da_DK: Dette vil tilføje en ramme til modulets øverste side.

en: This will be used as the border color for this module.
da_DK: Dette vil blive brugt som grænsefarve til dette modul.

en: This will be used as the text color for the header text of the module.
da_DK: Dette vil blive brugt som tekstfarve til modulets headertekst.

en: This will change the label of the module in the builder for easy identification.
da_DK: Dette vil ændre modulets etiket i byggeren for nem identifikation.

en: This will enable Google Fonts for Non-English languages.
da_DK: Dette gør det muligt for Google Fonts for ikke-engelske sprog.

en: This will enable the use of excerpts in posts or pages.
da_DK: Dette gør det muligt at bruge uddrag i indlæg eller sider.

en: This will return all of the settings throughout the options page to their default values. <strong>Are you sure you want to do this?</strong>
da_DK: Dette returnerer alle indstillingerne i hele optionssiden til deres standardværdier. <strong>Er du sikker på, at du vil gøre dette?</strong>

en: Title
da_DK: Titel

en: Title Font Size
da_DK: Titel skriftstørrelse

en: Title Font Style
da_DK: Titel skrifttype

en: Title:
da_DK: Titel:

en: Toggle Icon Size
da_DK: Skift ikonstørrelse

en: Toggle Padding
da_DK: Skift polstring

en: Top & Bottom Padding
da_DK: Top og nederste polstring

en: Top Rated
da_DK: Topkarakter

en: Top to Bottom
da_DK: Top til tå

en: Trackbacks/Pingbacks
da_DK: Trackbacks / Pingbacks

en: Trending Text Size
da_DK: Trending tekststørrelse

en: Tumblr
da_DK: tumblr

en: Tumblr Profile Url
da_DK: Tumblr Profil Url

en: Turn pagination on or off.
da_DK: Slå paginering til eller fra.

en: Turn the autoplay feature on or off.
da_DK: Slå autoplay-funktionen til eller fra.

en: Turn the dispay of each post's date on or off.
da_DK: Slå disponeringen af hver indlægs dato til eller fra.

en: Turn the display of each post's author on or off.
da_DK: Slå displayet for hvert indlægs forfatter til eller fra.

en: Turn the display of each post's categories on or off.
da_DK: Slå displayet for hver indlægs kategorier til eller fra.

en: Turn the display of each post's ccomments on or off.
da_DK: Vend displayet for hvert indlægs ccomments til eller fra.

en: Turn the display of each post's comment count on or off.
da_DK: Drej displayet for hvert indlægs kommentar tæller til eller fra.

en: Turn the display of each post's date on or off.
da_DK: Slå displayet for hver indlægs dato til eller fra.

en: Turn the display of each post's featured image on or off.
da_DK: Vend displayet for hvert indlægs fremhævede billede til eller fra.

en: Turn the display of each post's rating on or off.
da_DK: Drej displayet for hvert indlægs rating på eller fra.

en: Turn the display of each post's rating stars on or off.
da_DK: Vend displayet for hvert indlægs rating stjerner til eller fra.

en: Tweet
da_DK: tweet

en: Twitter Profile Url
da_DK: Twitter Profil Url

en: Type an address and click find to place a marker at that address.
da_DK: Indtast en adresse, og klik på find for at placere en markør på den adresse.

en: Type of the box
da_DK: Type af boksen

en: Typography
da_DK: Typografi

en: Typography Settings
da_DK: Typografi indstillinger

en: URL of the ad image.
da_DK: URL for annoncebilledet.

en: URL the ad's image links to.
da_DK: URL annonceens billedlinks til.

en: Underline
da_DK: Understrege

en: Update Skill
da_DK: Opdater Færdighed

en: Upload A Video File
da_DK: Upload en videofil

en: Upload an Image
da_DK: Upload et billede

en: Uppercase
da_DK: Store bogstaver

en: Use Google Fonts
da_DK: Brug Google Fonts

en: Use as default for any category that does not have a specific layout set.
da_DK: Brug som standard for enhver kategori, der ikke har et bestemt layoutsæt.

en: Use combined and minified CSS file to speed up your site's page load.
da_DK: Brug kombineret og minificeret CSS-fil til at fremskynde dit websteds sideindlæsning.

en: Use combined and minified javascript file to speed up your site's page load.
da_DK: Brug kombineret og minificeret javascript-fil for at fremskynde dit sides sidebelastning.

en: Use excerpts when defined
da_DK: Brug uddrag, når det er defineret

en: Use resizing
da_DK: Brug resizing

en: Use this layout as the default layout?
da_DK: Brug dette layout som standardlayout?

en: Use this layout as the home layout?
da_DK: Brug dette layout som hjemlayout?

en: Use this layout on the categories selected above.
da_DK: Brug dette layout på kategorierne valgt ovenfor.

en: Used for icon button type
da_DK: Bruges til ikonknap type

en: User Name
da_DK: Brugernavn

en: Username
da_DK: Brugernavn

en: Username:
da_DK: Brugernavn:

en: Vertically Centered
da_DK: Lodret centreret

en: Video
da_DK: video

en: Video Format Options
da_DK: Indstillinger for videoformat

en: View Category Layout
da_DK: Se kategorilayout

en: View Project
da_DK: Se projekt

en: View The Project
da_DK: Se projektet

en: View all posts by %s
da_DK: Se alle indlæg af %s

en: Website Content Width
da_DK: Webstedets indholdsbredde

en: Welcome to Extra! Before diving in to your new theme, please visit the <a style="color: #fff; font-weight: bold;" href="%1$s" target="_blank">Extra Documentation</a> page for access to dozens of in-depth tutorials.
da_DK: Velkommen til Extra! Inden du dykker ind i dit nye tema, kan du besøge siden <a style="color: #fff; font-weight: bold;" href="%1$s" target="_blank">Ekstra dokumentation</a> for at få adgang til snesevis af dybtgående tutorials.

en: When you define your keywords using custom fields you should use this value for the custom field Name. The Value of your custom field should be the meta keywords you would like to use, separated by comas.
da_DK: Når du definerer dine søgeord ved hjælp af brugerdefinerede felter, skal du bruge denne værdi til det brugerdefinerede felt Navn. Værdien af dit brugerdefinerede felt skal være de meta søgeord, du vil bruge, adskilt af kommaer.

en: When you define your meta description using custom fields you should use this value for the custom field Name. The Value of your custom field should be the custom description you would like to use.
da_DK: Når du definerer din metabeskrivelse ved hjælp af brugerdefinerede felter, skal du bruge denne værdi til det brugerdefinerede felt Navn. Værdien af dit brugerdefinerede felt skal være den brugerdefinerede beskrivelse, du gerne vil bruge.

en: When you define your title using custom fields you should use this value for the custom field Name. The Value of your custom field should be the custom title you would like to use.
da_DK: Når du definerer din titel ved hjælp af brugerdefinerede felter, skal du bruge denne værdi til det brugerdefinerede felt Navn. Værdien af dit brugerdefinerede felt skal være den brugerdefinerede titel, du gerne vil bruge.

en: Whether to show the post count.
da_DK: Om du vil vise posttællingen.

en: Widget Header Font Size
da_DK: Widget Header skrifttype størrelse

en: Widget Heading Color
da_DK: Widget Overskrift Farve

en: Widget Text Color
da_DK: Widgettekstfarve

en: WooCommerce Sidebar/Widget Area
da_DK: WooCommerce Sidebar / Widget Area

en: Yes
da_DK: Ja

en: You are already logged in.
da_DK: Du er allerede logget ind.

en: You can disable this option if you want to remove the author box from single post pages.
da_DK: Du kan deaktivere denne indstilling, hvis du vil fjerne forfatterboksen fra enkelte indlægssider.

en: You can disable this option if you want to remove the comments and comment form from single post pages.
da_DK: Du kan deaktivere denne indstilling, hvis du vil fjerne kommentarerne og kommentarformularen fra enkelte indlægssider.

en: You can disable this option if you want to remove the related posts from single post pages.
da_DK: Du kan deaktivere denne indstilling, hvis du vil fjerne de relaterede indlæg fra enkelte indlægssider.

en: You can find all the info on how to obtain all the needed API credentials here: %s
da_DK: Du kan finde alle oplysninger om, hvordan du får alle de nødvendige API-referencer her: %s

en: You can find the User Id at the end of your Google+ URL. For example if the URL was: http://plus.google.com/+elegentthemes, the User Id would be: +elegenthemes
da_DK: Du kan finde bruger-id'et i slutningen af din Google+ webadresse. For eksempel hvis URL'en var: http://plus.google.com/+elegentthemes, vil bruger-id'et være: + elegenthemes

en: You don't have pages
da_DK: Du har ikke sider

en: Your Rating:
da_DK: Din bedømmelse:

en: Your latest posts
da_DK: Dine seneste indlæg

en: Your site&#8217;s most recent Posts.
da_DK: Dit websteds seneste indlæg.

en: Your site&#8217;s most recent Reviews (posts which have review).
da_DK: Dit websteds seneste anmeldelser (indlæg, der har anmeldelse).

en: Your site&#8217;s most recent Videos (Posts which use video format).
da_DK: Dit websteds seneste videoer (Indlæg, der bruger videoformat).

en: Your site&#8217;s most recent comments.
da_DK: Dit websteds seneste kommentarer.

en: Youtube Profile Url
da_DK: Youtube Profil Url

en: Youtube Username
da_DK: Youtube brugernavn

en: Zoom Icon Color
da_DK: Zoom ikon farve

en: by
da_DK: ved

en: by %s
da_DK: ved %s

[ctx: clear static resources]
en: Clear
da_DK: Klar

en: comment count
da_DK: kommentar tæller

[ctx: general options]
en: General
da_DK: Generel

[ctx: label]
en: Search for:
da_DK: Søge efter:

[ctx: layout item]
en: Add New
da_DK: Tilføj ny

[ctx: layout type general name]
en: Category Layouts
da_DK: Kategori Layouts

[ctx: layout type singular name]
en: Category Layout
da_DK: Kategori Layout

[ctx: noun]
en: COMMENT
da_DK: KOMMENTAR

[ctx: placeholder]
en: Search
da_DK: Søg

[ctx: project item]
en: Add New
da_DK: Tilføj ny

[ctx: project type general name]
en: Projects
da_DK: Projekter

[ctx: project type singular name]
en: Project
da_DK: Projekt

en: settings reset.
da_DK: indstillinger nulstilles.

en: settings saved.
da_DK: indstillinger gemt.

[ctx: site ads placement areas]
en: Ads
da_DK: annoncer

[ctx: site color scheme]
en: Colorization
da_DK: farvelægning

[ctx: theme updates]
en: Updates
da_DK: opdateringer

[ctx: widgets]
en: %1$s %2$s <div class="post-title">on %3$s</div>
da_DK:  %1$s %2$s <div class="post-title"> på %3$s </div>

en: you don't have sufficient permissions to access this page
da_DK: Du har ikke tilstrækkelige tilladelser til at få adgang til denne side
